Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 19. Право на медичну допомогу |
||
Справжньою статтею конкретизована друга складова конституційного права кожного на охорону здоров'я та медичну допомогу (ч. 1 ст. 41 Конституції РФ) - право на медичну допомогу. На відміну від раніше діяли Основ законодавства 1993 р., ст. 30 яких закріплювала права пацієнтів, в рамках коментованої статті закріплені правомочності декількох суб'єктів: 1) осіб, що знаходяться на території РФ (для їх позначення використаний термін "кожен"), 2) іноземних осіб та осіб без громадянства; 3) пацієнтів. 1. Зазначене в ч. 1 коментованої статті право кожного на медичну допомогу повторює наявну в ч. 1 ст. 41 Конституції РФ формулу "право кожного на медичну допомогу", проте дублювання змісту при цьому не відбувається. Стаття, що жодним чином не стосується права на охорону здоров'я, але конкретизує зміст права кожного на медичну допомогу. Якщо Конституція РФ пов'язує безкоштовний характер медичної допомоги лише з двома юридичними фактами: 1) організаційно-правовою формою та формою власності організацій, які надають медичну допомогу ("Медична допомога в державних і муніципальних установах охорони здоров'я надається громадянам безкоштовно ...") і 2) наявністю громадянства, то коментована стаття використовує інші підходи. В результаті конституційні гарантії, що стосуються громадян, з одного боку, поширюються на кожного (при цьому встановлені ч. ч. 3 і 4 даної статті норми виключають зі сфери застосування даного положення іноземних громадян та осіб без громадянства) але, з іншого боку, встановлені невідомі Конституції РФ обмеження на обсяг медичної допомоги. Замість безумовно безкоштовної медичної допомоги в визначених Основним Законом організаціях - кожен має право на безкоштовну медичну допомогу, але лише в гарантованому обсязі, визначеному програмою державних гарантій безкоштовного надання громадянам медичної допомоги. До складу права на медичну допомогу коментарів статтею також включені правомочності, пов'язані з отриманням платних медичних послуг та інших послуг, у тому числі і за допомогою добровільного медичного страхування. Раніше до прийняття Федерального закону "Про обов'язкове медичне страхування в Російській Федерації" добровільне медичне страхування регулювалося (як і обов'язкове) нормами Закону РФ від 28.06.1991 N 1499-1 "Про медичне страхування громадян у Російській Федерації". З припиненням дії останнього нормами законодавства про охорону здоров'я відносини з добровільного медичного страхування не регламентуються (за винятком положень ст. 26 коментованого Закону). 2. Частинами 3 та 4 даної статті закріплені норми, що стосуються отримання медичної допомоги на території РФ особами, які не є її громадянами. При цьому встановлюється можливість закріплення права на медичну допомогу іноземних громадян, які проживають і перебувають на території РФ, законодавством РФ і відповідними міжнародними договорами Російської Федерації. При цьому має бути збережено загальне правило про те, що у разі конкуренції норм Закону та міжнародного договору застосовуються норми міжнародного договору. Згідно з Федеральним законом від 25.07.2002 N 115-ФЗ "Про правове становище іноземних громадян у Російській Федерації" встановлено особливий правовий режим медичної допомоги іноземним висококваліфікованим фахівцям і членам їх сімей (ст. 13.2). Федеральний закон від 15.08.1996 N 114-ФЗ "Про порядок виїзду з Російської Федерації та в'їзду в Російську Федерацію" (ст. 27) передбачає можливість відмови у видачі візи, якщо іноземний громадянин чи особа без громадянства не представили поліс медичного страхування, дійсний на території РФ. Найважливіше місце серед актів міжнародного права, що стосується питання безкоштовності медичної допомоги, займає Європейська угода про надання медичного обслуговування особам, які тимчасово перебувають на території іншої країни (Женева, 17.10.1980) (1). СРСР ратифікував цю угоду (Постанова ВР СРСР від 17.04.1991 N 2118-1), і воно вступило в силу для СРСР з 1 листопада 1991 Згідно ст. 1 цього акта вираз "медичне обслуговування" означає необхідну медичну допомогу при захворюванні, нещасних випадках або вагітності; а термін "у випадку абсолютної необхідності" означає випадки, в яких надання медичного обслуговування або відповідних видів допомоги не може бути відстрочено, не піддаючи небезпеці життя або здоров'я зацікавленої особи. --- (1) Збірник міжнародних договорів СРСР. М., 1994. Вип. XLVII. Відповідно до ст. 4 особам, до яких застосовується Угода і стан здоров'я яких відповідно до медичного висновку потребує негайного медичного обслуговування під час