Головна
ГоловнаТрудове правоТрудове право → 
« Попередня Наступна »
В.Л. Гейхман, Е.Н. Сидоренко. Коментар до Трудового кодексу Російської Федерації, 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 402. Розгляд колективного трудового спору примирною комісією

1. Дозвіл конкретного колективного трудового спору в рамках примирних процедур сторони повинні почати з створення в 3-денний термін з моменту початку колективного трудового спору на рівноправній (паритетній) основі спільного органу - примирної комісії. Причому даний етап у примирних процедурах є обов'язковим. Мета створення примирної комісії - знайти компромісний варіант, який задовольнив би інтереси працівників і роботодавця і тим самим забезпечив згоду між ними.
2. Процес створення примирної комісії ТК не регламентується. Більш докладно основи діяльності даного органу висвітлені в Рекомендаціях про організацію роботи з розгляду колективного трудового спору примирною комісією, затверджених постановою Мінпраці Росії від 14.08.2002 N 57. Однак даний акт не є обов'язковим для застосування.
3. Новелою є ч. 2 коментованої статті, в якій регламентується спосіб оформлення створення примирної комісії залежно від рівня спору. Так, рішення про створення примирної комісії при вирішенні колективного трудового спору на локальному рівні оформляється відповідним наказом (розпорядженням) роботодавця і рішенням представницького органу працівників. На інших рівнях дане рішення оформляється відповідними актами (наказом, розпорядженням, постановою) органів відповідних представників роботодавців і органів відповідних представників працівників.
4. Комісія з примирення формується з представників сторін колективного спору на рівноправній основі.
У Рекомендаціях Мінпраці Росії про організацію роботи з розгляду колективного трудового спору примирною комісією даються поради з приводу складу комісії, які не пов'язують сторони спору якими б то не було юридичними зобов'язаннями. Зокрема, в п. 15 Рекомендацій йдеться, що залежно від масштабу колективного трудового спору і складності висунутих вимог до складу примирної комісії можуть входити від 2 до 5 представників від кожної сторони, які знають проблему і володіють мистецтвом ведення переговорів. Від роботодавця в цю комісію можуть направлятися керівники структурних підрозділів організації, інші працівники (юристи, економісти, соціологи і т.д.). Представниками працівників у примирної комісії можуть бути члени виборного профспілкового органу організації, а також юристи, економісти, конфликтологи, соціологи та інші фахівці. У всякому разі особи, що входять до складу примирної комісії, повинні володіти вмінням аргументувати, переконувати і оперувати великою інформацією, керувати дискусією, чуйно реагувати на зміну настрою сторін, акумулювати все позитивне, що можна було б використовувати для досягнення згоди.
Члени примирної комісії мають право: а) запитувати і отримувати від сторін необхідні документи і відомості по суті колективного трудового спору, б) в період розгляду колективного трудового спору проводити спільні або роздільні засідання сторін; в) пропонувати власні можливі варіанти вирішення конфлікту; г) підписувати рішення, прийняті сторонами спору за їх участю.
Члени примирної комісії повинні знати чинне законодавство, що відноситься до регулювання соціально-трудових питань, врегулювання колективних трудових спорів, принципам роботи профспілкової організації, кадрової політики та іншим сторонами життя організації, а також методи ведення переговорного процесу при виникнення колективного трудового спору. При цьому необхідно враховувати, що статус, досвід практичної роботи, а також особисті якості членів примирної комісії мають істотне значення і надають вага її пропозицій і рекомендацій.
5. Роботодавець чинності переваг його економічного становища зобов'язаний забезпечити необхідні умови для роботи примирної комісії (тобто виділити для засідання відповідно обладнане приміщення, засоби зв'язку та оргтехніку і т.д.) і не перешкоджати її роботі. У разі якщо роботодавець (або його представник) ухиляється від участі в роботі примирної комісії, на підставі ч. 1 ст. 406 ТК колективний трудовий спір передається на розгляд до трудового арбітражу.
6. Термін в 5 робочих днів, відведений ч. 6 коментованої статті на розгляд колективного трудового спору, вельми лаконічним, оскільки сторонам, як правило, немає необхідності витрачати час на входження в суть розбіжностей, оскільки вони їх вже намагалися подолати до початку колективного трудового спору. За бажанням сторін строк розгляду може бути продовжений. Перебіг цього строку починається з моменту видання акта про створення комісії.
7. Підсумком засідання примирної комісії має стати прийняття рішення, яке крім голови та секретаря підписується представниками сторін і є для них обов'язковим. Якщо в рішенні враховані всі розбіжності сторін, колективний трудовий спір закінчується. Однак якщо угода досягнута лише з деяких питань або не досягнуто зовсім, складається протокол розбіжностей спільного засідання примирної комісії та представників сторін, приблизна форма якого передбачена додатком N 2 до Рекомендацій Мінпраці Росії. У протоколі повинні бути відображені подальші наміри однієї зі сторін (наприклад, запрошення посередника або створення трудового арбітражу). У відсутність правил, що стосуються кворуму для прийняття рішення, можна стверджувати, що і простої більшості голосів членів комісії, які представляють відповідну сторону, достатньо, щоб висловити думку цієї сторони.
