Головна
ГоловнаТрудове правоТрудове право → 
« Попередня Наступна »
Ю. П. Орловський. Коментар до Трудового кодексу Російської Федерації (постатейний), 2009 - перейти до змісту підручника

Стаття 406. Ухилення від участі в примирних процедурах

Коментар до статті 1. Ухилення однієї із сторін спору від участі у створенні або роботі примирної комісії не має призвести до тупикової ситуації та наростання соціальної напруженості. Водночас надання права приступити в цьому випадку до проведення страйку означало б фактично визнання можливості ігнорувати примирні процедури, які, як показує світовий досвід, є ефективним засобом вирішення колективних трудових спорів.
Закон закріплює наступний механізм врегулювання протиріч.
Якщо роботодавець ухиляється від створення або участі в роботі примирної комісії, а саме: порушує без поважних причин строки, передбачені ст. 402 ТК, не створює умов для роботи комісії, не є на її засідання і т.п., - представники працівників повинні звернутися до державного органу з врегулювання колективних трудових спорів для формування трудового арбітражу. Одночасно може бути поставлено питання про притягнення представника роботодавця до відповідальності за ст. 416 ТК.
Якщо представники працівників ухиляються від створення або участі в роботі примирної комісії, представник роботодавця (роботодавців) може звернутися до зазначеного державний орган з проханням про створення трудового арбітражу.
2. Передача спору на розгляд до трудового арбітражу забезпечує продовження примирних процедур, пошук розумного компромісу. Разом з тим на відміну від примирної комісії або розгляду спору за участю посередника трудовий арбітраж являє собою третейський орган. Він складається з незалежних арбітрів і не припускає активної участі сторін спору в його розгляді. Саме з цієї причини він може забезпечити об'єктивний розгляд спору навіть при небажанні однієї зі сторін докладати зусилля до пошуку прийнятного рішення.
3. У тому випадку, коли роботодавець ухиляється від створення трудового арбітражу, участі в його роботі і виконання його рекомендацій, працівники мають право перейти до страйковим дій.
Це правило також представляє свого роду гарантію реалізації конституційного права на колективні трудові спори та страйк як один із способів їх дозволу.
За змістом закону не має значення, в якій ситуації роботодавець ухиляється від створення або участі в роботі трудового арбітражу. Це може статися після розгляду спору в примирної комісії або за участю посередника (якщо сторони вибрали триетапне розгляд спору). Може виявитися і так: роботодавець ухилявся від участі в створенні і роботі примирної комісії, тому працівники були змушені приступити до створення трудового арбітражу; потім роботодавець відмовився взяти участь в освіті або діяльності арбітражу. Таким чином, жодна примирительная процедура не проведена в належному порядку. Проте працівники мають право приступити до страйку, оскільки вимоги закону про обов'язковість примирних процедур не виконані з вини представників роботодавця.
4. В якості ухилення від створення примирної комісії або трудового арбітражу можна розглядати порушення без поважних причин встановлених законом строків, неявку на засідання вказаних органів, неподання на вимогу іншої сторони або трудового арбітражу документів і відомостей.
