Головна
ГоловнаТрудове правоТрудове право → 
« Попередня Наступна »
Ю. П. Орловський. Коментар до Трудового кодексу Російської Федерації (постатейний), 2009 - перейти до змісту підручника

Стаття 407. Участь державних органів по врегулюванню колективних трудових спорів у вирішенні колективних трудових спорів

Коментар до статті 1. Система державних органів по врегулюванню колективних трудових спорів складається з федерального органу виконавчої влади, який здійснює функції з надання державних послуг у сфері врегулювання колективних трудових спорів, та органів виконавчої влади суб'єктів РФ, що беруть участь у врегулюванні колективних трудових спорів.
Відповідно до чинного законодавства державні послуги в сфері врегулювання колективних трудових спорів надає Федеральна служба з праці та зайнятості (Роструд) (п. 1 Постанови Уряду РФ від 6 квітня 2004 р. N 156 "Питання Федеральної служби з праці та зайнятості "(СЗ РФ. 2004. N 15. Ст. 1448)). Вона здійснює свою діяльність безпосередньо та через свої територіальні органи на основі Положення, затв. Постановою Уряду РФ від 30 червня 2004 р. N 324 (СЗ РФ. 2004. N 28. Ст. 2901).
Для реалізації покладених на неї завдань Служба має право:
давати юридичним і фізичним особам роз'яснення з питань, віднесених до компетенції Служби;
запитувати і одержувати відомості, необхідні для прийняття рішень з питань, віднесених до компетенції Служби;
залучати в установленому порядку для опрацювання питань встановленої сфери діяльності наукові та інші організації, вчених і фахівців;
застосовувати передбачені законодавством РФ заходи обмежувального, попереджувального і профілактичного характеру, спрямовані на недопущення та (або) ліквідацію наслідків порушень юридичними особами та громадянами обов'язкових вимог у встановленій сфері діяльності.
Територіальними органами Федеральної служби з праці та зайнятості (Служби), що надають державні послуги в сфері врегулювання колективних трудових спорів є: Центрально-Чорноземне, Північно-Західне, Північно-Кавказьке, Поволзькому, Волго-Вятское, Уральське, Західно-Сибірське, Східно-сибірське і Далекосхідне управління по врегулюванню колективних трудових спорів.
2. Служба та її територіальні органи не є органами, що розглядають колективні трудові спори і виносять обов'язкові для сторін рішення. Вона покликана сприяти їх вирішенню шляхом організації примирних процедур. Це її основна задача.
Трудовий кодекс прямо вказує, на яких стадіях спору та шляхом проведення яких заходів Служба бере участь у вирішенні колективного трудового спору.
Вже при висуненні вимог представники працівників можуть звернутися до відповідного органу з врегулювання колективних трудових спорів. На цьому етапі колективного трудового спору ще немає, і зазначений орган лише перевіряє отримання вимог іншою стороною (ст. 399 ТК). У разі потреби працівники Служби або управління Служби можуть роз'яснити представникам сторін порядок вирішення спору, їх права та обов'язки відповідно до законодавства.
Після початку колективного трудового спору і працівники, і роботодавці можуть звернутися в Службу або управління Служби для повідомної реєстрації спору (ст. 401 ТК). Роструд виробляє повідомну реєстрацію колективних трудових спорів з приводу укладання, зміни та виконання угод, що укладаються на федеральному рівні, колективних трудових спорів в організаціях, що фінансуються з федерального бюджету, а також колективних трудових спорів, що виникають за наявності обставин, що виключають чинності положень ч. ч . 1 і 2 ст. 413 ТК проведення страйку (п. 5.3.3 Положення про Федеральної службі з праці та зайнятості, затв. Постановою Уряду РФ від 30 червня 2004 р. N 324).
Інші колективні трудові спори підлягають реєстрації в управліннях по врегулюванню колективних трудових спорів.
Сама по собі повідомна реєстрація не тягне правових наслідків для сторін і не змінює ні терміну, ні порядку розгляду спору. Однак, пройшовши цю процедуру, представники сторін отримують можливість звертатися до відповідного державного органу за роз'ясненнями, отримувати консультації тощо
Державний орган з врегулювання колективних трудових спорів може рекомендувати посередника для участі в примирних процедурах (ст. 403 ТК). У створенні трудового арбітражу він бере безпосередню участь (див. коментар. До ст. 404).
Подальше дозвіл колективного трудового спору, пов'язане з організацією та проведенням страйку, також проходить під наглядом вказаного державного органу.
Роботодавець зобов'язаний попередити Службу (управління Служби) про майбутній страйк (ст. 410 ТК). У разі призупинення страйку відповідний орган повинен бути попереджений про її поновлення не пізніше ніж за 3 робочих дні (ст. 411 ТК).
