Головна
ГоловнаМитне, податкове, медичне правоМедичне право → 
« Попередня Наступна »
А.А. Кирилова. Науково-практичний коментар до Федерального закону "Про основи охорони здоров'я громадян у Російській Федерації", 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 79. Обов'язки медичних організацій

Коментар до статті 79
Дана стаття є також новацією законодавства про охорону здоров'я, оскільки Основи законодавства 1993 самостійних норм, які розкривають обов'язки медичних організацій, що не містили.
Частина 1 коментованої статті закріплює загальні для будь незалежно від організаційно-правового статусу та сфери медичної діяльності організації обов'язки. До них законодавцем віднесені:
1. Надання громадянам медичної допомоги в екстреній формі. Цей обов'язок кореспондує з вмістом принципу неприпустимості відмови у наданні медичної допомоги (ст. 11). Нагадаємо, що відповідно з даним принципом медична допомога в екстреній формі виявляється медичною організацією та медичним працівником громадянину невідкладно і безкоштовно. Відмова у її наданні не допускається, що забезпечується заходами юридичної відповідальності, яка може бути застосована до медичним організаціям і медичним працівникам (див. коментар до ст. 11 Закону).
2. Здійснення медичної діяльності відповідно до законодавчими та іншими нормативними правовими актами РФ, в тому числі порядками надання медичної допомоги та стандартами медичної допомоги. Слід зазначити, що порядки і стандарти надання медичної допомоги виконують роль нормативних актів, що регулюють технічні аспекти медичної діяльності.
Згідно п. 2 Наказу Міністерства охорони здоров'я Росії від 11.08.2008 N 410Н "Про організацію в Міністерстві охорони здоров'я і соціального розвитку Російської Федерації роботи з розробки порядків надання окремих видів (за профілями) медичної допомоги та стандартів медичної допомоги "(1) порядок надання окремого виду (за профілем) медичної допомоги затверджується наказом Міністерства охорони здоров'я Росії і може включати:
--- ---
(1) БНА ФОИВ. 2008. N 41.
А) порядок надання виду (за профілем) медичної допомоги, включаючи всі етапи її надання;
б) положення про організацію діяльності медичної організації в частині надання даного виду (за профілем) медичної допомоги;
в) положення про організацію діяльності структурного підрозділу медичної організації (відділення, кабінет тощо) у частині надання даного виду (за профілем) медичної допомоги;
г) положення про організацію діяльності лікаря медичної організації (її структурного підрозділу) в частині надання даного виду (за профілем) медичної допомоги;
д) приблизний табель оснащення медичною організації, її структурних підрозділів (медичне обладнання, інструментарій, м'який інвентар, вироби медичного призначення та ін.) для надання даного виду (за профілем) медичної допомоги;
е) рекомендовані штатні нормативи медичної організації, її структурних підрозділів для надання даного виду (за профілем) медичної допомоги.
Структура порядку в кожному випадку може бути уточнена виходячи із специфіки надання конкретного виду (за профілем) медичної допомоги. В даний час прийнято і діє близько 28 порядків надання медичної допомоги.
Стандарти медичної допомоги визначаються на рівні уповноважених державних органів. Стандарт медичної допомоги визначає найбільш ефективні та відтворювані в існуючих умовах методи лікування, уніфікацію і контроль застосування таких методів.
Стандарти медичної допомоги враховують міжнародний досвід, рекомендації експертів та національні особливості. Згаданим Наказом N 410Н була введена офіційна практика підготовки та застосування лікувальних стандартів в охороні здоров'я. В даний час число розроблених в РФ стандартів лікування досягає декількох сотень.
Призначення стандарту - вказати модель пацієнта (опис типового випадку), область і умови застосування стандарту (діагнози, амбулаторні або стаціонарні умови, тривалість лікування і т.д.), спосіб лікування із зазначенням конкретних рекомендацій по використання технічних і медикаментозних засобів. Стандарт призначений для обов'язкового виконання в системі охорони здоров'я.
