Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 402. Розгляд колективного трудового спору примирною комісією |
||
2. Процес створення примирної комісії ТК не регламентується. Більш докладно основи діяльності даного органу висвітлені в Рекомендаціях про організацію роботи з розгляду колективного трудового спору примирною комісією, затверджених постановою Мінпраці Росії від 14.08.2002 N 57. Однак даний акт не є обов'язковим для застосування. 3. Новелою є ч. 2 коментованої статті, в якій регламентується спосіб оформлення створення примирної комісії залежно від рівня спору. Так, рішення про створення примирної комісії при вирішенні колективного трудового спору на локальному рівні оформляється відповідним наказом (розпорядженням) роботодавця і рішенням представницького органу працівників. На інших рівнях дане рішення оформляється відповідними актами (наказом, розпорядженням, постановою) органів відповідних представників роботодавців і органів відповідних представників працівників. 4. Комісія з примирення формується з представників сторін колективного спору на рівноправній основі. У Рекомендаціях Мінпраці Росії про організацію роботи з розгляду колективного трудового спору примирною комісією даються поради з приводу складу комісії, які не пов'язують сторони спору якими б то не було юридичними зобов'язаннями. Зокрема, в п. 15 Рекомендацій йдеться, що залежно від масштабу колективного трудового спору і складності висунутих вимог до складу примирної комісії можуть входити від 2 до 5 представників від кожної сторони, які знають проблему і володіють мистецтвом ведення переговорів. Від роботодавця в цю комісію можуть направлятися керівники структурних підрозділів організації, інші працівники (юристи, економісти, соціологи і т.д.). Представниками працівників у примирної комісії можуть бути члени виборного профспілкового органу організації, а також юристи, економісти, конфликтологи, соціологи та інші фахівці. У всякому разі особи, що входять до складу примирної комісії, повинні володіти вмінням аргументувати, переконувати і оперувати великою інформацією, керувати дискусією, чуйно реагувати на зміну настрою сторін, акумулювати все позитивне, що можна було б використовувати для досягнення згоди. Члени примирної комісії мають право: а) запитувати і отримувати від сторін необхідні документи і відомості по суті колективного трудового спору, б) в період розгляду колективного трудового спору проводити спільні або роздільні засідання сторін; в) пропонувати власні можливі варіанти вирішення конфлікту; г) підписувати рішення, прийняті сторонами спору за їх участю. Члени примирної комісії повинні знати чинне законодавство, що відноситься до регулювання соціально-трудових питань, врегулювання колективних трудових спорів, принципам роботи профспілкової організації, кадрової політики та іншим сторонами життя організації, а також методи ведення переговорного процесу при виникнення колективного трудового спору. При цьому необхідно враховувати, що статус, досвід практичної роботи, а також особисті якості членів примирної комісії мають істотне значення і надають вага її пропозицій і рекомендацій. 5. Роботодавець чинності переваг його економічного становища зобов'язаний забезпечити необхідні умови для роботи примирної комісії (тобто виділити для засідання відповідно обладнане приміщення, засоби зв'язку та оргтехніку і т.д.) і не перешкоджати її роботі. У разі якщо роботодавець (або його представник) ухиляється від участі в роботі примирної комісії, на підставі ч. 1 ст. 406 ТК колективний трудовий спір передається на розгляд до трудового арбітражу. 6. Термін в 5 робочих днів, відведений ч. 6 коментованої статті на розгляд колективного трудового спору, вельми лаконічним, оскільки сторонам, як правило, немає необхідності витрачати час на входження в суть розбіжностей, оскільки вони їх вже намагалися подолати до початку колективного трудового спору. За бажанням сторін строк розгляду може бути продовжений. Перебіг цього строку починається з моменту видання акта про створення комісії. 7. Підсумком засідання примирної комісії має стати прийняття рішення, яке крім голови та секретаря підписується представниками сторін і є для них обов'язковим. Якщо в рішенні враховані всі розбіжності сторін, колективний трудовий спір закінчується. Однак якщо угода досягнута лише з деяких питань або не досягнуто зовсім, складається протокол розбіжностей спільного засідання примирної комісії та представників сторін, приблизна форма якого передбачена додатком N 2 до Рекомендацій Мінпраці Росії. У протоколі повинні бути відображені подальші наміри однієї зі сторін (наприклад, запрошення посередника або створення трудового арбітражу). У відсутність правил, що стосуються кворуму для прийняття рішення, можна стверджувати, що і простої більшості голосів членів комісії, які представляють відповідну сторону, достатньо, щоб висловити думку цієї сторони. 8. У разі недосягнення згоди сторони зобов'язані продовжити примирні процедури, визначаючи в рамках подальших переговорів можливість запрошення для розгляду спору посередника або прийняття рішення про створення трудового арбітражу. 9. Члени примирної комісії на час участі у вирішенні колективного трудового спору звільняються від основної роботи із збереженням середнього заробітку на строк не більше трьох місяців протягом одного року (див. коментар. До ст. 405). |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна " Стаття 402. Розгляд колективного трудового спору примирною комісією " |
||
|