Головна
ГоловнаТрудове правоТрудове право → 
« Попередня Наступна »
Ю. П. Орловський. Коментар до Трудового кодексу Російської Федерації (постатейний), 2009 - перейти до змісту підручника

Стаття 401. Примирні процедури

Коментар до статті 1. Визначення поняття "примирні процедури" дано в ст. 398 ТК. Стаття, що, по суті, встановлює етапи вирішення колективного трудового спору, черговість використання примирних процедур. Виділяється три етапи, два з яких є обов'язковими: примирна комісія, посередництво (розгляд спору за участю посередника), трудовий арбітраж.
2. Використання примирних процедур для вирішення колективного трудового спору отримало практично всесвітнє визнання. Найменування стадій може бути різним, проте сутність їх завжди зводиться до трьох основних форм:
вирішення суперечки самими сторонами без участі сторонніх осіб (переговори, примирення тощо). У Росії це створення примирної комісії і спроба сторін врегулювати спір самостійно;
примирення за участю посередника;
трудовий арбітраж.
Ці форми поєднуються різним чином. В одних державах сторони змушені відразу звернутися до посередника, в інших вони зобов'язані провести попередні переговори щодо примирення без участі посередників і арбітрів.
3. Особливістю російської системи примирних процедур є використання всіх трьох форм, причому на кожній стадії у сторін є вибір. Лише створення примирної комісії та розгляд колективного трудового спору цим органом є обов'язковими.
Після завершення роботи примирної комісії, якщо учасники спору не прийшли до узгодженого рішення, вони можуть запросити посередника або приступити до створення трудового арбітражу.
Якщо сторони обрали посередництво, але воно не принесло бажаних результатів, у сторін знову з'являється вибір - створити трудовий арбітраж або приступити до проведення страйку.
4. Встановлений законом примирливий порядок вирішення колективного трудового спору відповідає міжнародним актам про працю. Так, Рекомендація МОП "Про добровільне примирення і арбітраж" (1951) наказує для вирішення трудових конфліктів між роботодавцями і працівниками створювати органи добровільного примирення, орієнтуючи тим самим як сторони трудових відносин, так і держави - члени організації на використання примирних процедур.
Відповідно до Рекомендації МОП в органи добровільного примирення, створювані на змішаній основі, має входити рівне число представників від підприємців і від трудящих. Це положення повною мірою враховано при визначенні принципів і порядку формування примирної комісії (див. коментар. До ст. 402).
Рекомендація МОП радить утриматись від страйків і локаутів протягом усього часу переговорів про примирення, що також відображено в ТК: правом на страйк працівники можуть скористатися лише після завершення примирних процедур.
5. Розгляд спору починається в примирної комісії. Це обов'язкова примирительная процедура, яку сторони в будь-якому випадку повинні використовувати (про створення та роботу примирної комісії див. коментар. До ст. 402).
Якщо в комісії згоди не досягнуто, сторони переходять до наступної примирної процедури (див. коментар. До ст. 402). Вони володіють правом вибору і можуть віддати перевагу посередництво або трудовий арбітраж.
У тому випадку, коли сторони вибрали посередництво, після цієї процедури вони вправі створити і трудовий арбітраж.
Таким чином, існують три можливі схеми використання примирних процедур: 1) примирна комісія - посередництво; 2) примирна комісія - трудовий арбітраж, 3) примирна комісія - посередництво - трудовий арбітраж.
Необхідно ще раз підкреслити, що дозвіл будь-якого колективного трудового спору обов'язково проходить два етапи, першим з яких є примирна комісія.
6. Як працівники, так і роботодавці вправі у час звернутися до державного органу з врегулювання колективних трудових спорів для повідомної реєстрації спору. Це право може бути використано, зокрема, коли одна із сторін колективного трудового спору потребує послуг державного органу, тобто методичної допомоги, роз'ясненні чинного законодавства або має сумніви з приводу повноважності представників іншої сторони.
7. Сторони колективного трудового спору не можуть ухилятися від участі в примирних процедурах. Це правило відповідає загальноприйнятим уявленням про необхідність відповідально ставитися до добровільного примирення.
Представники роботодавця, які ухиляються від участі в примирних процедурах, несуть дисциплінарну або адміністративну відповідальність (ст. 416 ТК).
Для представників працівників юридична відповідальність за ухилення від участі в примирних процедурах не встановлена. Це зроблено не випадково. Передбачається, що працівники є ініціаторами колективного трудового спору та не в їхніх інтересах ухилятися від створення примирних органів і вирішення спору. Крім того, небажання представників працівників брати участь у вирішенні спору може розглядатися як відмова від своїх вимог.
