Головна
ГоловнаМитне, податкове, медичне правоМедичне право → 
« Попередня Наступна »
А . А. Кирилова. Науково-практичний коментар до Федерального закону "Про основи охорони здоров'я громадян у Російській Федерації", 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 50. Народна медицина

Коментар до статті 50
У літературі можна зустріти цілком справедливі зауваження щодо відсутності в чинному законодавстві про народну медицину механізмів, що дозволяють вирішувати поставлені перед нею завдання. Проблема нормативно-правового регулювання ускладнюється і існуючою практикою діяльності різних центрів традиційної (народної) медицини, як правило, на напівлегальних підставах надають відповідні послуги громадянам. Як видається, в даній ситуації споживачі подібних послуг виявляються менш за все захищені, оскільки як їх права, так і обов'язки таких організацій нормативно практично не врегульовані. З урахуванням досить широкою затребуваності діяльності народних цілителів у різних верств населення наслідки, які можуть бути отримані в результаті цілительства, можуть мати масовий і незворотній характер.
Тому цілком справедливо в літературі вже звучали настійні заклики про необхідність прийняття заснованого на чинному законодавстві про охорону здоров'я громадян спеціалізованого закону, що регулює діяльність народної медицини та цілительства (1).
---
(1) Ковригіна Г.Д. Правове регулювання цілительські діяльності в Росії: історія питання й сучасні общеюрідіческіх початку / / Медичне право. 2008. N 4.
Це має бути зроблено, як наголошується, з метою відсікання фахівців у галузі народної медицини від магів, чаклунів та інших суб'єктів, практикуючих сумнівні методи впливу на людей, що деформують духовне і психічне здоров'я громадян аж ніяк не з метою цілительські допомоги (1).
---
(1) Решетов Г.А. Юридична безпека споживачів медичних послуг: аналіз загроз / / Відомості Верховної Ради. 2010. N 3. С. 52 - 55.
Незважаючи на зазначені зауваження щодо недоліків та перспектив розвитку норм законодавства про цілительство, законодавець поки обмежився окремій ст. 50 Закону про охорону здоров'я громадян. Як випливає з її змісту, прийняття якого спеціального нормативного акту, що регулює цю сферу на федеральному рівні, поки не передбачається.
Слід зазначити, що правове регулювання питань народної медицини (так званого цілительства) не є новим для законодавства про охорону здоров'я. Основи законодавства 1993 містили спеціальну статтю (57), присвячену праву на заняття народною медициною (цілительством). Окремі положення зазначеної статті в дещо модифікованому вигляді відтворені і в ст. 50 "Народна медицина" Закону про охорону здоров'я, з тією лише різницею, що більшою мірою адаптовані під сучасні умови надання медичних послуг.
Отже, слід, по-перше, вказати на поняття "народна медицина", запропоноване у Законі. Згідно п. 1 коментованої статті народною медициною є методи оздоровлення, що утвердилися в народному досвіді, в основі яких лежить використання знань, умінь і практичних навичок з оцінки та відновлення здоров'я.
У цьому плані можна виділити юридико-технічні проблеми в розмежуванні таких дуже близьких і, по суті, суміжних народних практик зцілення людини, як цілительство і окультно-містичні послуги в частині правозастосовчої діяльності. У цьому зв'язку вчені не випадково висловлювали відомі побоювання, наприклад, з приводу можливості суб'єктивізму у сфері реклами при вирішенні питання про те, які послуги пропонуються споживачеві, що сприяє корупційним проявам у світлі перспектив заборони реклами окультно-містичних послуг (1).
---
(1) Цомартова Ф.В. Правові основи модернізації охорони здоров'я / / Журнал російського права. 2011. N 2. С. 125 - 129.
