Головна
ГоловнаТрудове правоТрудове право → 
« Попередня Наступна »
Ю. П. Орловський. Коментар до Трудового кодексу Російської Федерації (постатейний), 2009 - перейти до змісту підручника

Стаття 402. Розгляд колективного трудового спору примирною комісією

Коментар до статті 1. Комісія з примирення є першим органом з розгляду колективного трудового спору. Вона створюється при виникненні будь-якого спору. Формування примирної комісії можливе на локальному рівні, на рівні галузі, суб'єкта РФ і т.п. Відповідно до ст. 401 ТК розгляд колективного трудового спору примирною комісією - обов'язкова стадія, якої не можна уникнути.
2. Закон встановлює обмежені терміни створення примирної комісії виходячи з того, що, з одного боку, затягування розгляду колективного спору веде до ескалації конфлікту, з іншого - утворення такої комісії труднощів не становить, оскільки окрім представників сторін в її роботі ніхто не бере.
У термін до 3 робочих днів з дня повідомлення рішення роботодавця про відхилення всіх або частини вимог працівників (закінчення 3 робочих днів з дня отримання вимог, якщо роботодавець не повідомив про своє рішення) комісія має бути створена.
3. Створення примирної комісії оформляється наказом роботодавця та рішенням представника працівників, якщо вона створюється в організації, її відокремлений структурний підрозділ або в індивідуального підприємця. Якщо примирна комісія утворюється на галузевому (міжгалузевому), професійному, територіальному та інших рівнях, рішення про її створення оформляється відповідними актами об'єднань роботодавців або федеральних органів виконавчої влади, органів виконавчої влади суб'єктів РФ, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також професійних спілок (їх об'єднань).
Це необхідно, щоб чітко визначити момент створення комісії, що важливо при обчисленні строків, встановлених законом, та надання гарантій працівникам відповідно до ст. 405 ТК.
4. Комісія з примирення являє собою тимчасово діючий орган з розгляду колективного трудового спору, створюваний представниками роботодавця (роботодавців) і працівників.
До складу примирної комісії входять лише представники сторін. У тому випадку, коли спір виникає на стадії розробки і укладення тристоронньої угоди, необхідно враховувати, що склад його учасників може бути ширше і включати представників органів державної влади (місцевого самоврядування). Останні в строгій відповідності зі ст. 402 не повинні бути членами примирної комісії і можуть брати участь у її роботі лише в якості спостерігачів, консультантів тощо
5. Рекомендації про організацію роботи з розгляду колективного трудового спору примирною комісією, затв. Постановою Мінпраці Росії від 14 серпня 2002 р. N 57 (Бюлетень Мінпраці Росії. 2002. N 8), передбачають, що в залежності від масштабу колективного трудового спору і складності висунутих вимог до складу примирної комісії можуть входити від 2 до 5 представників від кожної сторони , знаючих проблему і володіють мистецтвом ведення переговорів. Конкретні кандидатури визначаються роботодавцем і представницьким органом працівників.
Оскільки примирна комісія приймає обов'язкове для сторін рішення, до її складу мають входити представники, уповноважені таке рішення прийняти і від імені сторони спору підписати його.
6. Принципом формування примирної комісії є рівноправність сторін. Встановлення такого принципу цілком відповідає міжнародним стандартам: згідно п. 2 Рекомендації МОП N 92 "Про добровільне примирення і арбітраж" (1951) у кожний орган добровільного примирення, створюваний на змішаній основі, має входити рівне число представників від підприємців і від трудящих.
7. Порядок формування примирної комісії законодавством не регламентований. Для того щоб полегшити учасникам спору рішення деяких формальних питань, Рекомендації Мінпраці Росії пропонують скористатися наступною схемою.
У тому випадку, коли вимоги працівників відхилені, одночасно з письмовим повідомленням про це представницькому органу працівників направляється пропозиція про утворення примирної комісії, її кількісний та персональний склад з боку роботодавця.
