1. У ч. 1 коментованої статті дається перелік мирних процедур вирішення колективного трудового спору, об'єднаних загальним поняттям "примирні процедури", які складаються з трьох етапів: 1) дозвіл спору примирною комісією (ст. 402); 2) вирішення суперечки за участю посередника (ст. 403); 3) вирішення спору в трудовому арбітражі (ст. 404). 2. При вирішенні конкретних колективних трудових спорів послідовність етапів його розгляду може відрізнятися. Тільки відносно вирішення спору за допомогою примирної комісії вказується, що розгляд спору в цьому органі є обов'язковим етапом. Що стосується другого етапу - розгляд спору за участю посередника, то в певних випадках (див. коментар. До ст. 403) сторони можуть пропустити його, перейшовши відразу після розгляду спору в примирної комісії до трудового арбітражу. 3. Як вказується в ч. 3 коментованої статті, кожна зі сторін спору має право звернутися до відповідного державного органу з врегулювання колективного трудового спору для повідомної реєстрації спору. Дана норма спрямована на можливе надання державою допомоги сторонам, що сперечаються. Жодна зі сторін не зобов'язана звертатися до державного органу з врегулювання колективного трудового спору для реєстрації колективного трудового спору, а відсутність реєстрації не може служити підставою для визнання будь-яких дій сторін незаконними. У результаті змін у систему і структуру федеральних органів виконавчої влади відповідно до Указу Президента РФ від 09.03.2004 N 314 врегулювання колективних трудових спорів включено у функції Федеральної служби з праці та зайнятості. 4. У ч. 4 коментованої статті вказується на неприпустимість ухилення сторін колективного трудового спору від участі в примирних процедурах. Наслідки такого ухилення передбачені в ст. 406 і 416 ТК (див. коментар. До них). 5. У ч. 5 аналізованої статті ще раз презюміруется обов'язок всіх учасників суперечки використовувати всі передбачені законодавством способи для вирішення колективних трудових спорів. Таким чином, акцент робиться на примирних процедурах, з тим щоб не допустити початку страйку. 6. Частини 6 і 7 коментованої статті присвячені строків здійснення примирних процедур. Конкретні терміни проходження спору по етапах відображені у відповідних статтях, присвячених кожному етапу. За загальним правилом сторони повинні дотримуватися вказаних строків, проте у разі потреби терміни можуть бути продовжені за згодою сторін. Дана норма відображає гнучкість соціального партнерства і суттєву роль договірного регулювання відносин між соціальними партнерами. 7. Частина 8 коментованої статті надає працівникам право на такі дії на підтримку своїх вимог, як проведення зборів, мітингів, демонстрацій, пікетування. Працівники можуть реалізовувати дане право на підставі Федерального закону від 19.06.2004 N 54-ФЗ "Про збори, мітинги, демонстрації, ходи і пікетування" (в ред. Від 07.02.2011) * (580), а також інших актів, що регулюють здійснення цього права в конкретних суб'єктах РФ.
|
- Коментар до статті 5.33
Про співвідношення Трудового кодексу РФ до чинного на території РФ трудовим законодавством і іншими нормативними правовими актами, що містять норми трудового права , см. п. 2 коментарю до ст. 5.27. Про статус роботодавця, особи, його представляє, см. п. 1 коментаря до ст. 5.28, п. 1 коментаря до ст. 5.29. Про статус примирних процедур див. п. 1 - 3 коментарю до ст. 5.32. Виконання
- Стаття 5.32. Ухилення від отримання вимог працівників і від участі в примирних процедурах
Ухилення роботодавця або його представника від отримання вимог працівників і від участі в примирних процедурах, у тому числі ненадання приміщення для проведення зборів (конференції) працівників з метою висунення вимог або створення перешкод проведенню таких зборів (такої конференції), - тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від десяти до тридцяти
- Стаття 5.32. Ухилення від отримання вимог працівників і від участі в примирних процедурах
Ухилення роботодавця або його представника від отримання вимог працівників і від участі в примирних процедурах, у тому числі ненадання приміщення для проведення зборів (конференції) працівників з метою висунення вимог або створення перешкод проведенню таких зборів (такої конференції), - тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від однієї тисячі до трьох тисяч
- Стаття 408. Угоду в ході вирішення колективного трудового спору
Коментар до статті 1. Угода може бути укладена сторонами на будь-якому етапі вирішення колективного трудового спору. Можна виділити наступні його види: а) угода за результатами роботи примирної комісії (рішення примирної комісії), б) угоду за результатами посередництва (узгоджене рішення), в) угода про виконання рішення трудового арбітражу. 2. Закон
- Стаття 406. Ухилення від участі в примирних процедурах