Впровадження стандартів упорядковує надання лікувальної допомоги населенню, сприяє підвищенню прозорості витрат на охорону здоров'я, підвищує загальний рівень медичної допомоги. Наявність стандартів як елементів законодавчої бази у сфері медичних послуг має важливе значення у визначенні прав, а також галузі відповідальності пацієнтів і лікарів.
Слід зазначити, що обов'язок медичних організацій здійснювати свою діяльність відповідно до законодавства, порядками та стандартами медичної допомоги кореспондує з реалізацією принципу забезпечення доступності та якості медичної допомоги (див. коментар до ст. 10 Закону).
3. Інформування громадян про можливість отримання медичної допомоги в рамках програми державних гарантій безкоштовного надання громадянам медичної допомоги та територіальних програм державних гарантій безкоштовного надання громадянам медичної допомоги. Виконання даного обов'язку медичними організаціями направлено на дотримання конституційних прав громадян надання безкоштовно за рахунок коштів відповідного бюджету, страхових внесків, інших надходжень (ст. 41 Конституції РФ) медичної допомоги в державних і муніципальних установах охорони здоров'я. За рахунок бюджетних коштів громадянам гарантується надання мінімуму медичних послуг, які закріплюються в програмах державних гарантій безкоштовного надання громадянам медичної допомоги. Урядом РФ останнім часом щорічно приймаються Програми державних гарантій на черговий фінансовий рік (1). Слід врахувати, що встановлений Урядом РФ гарантований мінімум медичних послуг не може бути наданий за плату.
---
(1) Програма державних гарантій надання громадянам Російської Федерації безкоштовної медичної допомоги на 2012 рік (затверджена Постановою Уряду РФ від 21.10.2011 N 856).
Інформування громадян про їхні права на мінімальні гарантії медичної допомоги здійснюється, як правило, через медичний персонал таких організацій, насамперед безпосередньо лікарями. Частково таку практику підтверджує закріплення обов'язку лікуючого лікаря, рекомендуючи пацієнтові лікарський препарат, медичний виріб, спеціалізований продукт лікувального харчування, інформувати пацієнтів про можливість отримання без справляння плати відповідно до законодавства РФ (див. коментар до ст. 70 Закону).
4. Дотримання лікарської таємниці, в тому числі конфіденційності персональних даних, що використовуються в медичних інформаційних системах. "Лікарська таємниця" і "персональні дані" - взаємодоповнюючі категорії. Причому слід сказати, що персональні дані є складовою частиною інформації, що становить лікарську таємницю (див. коментар до ст. 94 Закону).
Таким чином, персональні дані належать до конфіденційної інформації і стосуються насамперед пацієнтів медичних організацій.
Конфіденційність інформації - обов'язкове для виконання особою, яка одержала доступ до певної інформації, вимога не передавати таку інформацію третім особам без згоди її власника (ст. 2 Федерального закону про інформацію). Медична організація повинна дотримуватися режиму конфіденційності персональних даних - нормативно встановлені правила, що визначають обмеження доступу, передачі та умови зберігання персональних даних.
Закріплення обов'язки медичних організацій дотримуватися лікарську таємницю, а також забезпечувати конфіденційність персональних даних кореспондує з принципом дотримання лікарської таємниці (див. коментар до ст. 13 Закону).
Персональні дані, а також відомості, що становлять лікарську таємницю, формуються в медичних інформаційних системах (див. коментар до ст. 91 Закону).
5. Забезпечення застосування дозволених до застосування в РФ лікарських препаратів, спеціалізованих продуктів лікувального харчування, медичних виробів, дезінфекційних, дезінсекційних та дератизаційних засобів.
Лікарські препарати - лікарські засоби у вигляді лікарських форм, що застосовуються для профілактики, діагностики, лікування захворювання, реабілітації, для збереження, запобігання або переривання вагітності.
Наказом Міністерства охорони здоров'я Росії від 30.10.2006 N 736 (1) затверджений Адміністративний регламент Росздоровнагляду з державної реєстрації лікарських засобів.
---
(1) БНА ФОИВ. 2006. N 52.