8. Учасники спору, примирливі органи і Федеральна служба з праці та зайнятості (Роструд) повинні прагнути до досягнення взаємоприйнятного компромісу. ТК передбачає широкі можливості для вирішення колективного трудового спору. Насамперед, це закріплення демократичних принципів формування і діяльності примирних органів (див. коментар. До ст. Ст. 402 - 404). Встановлюються також спеціальні гарантії, що забезпечують працівникам реальну можливість участі у вирішенні колективного трудового спору (див. коментар. До ст. 405).
Для надання сторонам допомоги створено спеціальний державний орган, який сприяє організації примирних процедур, не беручи водночас імперативних рішень і не нав'язуючи сторонам своєї волі (див. коментар. До ст. 407).
Примирливі органи наділені повноваженнями, що дозволяють винести обгрунтоване рішення. Зокрема, посередник має право запитувати і одержувати від роботодавця необхідні документи та відомості, що стосуються даного колективного трудового спору (див. коментар. До ст. 403); трудовий арбітраж також отримує необхідні документи і відомості (див. коментар. До ст. 404) . Всі надані законом можливості повинні використовуватися для вирішення спору.
9. Терміни проведення примирних процедур встановлені ст. ст. 402 - 404 ТК. Комісія з примирення розглядає спір у термін до 5 робочих днів з моменту її створення; розгляд колективного трудового спору за участю посередника здійснюється у термін до 7 робочих днів; трудовий арбітраж функціонує протягом 5 робочих днів (див. коментар. До цих статей).
У разі необхідності отримання додаткових відомостей, більш тривалого обговорення спірних проблем, залучення фахівців і т.п. боку за погодженням між собою можуть продовжити терміни вирішення колективного трудового спору.
Це право широко використовується на практиці.
10. Трудовий кодекс передбачає можливість проведення зборів, демонстрацій і пікетування.
Ця норма конкретизує конституційне право громадян Російської Федерації збиратися мирно, без зброї, проводити збори, мітинги, демонстрації, ходи і пікетування стосовно до колективним трудовим відносинам (ст. 31 Конституції РФ).
Відстоюючи свої інтереси при вирішенні колективного трудового спору, працівники мають право вдаватися до організації всіх зазначених Конституцією РФ колективних дій. У переліку не вказані лише ходи, оскільки така форма вираження колективної думки пов'язана з рухом громадян за заздалегідь визначеним маршрутом і скоріше підходить для здійснення впливу на органи державної влади, ніж на роботодавця.
11. Публічні заходи організуються відповідно до Федерального закону від 19 червня 2004 р. N 54-ФЗ "Про збори, мітинги, демонстрації, ходи і пікетування" (СЗ РФ. 2004. N 25. Ст. 2485). Процедура проведення публічних заходів включає:
подачу в орган виконавчої влади суб'єкта РФ або орган місцевого самоврядування повідомлення про проведення публічного заходу;
інформування органу виконавчої влади суб'єкта РФ або органу місцевого самоврядування у письмовій формі про прийняття (неприйняття) його пропозиції про зміну місця і (або) часу проведення публічного заходу, зазначених у повідомленні про проведення публічного заходу;
призупинення або припинення публічного заходу в разі вчинення його учасниками протиправних дій (ст. 5 Закону).
У період проведення публічного заходу будь-якого виду повинні дотримуватися громадський порядок і регламент його проведення, забезпечуватися безпеку громадян, збереження зелених насаджень, приміщень, будинків, будівель, споруд, обладнання, меблів, інвентарю та іншого майна в місце проведення публічного заходу (ст. 5 Закону).
У разі порушення правопорядку під час проведення публічного заходу з вини його учасників воно може бути призупинено або припинено (ст. ст. 15, 16 Закону).
12. Закон від 19 червня 2004 р. N 54-ФЗ передбачає загальний порядок, не враховуючи специфіки публічних заходів, що проводитимуться у зв'язку з дозволом колективного трудового спору. Так, Кодексом не передбачено, як часто можуть проводитися публічні заходи в ході вирішення одного колективного трудового спору, чи мають працівники право організовувати їх у робочий час, чи пов'язані форми колективних дій з видом спору тощо
При вирішенні цих питань необхідно, на наш погляд, виходити з такого. Оскільки законодавець не встановлює чіткої регламентації, працівники мають право самостійно обрати форми реалізації свого права на проведення зборів. При цьому необхідно лише дотримання загальних правил, викладених вище.
Особливої ??уваги заслуговує питання про використання робочого часу для проведення зборів, мітингів, демонстрацій і пікетування. Закон не закріплює права на організацію подібних заходів в робочий час, тому всі вони повинні проводитися з дотриманням внутрішнього трудового розпорядку, тобто до або після виконання працівниками своїх трудових обов'язків. Кодекс прямо встановлює випадки, коли працівники можуть бути звільнені від роботи у зв'язку з розглядом колективного трудового спору або мають право відмовитися від виконання трудових обов'язків. Це участь в примирних процедурах (див. коментар. До ст. 405) і страйк (див. коментар. До ст. 414).
