Головна
ГоловнаМитне, податкове, медичне правоМедичне право → 
« Попередня Наступна »
А.А. Кирилова. Науково-практичний коментар до Федерального закону "Про основи охорони здоров'я громадян у Російській Федерації", 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 51. Права сім'ї у сфері охорони здоров'я

Коментар до статті 51
При вступі у правовідносини з медичної допомоги громадяни, які є суб'єктами даних відносин, виступають як окремі індивіди. Проте відповідно до окремими нормативними правовими актами в певні види правовідносин може вступати "колективний суб'єкт" - родина.
Міжнародний пакт про економічні, соціальні і культурні права вказує на необхідність надання сім'ї, що є осередком суспільства, широкої охорони і допомоги. У російському законодавстві сім'я як суб'єкт права не отримала достатнього нормативного закріплення. Стаття 38 Конституції РФ декларує, що материнство і дитинство, сім'я знаходяться під захистом держави. Стаття 1 Сімейного кодексу РФ (СК РФ) фіксує: "Сім'я, материнство, батьківство і дитинство в Російській Федерації знаходяться під захистом держави". Однак визначення сім'ї в Сімейному кодексі немає, присутній лише недостатньо чітке перерахування членів сім'ї (ст. 2). Вперше легальне визначення сім'ї було закріплено у Федеральному законі від 24.10.1997 N 134-ФЗ "Про прожитковий мінімум Російській Федерації": "Сім'я - особи, пов'язані спорідненістю і (або) властивістю, які проживають разом і ведуть спільне господарство" (1).
---
(1) Акатнова М.І. Суб'єкти права на соціальне забезпечення в міжнародних актах і законодавстві Росії / / Людина і праця. 2009. N 1. С. 16 - 17.
Здатність сім'ї набувати права у сфері охорони здоров'я закріплена в коментованій статті. Однак суб'єктом правовідносин, що виникають з приводу надання тієї чи іншої медичної допомоги, сім'я виступати не може. У даному випадку сім'я має правоздатність, що прямо зазначено в Законі, однак родина як колектив не може володіти дієздатністю. Права і обов'язки, що випливають з виниклих правовідносин з приводу надання медичної допомоги, можуть бути реалізовані дієздатним представником сім'ї і тільки тим, який потребує такої допомоги. Якщо мова йде про сім'ю з дітьми, то представляти законні інтереси дитини в медичних організаціях вправі мати або батько, а медичну допомогу отримувати безпосередньо сама дитина. Очевидно, що у відносинах з медичними організаціями з приводу отримання якої медичної допомоги зазвичай виступає один з членів сім'ї, як правило, потребує неї за станом здоров'я.
Будь-який суб'єкт права повинен володіти такою якістю, як правосуб'єктність. Однак правосуб'єктністю (правоздатністю і дієздатністю) можуть володіти лише фізичні та юридичні особи, причому індивідуально-визначені. Отже, говорити про сім'ю як про колективному суб'єкт права в сфері охорони здоров'я навряд чи коректно, так як вона не може володіти такою якістю колективно. Проте це не означає, що кожен з членів сім'ї не має правосуб'єктність індивідуально. Тому було б більш коректно розглядати сім'ю як колективного суб'єкта в залежності не від правового, а від соціального статусу.
У нашій країні турботу про охорону здоров'я членів сім'ї бере на себе держава. У ч. 1 ст. 15 СК РФ від 29.12.1995 N 223-ФЗ (ред. від 30.11.2011) передбачається, що медичне обстеження осіб, що вступають у шлюб, а також консультування з медико-генетичним питань і питань планування сім'ї проводяться установами державної і муніципальної систем охорони здоров'я по місцем їх проживання безкоштовно і тільки за згодою осіб, що вступають у шлюб.
Постановою Уряду РФ від 01.12.2004 N 715 (1) затверджено: Перелік соціально значущих захворювань та Перелік захворювань, які становлять небезпеку для оточуючих (більш конкретно про них див в коментарі до ст. 43 цього Закону).
---
(1) Російська газета. 2004. N 271.
Отцю дитини чи іншому члену сім'ї надається право за наявності згоди жінки з урахуванням стану її здоров'я бути присутньою при народженні дитини.