Серед спеціалізованих продуктів лікувального харчування можна виділити відповідні продукти для дітей-інвалідів. Вони включають продукти лікувального харчування без фенілаланіну для дітей-інвалідів, які страждають на фенілкетонурію, згідно віковим нормам, спеціалізовані продукти лікувального харчування без лактози і галактози для дітей-інвалідів, які страждають галактоземією, згідно віковим нормам, спеціалізовані продукти лікувального харчування без глютену для дітей-інвалідів, страждають на целіакію, відповідно до вікових норм (Наказ Міністерства охорони здоров'я Росії від 09.01.2007 N 1).
Наказом Міністерства охорони здоров'я Росії від 19.10.2007 N 657 затверджено Адміністративний регламент Росспоживнагляду по виконанню державною функції з державної реєстрації вперше впроваджуються у виробництво і раніше не використовувалися окремих видів продукції, в тому числі харчових продуктів, вперше ввозяться на територію Російської Федерації (1).
---
(1) БНА ФОИВ. 2008. N 6.
Постанова Уряду РФ від 01.12.2009 N 982 до медичних виробів відносить матеріали хірургічні, засоби перев'язувальні (бинти марлеві медичні), матеріали хірургічні, засоби перев'язувальні, матеріали хірургічні, засоби перев'язувальні (серветки і відрізи марлеві медичні), вироби ватно-марлеві медичні, вироби медичні еластичні фіксуючі та компресійні, вироби медичні зі скла (пляшки скляні для крові, кровозамінників, трансфузійних та інфузійних препаратів).
Наказом Міністерства охорони здоров'я Росії від 30.10.2006 N 735 (1) затверджений Адміністративний регламент Росздоровнагляду по виконанню державною функції з реєстрації виробів медичного призначення.
---
(1) БНА ФОИВ. 2006. N 51.
Наказом МОЗ Росії від 10.11.2002 N 344 (1) затверджено Порядок державної реєстрації дезінфікуючих, дезінсекційних та дератизаційних засобів. Державна реєстрація дезінфікуючих, дезінсекційних та дератизаційних засобів здійснюється відповідно до Положення про державну реєстрацію і ведення державного реєстру окремих видів продукції, що становлять потенційну небезпеку для людини, а також окремих видів продукції, вперше ввозяться на територію РФ (затверджено Постановою Уряду РФ від 04.04.2001 N 262 (2)).
---
(1) Наказ МОЗ Росії від 10.11.2002 N 344 "Про державну реєстрацію дезінфекційних, дезінсекційних та дератизаційних засобів для застосування в побуті, в лікувально-профілактичних установах та на інших об'єктах для забезпечення безпеки і здоров'я людей" / / БНА ФОИВ. 2003. N 6.
(2) Постанова Уряду РФ від 04.04.2001 N 262 "Про державну реєстрацію окремих видів продукції, що становлять потенційну небезпеку для людини, а також окремих видів продукції, вперше ввозяться на територію Російської Федерації" (ред . від 08.12.2010) / / СЗ РФ. 2001. N 17. Ст. 1711.
6. Надання пацієнтам достовірної інформації про наданої медичної допомоги, ефективності методів лікування, використовуваних лікарських препаратах і про медичних виробах.
7. Інформування громадян у доступній формі, у тому числі з використанням мережі Інтернет, про здійснювану медичної діяльності і про медичних працівників медичних організацій, про рівень їх освіти і про їх кваліфікації.
Для виконання зазначеного обов'язку медичні організації створюють і підтримують роботу інтернет-сайтів. Сайт (від англ. Website: web - "павутина, мережа" і site - "місце", буквально "місце, сегмент, частина в Мережі") - сукупність електронних документів (файлів) приватної особи або організації в комп'ютерній мережі, об'єднаних під одним адресою (доменним ім'ям або IP-адресою). Інформація, викладаємо в Мережі, повинна бути достовірною та актуальною і містити всі необхідні відомості про медичних працівників медичних організацій, про рівень їх освіти і про їх кваліфікації (див. коментар до ст. 93 Закону).
8. Забезпечення професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації медичних працівників відповідно до трудового законодавства РФ. Зазначені заходи здійснюються медичною організацією в рамках норм розд. IX ТК РФ (ст. ст. 196 - 208) і кореспондують з правами медичних працівників і фармацевтичних працівників (див. коментар до ст. 72 Закону).
