Головна
ГоловнаМитне, податкове, медичне правоМедичне право → 
« Попередня Наступна »
А.А. Кирилова. Науково-практичний коментар до Федерального закону "Про основи охорони здоров'я громадян у Російській Федерації", 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 75. Врегулювання конфлікту інтересів при здійсненні медичної діяльності та фармацевтичної діяльності

Коментар до статті 75
Як показано в коментарі до попередньої статті Закону, однією з найважливіших і своєчасних елементів модернізації в статусі лікаря є закріплення обмежень, накладених на медичних і фармацевтичних працівників при здійсненні ними професійної діяльності. Дана норма частково може бути співвіднесена з п. 2 ст. 575 ГК РФ. Зокрема, медичний працівник не має права отримувати будь винагороди як від організацій (в першу чергу фармацевтичних), їх представників, так і від приватних осіб (громадян-пацієнтів).
Дані обмеження спрямовані в першу чергу на боротьбу з почастішала практикою "просування" лікарями дорогих медичних препаратів окремих фармацевтичних компаній і в кінцевому рахунку змушення пацієнтів поліклінік і лікарень до їх купівлі, що не гарантують до того ж позитивний фармацевтичний ефект. Цілком природно, що подібні "рекламні" послуги відомим чином винагороджуються компанією-виробником, що сприяє розвитку корупційних елементів у медичній практиці, порушення етичних правил і норм діяльності медичних працівників.
Сучасному законодавству відоме поняття "корупція", дефінітивних складова якого викладена в ст. 1 Федерального закону від 25.12.2008 N 273-ФЗ "Про протидію корупції" (1), спрямованого на регулювання питань, пов'язаних з вирішенням даної соціальної проблеми. Законом встановлюються основні принципи протидії корупції, правові та організаційні засади запобігання корупції та боротьби з нею, мінімізації та (або) ліквідації наслідків корупційних правопорушень.
---
(1) СЗ РФ. 2008. N 52 (ч. I). Ст. 6228.
Отже, з точки зору легального визначення корупція - це:
зловживання службовим становищем;
дача хабара;
отримання хабара;
зловживання повноваженнями;
комерційний підкуп або інше незаконне використання фізичною особою свого посадового становища всупереч законним інтересам суспільства і держави в цілях отримання вигоди в вигляді грошей, цінностей, іншого майна або послуг майнового характеру, інших майнових прав для себе або для третіх осіб або незаконне надання такої вигоди зазначеній особі іншими фізичними особами.
До категорії "корупція" віднесено також вчинення зазначених діянь від імені або в інтересах юридичної особи. Власне, в сучасному законодавстві боротьбі з корупцією приділяється особлива увага у зв'язку з широтою і системністю даної проблеми для сучасного суспільства.
Почасти на подолання корупційних елементів у медичній сфері спрямовані норми ст. 75 Закону про охорону здоров'я, визначальною механізми врегулювання конфлікту інтересів при здійсненні медичної та фармацевтичної діяльності. Конфлікт інтересів виростає на грунті особистої зацікавленості медичного працівника у вирішенні певних питань, пов'язаних і виконанням ним своїх посадових обов'язків, і нерідко супроводжується матеріальною вигодою від здійснення дій, що йдуть, як правило, врозріз з правовими, а також етичними і моральними нормами.
Поняття "конфлікт інтересів" також не є новим для вітчизняного законодавства та практичної діяльності. Однак ця категорія все ж більшу втілення знайшла в системі державної (муніципальної) служби, а також у діяльності господарських товариств, тобто у сфері комерційної (підприємницької) діяльності. При цьому перенесення категорії "конфлікт інтересів" до сфери медичної діяльності говорить про всю серйозність ситуації, що склалася в медичній практиці.
Взагалі, в довідкових виданнях конфлікт (від лат. Conflictus - зіткнення) визначається як протиріччя в поглядах і у відносинах, зіткнення розбіжних, протилежних інтересів, гостра суперечка (1).
---
(1) Райзберг Б.А., Лозівський Л.Ш., Стародубцева Є.Б. Сучасний економічний словник. М.: ИНФРА-М, 2006.