5. У тих організаціях, де проведення страйку неможливо (див. коментар. До ст. 413), розгляд колективного трудового спору в трудовому арбітражі обов'язково (див. коментар. До ст. 404). Тобто сторони навіть при обопільній згоді не можуть обмежитися проведенням примирних процедур в примирної комісії та за участю посередника; вони в обов'язковому порядку повинні приступити до створення трудового арбітражу.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 406. Ухилення від участі в примирних процедурах "
  1. Стаття 5.32. Ухилення від отримання вимог працівників і від участі в примирних процедурах
    Ухилення роботодавця або його представника від отримання вимог працівників і від участі в примирних процедурах, у тому числі ненадання приміщення для проведення зборів (конференції) працівників з метою висунення вимог або створення перешкод проведенню таких зборів (такої конференції), - тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від десяти до тридцяти
  2. Стаття 5.32. Ухилення від отримання вимог працівників і від участі в примирних процедурах
    Ухилення роботодавця або його представника від отримання вимог працівників і від участі в примирних процедурах, у тому числі ненадання приміщення для проведення зборів (конференції) працівників з метою висунення вимог або створення перешкод проведенню таких зборів (такої конференції), - тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від однієї тисячі до трьох тисяч
  3. Коментар до статті 5.33
    Про співвідношення Трудового кодексу РФ до чинного на території РФ трудовим законодавством і іншими нормативними правовими актами, що містять норми трудового права, см. п. 2 коментарю до ст. 5.27. Про статус роботодавця, особи, його представляє, см. п. 1 коментаря до ст. 5.28, п. 1 коментаря до ст. 5.29. Про статус примирних процедур див. п. 1 - 3 коментарю до ст. 5.32. Виконання
  4. Коментар до статті 5.40
    1. Див п. 3 коментарю до ст. 5.34. Згідно ст. 409 Трудового кодексу РФ страйк являє собою спосіб вирішення колективного трудового спору. Згідно ст. 13 Федерального закону від 23 листопада 1995 р. N 175-ФЗ "Про порядок вирішення колективних трудових спорів", якщо примирні процедури не привели до розв'язання колективного трудового спору або роботодавець ухиляється від
  5. Коментар до статті 5.32
    1. Про статус роботодавця, представника роботодавця див. відповідно п. 1 коментаря до ст. 5.29, п. 1 коментаря до ст. 5.28, про статус представників працівників див. п. 1 коментаря до ст. 5.28. Згідно з Федеральним законом від 23 листопада 1995 р. N 175-ФЗ "Про порядок вирішення колективних трудових спорів" під примирливими процедурами розуміється розгляд колективного трудового спору
  6. Стаття 5.33. Невиконання угоди
    Невиконання роботодавцем або його представником зобов'язань за угодою, досягнутою в результаті примирної процедури, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від двадцяти до сорока мінімальних розмірів оплати
  7. Стаття 5.33. Невиконання угоди
    Невиконання роботодавцем або його представником зобов'язань за угодою, досягнутою в результаті примирної процедури, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від двох тисяч до чотирьох тисяч рублів. (В ред. Федерального закону від 22.06.2007 N
  8. Коментар до статті 5.34
    1. Згідно ст. 20 Трудового кодексу РФ під працівником розуміється фізична особа, яка вступила в трудові відносини з роботодавцем. Див також п. 1 коментаря до ст. 5.29. Відповідно до Федерального закону від 23 листопада 1995 р. N 175-ФЗ під колективним трудовим спором розуміються неврегульовані розбіжності між працівниками та роботодавцями з приводу встановлення і зміни умов праці
  9. Стаття 401. Примирливі процедури
    Коментар до статті 1. Визначення поняття "примирні процедури" дано в ст. 398 ТК. Стаття, що, по суті, встановлює етапи вирішення колективного трудового спору, черговість використання примирних процедур. Виділяється три етапи, два з яких є обов'язковими: примирна комісія, посередництво (розгляд спору за участю посередника), трудовий
  10. Стаття 402. Розгляд колективного трудового спору примирною комісією
    Коментар до статті 1. Комісія з примирення є першим органом з розгляду колективного трудового спору. Вона створюється при виникненні будь-якого спору. Формування примирної комісії можливе на локальному рівні, на рівні галузі, суб'єкта РФ і т.п . Відповідно до ст. 401 ТК розгляд колективного трудового спору примирною комісією - обов'язкова стадія, якої
  11. Стаття 5.28. Ухилення від участі в переговорах про укладення колективного договору, угоди або порушення встановленого терміну їхнього ув'язнення
    Ухилення роботодавця або особи, його представляє, від участі в переговорах про укладення, про зміну або про доповнення колективного договору, угоди або порушення встановленого законом строку проведення переговорів, а одно незабезпечення роботи комісії з укладання колективного договору, угоди у визначені сторонами терміни - тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі