загрузка...

трусы женские х/б
« Попередня Наступна »

Стаття 407. Участь державних органів по врегулюванню колективних трудових спорів у вирішенні колективних трудових спорів

1. Державними органами щодо врегулювання колективних трудових спорів є:
- федеральний орган виконавчої влади, який здійснює функції з надання державних послуг у сфері врегулювання колективних трудових спорів;
- органи виконавчої влади суб'єктів РФ, що беруть участь у врегулюванні колективних трудових спорів.
2. Указом Президента РФ від 09.03.2004 N 314 затверджено нову структуру органів виконавчої влади. Даний Указ передбачив створення Міністерства охорони здоров'я і соціального розвитку РФ замість раніше існували Мінпраці Росії та МОЗ Росії. У віданні цього міністерства, крім іншого, знаходяться соціальне партнерство і трудові відносини. Федеральна служба з праці та зайнятості підвідомча Мінздоровсоцрозвитку Росії (див. Положення про Федеральної службі з праці та зайнятості, затверджене постановою Уряду РФ від 30.06.2004 N 324 (в ред. Від 24.03.2011) * (582), її статус регулюється також постановою Уряду РФ від 06.04.2004 N 156 "Питання Федеральної служби з праці та зайнятості" (в ред. від 28.01.2011) * (583)). У віданні Роструда і знаходяться зараз питання участі у вирішенні колективних трудових спорів. Основним актом, що регулює діяльність Роструда в області участі у вирішенні колективних трудових спорів, є ТК, і зокрема коментована стаття.
3. У ч. 2 і 3 аналізованої статті повноваження державних органів розмежовані. Зокрема, вказано які конкретно колективні трудові спори підлягають повідомної реєстрації федеральними органами по врегулюванню колективних трудових спорів, а які - відповідними органами суб'єктів РФ.
4. Працівники державного органу з врегулювання колективних трудових спорів користуються правом безперешкодного (при пред'явленні посвідчення встановленого зразка) відвідування організації з метою врегулювання колективних трудових спорів, виявлення та усунення причин, що породжують ці суперечки. Перешкоджання з боку посадової особи у здійсненні цього повноваження зазначених працівників є порушенням трудового законодавства і тягне адміністративну відповідальність на підставі ст. 5.27 КоАП.
загрузка...
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 407. Участь державних органів по врегулюванню колективних трудових спорів у вирішенні колективних трудових спорів "
  1. Стаття 404. Розгляд колективного трудового спору в трудовому арбітражі
    стаття регламентує загальні принципи функціонування арбітражу, крім того, до його проведення застосовні також Рекомендації про організацію роботи з розгляду колективного трудового спору в трудовому арбітражі, затверджені постановою Мінпраці Росії від 14.08 .2002 N 59 * (581), роз'яснюють норми ТК. 2. Створення трудового арбітражу є добровільним (крім організацій, яким законом
  2. Стаття 401. Примирливі процедури
    статтях, присвячених кожному етапу. За загальним правилом сторони повинні дотримуватися вказаних строків, однак у разі потреби терміни можуть бути продовжені за згодою сторін. Дана норма відображає гнучкість соціального партнерства і суттєву роль договірного регулювання відносин між соціальними партнерами. 7. Частина 8 коментованої статті надає працівникам право на такі
  3. Коментар до статті 5.34
    участю в колективному трудовому спорі або у страйку. 4. Страйк являє собою усвідомлену, добровільну акцію працівника, його примушування до участі у страйку не допускається. Адміністративна відповідальність за примушування до участі у страйку передбачена ст. 5.40 КоАП. 5. Перелік підстав для звільнення працівника (припинення трудового договору) визначено ст. 77 Трудового
  4. 9.6. Профспілка: поняття, основні риси, права та їх гарантії
    участь у врегулюванні колективних трудових спорів; 5) на інформацію; 6) на участь в підготовці і підвищенні кваліфікації профспілкових кадрів; 7) на здійснення профспілкового контролю за дотриманням законодавства про працю; 8) у галузі охорони праці та навколишнього природного середовища; 9) на участь у здійсненні приватизації державного та муніципального майна;
  5. Стаття 406. Ухилення від участі в примирних процедурах
    участі у створенні або роботі примирної комісії не має призвести до тупикової ситуації та наростання соціальної напруженості. Водночас надання права приступити в цьому випадку до проведення страйку означало б фактично визнання можливості ігнорувати примирні процедури, які, як показує світовий досвід, є ефективним засобом вирішення колективних
  6. Стаття 418. Ведення документації при вирішенні колективного трудового спору
    участю посередника; N 59 - про організацію роботи з розгляду колективного трудового спору в трудовому арбітражі (див. коментар. До ст. 402-404). Проте сторони мають право складати протоколи і в іншій прийнятній для них
  7. Контрольні питання до § 7.9
    органи розглядають трудові спори? 4. Що розуміється під колективним трудовим