Наказом Міністерства охорони здоров'я Росії від 02.10.2009 N 808н затверджено Порядок надання акушерсько-гінекологічної допомоги. У додатках до нього визначено, що:
при організації діяльності жіночої консультації повинна надаватися правова, психологічна та медико-соціальна допомога жінкам та членам їх сімей на основі індивідуального підходу з урахуванням особливостей особистості; соціально-психологічна допомога неповнолітнім, спрямована на збереження і зміцнення репродуктивного здоров'я, підготовку до сімейного життя, орієнтацію на здорову сім'ю;
в структурі пологового будинку рекомендовані родовий зал (індивідуальний родовий зал); палати для спільного перебування матері і дитини;
в структурі перинатального центру рекомендовані: консультативно-діагностичне відділення (поліклініка), в якій повинні бути консультативні кабінети для вагітних жінок; кабінет медико-генетичного консультування; кабінет планування сім'ї; консультативні кабінети для подружніх пар з порушенням репродуктивної функції; кабінет (зал) фізіопсихопрофілактичної підготовки вагітної жінки та її родини до пологів, партнерських пологів; кабінети медико-психологічної та соціально-правової допомоги жінкам; акушерський стаціонар з пологовим відділенням (індивідуальні пологові) з операційними.
Одному з батьків, іншому члену сім'ї чи іншому законному представникові надається право на безкоштовне спільне знаходження з дитиною в медичній організації при наданні йому медичної допомоги в стаціонарних умовах протягом усього періоду лікування незалежно від віку дитини. Так, у додатку N 4 "Положення про організацію діяльності відділення реанімації та інтенсивної терапії для новонароджених" до Порядку надання неонатологічної медичної допомоги, затвердженим Наказом Міністерства охорони здоров'я Росії від 01.06.2010 N 409н (1), передбачена необхідність організації приміщення для медичного огляду батьків (фільтра), кімнати для бесід з батьками, кімнати для відпочинку батьків.
---
(1) Російська газета. 2010. N 180.
Одному з членів сім'ї (опікуну, піклувальнику, іншому родичу), яка фактично здійснює догляд за хворою дитиною, медичним працівником стаціонарного медичного закладу видається листок непрацездатності на підставі Наказу Міністерства охорони здоров'я Росії від 29.06.2011 N 624н "Про затвердження Порядку видачі листків непрацездатності "(1):
--- -
(1) Російська газета. 2011. N 148.
За дитиною віком до 7 років: при амбулаторному лікуванні або спільному перебуванні одного з членів сім'ї (опікуна, піклувальника, іншого родича) з дитиною в стаціонарному лікувально-профілактичному закладі - на весь період гострого захворювання або загострення хронічного захворювання;
за дитиною віком від 7 до 15 років: при амбулаторному лікуванні або спільному перебуванні одного з членів сім'ї (опікуна, піклувальника, іншого родича) з дитиною в стаціонарному лікувально-профілактичному закладі - на строк до 15 днів по кожному випадку захворювання, якщо за висновком лікарської комісії не потрібно більшого терміну;
за дитиною-інвалідом віком до 15 років: при амбулаторному лікуванні або спільному перебуванні одного з членів сім'ї (опікуна, піклувальника, іншого родича) з дитиною в стаціонарному лікувально-профілактичному закладі - на весь період гострого захворювання або загострення хронічного захворювання;
за дітьми віком до 15 років, інфікованими вірусом імунодефіциту людини, - на весь період спільного перебування з дитиною в стаціонарному лікувально-профілактичному закладі;
за дітьми віком до 15 років: при їх хвороби, пов'язаної з поствакцинальним ускладненням, злоякісними новоутвореннями, включаючи злоякісні новоутворення лімфоїдної, кровотворної та спорідненої їм тканин, - на весь період амбулаторного лікування або спільного перебування одного з членів сім'ї (опікуна, піклувальника, іншого родича) з дитиною в стаціонарному лікувально-профілактичному закладі.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 51. Права сім'ї у сфері охорони здоров'я "
  1. Стаття 86. Повноваження органів, які здійснюють державний контроль у сфері охорони здоров'я
