Головна
ГоловнаТрудове правоТрудове право → 
« Попередня Наступна »
В.Л. Гейхман, Е.Н. Сидоренко. Коментар до Трудового кодексу Російської Федерації, 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 404. Розгляд колективного трудового спору в трудовому арбітражі

1. Трудовий арбітраж є тимчасовим органом, який створюється спеціально для розгляду конкретної колективного трудового спору, і являє собою завершальну стадію примирних процедур.
Стаття, що регламентує загальні принципи функціонування арбітражу, крім того, до його проведення застосовні також Рекомендації про організацію роботи з розгляду колективного трудового спору в трудовому арбітражі, затверджені постановою Мінпраці Росії від 14.08.2002 N 59 * (581), роз'яснюють норми ТК.
2. Створення трудового арбітражу є добровільним (крім організацій, яким законом заборонено або обмежено проведення страйків - ч. 3 ст. 407 ТК) і відбувається тільки в тому випадку, якщо сторони підписують угоду про підпорядкування його вирішення. Рішення ж трудового арбітражу є обов'язковим для сторін.
3. Трудовий арбітраж створюється у складі трьох осіб з числа трудових арбітрів. На відміну від вирішення колективних трудових спорів за допомогою примирної комісії та за участю посередника, трудовий арбітраж незалежно від бажання сторін спору створюється за участю державного органу з врегулювання колективних трудових спорів. У Рекомендаціях Мінпраці Росії про організацію роботи з розгляду колективного трудового спору в трудовому арбітражі вказується на неприпустимість входження до складу трудового арбітражу представників сторін спору. З метою забезпечення оперативного підбору кваліфікованих трудових арбітрів відповідний державний орган по врегулюванню колективних трудових спорів щорічно складає списки осіб, рекомендованих до залучення в якості трудових арбітрів при розгляді колективних трудових спорів. Списки складаються з урахуванням пропозицій представників працівників і роботодавців за погодженням з особами, рекомендованими в якості трудових арбітрів.
4. Коментована стаття встановлює ряд процесуальних строків. По-перше, трудовий арбітраж створюється у строк не більше трьох робочих днів після закінчення розгляду спору примирною комісією або посередником або в разі ухилення однієї із сторін від участі в роботі примирної комісії. По-друге, спір має бути розглянутий протягом п'яти робочих днів з моменту створення арбітражу (ч. 4 ст. 404 ТК). Якщо протягом цього строку трудовий арбітраж не прийме рішення по суті спору, працівники мають право оголосити страйк відповідно до ч. 2 ст. 409 ТК (у разі, якщо вони письмово попередили роботодавця про майбутній страйк за 10 днів до цього, як це передбачено ч. 8 ст. 410 ТК).
5. У ч. 2 ст. 406 ТК передбачається, що в разі ухилення роботодавця від створення трудового арбітражу, а також у разі відмови від виконання його рішення працівники мають право приступити до проведення страйку.
6. Частина 5 коментованої статті містить вказівку на перелік основних повноважень арбітрів. Більш докладно обсяг прав розписаний в п. 15 Рекомендацій Мінпраці Росії від 14.08.2002 N 59. У додатку N 3 до даних Рекомендацій міститься пам'ятка арбітрам, які залучаються до участі у розгляді колективних трудових спорів.
7. Про гарантії особам, бере участі у роботі трудового арбітражу, див. коментар. до ст. 405 ТК.
8. На роботодавця законом не покладається обов'язок з організаційного забезпечення діяльності трудового арбітражу, як це робиться щодо примирної комісії.
9. Дозвіл трудового спору в трудовому арбітражі завершується прийняттям рішення по суті даного спору. Рішення є обов'язковим для сторін, оскільки вони підписують угоду про обов'язкове підпорядкуванні цьому рішенню.