Згідно п. 1 ст. 10 Закону про протидію корупції під конфліктом інтересів на державній або муніципальній службі розуміється ситуація, при якій особиста зацікавленість (пряма або непряма) державного або муніципального службовця впливає або може вплинути на належне виконання ним посадових (службових) обов'язків і при якій виникає або може виникнути протиріччя між особистою зацікавленістю державного або муніципального службовця і правами і законними інтересами громадян, організацій, суспільства або держави, здатне призвести до заподіяння шкоди правам і законним інтересам громадян, організацій, суспільства або держави.
У свою чергу, у господарській сфері конфлікт інтересів практично по визначальною частини дуже близький його поняттю, яке дано в рамках здійснення публічної діяльності.
Проте ділова практика організацій господарського типу в ситуації, що розглядається тяжіє до категорії "корпоративний конфлікт", розуміє під ним конфлікт між органами товариства та його акціонерами, а також між акціонерами, якщо такий конфлікт зачіпає інтереси суспільства . Попередження і врегулювання корпоративних конфліктів у суспільстві в рівній мірі дозволяють забезпечити дотримання та охорону прав акціонерів і захистити майнові інтереси та ділову репутацію товариства (1).
---
(1) Розпорядження ФКЦБ Росії від 04.04.2002 N 421 / р "Про рекомендації до застосування Кодексу корпоративного поведінки" / / Вісник ФКЦБ Росії. 2002. N 4.
Конфлікт інтересів у медичній сфері більшою мірою орієнтований у бік корупційних проявів в діяльності медичного працівника. І все ж змістовна його сторона пов'язана з комерційними інтересами.
Як випливає з визначення, запропонованого в Законі, конфлікт інтересів - ситуація, при якій у медичного або фармацевтичного працівника при здійсненні ними професійної діяльності виникає особиста зацікавленість в отриманні особисто або через представника компанії матеріальної вигоди або іншої переваги .
При цьому спостерігається прямий зв'язок з отриманням медичним працівником вигоди і його подальшим виконанням своїх професійних обов'язків. Видається, що саме подальше поведінка медичного працівника, як випливає з визначення, не відповідатиме інтересам пацієнта. З практичної точки зору поведінка медичного працівника може проявитися в примушення пацієнта придбати заздалегідь непотрібне ліки (препарат) або в крайньому випадку необхідний для лікування пацієнта препарат, але за заздалегідь невигідною (більш високої) для клієнта вартості. Ця ж ситуація може виникнути, коли пацієнтові пропонується придбати дорожчий аналог препарату з тим же фармацевтичним ефектом або навіть в конкретній аптечної організації (фармацевтичної компанії).
Як можна припустити, найбільш негативні з етичної точки зору і навіть соціально небезпечні наслідки матиме протиріччя між особистою зацікавленістю медичного працівника або фармацевтичного працівника та інтересами пацієнта, коли останньому пропонують придбати препарат, для нього заздалегідь не потрібний , за наявності у пацієнта ознак відповідного захворювання.
У цьому зв'язку треба також відзначити, що діяльність медичних працівників в деяких елементах професійної етики збігається, наприклад, з діяльністю співробітників органів внутрішніх справ. Однак на відміну від медичної сфери це питання на правоохоронну службу відображений нормативно. Зокрема, згідно з п. 1 ст. 24 Кодексу професійної етики (1) етичний конфлікт являє собою ситуацію, при якій виникає протиріччя між нормами професійної етики і обставинами, що склалися в процесі службової діяльності.
---
(1) Наказ МВС Росії від 24.12.2008 N 1138 "Про затвердження Кодексу професійної етики працівника органів внутрішніх справ Російської Федерації". Офіційно не опублікований.
У свою чергу, професійно-етичне зміст конфлікту інтересів полягає в протиріччі між службовим обов'язком і особистої корисливої зацікавленістю, яке може заподіяти моральну шкоду високому званню співробітника (ст. 25 Наказу МВС Росії від 24.12.2008 N 1138).
Як видається, медична практика повинна враховувати подібні аспекти морально-етичної сторони діяльності лікарів і фармацевтів.
Відзначимо, що коментована стаття присвячена врегулюванню конфлікту інтересів при здійсненні медичної та фармацевтичної діяльності, тому містить механізм такого врегулювання.
Взагалі, приводом для звернення з подібними заявами може послужити, наприклад, конкретну пропозицію про співпрацю з розповсюдження будь-якого медичного препарату, що надійшла від уповноважених осіб фармацевтичної компанії або аптечної організації, яке супроводжується обіцянкою надання матеріальної вигоди у вигляді конкретної грошової суми або відсотка від вартості проданих препаратів.
Природно, що Закон виходячи з особливостей роботи медичних і фармацевтичних організацій пов'язує кілька варіантів дій з вирішення конфлікту інтересів. Перший варіант використовується, коли конфлікт виникає на рівні співробітника організації, наприклад лікаря або фармацевта. У цьому випадку медичний працівник або фармацевтичний працівник проінформує про це в письмовій формі керівника медичної організації або керівника аптечної організації. Таке інформаційне повідомлення може бути зроблено у формі заяви, доповідної або службової записки. У свою чергу, відповідний керівник в 7-денний термін з дня, коли йому стало відомо про конфлікт інтересів, у письмовій формі повідомляє про це уповноважений федеральний орган виконавчої влади.
Другий варіант передбачений для випадків, коли в ситуації виникнення конфлікту інтересів виявляється безпосередньо індивідуальний підприємець, який здійснює медичну або фармацевтичну діяльність. Законом не встановлено термін, протягом якого підприємець зобов'язаний зробити відповідне повідомлення. Однак можна зробити висновок, що дії підприємця повинні здійснюватися за аналогією з діями керівника відповідної юридичної особи, тобто підприємець повідомляє про конфлікт інтересів у письмовій формі до уповноваженого органу протягом 7 днів з дня, коли йому стало відомо про конфлікт інтересів.
Однак і в тому і в іншому випадку розгляд письмових заяв про виникнення конфлікту інтересів здійснює уповноважений федеральний орган виконавчої влади. Згідно п. 4 коментованої статті врегулюванням конфлікту інтересів займається відповідна комісія, створювана уповноваженим федеральним органом виконавчої влади.
Як випливає з п. 5 коментованої статті, комісія з врегулювання конфлікту інтересів діє на підставі положення, яке затверджується уповноваженим федеральним органом виконавчої влади.
Склад формованої комісії повинен виключати в її роботі можливість появи конфлікту інтересів. Тому при відборі кандидатів до складу комісії повинні враховуватися фактори, які можуть вплинути на об'єктивність прийнятих нею рішень. Видається, що законодавець повинен передбачити в окремому документі порядок роботи комісії, механізм її формування і прийняття рішень.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 75. Врегулювання конфлікту інтересів при здійсненні медичної діяльності та фармацевтичної діяльності "
  1. По-п'яте, з 1 січня 2016 р. набирають чинності положення, що стосуються:
    здійснення медичної та фармацевтичної діяльності (ч. ч. 1 і 2 ст. 69), 2) акредитації фахівців (ч. 3 ст. 69), 3) умов допуску осіб до медичної чи фармацевтичної діяльності, що мають пропуск в роботі за фахом понад 5 років (ч. 4 ст. 69), 4) еквівалентності документів іноземних держав про освіту в сфері медицини та фармацевтики (ч. 6 ст. 69), 5)
  2. По-друге, з 1 січня 2013 р. набирають чинності положення, що стосуються:
    застосування порядків надання медичної допомоги та стандартів медичної допомоги в рамках забезпечення доступності та якості медичної допомоги (п. 4 ст. 10), 3) ліцензування медичної діяльності медичних організацій (подп. "а" п. 1 ч. 1 ст. 15), 4) права Уряду РФ визначати додатковий перелік захворювань для включення їх в перелік захворювань, для лікування яких
  3. Стаття 89. Відомчий контроль якості та безпеки медичної діяльності
    застосування та експлуатації медичних виробів і їх утилізації (знищення), 3) медичними працівниками, керівниками медичних організацій, фармацевтичними працівниками та керівниками аптечних організацій обмежень, які застосовуються до них при здійсненні професійної діяльності. Відповідно до частини 2 коментованої статті порядок організації та проведення відомчого контролю
  4. Стаття 407. Участь державних органів по врегулюванню колективних трудових спорів у вирішенні колективних трудових спорів
      стаття. 3. У ч. 2 і 3 аналізованої статті повноваження державних органів розмежовані. Зокрема, вказано які конкретно колективні трудові спори підлягають повідомної реєстрації федеральними органами по врегулюванню колективних трудових спорів, а які - відповідними органами суб'єктів РФ. 4. Працівники державного органу з врегулювання колективних трудових спорів
  5. Стаття 349.1. Особливості регулювання праці працівників державних корпорацій, державних компаній
      стаття вперше в трудовому законодавстві визначає ряд нових правових понять: особиста зацікавленість працівника, конфлікт інтересів, а також перелік обмежень, заборон для працівників. Саме з цим пов'язаний встановлений цією статтею контроль за доходами, майном і зобов'язаннями майнового характеру як самих працівників державних корпорацій або державних компаній, так
  6. Контрольні питання
      конфлікт як різновид соціального конфлікту. 3. Правові механізми попередження та вирішення кримінальних конфліктів. 4. Поняття, ознаки та види правопорушення. 5. Склад правопорушення. 6. Поняття і підстави юридичної відповідальності. 7. Склад злочину як підстава кримінальної відповідальності. 8. Вина - необхідна умова юридичної
  7. 9.6. Профспілка: поняття, основні риси, права та їх гарантії
      врегулюванні колективних трудових спорів; 5) на інформацію; 6) на участь в підготовці і підвищенні кваліфікації профспілкових кадрів; 7) на здійснення профспілкового контролю за дотриманням законодавства про працю; 8) у галузі охорони праці та навколишнього природного середовища; 9) на участь в здійсненні приватизації державного та муніципального майна; 10) на
  8. Г. О. Аболонин. Дисциплінарне виробництво саморегулівних організацій - на вістрі конфлікту, 2010
      конфліктів, захисту прав і законних інтересів саморегулівними
  9. Г.Р. Дзвонів, Н.І. Махонько. Медичне право: навчальний посібник., 2009
      принципи організації та функціонування системи російської охорони здоров'я, правове регулювання відносин між громадянами та медичними установами, відповідальність в системі медичного права і т. д. Навчальний посібник містить контрольні запитання для самоперевірки студентами отриманих знань, список літератури, рекомендованої для прочитання при підготовці до здачі заліків та іспитів, а
  10. Стаття 21.6. Ухилення від медичного обстеження
      призовної комісії - тягне за собою попередження або накладення адміністративного штрафу в розмірі від ста до п'ятисот рублів. (В ред. Федерального закону від 22.06.2007 N
  11. ЛІТЕРАТУРА
      конфлікт зі страховиком. М.: Изд-во "Ексмо", 2005. 9. Якість медичної допомоги: Навчальний посібник. Рекомендовано Управлінням навчальних закладів Міністерства охорони здоров'я РФ для слухачів циклів післядипломного навчання лікарів-експертів. Саратов, 1997. 10. Дзвонів Г.Р., Косолапова Н.В., Нікульнікова О.В. Основи медичного права. Курс лекцій: Навчальний посібник для вузів. М.: Видавництво
  12. Стаття 21.6. Ухилення від медичного обстеження
      призовної комісії - тягне за собою попередження або накладення адміністративного штрафу в розмірі від однієї другої до п'яти мінімальних розмірів оплати
  13. 19.7. Адміністративно-юрисдикційний процес: поняття, риси, структура
      конфліктів у сфері державного управління та застосування заходів адміністративного примусу. Спільні риси адміністративно-юрисдикційного процесу: - є складовим елементом (частиною) адміністративного процесу; - регламентує правозастосовчу діяльність юрисдикційного характеру; - спрямований на вирішення конфлікту (спору) у сфері державного управління,
© 2014-2022  yport.inf.ua