Якщо представник роботодавця (роботодавців) не повідомляє свого рішення, то представнику працівників (після закінчення 3 робочих днів з дня вручення вимог) слід направити керівнику організації (об'єднання роботодавців) пропозиція про утворення примирної комісії, її кількісний та персональний склад з боку працівників.
Після узгодження кількісного складу освіту примирної комісії оформляється відповідним наказом роботодавця та рішенням представника працівників або протоколом спільного вирішення сторін (п. 16 Рекомендацій N 57).
8. Сторони спору (їх представники) не можуть ухилятися від створення примирної комісії та участі у її роботі. В іншому випадку представники роботодавця несуть відповідальність, передбачену ст. 416 ТК. В якості ухилення від створення примирної комісії можна розглядати, наприклад, неповідомлення у встановлений термін про включення членів комісії з боку роботодавця або відмова оформити створення комісії наказом.
Ухилення від участі в роботі комісії ширше поняття. Воно включає недотримання термінів роботи цього органу, неявку на засідання комісії без поважних причин, невиконання обов'язку щодо створення необхідних умов для роботи примирливого органу.
9. Виходячи з того, що роботодавець завжди знаходиться у вигіднішому економічному становищі, закон покладає на нього додаткові обов'язки, пов'язані з проведенням примирних процедур. Так, він повинен створити необхідні умови для роботи примирної комісії. Закон не містить переліку таких умов і не визначає їх поняття, залишаючи це питання на дозвіл сторін. Враховуючи міжнародний досвід і практику вирішення колективних трудових спорів у нашій країні, можна припустити, що створення сприятливих умов для діяльності примирної комісії має включати наступні заходи: а) технічне забезпечення (приміщення для засідань комісії, засоби зв'язку та оргтехніки тощо); б) інформаційне забезпечення (документи і відомості, необхідні для вирішення спору), в) надання гарантій членам комісії (звільнення від основної роботи із збереженням середнього заробітку - див. коментар. до ст. 405).
У разі необхідності можлива оплата з коштів роботодавця проводяться консультацій, експертиз тощо
10. Закон встановлює 5-денний (в робочих днях) термін розгляду спору примирною комісією. Передбачається, що члени комісії знайомі з істотою спору та обставинами його виникнення. Тому 5 днів достатньо, щоб уточнити позиції сторін і винести рішення.
Основним завданням примирної комісії є розгляд розбіжностей, що виникли і спроба досягти угоди зі спірних питань. При цьому нові вимоги (не були заявлені раніше) висуватися не повинні.
11. Регламент роботи комісії встановлюється самою комісією.
У ході розгляду спору членам примирної комісії повинна бути надана можливість отримання необхідних документів і матеріалів, вільного обговорення всіх можливих варіантів вирішення конфлікту.
Засідання примирної комісії, як правило, проводяться в робочий час (для чого члени комісії звільняються від роботи).
12. Рішення примирної комісії приймається за згодою сторін. Очевидно, така вказівка законодавця передбачає, що кожна сторона виступає як єдине ціле і кожен член комісії діє виключно як представник відповідної сторони.
Рішення примирної комісії оформляється протоколом, тобто у письмовій формі. Обов'язковість письмової форми закріплюється також ст. 418 ТК.
У протоколі доцільно вказати дату, предмет спору, представників сторін, уповноважених на дозвіл колективного трудового спору, склад примирної комісії. Необхідно також викласти зміст досягнутих угод і визначити порядок, терміни і форми їх реалізації. Наприклад, якщо суперечка виникла з приводу укладання або зміни колективного договору, встановлення або зміни умов праці, рішення може виконуватися внесенням відповідних умов у проект того чи іншого акта, а одно в діючий акт.
Протокол скріплюється підписами членів комісії.
Рекомендації N 57 пропонують форму протоколу засідання примирної комісії (додаток N 1 до Рекомендацій).
13. Діяльність примирної комісії може завершитися прийняттям узгодженого рішення. У цьому випадку спір вважається дозволеним.