Коментар до статті 1. Ухилення однієї із сторін спору від участі у створенні або роботі примирної комісії не має призвести до тупикової ситуації та наростання соціальної напруженості. Водночас надання права приступити в цьому випадку до проведення страйку означало б фактично визнання можливості ігнорувати примирні процедури, які, як показує світовий досвід,
- Коментар до статті 5.40
1. Див п. 3 коментарю до ст. 5.34. Згідно ст. 409 Трудового кодексу РФ страйк являє собою спосіб вирішення колективного трудового спору. Згідно ст. 13 Федерального закону від 23 листопада 1995 р. N 175-ФЗ "Про порядок вирішення колективних трудових спорів", якщо примирні процедури не привели до розв'язання колективного трудового спору або роботодавець ухиляється від
- Стаття 5.33. Невиконання угоди
Невиконання роботодавцем або його представником зобов'язань за угодою, досягнутою в результаті примирної процедури, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від двадцяти до сорока мінімальних розмірів оплати
- Стаття 5.33. Невиконання угоди
Невиконання роботодавцем або його представником зобов'язань за угодою, досягнутою в результаті примирної процедури, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від двох тисяч до чотирьох тисяч рублів. (В ред. Федерального закону від 22.06.2007 N
- Коментар до статті 5.32
1. Про статус роботодавця, представника роботодавця див. відповідно п. 1 коментарю до ст . 5.29, п. 1 коментаря до ст. 5.28, про статус представників працівників див. п. 1 коментаря до ст. 5.28. Згідно з Федеральним законом від 23 листопада 1995 р. N 175-ФЗ "Про порядок вирішення колективних трудових спорів" під примирливими процедурами розуміється розгляд колективного трудового спору
- Стаття 418. Ведення документації при вирішенні колективного трудового спору
Коментар до статті 1. Коментована стаття закріплює єдині вимоги до оформлення дій і угод у процесі вирішення колективного трудового спору. При вирішенні колективного трудового спору мають складатися протоколи, що підписуються представниками сторін, органами по вирішенню колективного трудового спору або органом, який очолює страйк. 2. Протоколами повинні бути
- Стаття 416. Відповідальність за ухилення від участі в примирних процедурах, невиконання угоди, досягнутої в результаті примирної процедури, невиконання або відмова від виконання рішення трудового арбітражу
Коментар до статті 1. Відповідальність за ухилення від отримання вимог працівників та участі в примирних процедурах несуть керівники організацій та їх відокремлених структурних підрозділів, інші особи, уповноважені на представництво статутом організації або іншими правовими актами, тобто особи, зобов'язані приймати рішення щодо вимог працівників, участі в
- Стаття 190. Примирення сторін
Коментар до статті 1. Примирливі процедури по даній категорії справ не були передбачені АПК 1995 р. і носять в цілому обмежений характер. Згідно п. 12 Постанови Пленуму ВАС РФ від 31 жовтня 1996 р. N 13 " Про застосування Арбітражного процесуального кодексу Російської Федерації при розгляді справ у суді першої інстанції "укладення мирової угоди не допускалось у справах,
- Стаття 410. Оголошення страйку
1. На підставі ч. 1 ст. 410 ТК рішення про оголошення страйку приймається двома способами: 1) безпосередньо працівниками на своїх загальних зборах (конференції). Пропозиція про проведення страйку виноситься на збори (конференцію) представницьким органом працівників, раніше уповноваженим на участь у колективному трудовому спорі. У такому вигляді здійснюється прийняття рішення про проведення
- Стаття 409. Право на страйк
1. Право на страйк прийнято називати одним з основоположних прав людини другого покоління, тобто соціальних прав працівника. Відповідно до ч. 4 ст. 37 Конституції "визнається право на індивідуальні та колективні трудові суперечки з допомогою встановлених федеральним законом способів їх дозволу, включаючи право на страйк". Разом з тим це право може бути реалізоване тільки з
- Стаття 138. Примирення сторін
Коментар до статті 1. Відповідно до ст. 133 АПК РФ одним із завдань підготовки справи до судового розгляду є примирення сторін. Однак заходи щодо примирення сторін приймає не тільки суд першої інстанції, це завдання всіх судів єдиної системи арбітражних судів у Російської Федерації. Арбітражні суди повинні сприяти закінчення справи шляхом укладення мирової угоди.
- Стаття 401. Примирні процедури
Коментар до статті 1. Визначення поняття "примирні процедури" дано в ст. 398 ТК. Стаття, що, по суті, встановлює етапи вирішення колективного трудового спору, черговість використання примирних процедур. Виділяється три етапи, два з яких є обов'язковими: примирна комісія, посередництво (розгляд спору за участю посередника), трудовий
- Коментар до статті 5.34
1. Згідно ст. 20 Трудового кодексу РФ під працівником розуміється фізична особа, яка вступила в трудові відносини з працедавцем. Див також п. 1 коментаря до ст. 5.29. Відповідно до Федерального закону від 23 листопада 1995 р. N 175-ФЗ під колективним трудовим спором розуміються неврегульовані розбіжності між працівниками та роботодавцями з приводу встановлення і зміни умов праці
|