3. Закон визначає функції Служби та її територіальних управлінь, які включають в себе не тільки організацію примирних процедур, а й підготовку до них, їх фінансування, виявлення причин і умов виникнення колективних трудових спорів.
4. Служба та її територіальні органи здійснюють повідомну реєстрацію колективних трудових спорів. Правове значення такої реєстрації полягає в тому, що вона дозволяє визначити кількість колективних трудових спорів, причини їх виникнення, прогнозувати оголошення страйків. Ця інформація, у свою чергу, робить можливими проведення аналітичної роботи та підготовку пропозицій щодо пом'якшення соціальної напруженості у сфері праці.
5. У тому випадку, коли виникають сумніви в легітимності представницького органу працівників або роботодавців, державні органи по врегулюванню колективних трудових спорів перевіряють повноваження представників. Для цього вони можуть витребувати для ознайомлення відповідні документи: статут профспілки, органу громадської самодіяльності чи об'єднання роботодавців, локальні нормативні акти, що визначають становище представників сторін; накази і розпорядження керівника, протоколи зборів (конференцій) та ін Служба може перевірити повноваження не тільки представницьких органів , а й конкретних осіб, наприклад, в тому випадку, коли керівник організації своїм наказом поклав повноваження з представництва інтересів роботодавця на свого заступника або керівника структурного підрозділу.
6. Однією з найважливіших функцій Служби є формування списку трудових арбітрів і здійснення їх підготовки. Відповідно до Положення про Службу вона організовує підготовку трудових арбітрів, які спеціалізуються у вирішенні колективних трудових спорів (п. 5.4.13 Положення).
На жаль, ні Кодекс, ні Положення не згадують про посередників, хоча раніше діяла Служба з врегулювання колективних трудових спорів становила і список посередників, що знайшло своє відображення в Рекомендаціях Мінпраці Росії від 14 серпня 2002 N 58.
7. З метою сприяння вирішенню колективних трудових спорів Служба та її територіальні органи надають працівникам та роботодавцям методичну допомогу. Перш за все це консультації і підготовка роз'яснень про порядок і строки розгляду спору, права та обов'язки сторін та ін Державні органи по врегулюванню колективних трудових спорів узагальнюють і поширюють вітчизняний та зарубіжний досвід організації роботи з попередження та врегулювання колективних трудових спорів.
За відповідною допомогою сторони мають право звернутися на будь-якому етапі колективного трудового спору.
8. Функції державних органів по врегулюванню колективних трудових спорів не вичерпуються участю у створенні та діяльності примирних органів. Вони вивчають і узагальнюють причини та умови виникнення колективних трудових спорів.
На підставі аналізу наявної інформації вони готують пропозиції щодо вдосконалення чинного законодавства про працю та зміни (коригування) соціально-економічної політики, в т.ч. розробці спеціальних програм щодо усунення причин виникнення колективних трудових спорів.
Для здійснення цієї функції зазначені органи аналізують статистичну звітність, дані повідомної реєстрації та інші відомості, готують оперативну інформацію про колективні трудові спори, вносять пропозиції про проведення науково-дослідних робіт.
9. Основним принципом діяльності державних органів по врегулюванню колективних трудових спорів є взаємодія з представниками працівників і роботодавців.
У процесі організації примирних процедур, реалізації інших покладених на них завдань ці органи надають наявну інформацію, надають допомогу представникам сторін щодо створення примирних органів, проводять консультації та роз'яснення.
При складанні списку трудових арбітрів можуть враховуватися пропозиції професійних спілок та об'єднань роботодавців.
У ході проведення страйку взаємодія представників сторін та управлінь Служби набуває особливого значення, оскільки від цього залежить і забезпечення реалізації конституційного права працівників, і захист законних інтересів інших громадян. Узгоджені дії сторін і зазначених органів повинні забезпечити продовження переговорного процесу (і в кінцевому рахунку дозвіл колективного трудового спору) і виконання мінімуму необхідних робіт (послуг) з тим, щоб здійснення права на страйк не порушувало прав і свобод інших осіб.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 407. Участь державних органів по врегулюванню колективних трудових спорів у вирішенні колективних трудових спорів "
  1. Коментар до статті 5.34
    участю в колективному трудовому спорі або у страйку. 4. Страйк є усвідомлену, добровільну акцію працівника, його примушування до участі у страйку не допускається. Адміністративна відповідальність за примушування до участі у страйку передбачена ст. 5.40 КоАП. 5. Перелік підстав для звільнення працівника (припинення трудового договору) визначено ст. 77 Трудового
  2. 9.6. Профспілка: поняття, основні риси, права та їх гарантії
    участь у врегулюванні колективних трудових спорів; 5) на інформацію; 6) на участь в підготовці і підвищенні кваліфікації профспілкових кадрів; 7) на здійснення профспілкового контролю за додержанням законодавства про працю; 8) у галузі охорони праці та навколишнього природного середовища; 9) на участь у здійсненні приватизації державного та муніципального майна;
  3. Стаття 406. Ухилення від участі в примирних процедурах
    участі у створенні або роботі примирної комісії не має призвести до тупикової ситуації та наростання соціальної напруженості. Водночас надання права приступити в цьому випадку до проведення страйку означало б фактично визнання можливості ігнорувати примирні процедури, які, як показує світовий досвід, є ефективним засобом вирішення колективних
  4. Контрольні питання до § 7.9
    органи розглядають трудові спори? 4. Що розуміється під колективним трудовим
  5. Стаття 38. Врегулювання розбіжностей
    врегульовані в ході переговорів після його укладення на узгоджених умовах (див. коментар. До ст.