9. Інформування органів внутрішніх справ у порядку, встановленому уповноваженими федеральними органами виконавчої влади, про надходження пацієнтів, щодо яких є достатні підстави вважати, що шкода їх здоров'ю заподіяно внаслідок протиправних дій.
  Цей обов'язок медичної організації кореспондує з положеннями ст. 16 Закону і є одним з випадків вилучення з принципу дотримань лікарської таємниці, оскільки відповідні відомості передаються медичною організацією без згоди громадянина або його законного представника (див. коментар до ст. 16 Закону).
  10. Здійснення страхування на випадок заподіяння шкоди життю та (або) здоров'ю пацієнта при наданні медичної допомоги відповідно до Федерального закону. Згідно ст. 4 Закону РФ від 27.11.1992 N 4015-1 "Про організацію страхової справи в Російській Федерації" об'єктами особистого страхування можуть бути майнові інтереси, пов'язані із заподіянням шкоди життю, здоров'ю громадян, наданням їм медичних послуг (страхування від нещасних випадків і хвороб, медичне страхування). В цілому дана обов'язок почасти кореспондує з правом медичних працівників на страхування ризику своєї професійної відповідальності.
  Проте в даному випадку може мати місце страхування, в якому страхувальником виступає безпосередньо медична організація. При цьому вона несе відповідальність за дії безпосереднього заподіювача шкоди: співробітника медичної установи, що брав участь у наданні медичної допомоги потерпілому.
  Слід зазначити, що при такій схемі відносин із страхування на випадок заподіяння шкоди життю та здоров'ю пацієнта, при відшкодуванні шкоди потерпілій особі медична організація отримує право регресу до особи, яка завдала шкоду (ст. 1081 ЦК РФ). Особа, яка відшкодувала шкоду, завдану іншою особою (працівником при виконанні ним службових, посадових чи інших трудових обов'язків), має право зворотної вимоги (регресу) до винної особи в розмірі виплаченого відшкодування.
  11. Введення медичної документації в установленому порядку та подання звітності за видами, формами, у строки та в обсязі, що встановлені уповноваженим федеральним органом виконавчої влади. Наказом МОЗ Росії від 12.08.2003 N 402 була затверджена і введена в дію первинна медична документація лікаря загальної практики (сімейного лікаря), а саме облікові форми: N 039/у-ВОП "Щоденник роботи лікаря загальної практики (сімейного лікаря)", N 039-1/у-ВОП "Карта обліку роботи медичної сестри лікаря загальної практики (сімейного лікаря)", N 039/у-ВОП "Щоденник роботи лікаря загальної практики (сімейного лікаря)", N 039-1/у-ВОП "Карта обліку роботи медичної сестри лікаря загальної практики (сімейного лікаря) ".
  Медичними документами, що містять відомості про стан здоров'я пацієнтів, є: медична карта амбулаторного хворого, виписаний епікриз та інші документи. Наказом МОЗ Росії від 22.11.2004 N 255 "Про порядок надання первинної медико-санітарної допомоги громадянам, які мають право на отримання набору соціальних послуг" затверджено облікова форма N 025/у-04 "Медична карта амбулаторного хворого" та інші первинні медичні документи: талон амбулаторного хворого, контрольна карта диспансерного спостереження, направлення на госпіталізацію, відновне лікування, обстеження, консультацію та т.п.
  Порядок ведення медичної документації визначається уповноваженими органами державної влади. Зокрема, Наказом Міністерства охорони здоров'я Росії від 26.12.2008 N 782н затверджено порядок ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті.
  Медична звітність надається за видами, формами, у строки та в обсязі, встановленими уповноваженим федеральним органом виконавчої влади. На даний період слід зазначити, що відповідно до п. 6 Правил надання платних медичних послуг населенню медичними установами (Постанова Уряду РФ від 13.01.1996 N 27) (1) медичні установи зобов'язані вести статистичний і бухгалтерський облік результатів наданих платних медичних послуг населенню, складати необхідну звітність.
  ---
  (1) СЗ РФ. 1996. N 3. Ст. 194.
