Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 75. Врегулювання конфлікту інтересів при здійсненні медичної діяльності та фармацевтичної діяльності |
||
Як показано в коментарі до попередньої статті Закону, однією з найважливіших і своєчасних елементів модернізації в статусі лікаря є закріплення обмежень, накладених на медичних і фармацевтичних працівників при здійсненні ними професійної діяльності. Дана норма частково може бути співвіднесена з п. 2 ст. 575 ГК РФ. Зокрема, медичний працівник не має права отримувати будь винагороди як від організацій (в першу чергу фармацевтичних), їх представників, так і від приватних осіб (громадян-пацієнтів). Дані обмеження спрямовані в першу чергу на боротьбу з почастішала практикою "просування" лікарями дорогих медичних препаратів окремих фармацевтичних компаній і в кінцевому рахунку змушення пацієнтів поліклінік і лікарень до їх купівлі, що не гарантують до того ж позитивний фармацевтичний ефект. Цілком природно, що подібні "рекламні" послуги відомим чином винагороджуються компанією-виробником, що сприяє розвитку корупційних елементів у медичній практиці, порушення етичних правил і норм діяльності медичних працівників. Сучасному законодавству відоме поняття "корупція", дефінітивних складова якого викладена в ст. 1 Федерального закону від 25.12.2008 N 273-ФЗ "Про протидію корупції" (1), спрямованого на регулювання питань, пов'язаних з вирішенням даної соціальної проблеми. Законом встановлюються основні принципи протидії корупції, правові та організаційні засади запобігання корупції та боротьби з нею, мінімізації та (або) ліквідації наслідків корупційних правопорушень. --- (1) СЗ РФ. 2008. N 52 (ч. I). Ст. 6228. Отже, з точки зору легального визначення корупція - це: зловживання службовим становищем; дача хабара; отримання хабара; зловживання повноваженнями; комерційний підкуп або інше незаконне використання фізичною особою свого посадового становища всупереч законним інтересам суспільства і держави в цілях отримання вигоди в вигляді грошей, цінностей, іншого майна або послуг майнового характеру, інших майнових прав для себе або для третіх осіб або незаконне надання такої вигоди зазначеній особі іншими фізичними особами. До категорії "корупція" віднесено також вчинення зазначених діянь від імені або в інтересах юридичної особи. Власне, в сучасному законодавстві боротьбі з корупцією приділяється особлива увага у зв'язку з широтою і системністю даної проблеми для сучасного суспільства. Почасти на подолання корупційних елементів у медичній сфері спрямовані норми ст. 75 Закону про охорону здоров'я, визначальною механізми врегулювання конфлікту інтересів при здійсненні медичної та фармацевтичної діяльності. Конфлікт інтересів виростає на грунті особистої зацікавленості медичного працівника у вирішенні певних питань, пов'язаних і виконанням ним своїх посадових обов'язків, і нерідко супроводжується матеріальною вигодою від здійснення дій, що йдуть, як правило, врозріз з правовими, а також етичними і моральними нормами. Поняття "конфлікт інтересів" також не є новим для вітчизняного законодавства та практичної діяльності. Однак ця категорія все ж більшу втілення знайшла в системі державної (муніципальної) служби, а також у діяльності господарських товариств, тобто у сфері комерційної (підприємницької) діяльності. При цьому перенесення категорії "конфлікт інтересів" до сфери медичної діяльності говорить про всю серйозність ситуації, що склалася в медичній практиці. Взагалі, в довідкових виданнях конфлікт (від лат. Conflictus - зіткнення) визначається як протиріччя в поглядах і у відносинах, зіткнення розбіжних, протилежних інтересів, гостра суперечка (1). --- (1) Райзберг Б.А., Лозівський Л.Ш., Стародубцева Є.Б. Сучасний економічний словник. М.: ИНФРА-М, 2006. Згідно п. 1 ст. 10 Закону про протидію корупції під конфліктом інтересів на державній або муніципальній службі розуміється ситуація, при якій особиста зацікавленість (пряма або непряма) державного або муніципального службовця впливає або може вплинути на належне виконання ним посадових (службових) обов'язків і при якій виникає або може виникнути протиріччя між особистою зацікавленістю державного або муніципального службовця і правами і законними інтересами громадян, організацій, суспільства або держави, здатне призвести до заподіяння шкоди правам і законним інтересам громадян, організацій, суспільства або держави. У свою чергу, у господарській сфері конфлікт інтересів практично по визначальною частини дуже близький його поняттю, яке дано в рамках здійснення публічної діяльності. Проте ділова практика організацій господарського типу в ситуації, що розглядається тяжіє до категорії "корпоративний конфлікт", розуміє під ним конфлікт між органами товариства та його акціонерами, а також між акціонерами, якщо такий конфлікт зачіпає інтереси суспільства . Попередження і врегулювання корпоративних конфліктів у суспільстві в рівній мірі дозволяють забезпечити дотримання та охорону прав акціонерів і захистити майнові інтереси та ділову репутацію товариства (1). --- (1) Розпорядження ФКЦБ Росії від 04.04.2002 N 421 / р "Про рекомендації до застосування Кодексу корпоративного поведінки" / / Вісник ФКЦБ Росії. 