Загалом, законодавець спробував врахувати такі зауваження, обмежившись, щоправда, використанням юридичної прийому виключення зі змісту поняття окремих "чужорідних" елементів. Як визначено в Законі, до народної медицини не відноситься надання послуг окультно-магічного характеру, а також вчинення релігійних обрядів. На наш погляд, така нормативна конструкція визначення "народна медицина" не знімає проблеми її дефинитивного визначення, оскільки законодавець не розкриває змісту послуг окультно-магічного характеру і релігійних обрядів.
Негативним, на наш погляд, нормативним рішенням є також те, що законодавець не передбачив обмеження (заборона) сеансів масового цілительства, що проводиться з використанням засобів масової інформації. Відзначимо, що така заборона містила ст. 57 Основ законодавства 1993 р. і була спрямована на боротьбу з окремими екстрасенсами, фактично проводять маніпуляції з масовою свідомістю населення без будь-якого гарантованого позитивного ефекту від таких сеансів.
Слід зазначити, що право на заняття народною медициною має громадянин, який отримав дозвіл, виданий органом виконавчої влади суб'єкта РФ у сфері охорони здоров'я (п. 2 ст. 50 Закону про охорону здоров'я).
Ще одне, на наш погляд, принципова умова здійснення цілительства містить п. 3 ст. 50 Закону, що передбачає, що дозвіл дає право на заняття народною медициною на території суб'єкта РФ, органом виконавчої влади якого видано такий дозвіл.
Представляється, що в даному вимозі Закону (яке з "легкої руки" законодавця перекочувало з відповідної норми Основ законодавства 1993) закладено початкове протиріччя з основами встановленого в рамках ринкового порядку цивільного обороту, що не визнає будь-яких економічних кордонів у межах країни.
Втім, слід сказати, що фахівці ще на етапі обговорення законопроекту справедливо звертали увагу на закріплення в ньому норм про територіальне обмеження сфери дії дозволу на право надання цілительських послуг, не узгоджуються з конституційним принципом єдиного економічного простору і вільного переміщення послуг в Російській Федерації (ст. 8 Конституції РФ) (1).
---
(1) Там же.
Відзначимо також, що дані положення не узгоджуються і з іншими положеннями зазначеної статті Конституції РФ, що визначає підтримку конкуренції та свободу економічної діяльності. Дані положення, крім того, слід співвідносити в рамках системного тлумачення норм Основного Закону з ч. 2 ст. 34 Конституції, яка не допускає економічну діяльність, спрямовану на монополізацію і недобросовісну конкуренцію. По суті, запропонований законодавцем і закріплений в Законі варіант визначення меж економічної діяльності веде до усунення конкуренції і територіальному поділу ринку відповідних послуг.
Окремо слід вказати, що народна медицина не входить в програму державних гарантій безкоштовного надання громадянам медичної допомоги (п. 6 ст. 50 Закону про охорону здоров'я).
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 50. Народна медицина "
  1. Стаття 6.2. Незаконне заняття приватною медичною практикою, приватної фармацевтичної діяльністю або народною медициною (цілительством)
    народною медициною (цілительством) з порушенням встановленого законом порядку - тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від п'ятнадцяти до двадцяти мінімальних розмірів оплати
  2. Стаття 6.2. Незаконне заняття приватною медичною практикою, приватної фармацевтичної діяльністю або народною медициною (цілительством)
    народною медициною (цілительством) з порушенням встановленого законом порядку - тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від однієї тисячі п'ятисот до двох тисяч рублів. (В ред. Федерального закону від 22.06.2007 N
  3. Стаття 235. Незаконне заняття приватною медичною практикою або приватної фармацевтичною діяльністю Коментар до статті 235
    народною медициною (цілительством) особами, які зареєстровані як індивідуальних підприємців або надають такі послуги на підставі трудового договору, маючи сертифікат відповідності послуг у галузі народної медицини, отриманий в результаті добровільної сертифікації, та включені до "Реєстру цілителів". За шкоду, заподіяну здоров'ю пацієнтів, ці особи несуть відповідальність як за
  4. 7.5. Організації народних промислів