8. У разі недосягнення згоди сторони зобов'язані продовжити примирні процедури, визначаючи в рамках подальших переговорів можливість запрошення для розгляду спору посередника або прийняття рішення про створення трудового арбітражу.
9. Члени примирної комісії на час участі у вирішенні колективного трудового спору звільняються від основної роботи із збереженням середнього заробітку на строк не більше трьох місяців протягом одного року (див. коментар. До ст. 405).
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 402. Розгляд колективного трудового спору примирною комісією "
  1. Стаття 418. Ведення документації при вирішенні колективного трудового спору
    402-404). Проте сторони мають право складати протоколи і в іншій прийнятній для них
  2. Стаття 418. Ведення документації при вирішенні колективного трудового спору
    стаття закріплює єдині вимоги до оформлення дій і угод у процесі вирішення колективного трудового спору. При вирішенні колективного трудового спору мають складатися протоколи, що підписуються представниками сторін, органами по вирішенню колективного трудового спору або органом, який очолює страйк. 2. Протоколами повинні бути оформлені наступні юридично значимі
  3. Стаття 408. Угоду в ході вирішення колективного трудового спору
    402 - 404). 3. Виконання досягнутих угод обов'язково для сторін. Представники роботодавця, винних у невиконанні зобов'язань за угодою, досягнутою в результаті примирної процедури, несуть відповідальність згідно ст. 416 ТК. У разі неможливості примусити роботодавця до виконання угоди працівники можуть продовжити примирні процедури або оголосити страйк.
  4. Стаття 401. Примирні процедури
    статтях, присвячених кожному етапу. За загальним правилом сторони повинні дотримуватися вказаних строків, проте у разі потреби терміни можуть бути продовжені за згодою сторін. Дана норма відображає гнучкість соціального партнерства і суттєву роль договірного регулювання відносин між соціальними партнерами. 7. Частина 8 коментованої статті надає працівникам право на такі
  5. Стаття 406. Ухилення від участі в примирних процедурах
    402 ТК, не створює умов для роботи комісії, не є на її засідання і т.п., - представники працівників повинні звернутися до державного органу з врегулювання колективних трудових спорів для формування трудового арбітражу. Одночасно може бути поставлено питання про притягнення представника роботодавця до відповідальності за ст. 416 ТК. Якщо представники працівників ухиляються від
  6. Стаття 403. Розгляд колективного трудового спору за участю посередника
    402 ТК), вони можуть перейти до другої примирної процедури вирішення колективного трудового спору, тобто запросити посередника. Дана стадія є добровільною - посередник може взяти участь у вирішенні спору лише за згодою обох сторін спору. 2. Завдання посередника - допомогти сторонам виробити узгоджену позицію. Посередник може бути знайдений сторонами самостійно, або
  7. Коментар до статті 5.32
    розгляд колективного трудового спору з метою його дозволу примирною комісією, сторонами за участю посередника, в трудовому арбітражі. Відповідно до зазначеного Федерального закону роботодавець або його представники зобов'язані розглянути вимоги працівників, в тому числі і зумовлені колективним договором, угодою. 2. Згідно п. 2 ст. 5, ст. 6 Федерального закону "Про порядок
  8. Стаття 404. Розгляд колективного трудового спору в трудовому арбітражі
    стаття регламентує загальні принципи функціонування арбітражу, крім того, до його проведення застосовні також Рекомендації про організацію роботи з розгляду колективного трудового спору в трудовому арбітражі, затверджені постановою Мінпраці Росії від 14.08.2002 N 59 * (581), роз'яснюють норми ТК. 2. Створення трудового арбітражу є добровільним (крім організацій, яким законом
  9. Коментар до статті 5.40
    колективного трудового спору. Згідно ст. 13 Федерального закону від 23 листопада 1995 р. N 175-ФЗ "Про порядок вирішення колективних трудових спорів", якщо примирні процедури не привели до розв'язання колективного трудового спору або роботодавець ухиляється від примирних процедур, не виконує угоду, досягнуту в ході вирішення колективного трудового спору, працівники вправі
  10. Стаття 400. Розгляд вимог працівників, професійних спілок та їх об'єднань
    колективного трудового спору, в 3-денний термін з дня отримання вимог. 2. Відповідь складається в письмовій формі, яку закон визнає обов'язковою. 3. Якщо роботодавець приймає рішення задовольнити вимоги працівників, колективного трудового спору не виникає. В разі відхилення всіх або частини вимог, а також неповідомлення роботодавцем про своє рішення, день повідомлення про те,
  11. Стаття 27. Форми соціального партнерства
    стаття визначила лише основні форми соціального партнерства. На практиці використовуються й інші його форми, що забезпечують сприяння вирішенню проблем у сфері праці. Вони можуть визначатися чинним законодавством або сформованою практикою. До них належить створення на паритетних засадах постійно діючих дорадчих, координаційних органів; участь соціальних партнерів в управлінні
  12. Коментар до статті 5.33
    розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтею коментарів, див. перший абзац п. 5 коментарю до ст.
  13. Коментар до статті 5.34
    розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтею коментарів, див. перший абзац п. 5 коментарю до ст.
© 2014-2022  yport.inf.ua