  Перелік відомостей про надання послуг приватної медичної організацією міститься в Постанові Росстату від 12.11.2004 N 52 (1), яким затвердили статистичний інструментарій для організації статистичного спостереження за наданням платних послуг приватними медичними організаціями.
  ---
  (1) Охорона. 2005. N 2.
  12. Забезпечення обліку та зберігання медичної документації, в тому числі бланків суворої звітності. Облік і зберігання медичної документації повинні забезпечувати її збереження в належному вигляді. Те ж саме стосується бланків суворої звітності. Бланки рецептів на отримання препаратів, що містять наркотичні засоби та психотропні речовини, мають спеціальну форму і є документами суворої звітності. Використані рецепти зберігаються як документи суворої звітності. Таким же правовим статусом бланка суворої звітності володіють, наприклад, листок непрацездатності, санаторно-курортні путівки, родові сертифікати.
  13. Проведення заходів щодо зниження ризику травматизму та професійних захворювань, впровадження безпечних методів збору медичних відходів та забезпечення захисту від травмування елементами медичних виробів.
  Частина 2 коментованої статті містить спеціальні обов'язки для медичних організацій, які беруть участь у реалізації програми державних гарантій безкоштовного надання громадянам медичної допомоги. Причому позначені обов'язки мають додатковий (субсидіарний) по відношенню до перерахованих вище обов'язків характер. Отже, до спеціальних обов'язків таких організацій віднесені:
  1) надання пацієнтам інформації про порядок, про обсяг і умови надання медичної допомоги відповідно до програми державних гарантій безкоштовного надання громадянам медичної допомоги;
  2) забезпечення надання медичної допомоги громадянам у рамках програми державних гарантій безкоштовного надання громадянам медичної допомоги та територіальних програм державних гарантій безкоштовного надання громадянам медичної допомоги;
  3) забезпечення проведення профілактичних заходів, спрямованих на попередження факторів ризику розвитку захворювань і на раннє їх виявлення);
  4) проведення пропаганди здорового способу життя та санітарно-гігієнічного освіти населення.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "Стаття 79. Обов'язки медичних організацій"
  1. 9.1. Відповідальність суб'єктів медичного страхування
      зобов'язана здійснити переклад пацієнта до іншого медичного закладу або запросити відповідного спеціаліста. Важливим обов'язком СМО є надання допомоги пацієнту у стягненні з винного медичного закладу заподіяної застрахованій збитку. СМО має право вимагати від юридичних або фізичних осіб, відповідальних за заподіяну шкоду здоров'ю громадянина, відшкодування їй
  2. Стаття 323. Гарантії медичного обслуговування
      стаття з 1 січня 2005 р. застосовується у зміненій редакції, згідно з якою гарантії медичного обслуговування для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і прирівняних до них місцевостях, диференціюються залежно від того, за рахунок коштів якого бюджету здійснюється фінансування організації. Колективним договором організацій, що фінансуються з федерального бюджету, для працівників
  3. Г.Р. Дзвонів, Н.І. Махонько. Медичне право: навчальний посібник., 2009
      медичного обслуговування. Автори розкривають поняття медичного права, розглядають правове забезпечення охорони здоров'я РФ, принципи організації та функціонування системи російської охорони здоров'я, правове регулювання відносин між громадянами та медичними установами, відповідальність в системі медичного права і т. д. Навчальний посібник містить контрольні питання для
  4. Стаття 69. Медичний огляд (обстеження) при укладенні трудового договору
      стаття передбачає обов'язкове проведення попереднього медичного огляду (обстеження) працівника при укладенні трудового договору тільки в тих випадках, коли це прямо передбачено ТК і іншими федеральними законами. Медичний огляд (обстеження) при укладенні трудового договору проводиться в цілях визначення придатності громадянина за станом здоров'я до виконання тієї чи
  5. 7.3. Страховий медичний поліс