10. За загальним правилом створення трудового арбітражу залежить від угоди сторін, що беруть участь у спорі. Однак у ч. 7 коментованої статті вказується на можливість здійснення так званого примусового арбітражу у випадках, коли проведення страйків обмежено або заборонено за законом (докладніше про ці організації див. коментар. До ч. 2 ст. 413).
11. У ряді суб'єктів у рамках системи соціального партнерства створено спеціалізовані організації з досудового врегулювання колективних трудових спорів. Так, наприклад, в Москві це Установа "Трудовий арбітражний суд для вирішення колективних трудових спорів", в Санкт-Петербурзі - Автономна некомерційна організація "Центр примирних процедур по трудових спорах".
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 404. Розгляд колективного трудового спору в трудовому арбітражі "
  1. Стаття 418. Ведення документації при вирішенні колективного трудового спору
    1. Встановлюється єдина вимога до оформлення дій сторін колективного трудового спору, угод і рішень по суті спору шляхом складання протоколів. 2. При цьому доцільно використовувати форми документів, що містяться в додатках до рекомендацій, затверджених Мінпраці Росії 14.08.2002: N 57 - про організацію роботи з розгляду колективного трудового спору примирною
  2. Стаття 418. Ведення документації при вирішенні колективного трудового спору
    Коментар до статті 1. Стаття, що закріплює єдині вимоги до оформлення дій і угод у процесі вирішення колективного трудового спору. При вирішенні колективного трудового спору мають складатися протоколи, що підписуються представниками сторін, органами по вирішенню колективного трудового спору або органом, який очолює страйк. 2. Протоколами повинні бути
  3. Стаття 408. Угоду в ході вирішення колективного трудового спору
    Коментар до статті 1. Угода може бути укладена сторонами на будь-якому етапі вирішення колективного трудового спору. Можна виділити наступні його види: а) угода за результатами роботи примирної комісії (рішення примирної комісії), б) угоду за результатами посередництва (узгоджене рішення), в) угода про виконання рішення трудового арбітражу. 2. Закон
  4. Стаття 406. Ухилення від участі в примирних процедурах
    Коментар до статті 1. Ухилення однієї із сторін спору від участі у створенні або роботі примирної комісії не має призвести до тупикової ситуації та наростання соціальної напруженості. Водночас надання права приступити в цьому випадку до проведення страйку означало б фактично визнання можливості ігнорувати примирні процедури, які, як показує світовий досвід,
  5. Коментар до статті 5.34
    1. Згідно ст. 20 Трудового кодексу РФ під працівником розуміється фізична особа, яка вступила в трудові відносини з працедавцем. Див також п. 1 коментаря до ст. 5.29. Відповідно до Федерального закону від 23 листопада 1995 р. N 175-ФЗ під колективним трудовим спором розуміються неврегульовані розбіжності між працівниками та роботодавцями з приводу встановлення і зміни умов праці
  6. Контрольні питання до § 7.9
    1. Дайте визначення трудового спору. 2. Назвіть причини виникнення трудових спорів. 3. Які органи розглядають трудові спори? 4. Що розуміється під колективним трудовим
  7. Коментар до статті 5.32
    1. Про статус роботодавця, представника роботодавця див. відповідно п. 1 коментаря до ст. 5.29, п. 1 коментаря до ст. 5.28, про статус представників працівників див. п. 1 коментаря до ст. 5.28. Згідно з Федеральним законом від 23 листопада 1995 р. N 175-ФЗ "Про порядок вирішення колективних трудових спорів" під примирливими процедурами розуміється розгляд колективного трудового спору
  8. Стаття 401. Примирні процедури
    1. У ч. 1 коментованої статті дається перелік мирних процедур вирішення колективного трудового спору, об'єднаних загальним поняттям "примирні процедури", які складаються з трьох етапів: 1) дозвіл спору примирною комісією (ст. 402), 2) вирішення суперечки за участю посередника (ст . 403), 3) вирішення спору в трудовому арбітражі (ст. 404). 2. При вирішенні конкретних
  9. Стаття 415. Заборона локауту
    Коментар до статті 1. Надання працівникам права на страйк спочатку було обумовлено їх становищем слабкої сторони. Для того щоб зрівняти сторони колективно-договірного процесу і пом'якшити економічний тиск роботодавців, за працівниками було закріплено перевага - можливість вдатися до страйку. Застосування локауту зводить цю перевагу до нуля. Заборона локауту
  10. Стаття 400. Розгляд вимог працівників, професійних спілок та їх об'єднань
    Коментар до статті 1. Відповідно до коментарів статтею роботодавець зобов'язаний розглянути спрямовані йому вимоги працівників. Про своє рішення він повинен повідомити представника працівників, уповноваженому на участь у вирішенні колективного трудового спору, в 3-денний термін з дня отримання вимог. 2. Відповідь складається в письмовій формі, яку закон визнає обов'язковою. 3.