2002. N 4. Конфлікт інтересів у медичній сфері більшою мірою орієнтований у бік корупційних проявів в діяльності медичного працівника. І все ж змістовна його сторона пов'язана з комерційними інтересами. Як випливає з визначення, запропонованого в Законі, конфлікт інтересів - ситуація, при якій у медичного або фармацевтичного працівника при здійсненні ними професійної діяльності виникає особиста зацікавленість в отриманні особисто або через представника компанії матеріальної вигоди або іншої переваги . При цьому спостерігається прямий зв'язок з отриманням медичним працівником вигоди і його подальшим виконанням своїх професійних обов'язків. Видається, що саме подальше поведінка медичного працівника, як випливає з визначення, не відповідатиме інтересам пацієнта. З практичної точки зору поведінка медичного працівника може проявитися в примушення пацієнта придбати заздалегідь непотрібне ліки (препарат) або в крайньому випадку необхідний для лікування пацієнта препарат, але за заздалегідь невигідною (більш високої) для клієнта вартості. Ця ж ситуація може виникнути, коли пацієнтові пропонується придбати дорожчий аналог препарату з тим же фармацевтичним ефектом або навіть в конкретній аптечної організації (фармацевтичної компанії). Як можна припустити, найбільш негативні з етичної точки зору і навіть соціально небезпечні наслідки матиме протиріччя між особистою зацікавленістю медичного працівника або фармацевтичного працівника та інтересами пацієнта, коли останньому пропонують придбати препарат, для нього заздалегідь не потрібний , за наявності у пацієнта ознак відповідного захворювання. У цьому зв'язку треба також відзначити, що діяльність медичних працівників в деяких елементах професійної етики збігається, наприклад, з діяльністю співробітників органів внутрішніх справ. Однак на відміну від медичної сфери це питання на правоохоронну службу відображений нормативно. Зокрема, згідно з п. 1 ст. 24 Кодексу професійної етики (1) етичний конфлікт являє собою ситуацію, при якій виникає протиріччя між нормами професійної етики і обставинами, що склалися в процесі службової діяльності. --- (1) Наказ МВС Росії від 24.12.2008 N 1138 "Про затвердження Кодексу професійної етики працівника органів внутрішніх справ Російської Федерації". Офіційно не опублікований. У свою чергу, професійно-етичне зміст конфлікту інтересів полягає в протиріччі між службовим обов'язком і особистої корисливої зацікавленістю, яке може заподіяти моральну шкоду високому званню співробітника (ст. 25 Наказу МВС Росії від 24.12.2008 N 1138). Як видається, медична практика повинна враховувати подібні аспекти морально-етичної сторони діяльності лікарів і фармацевтів. Відзначимо, що коментована стаття присвячена врегулюванню конфлікту інтересів при здійсненні медичної та фармацевтичної діяльності, тому містить механізм такого врегулювання. Взагалі, приводом для звернення з подібними заявами може послужити, наприклад, конкретну пропозицію про співпрацю з розповсюдження будь-якого медичного препарату, що надійшла від уповноважених осіб фармацевтичної компанії або аптечної організації, яке супроводжується обіцянкою надання матеріальної вигоди у вигляді конкретної грошової суми або відсотка від вартості проданих препаратів. Природно, що Закон виходячи з особливостей роботи медичних і фармацевтичних організацій пов'язує кілька варіантів дій з вирішення конфлікту інтересів. Перший варіант використовується, коли конфлікт виникає на рівні співробітника організації, наприклад лікаря або фармацевта. У цьому випадку медичний працівник або фармацевтичний працівник проінформує про це в письмовій формі керівника медичної організації або керівника аптечної організації. Таке інформаційне повідомлення може бути зроблено у формі заяви, доповідної або службової записки. У свою чергу, відповідний керівник в 7-денний термін з дня, коли йому стало відомо про конфлікт інтересів, у письмовій формі повідомляє про це уповноважений федеральний орган виконавчої влади. Другий варіант передбачений для випадків, коли в ситуації виникнення конфлікту інтересів виявляється безпосередньо індивідуальний підприємець, який здійснює медичну або фармацевтичну діяльність. Законом не встановлено термін, протягом якого підприємець зобов'язаний зробити відповідне повідомлення. Однак можна зробити висновок, що дії підприємця повинні здійснюватися за аналогією з діями керівника відповідної юридичної особи, тобто підприємець повідомляє про конфлікт інтересів у письмовій формі до уповноваженого органу протягом 7 днів з дня, коли йому стало відомо про конфлікт інтересів. Однак і в тому і в іншому випадку розгляд письмових заяв про виникнення конфлікту інтересів здійснює уповноважений федеральний орган виконавчої влади. Згідно п. 4 коментованої статті врегулюванням конфлікту інтересів займається відповідна комісія, створювана уповноваженим федеральним органом виконавчої влади. Як випливає з п. 5 коментованої статті, комісія з врегулювання конфлікту інтересів діє на підставі положення, яке затверджується уповноваженим федеральним органом виконавчої влади. Склад формованої комісії повинен виключати в її роботі можливість появи конфлікту інтересів. Тому при відборі кандидатів до складу комісії повинні враховуватися фактори, які можуть вплинути на об'єктивність прийнятих нею рішень. Видається, що законодавець повинен передбачити в окремому документі порядок роботи комісії, механізм її формування і прийняття рішень. |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна " Стаття 75. Врегулювання конфлікту інтересів при здійсненні медичної діяльності та фармацевтичної діяльності " |
||
|