Рішення примирної комісії обов'язково для сторін. Це правило ст. 402 підкріплюється загальною нормою ст. 408 ТК про обов'язковість будь-якої угоди, досягнутого сторонами в ході вирішення колективного трудового спору. За невиконання угод представники роботодавця та працівників несуть відповідальність за ст. 416 ТК.
14. Рекомендація МОП N 92 підкреслює, що всі угоди, досягнуті сторонами в ході переговорів з примирення, мають рівну силу з договорами, що укладаються в звичайному порядку, тобто колективними договорами, угодами.
Треба підкреслити, що рішення примирної комісії являє собою угоду сторін. Воно виконується добровільно. Якщо представник роботодавця ухиляється від його виконання, працівники мають право приступити до проведення страйку (ст. 409 ТК).
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 402. Розгляд колективного трудового спору примирною комісією "
  1. Коментар до статті 5.32
    розгляд колективного трудового спору з метою його дозволу примирною комісією, сторонами за участю посередника, у трудовому арбітражі. Відповідно до зазначеного Федерального закону роботодавець або його представники зобов'язані розглянути вимоги працівників, в тому числі і зумовлені колективним договором, угодою. 2. Згідно п. 2 ст. 5, ст. 6 Федерального закону "Про порядок
  2. Коментар до статті 5.40
    колективного трудового спору. Згідно ст. 13 Федерального закону від 23 листопада 1995 р. N 175-ФЗ" Про порядок вирішення колективних трудових спорів ", якщо примирні процедури не привели до розв'язання колективного трудового спору або роботодавець ухиляється від примирних процедур, не виконує угоду, досягнуту в ході вирішення колективного трудового спору, працівники вправі
  3. Стаття 400. Розгляд вимог працівників, професійних спілок та їх об'єднань
    колективного трудового спору, в 3-денний термін з дня отримання вимог. 2. Відповідь складається в письмовій формі, яку закон визнає обов'язковою. 3. Якщо роботодавець приймає рішення задовольнити вимоги працівників, колективного трудового спору не виникає. У разі відхилення всіх або частини вимог, а також неповідомлення роботодавцем про своє рішення, день повідомлення про те,
  4. Коментар до статті 5.33
    розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтею коментарів, див. перший абзац п. 5 коментарю до ст.
  5. Коментар до статті 5.34
    розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтею коментарів, див. перший абзац п. 5 коментарю до ст.
  6. Стаття 42. Порядок розробки проекту колективного договору та укладення колективного договору
    колективних переговорів (ст. 37 ТК). 2. Стаття 37 ТК передбачає лише загальні правила проведення переговорів; крім них сторони можуть встановити додаткові процедури погодження, затвердження колективного договору. З обговорення цього питання доцільно розпочати роботу комісії з ведення колективних переговорів. Вона встановлює, в якому порядку, як часто будуть проводитися засідання
  7. Стаття 401. Примирливі процедури
    стаття, по суті, встановлює етапи вирішення колективного трудового спору, черговість використання примирних процедур. Виділяється три етапи , два з яких є обов'язковими: примирна комісія, посередництво (розгляд спору за участю посередника), трудовий арбітраж. 2. Використання примирних процедур для вирішення колективного трудового спору отримало
  8. Контрольні питання до § 7.9
    колективним трудовим
  9. Стаття 20.26. Самовільне припинення роботи як засіб вирішення колективного або індивідуального трудового спору
    колективного або індивідуального трудового спору особою, що забезпечує безпеку відповідного виду діяльності для населення, якщо такі дії (бездіяльність) заборонені федеральним законом, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від десяти до п'ятнадцяти мінімальних розмірів оплати праці. 2. Організація дій (бездіяльності), передбачених частиною 1 цієї статті,
  10. Стаття 399. Висування вимог працівників та їх представників
    402) пропонують відобразити дату вручення вимог в журналі або інших реєстраційних формах обліку вхідної кореспонденції або у формі підпису керівника організації, філії, представництва або іншого посадової особи на другому примірнику вимог, що залишається у представника працівників. 9. Копія вимог може бути за рішенням працівників спрямована до державного органу по
© 2014-2022  yport.inf.ua