    сфері охорони здоров'я. Законом передбачені такі повноваження: 1. Видача обов'язкових для виконання приписів у разі виявлення порушень законодавства РФ у сфері охорони здоров'я, законодавства РФ про обіг лікарських засобів. 2. Притягнення до відповідальності за порушення законодавства РФ у сфері охорони здоров'я, законодавства РФ про обіг лікарських засобів
  2. Глава 5. ПРАВА ГРОМАДЯН У СФЕРІ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я
    Глава 5. ПРАВА ГРОМАДЯН У СФЕРІ ОХОРОНИ
  3. Глава 4. ПРАВА ТА ОБОВ'ЯЗКИ ГРОМАДЯН У СФЕРІ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я
    Глава 4. ПРАВА ТА ОБОВ'ЯЗКИ ГРОМАДЯН У СФЕРІ ОХОРОНИ
  4. Глава 13. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ У СФЕРІ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я
    Глава 13. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ У СФЕРІ ОХОРОНИ
  5. Глава 12. ОРГАНІЗАЦІЯ КОНТРОЛЮ В СФЕРІ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я
    Глава 12. ОРГАНІЗАЦІЯ КОНТРОЛЮ В СФЕРІ ОХОРОНИ
  6. Глава 11. ФІНАНСОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ У СФЕРІ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я
    Глава 11. ФІНАНСОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ У СФЕРІ ОХОРОНИ
  7. А.А. Кирилова. Науково-практичний коментар до Федерального закону "Про основи охорони здоров'я громадян у Російській Федерації", 2012

  8. Стаття 220. Гарантії права працівників на працю в умовах, відповідних вимогам охорони праці
    права на працю в умовах, що відповідають правилам безпеки і гігієни, полягає в тому, що конкретизуючи дане право в ст. 219 ТК, держава одночасно в коментованій статті визначає його гарантії і покладає на роботодавця відповідно до ст. 212 ТК обов'язок щодо забезпечення безпечних умов і охорони праці працівників, а також передбачає згідно ст. 419 ТК необхідність
  9. І. А. Близнюк, К. Б. Леонтьєв. Авторське право і суміжні права, 2010
    права, новий етап у розвитку якого пов'язаний з частиною IV ГК РФ, що вступила чинності 1 січня 2008 року. У підручнику послідовно розглядається система правової охорони авторських та суміжних прав: їх місце в структурі правового регулювання інтелектуальної власності, особливості законодавства про авторське право і суміжні права, основні поняття, особливості виникнення, зміни та
  10. Стаття 210. Основні напрями державної політики в галузі охорони праці
    стаття має своє основне значення в питаннях правового забезпечення та державної політики в галузі охорони праці. 2. Напрями державної політики в галузі охорони праці носять комплексний характер і припускають: - забезпечення пріоритету збереження життя і здоров'я працівників - даний напрямок реалізується за допомогою проголошення в різних нормативно-правових актах в
  11. Контрольні питання
    права інтелектуальної власності від речове-правового інституту власності? 3. Які основи правового регулювання промислової власності? 4. Які багатосторонні конвенції укладено у сфері охорони промислової власності? 5. Як здійснюється правова охорона промислової власності в регіональному масштабі? 6. Яка система правового регулювання відносин у галузі
  12. Стаття 259. Гарантії вагітним жінкам і особам із сімейними обов'язками при направленні у службові відрядження, притягнення до понаднормової роботи, роботи в нічний час, вихідні та неробочі святкові дні
    стаття закріплює гарантії, що поширюються відповідно на: вагітних жінок; жінок , які мають дітей віком до 3 років; працівників, що мають дітей-інвалідів до досягнення ними віку 18 років, а також працівників, які здійснюють догляд за хворими членами своєї сім'ї відповідно до медичного висновку. 2. Заборона направляти вагітних жінок у службові відрядження, залучати до
  13. Стаття 311. Умови, при яких допускається надомна праця
    права працівників на працю в умовах, відповідних вимогам охорони праці, див. коментар. до ст.
  14. § 2. Поняття і види функцій управління земельними ресурсами
    права власності на землю та права землекористування; - правове забезпечення раціонального використання та охорони
© 2014-2022  yport.inf.ua