Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 50. Народна медицина |
||
У літературі можна зустріти цілком справедливі зауваження щодо відсутності в чинному законодавстві про народну медицину механізмів, що дозволяють вирішувати поставлені перед нею завдання. Проблема нормативно-правового регулювання ускладнюється і існуючою практикою діяльності різних центрів традиційної (народної) медицини, як правило, на напівлегальних підставах надають відповідні послуги громадянам. Як видається, в даній ситуації споживачі подібних послуг виявляються менш за все захищені, оскільки як їх права, так і обов'язки таких організацій нормативно практично не врегульовані. З урахуванням досить широкою затребуваності діяльності народних цілителів у різних верств населення наслідки, які можуть бути отримані в результаті цілительства, можуть мати масовий і незворотній характер. Тому цілком справедливо в літературі вже звучали настійні заклики про необхідність прийняття заснованого на чинному законодавстві про охорону здоров'я громадян спеціалізованого закону, що регулює діяльність народної медицини та цілительства (1). --- (1) Ковригіна Г.Д. Правове регулювання цілительські діяльності в Росії: історія питання й сучасні общеюрідіческіх початку / / Медичне право. 2008. N 4. Це має бути зроблено, як наголошується, з метою відсікання фахівців у галузі народної медицини від магів, чаклунів та інших суб'єктів, практикуючих сумнівні методи впливу на людей, що деформують духовне і психічне здоров'я громадян аж ніяк не з метою цілительські допомоги (1). --- (1) Решетов Г.А. Юридична безпека споживачів медичних послуг: аналіз загроз / / Відомості Верховної Ради. 2010. N 3. С. 52 - 55. Незважаючи на зазначені зауваження щодо недоліків та перспектив розвитку норм законодавства про цілительство, законодавець поки обмежився окремій ст. 50 Закону про охорону здоров'я громадян. Як випливає з її змісту, прийняття якого спеціального нормативного акту, що регулює цю сферу на федеральному рівні, поки не передбачається. Слід зазначити, що правове регулювання питань народної медицини (так званого цілительства) не є новим для законодавства про охорону здоров'я. Основи законодавства 1993 містили спеціальну статтю (57), присвячену праву на заняття народною медициною (цілительством). Окремі положення зазначеної статті в дещо модифікованому вигляді відтворені і в ст. 50 "Народна медицина" Закону про охорону здоров'я, з тією лише різницею, що більшою мірою адаптовані під сучасні умови надання медичних послуг. Отже, слід, по-перше, вказати на поняття "народна медицина", запропоноване у Законі. Згідно п. 1 коментованої статті народною медициною є методи оздоровлення, що утвердилися в народному досвіді, в основі яких лежить використання знань, умінь і практичних навичок з оцінки та відновлення здоров'я. У цьому плані можна виділити юридико-технічні проблеми в розмежуванні таких дуже близьких і, по суті, суміжних народних практик зцілення людини, як цілительство і окультно-містичні послуги в частині правозастосовчої діяльності. У цьому зв'язку вчені не випадково висловлювали відомі побоювання, наприклад, з приводу можливості суб'єктивізму у сфері реклами при вирішенні питання про те, які послуги пропонуються споживачеві, що сприяє корупційним проявам у світлі перспектив заборони реклами окультно-містичних послуг (1). --- (1) Цомартова Ф.В. Правові основи модернізації охорони здоров'я / / Журнал російського права. 2011. N 2. С. 125 - 129. Загалом, законодавець спробував врахувати такі зауваження, обмежившись, щоправда, використанням юридичної прийому виключення зі змісту поняття окремих "чужорідних" елементів. Як визначено в Законі, до народної медицини не відноситься надання послуг окультно-магічного характеру, а також вчинення релігійних обрядів. На наш погляд, така нормативна конструкція визначення "народна медицина" не знімає проблеми її дефинитивного визначення, оскільки законодавець не розкриває змісту послуг окультно-магічного характеру і релігійних обрядів. Негативним, на наш погляд, нормативним рішенням є також те, що законодавець не передбачив обмеження (заборона) сеансів масового цілительства, що проводиться з використанням засобів масової інформації. Відзначимо, що така заборона містила ст. 57 Основ законодавства 1993 р. і була спрямована на боротьбу з окремими екстрасенсами, фактично проводять маніпуляції з масовою свідомістю населення без будь-якого гарантованого позитивного ефекту від таких сеансів. Слід зазначити, що право на заняття народною медициною має громадянин, який отримав дозвіл, виданий органом виконавчої влади суб'єкта РФ у сфері охорони здоров'я (п. 2 ст. 50 Закону про охорону здоров'я). Ще одне, на наш погляд, принципова умова здійснення цілительства містить п. 3 ст. 50 Закону, що передбачає, що дозвіл дає право на заняття народною медициною на території суб'єкта РФ, органом виконавчої влади якого видано такий дозвіл. Представляється, що в даному вимозі Закону (яке з "легкої руки" законодавця перекочувало з відповідної норми Основ законодавства 1993) закладено початкове протиріччя з основами встановленого в рамках ринкового порядку цивільного обороту, що не визнає будь-яких економічних кордонів у межах країни. Втім, слід сказати, що фахівці ще на етапі обговорення законопроекту справедливо звертали увагу на закріплення в ньому норм про територіальне обмеження сфери дії дозволу на право надання цілительських послуг, не узгоджуються з конституційним принципом єдиного економічного простору і вільного переміщення послуг в Російській Федерації (ст. 8 Конституції РФ) (1). --- (1) Там же. Відзначимо також, що дані положення не узгоджуються і з іншими положеннями зазначеної статті Конституції РФ, що визначає підтримку конкуренції та свободу економічної діяльності. Дані положення, крім того, слід співвідносити в рамках системного тлумачення норм Основного Закону з ч. 2 ст. 34 Конституції, яка не допускає економічну діяльність, спрямовану на монополізацію і недобросовісну конкуренцію. По суті, запропонований законодавцем і закріплений в Законі варіант визначення меж економічної діяльності веде до усунення конкуренції і територіальному поділу ринку відповідних послуг. Окремо слід вказати, що народна медицина не входить в програму державних гарантій безкоштовного надання громадянам медичної допомоги (п. 6 ст. 50 Закону про охорону здоров'я). |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна " Стаття 50. Народна медицина " |
||
|