      зобов'язані підтвердити медичному закладу факт страхування і забезпечити застрахованого страховим полісом обов'язкового медичного страхування. Поліс видається кожній застрахованій громадянину страховою медичною організацією. У ньому зазначаються: прізвище, ім'я, по батькові, стать, вік, місце роботи, соціальний стан, адреса застрахованого, а також термін дії договору. При
  6. 15.1. Правове регулювання питань проведення експертизи якості медичної допомоги
      медичної допомоги. Основи законодавства РФ про охорону здоров'я громадян містять спеціальний розділ, присвячений медичній експертизі (розділ IX). Згідно з цим розділом, виділені п'ять видів медичних
  7. Стаття 938. Страховик
      медичним організаціям - Законом РФ "Про медичне страхування громадян у Російській Федерації". Діють Умови ліцензування, Загальне положення про страхових медичних організаціях, затверджене Постановою Уряду РФ від 23 січня 1992 р. N 41, Положення про страхових медичних організаціях, що здійснюють обов'язкове медичне страхування, затверджене Постановою
  8. Стаття 21.6. Ухилення від медичного обстеження
      медичного огляду або обстеження за направленням комісії з постановки громадян на військовий облік або від медичного обстеження за направленням призовної комісії - тягне за собою попередження або накладення адміністративного штрафу в розмірі від ста до п'ятисот рублів. (В ред. Федерального закону від 22.06.2007 N
  9. 7.2. Договір медичного страхування
      обов'язки за зазначеним договором переходять до його правонаступника. При визнанні судом страхувальника недієздатним або обмеженим у дієздатності в період дії договору добровільного медичного страхування його права та обов'язки переходять до опікуна чи піклувальника, чинному у сфері застрахованого. Відмова страховика від оплати лікування в медичному закладі, який не
  10. Стаття 21.6. Ухилення від медичного обстеження
      медичного огляду або обстеження за направленням комісії з постановки громадян на військовий облік або від медичного обстеження за направленням призовної комісії - тягне за собою попередження або накладення адміністративного штрафу в розмірі від однієї другої до п'яти мінімальних розмірів оплати
  11. Стаття 185. Гарантії працівникам, які направляються на медичний огляд (обстеження)
      зобов'язаних проходити попередні (при вступі на роботу) і періодичні медичні огляди (обстеження), див. ст. ст. 213, 266 і коммент. до них. За працівниками, направленими на медичний огляд (обстеження), середня заробітна плата зберігається на весь час звільнення від роботи. Якщо працівник в установленому порядку було направлено на обстеження, в т.ч. на експертизу зв'язку
  12. Стаття 348.3. Медичні огляди (обстеження) спортсменів
      стаття в цілях охорони здоров'я спортсменів передбачає проведення медичних оглядів. Огляди можуть бути попередніми, періодичними і позачерговими. Спортсмени не можуть бути допущені до тренувань, змагань, якщо вони не пройшли обов'язковий медичний огляд, а при непроходження попереднього медичного огляду з ними не укладають трудовий договір. Відмова або ухилення без
  13. Стаття 266. Медичні огляди (обстеження) осіб віком до вісімнадцяти років
      обов'язок з метою охорони здоров'я неповнолітніх проводити попередні (при вступі на роботу) і щорічні медичні огляди (обстеження). Попередній медичний огляд (обстеження) має мету визначити відповідність пропонованої роботи стану здоров'я громадянина. Проведення щорічного огляду (обстеження) забезпечує медичний контроль за станом
  14. 4. Судово-медична і судово-психіатрична експертизи (ст. 52 Основ).
      медична експертиза проводиться в медичних установах державної або муніципальної системи охорони здоров'я, експертом бюро судово-медичної експертизи, залученими для виробництва експертизи, на підставі постанови особи, яка провадить розслідування, або ухвали суду. Судово-психіатрична експертиза проводиться в призначених для цієї мети установах
  15. Стаття 266. Медичні огляди (обстеження) осіб віком до вісімнадцяти років
      зобов'язаний вжити заходів до того, щоб працівники, які не пройшли обов'язковий медичний огляд (обстеження) (а також у випадку медичних протипоказань), не були допущені до виконання своїх трудових обов'язків. Додаткова обов'язок роботодавця усунути від роботи (не допускати до роботи) працівника, який не пройшов у встановленому порядку обов'язковий попередній або періодичний
© 2014-2022  yport.inf.ua