    народних художніх промислів щодо земельних ділянок, які перебувають у місцях традиційного побутування народних художніх промислів і використовуваних для виробництва та реалізації виробів народних художніх промислів. До організацій народних художніх промислів відносяться організації (юридичні особи) будь-яких організаційно-правових форм і форм власності, у яких в
  5. Стаття 17.5. Перешкоджання явці до суду народного чи присяжного засідателя
    народного або присяжного засідателя для участі в судовому розгляді - тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від п'ятисот до однієї тисячі рублів. (в ред. Федерального закону від 22.06.2007 N
  6. Стаття 17.5 . Перешкоджання явці до суду народного чи присяжного засідателя
    народного або присяжного засідателя для участі в судовому розгляді - тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від п'яти до десяти мінімальних розмірів оплати
  7. Стаття 235. Незаконне заняття приватною медичною практикою або приватної фармацевтичною діяльністю Коментар до статті 235
    народної медицини - це методи оздоровлення, профілактики, діагностики та лікування, засновані на досвіді багатьох поколінь людей, що утвердилися в народних традиціях і які не зареєстровані в порядку, встановленому законодавством Російської Федерації. Правом на заняття народною медициною володіють громадяни, які отримали диплом цілителя. Статтею 235 КК РФ не охоплюється незаконне заняття такого роду
  8. Коментар до статті 6.2
    народних традиціях і не зареєстровані в порядку, встановленому законодавством РФ. Правом на заняття народною медициною володіють громадяни Російської Федерації, які отримали диплом цілителя, що видається міністерствами охорони здоров'я республік у складі Російської Федерації, органами управління охороною здоров'я автономної області, автономних округів, країв, областей, міст Москви і
  9. Особливості правового становища закритого акціонерного товариства працівників (народного підприємства)
    народного підприємства) визначається Федеральним законом від 19.07.1998 р. N 115-ФЗ "Про особливості правового становища акціонерних товариств працівників (народних підприємств)" (далі - Закон про народні підприємствах). До народних підприємствам можуть застосовуватися також положення про закриті акціонерні товариства, встановлених Законом про акціонерні товариства, якщо інше не передбачено Законом про
  10. Стаття 482. Особливості порядку притягнений до крімінальної відповідальності, затримання и вибраному | запобіжного заходу
    народного депутата України, его затримання або вибраному | Стосовно нього запобіжного заходу у вігляді тримання под Варто чи домашнього Арешт НЕ может буті здійснено без Згоди Верховної Ради України. 3. Обшук, затримання народного депутата України чі Огляд его особіст промов и багажу, транспорту, жилого чи службового приміщення, а такоже Порушення Таємниці листування, телефонних розмов,
  11. Народне підприємство
    народних підприємств) "(з ізм. та доп.) * (272) як" плід бика і трепетної лані ". В субсидіарної порядку до нього застосовується Закон про АТ і тільки в частині закритих товариств. Відмінні його особливості полягають у наступному. 1. Народне підприємство не може бути створено спочатку (тобто за допомогою установи): воно створюється тільки шляхом перетворення будь-якої комерційної організації, крім
  12. Стаття 480. Особини , Щодо якіх здійснюється особливий порядок кримінального провадження
    народного депутата України; 2) судді Конституційного Суду України, ПРОФЕСІЙНОГО судді, а такоже присяжного и народного засідателя на годину Здійснення ними Правосуддя; 3) кандидата у Президенти України; 4) Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини; 5) Голови Рахункової палати, его Першого заступника, заступника, головного контролера та секретаря Рахункової палати; 6) депутата
  13. § 31. Федеральний фонд обов'язкового медичного страхування
    народних депутатів РФ і Верховної Ради РФ. - 1993. - № 17.-Ст. 602. Федеральний фонд обов'язкового медичного страхування створюється Урядом Російської Федерації і діє відповідно до уставом1. Територіальні фонди утворюються пред ставітельнимі і виконавчими органами суб'єктів Росій ської Федерації. Фонди обов'язкового медичного страхова ня
© 2014-2022  yport.inf.ua