У колективному договорі чи угоді може бути передбачено право працівників (профспілкової організації) проводити збори в робочий час.
13. Порушення законодавства про зборах, мітингах, демонстраціях, ходах і пікетування тягне адміністративну відповідальність. Згідно ст. 5.38 КоАП перешкоджання організації або проведенню зборів, мітингу, демонстрації, ходи або пікетування, що проводяться відповідно до законодавства РФ, або участі в них, а одно примус до участі в них тягне за собою попередження або накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі 100 руб.; На посадових осіб - від 100 до 300 руб.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 401. Примирливі процедури "
  1. Коментар до статті 5.33
    примирних процедур див. п. 1 - 3 коментарю до ст. 5.32. Виконання роботодавцем або його представником зобов'язань за угодою, досягнутою в результаті примирної процедури, передбачено Федеральним законом від 23 листопада 1995 р. N 175-ФЗ "Про порядок вирішення колективних трудових спорів" (див. коментар до ст. 5.32 КпАП). Для даного правопорушення характерно бездіяльність
  2. Стаття 5.32. Ухилення від отримання вимог працівників і від участі в примирних процедурах
    примирних процедурах, у тому числі ненадання приміщення для проведення зборів (конференції) працівників з метою висунення вимог або створення перешкод проведенню таких зборів (такої конференції), - тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від десяти до тридцяти мінімальних розмірів оплати
  3. Стаття 5.32. Ухилення від отримання вимог працівників і від участі в примирних процедурах
    примирних процедурах, у тому числі ненадання приміщення для проведення зборів (конференції) працівників з метою висунення вимог або створення перешкод проведенню таких зборів (такої конференції), - тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від однієї тисячі до трьох тисяч рублів. (В ред. Федерального закону від 22.06.2007 N
  4. Коментар до статті 5.40
    примирливі процедури не привели до розв'язання колективного трудового спору або роботодавець ухиляється від примирних процедур, що не виконує угоду, досягнуту в ході вирішення колективного трудового спору, працівники вправі використовувати збори, мітинги, демонстрації, пікетування, включаючи право на страйк. Участь у страйку є добровільною. Ніхто не може бути
  5. Стаття 5.33. Невиконання угоди
    примирної процедури, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від двадцяти до сорока мінімальних розмірів оплати
  6.  Стаття 5.33. Невиконання угоди
      примирної процедури, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від двох тисяч до чотирьох тисяч рублів. (В ред. Федерального закону від 22.06.2007 N
  7.  Коментар до статті 5.32
      примирливими процедурами розуміється розгляд колективного трудового спору з метою його дозволу примирною комісією, сторонами за участю посередника, в трудовому арбітражі. Відповідно до зазначеного Федерального закону роботодавець або його представники зобов'язані розглянути вимоги працівників, в тому числі і зумовлені колективним договором, угодою. 2. Згідно п. 2 ст.
  8.  Коментар до статті 5.34
      примирних процедур (див. коментар до ст. 5.32). 2. Право на страйк гарантовано ч. 4 ст. 37 Конституції РФ, його здійснення є одним із способів вирішення колективних трудових спорів. Порядок здійснення права на страйк визначено ст. 13 - 19 Федерального закону "Про порядок вирішення колективних трудових спорів" (в ред. Федеральних законів від 6 листопада 2001 р. N
  9.  Стаття 400. Розгляд вимог працівників, професійних спілок та їх об'єднань
      примирливим процедур. 4. Представники роботодавця, які ухиляються від отримання вимог працівників, піддаються дисциплінарному стягненню чи штрафу (див. коментар. До ст. 416). 5. Представникам роботодавців на федеральному, регіональному, територіальному, галузевому рівнях на відповідь професійним спілкам (їх об'єднанням) відведено один
  10.  Стаття 27. Процедури, що застосовуються у справі про банкрутство
      процедури: спостереження, фінансове оздоровлення; зовнішнє управління; конкурсне виробництво; мирову угоду. 2. При розгляді справи про банкрутство боржника - громадянина застосовуються такі процедури: конкурсне виробництво; мирова угода; інші передбачені цим Законом
  11.  74. У якому порядку здійснюється процедура санкціонування?
      процедурі консультацій, але, на відміну від останньої, Рада запрошувати не думка Європейського парламенту щодо проекту рішення, а згоду, санкцію на затвердження рішення. У разі негативної відповіді Європейського парламенту рішення відхиляється. Описаний вище порядок уособлює так звану позитивну процедуру санкціонування. Договором про ЄС відома також негативна процедура
  12.  1.7. Спори, що виникають з публічних правовідносин
      примирні процедури, не вправі виходити за межі повноважень, наданих їм нормативними правовими актами, що регулюють їх діяльність ". Провадження у справах про оскарження нормативних правових актів порушується на підставі заяв зацікавлених осіб, які звернулися з вимогою про визнання такого акта нечинним. Про це сказано в пункті 2 статті 191 АПК РФ.