  8. Стаття 407. Участь державних органів по врегулюванню колективних трудових спорів у вирішенні колективних трудових спорів
    беруть участь у врегулюванні колективних трудових спорів. Відповідно до чинного законодавства державні послуги в сфері врегулювання колективних трудових спорів надає Федеральна служба з праці та зайнятості (Роструд) (п. 1 Постанови Уряду РФ від 6 квітня 2004 р. N 156 "Питання Федеральної служби з праці та зайнятості" (СЗ РФ . 2004. N 15. Ст. 1448)). Вона
  9. Стаття 403. Розгляд колективного трудового спору за участю посередника
    участь у вирішенні спору лише за згодою обох сторін спору. 2. Завдання посередника - допомогти сторонам виробити узгоджену позицію. Посередник може бути знайдений сторонами самостійно, або призначений зі списку. Відповідний державний орган з метою забезпечення оперативного підбору кваліфікованих посередників щорічно складає списки осіб, пропонованих сторонам в якості
  10. Стаття 38. Врегулювання розбіжностей
    врегульовані в ході переговорів після його укладення на узгоджених умовах (див. коментар. До ст.
  11. Стаття 398. Основні поняття
    участь посередника, примирна комісія і трудовий арбітраж. 3. У ч. 3 аналізованої статті встановлено правила визначення моменту початку колективного трудового спору: або це день повідомлення рішення роботодавця про відхилення всіх або частини вимог працівників, або це день неповідомлення роботодавцем свого рішення ( див. ст. 400 ТК). Суперечка також може початися і до закінчення зазначених
  12. Стаття 38. Врегулювання розбіжностей
    стаття, яка визначає правовий порядок їх врегулювання. Він включає перш всього обов'язковість складання протоколу розбіжностей по всіх або окремих питань, щодо яких не прийнято узгоджене рішення. 2. Згідно ч. 2 ст. 40 ТК у разі недосягнення згоди між сторонами щодо окремих положень проекту колективного договору протягом 3 місяців з дня початку колективних переговорів сторони
  13. Стаття 405. Гарантії у зв'язку з дозволом колективного трудового спору
    участі у вирішенні колективного трудового спору надається ряд гарантій: 1) вони звільняються від основної роботи, 2) за ними зберігається середня заробітна плата. Слід звернути увагу на термін надання зазначених гарантій: не більше 3 місяців протягом одного року. Крім того, у всіх трьох рекомендаціях Мінпраці Росії, що стосуються кожної з трьох примирних процедур (див.
  14. Стаття 411. Орган, який очолює страйк
    беруть участь у страйку і виконує обов'язки , передбачені ст. 412 ТК. 2. Орган, який очолює страйк, має широким колом повноважень для продовження пошуку взаємоприйнятного вирішення колективного трудового спору. Він може скликати збори (конференції) працівників для прийняття принципових рішень, наприклад про дострокове припинення страйку, про організацію виконання
  15. Стаття 352. Способи захисту трудових прав і свобод
    статтями); громадський контроль професійних спілок (див. ст. ст. 370 - 373 і коммент. до них); Федеральним законом від 30 червня 2006 р. N 90-ФЗ передбачена судовий захист трудових прав працівника. Розгляд трудових спорів віднесено до підвідомчості судів ст. 22 ЦПК. Справи про поновлення на роботі та справи про вирішення колективних трудових спорів розглядаються районним судом в
  16. Коментар до статті 5.40
    участі або відмови від участі у страйку. Особи, що примушують працівників до участі або відмови від участі у страйку, несуть відповідальність (дисциплінарну, адміністративну, кримінальну) у порядку, встановленому законодавством. Представники роботодавця немає права організовувати страйк і брати в ній участь. Порядок здійснення права на страйк визначено ст. 14 - 19
  17. Глава 61. Розгляд та вирішення колективних трудових спорів
    колективних трудових
  18. Коментар до статті 5.32
    участю посередника, в трудовому арбітражі. Відповідно до зазначеного Федерального закону роботодавець або його представники зобов'язані розглянути вимоги працівників, в тому числі і зумовлені колективним договором, угодою. 2. Згідно п. 2 ст. 5, ст. 6 Федерального закону "Про порядок вирішення колективних трудових спорів" розгляд колективного трудового спору примирною
  19. Стаття 418. Ведення документації при вирішенні колективного трудового спору
    стаття закріплює єдині вимоги до оформлення дій і угод у процесі вирішення колективного трудового спору. При вирішенні колективного трудового спору мають складатися протоколи, що підписуються представниками сторін, органами по вирішенню колективного трудового спору або органом, який очолює страйк. 2. Протоколами повинні бути оформлені наступні юридично значимі
  20. Стаття 408. Угоду в ході вирішення колективного трудового спору
    врегулюванню колективних трудових спорів для залучення посередника або створення трудового арбітражу. Якщо роботодавець не виконує угоду, досягнуту на другому або третьому етапі розгляду спору, працівники мають право приступити до проведення
загрузка...

загрузка...
енциклопедія  бешбармак  яловичина  кабачки  начинка