перебування на території іншої держави, виявляється медичне обслуговування, яке викликається їх станом здоров'я, як якщо б вони мали на це право відповідно до законодавства цієї держави. Таке медичне обслуговування надається установою за місцем перебування до одужання цих осіб або до тих пір, коли стан їхнього здоров'я дозволить їм повернутися або бути репатрійованими на територію держави, де вони постійно проживають. Надання протезів, набору пристосувань та інших видів натуральної допомоги, що мають велике значення в невідкладних випадках, не вимагає дозволу компетентних органів влади. Якщо стан здоров'я особи не дозволяє йому повернутися своїми власними коштами на територію держави, де вона проживає, установа за місцем перебування вживає заходів, необхідних для забезпечення його репатріації на територію цієї держави. Згідно ст. 5 угоди у випадках абсолютної необхідності в наданні медичної допомоги не може бути відмовлено зацікавленій особі з причини того, що воно не в змозі уявити в потрібний момент документи, зазначені в попередньому пункті цієї статті. В силу положень Угоди про надання медичної допомоги громадянам держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав (Рада глав урядів Співдружності Незалежних Держав від 27.03.1997, м. Москва) швидка та невідкладна медична допомога (включаючи допомогу при пологах і невідкладних станах в період вагітності) виявляється громадянам безперешкодно, безкоштовно і в повному обсязі на території держави тимчасового перебування лікувально-профілактичними установами незалежно від організаційно-правових форм, відомчої належності і форм їх власності. З моменту, коли усунута загроза життю хворого або здоров'ю оточуючих і можлива його транспортування, подальше надання медичної допомоги здійснюється на платній основі. Особам, офіційно визнаним біженцями, планова медична допомога на території держави тимчасового перебування надається в порядку і на умовах, визначених законодавством цієї держави. Планова медична допомога громадянам, які працюють за контрактом (трудовим договором) в державі тимчасового перебування, здійснюється за рахунок коштів роботодавця у порядку та обсягах, передбачених контрактом, або за рахунок особистих коштів самих іноземців. З питань надання медичної допомоги полягають і двосторонні угоди, наприклад: Угода між Урядом Російської Федерації і Урядом Республіки Білорусь про порядок надання медичної допомоги громадянам Російської Федерації в установах охорони здоров'я Республіки Білорусь і громадянам Республіки Білорусь в установах охорони здоров'я Російської Федерації (Санкт-Петербург, 24.01.2006). Крім норм законів і договорів, які стосуються прав іноземних громадян на медичну допомогу, ч. 4 коментованої статті передбачено, що порядок надання медичної допомоги іноземним громадянам визначається Урядом РФ. Зауважимо, що, незважаючи на наявну спільність у найменуванні актів (ст. 37 коментованого Закону визначено правовий статус порядків надання медичної допомоги), порядок надання медичної допомоги іноземним громадянам є іншого роду актом і не підпадає під ті вимоги, які ст. 37 коментованого Закону встановлює до порядків надання медичної допомоги. Для осіб без громадянства, які постійно проживають в Російській Федерації, встановлений режим рівності в правах на медичну допомогу з громадянами РФ. Винятки з цього режиму можливі лише на рівні міжнародних договорів РФ. 3. Перелік прав пацієнта відповідно до коментарів статтею представлений декількома групами прав, які без змін або з невеликою коригуванням відтворюють раніше закріплені Основами законодавства 1993 р. і закріплюють раніше не формалізованих на рівні федерального закону нові права (наприклад, отримання лікувального харчування в разі знаходження пацієнта на лікуванні в стаціонарних умовах). На відміну від раніше діяли Основ законодавства 1993 не включені в перелік прав пацієнта право на поважне і гуманне ставлення з боку медичного та обслуговуючого персоналу; право на проведення консиліуму (проте така можливість передбачена ст. 48 коментованого Закону); право на інформовану добровільну згоду на медичне втручання. Що стосується інформованої добровільної згоди на медичне втручання, то цей інститут в ст. 20 коментованого Закону закріплений окремо, але не як право пацієнта, а як скоріше обов'язок, лише при виконанні якого можливо медичне втручання. Перелік прав пацієнтів не вичерпується розглянутої статтею. Так, ст. 57 закріплено право громадян на медичну стерилізацію, ст. 58 - на проведення незалежної медичної експертизи. |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна " Стаття 19. Право на медичну допомогу " |
||
|