  11. Стаття 398. Основні поняття
    1. Стаття 37 Конституції визнає за працівниками право на колективні трудові спори з використанням встановлених ТК способів їх дозволу, включаючи право на страйк. Трудові спори діляться на індивідуальні та колективні. Про поняття і ознаках індивідуальних трудових спорів (див. коментар. До ст. 381). Порядок їх дозволу передбачений гл. 60 ТК. Згідно ч. 1 коментованої статті в
  12. Стаття 27. Форми соціального партнерства
    1. Серед форм соціального партнерства, передбачених у ст. 27 ТК, вказані насамперед колективні переговори з підготовки проектів колективних договорів, угод і їх укладення, які найбільшою мірою забезпечують взаємодію його сторін, сприяючи найбільш повному погодженням інтересів сторін договірного регулювання. Механізм реалізації цієї форми соціального партнерства
  13. Коментар до статті 5.40
    1. Див п. 3 коментарю до ст. 5.34. Згідно ст. 409 Трудового кодексу РФ страйк являє собою спосіб вирішення колективного трудового спору. Згідно ст. 13 Федерального закону від 23 листопада 1995 р. N 175-ФЗ "Про порядок вирішення колективних трудових спорів", якщо примирні процедури не привели до розв'язання колективного трудового спору або роботодавець ухиляється від
  14. Розділ XIII. Захист трудових прав і свобод. розгляд і вирішення трудових суперечок. відповідальність за порушення трудового законодавства та інших актів, що містять норми трудового права
    Розділ XIII. Захист трудових прав і свобод. розгляд і вирішення трудових суперечок. відповідальність за порушення трудового законодавства та інших актів, що містять норми трудового
  15. Стаття 20.26. Самовільне припинення роботи як засіб вирішення колективного або індивідуального трудового спору
    1. Самовільне припинення роботи або залишення місця роботи як засіб вирішення колективного або індивідуального трудового спору особою, що забезпечує безпеку відповідного виду діяльності для населення, якщо такі дії (бездіяльність) заборонені федеральним законом, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від десяти до п'ятнадцяти мінімальних розмірів оплати
  16. Стаття 411. Орган, який очолює страйк
    Коментар до статті 1. Страйк очолює представницький орган працівників, уповноважений працівниками на дозвіл колективного трудового спору (див. коментар. До ст. 410). Цей орган здійснює керівництво беруть участь у страйку і виконує обов'язки, передбачені ст. 412 ТК. 2. Орган, який очолює страйк, має широким колом повноважень для продовження пошуку
  17. Стаття 20.26. Самовільне припинення роботи як засіб вирішення колективного або індивідуального трудового спору
    1. Самовільне припинення роботи або залишення місця роботи як засіб вирішення колективного або індивідуального трудового спору особою, що забезпечує безпеку відповідного виду діяльності для населення, якщо такі дії (бездіяльність) заборонені федеральним законом, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот рублів . (У
© 2014-2022  yport.inf.ua