  6. Стаття 352. Способи захисту трудових прав і свобод
    статтями); громадський контроль професійних спілок (див. ст. ст. 370 - 373 і коммент. до них); Федеральним законом від 30 червня 2006 р. N 90-ФЗ передбачена судовий захист трудових прав працівника. Розгляд трудових спорів віднесено до підвідомчості судів ст. 22 ЦПК. Справи про поновлення на роботі та справи про вирішення колективних трудових спорів розглядаються районним судом в
  7. Коментар до статті 5.40
    участі або відмови від участі у страйку. Особи, що примушують працівників до участі або відмови від участі у страйку, несуть відповідальність (дисциплінарну, адміністративну, кримінальну) у порядку, встановленому законодавством. Представники роботодавця немає права організовувати страйк і брати в ній участь. Порядок здійснення права на страйк визначено ст. 14 - 19
  8. Коментар до статті 5.32
    участю посередника, в трудовому арбітражі. Відповідно до зазначеного Федерального закону роботодавець або його представники зобов'язані розглянути вимоги працівників, в тому числі і зумовлені колективним договором, угодою. 2. Згідно п. 2 ст. 5, ст. 6 Федерального закону "Про порядок вирішення колективних трудових спорів" розгляд колективного трудового спору примирною
  9. Стаття 408. Угоду в ході вирішення колективного трудового спору
    врегулюванню колективних трудових спорів для залучення посередника або створення трудового арбітражу. Якщо роботодавець не виконує угоду, досягнуту на другому або третьому етапі розгляду спору, працівники мають право приступити до проведення
  10. Стаття 30. Представлення інтересів працівників первинними профспілковими організаціями
    стаття присвячена положенню первинної профспілкової організації, її значенням у системі соціального партнерства. 2. Первинна профспілкова організація (її орган) діє в організації (у конкретного роботодавця) і представляє в соціальному партнерстві інтереси своїх членів. Однак при проведенні колективних переговорів, укладанні або зміні колективного договору, а також при розгляді та
  11.  Стаття 403. Розгляд колективного трудового спору за участю посередника
      407). 5. У зв'язку з тим, що посередник відіграє значну роль у врегулюванні існуючих розбіжностей, до його особистим якостям і професійним навичкам пред'являються підвищені вимоги. Пам'ятка посередникам, які залучаються до участі у розгляді колективних трудових спорів (додаток N 4 до Рекомендацій N 58), також акцентує увагу на їх особистих якостях і етиці поведінки в ході
  12.  Стаття 23. Поняття соціального партнерства в сфері праці
      стаття дає легальне визначення соціального партнерства в сфері праці. Запропоноване визначення включає всі види взаємодії між працівниками (їх представниками), роботодавцями (їх представниками) і органами державної влади або органами місцевого самоврядування. 2. Взаємодія може проявлятися у проведенні консультацій, веденні колективних переговорів та укладанні
  13.  2. Права та обов'язки членів об'єднання роботодавців
      брати участь у формуванні та діяльності органів управління об'єднання; отримувати інформацію про його діяльність, брати участь у визначенні змісту та структури укладаються об'єднанням угод, що регулюють соціально-трудові відносини і пов'язані з ними економічні відносини; отримувати від об'єднання роботодавців допомогу в питаннях застосування законодавства, що регулює трудові
  14.  Контрольні питання до § 7.2
      колективного договору в сучасних умовах? 2. Вкажіть правові акти, що регулюють соціально-трудові відносини. 3. Які зміст колективного договору та порядок його укладення? 4. Підстави припинення колективного
  15.  Стаття 5.34. Звільнення працівників у зв'язку з колективним трудовим спором і оголошенням страйку
      колективним трудовим спором і оголошенням страйку - тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від чотирьох тисяч до п'яти тисяч рублів. (В ред. Федерального закону від 22.06.2007 N