Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 76. Професійні некомерційні організації, створювані медичними працівниками та фармацевтичними працівниками |
||
Питання, пов'язані з регламентацією діяльності професійних об'єднань у сфері медицини та охорони здоров'я, відомі законодавству про охорону здоров'я. Зокрема, відповідні положення спочатку знайшли відображення в ст. 62 Основ законодавства 1993 р., присвяченій професійним медичним та фармацевтичним асоціаціям. У коментованій статті дані норми знайшли оновлене зміст і уточнені з урахуванням вимог сучасної практики діяльності громадських об'єднань. Варто відзначити, що даним інститутам відводиться значна роль у становленні основ саморегулювання та захисту інтересів громадян, що представляють окремі професійні спільноти. Що стосується конструктивної частини даної статті, то її зміст більш широко порівняно з ст. 62 Основ законодавства підходить до регулювання діяльності професійних некомерційних організацій, що вже видно з назви самої статті "Професійні некомерційні організації, створювані медичними працівниками та фармацевтичними працівниками". У зв'язку з цим варто відзначити, що вказана вище ст. 62 Основ іменувалася "Професійні медичні та фармацевтичні асоціації", що, по суті, обмежувало коло організаційно-правових форм юридичних осіб, в яких могли діяти відповідні професійні об'єднання. Медичні та фармацевтичні працівники мають право на створення професійних некомерційних організацій, які можуть формуватися з метою реалізації та захисту прав розвитку медичної та фармацевтичної діяльності, сприяння науковим дослідженням, вирішення інших пов'язаних з професійною діяльністю. Створення та діяльність різних організацій у сфері охорони здоров'я регламентуються Федеральним законом від 19.05.1995 N 82-ФЗ "Про громадські об'єднання" (1), яка має як спеціальний акт пріоритет над нормами коментованого Закону при регулюванні відносин, безпосередньо виникають у зв'язку з реалізацією громадянами права на об'єднання. --- (1) СЗ РФ. 1995. N 21. Ст. 1930. Під громадським об'єднанням розуміється добровільне, самоврядні, некомерційне формування, створене за ініціативи громадян, що об'єдналися на основі спільності інтересів для реалізації загальних цілей, зазначених у статуті громадського об'єднання. Основной принцип створення об'єднань в професійному медичному середовищі - добровільність. Названий принцип означає, що ніхто не може примушувати громадське об'єднання займатися будь-якою діяльністю, у тому числі шляхом видання обов'язкових для виконання актів органів державної влади чи місцевого самоврядування, не заснованих на законі і мають індивідуальний характер (1). --- (1) Шашкова О.В. Коментар до Федерального закону від 19.05.1995 N 82-ФЗ "Про громадські об'єднання" (постатейний) / / УПС. Цей ознака заснований на нормах ст. 30 Конституції РФ, встановлює, що "кожен має право на об'єднання" і "ніхто не може бути примушений до вступу в будь-яке об'єднання чи перебування в ньому". Критерієм формування професійних некомерційних організацій може бути приналежність: 1) до медичних працівників або фармацевтичним працівникам; 2) до професії (лікарів, медичних сестер (фельдшерів), провізорів, фармацевтів); 3) до однієї лікарської спеціальності. Громадські об'єднання можуть створюватися в одній з наступних організаційно-правових форм: громадська організація; громадський рух; громадський фонд; громадська установа; орган громадської самодіяльності; політична партія. Громадські об'єднання в охороні здоров'я створюються в основному у формі громадської організації. Так, створені і діють загальноукраїнські громадські організації "Російське товариство імені Н.І. Пирогова", "Російське наукове товариство інтервенціональних радіологів та ендоваскулярних хірургів", "Російський медичний союз" (РМС) і ін Статус професійних об'єднань, а особливо асоціацій (спілок) в даний час містить ряд принципових суперечностей, і перш за все по колу учасників (суб'єктним складом), які можуть дане об'єднання утворювати (створювати). Основна проблема стосується розмежування між правовими статусами професійних медичних асоціацій та суміжних правових форм - професійних спілок та асоціацій, передбачених нормами ст. ст. 121 - 123 ГК РФ. Відомі відмінності полягають у членським складі (для професійних медичних асоціацій це фізичні особи, які є медичними працівниками, а для асоціації відповідно до ЦК РФ - юридичні особи), а також у тому, що передбачені ст. 121 ГК РФ асоціації створюються окремо для комерційних і окремо для некомерційних організацій. Отже, для повноцінного застосування на практиці нормативної конструкції асоціації (спілок) стосовно участі в них громадян необхідно внести відповідні зміни в цивільне законодавство, істотно змінивши структуру самого об'єднання. Незайвим в цьому буде вивчення західних моделей публічних організацій, проте не з асоціативним членством, а з безпосередньою участю фізичного субстрату в справах колективного установи. Зарубіжний досвід показує, що в ряді країн лікарі об'єднані в публічні корпорації, які суміщають елементи правового статусу як громадської, так і публічної організації. Як правило, передбачається обов'язкове членство лікаря в такій структурі, наділеною по відношенню до нього дисциплінарної владою (1). --- (1) Романовська О.В. Професійні медичні асоціації в системі суб'єктів публічних правовідносин / / Медичне право. 2009. N 4. С. 10 - 13. При цьому пропонується можливим створення публічних корпорацій, які наділяються окремими державно-владними повноваженнями і повинні відповідати певним вимогам: 1. Корпорації створюються в силу закону відповідно до норм публічного, а не приватного права. 2. Корпорації інтегровані в структуру органів державного управління. 3. Корпорації підзвітні та підконтрольні державі. 4. Існування публічних корпорацій має глибокі історичні корені. 5. Чітка регламентація діяльності на рівні закону. 6. Встановлення гарантій ефективної діяльності публічної корпорації, відповідальної перед державою. 7. Гарантованість захисту прав члена публічної корпорації від можливого зловживання повноваженнями (1). --- (1) Там же. Професійні некомерційні організації можуть у встановленому законодавством РФ порядку приймати участь у розробці норм і правил у сфері охорони здоров'я, у вирішенні питань, пов'язаних з порушенням цих норм і правил, порядків надання медичної допомоги та стандартів медичної допомоги , програм підготовки та підвищення кваліфікації медичних працівників і фармацевтичних працівників, брати участь в атестації медичних працівників та фармацевтичних працівників для отримання ними кваліфікаційних категорій. Слова "беруть участь" означають, що повинен бути присутній інший суб'єкт, який, у свою чергу, наділений регулятивними повноваженнями. Медичні професійні некомерційні організації розробляють і затверджують також клінічні рекомендації (протоколи лікування) з питань надання медичної допомоги. Професійним об'єднанням, в яких число лікарів, що входять до нього на особистому членство, не менше 25% від загальної чисельності лікарів на території суб'єкта РФ, поряд із зазначеними функціями надано право брати участь: в атестації лікарів для отримання ними кваліфікаційних категорій; в укладенні угод з тарифів на медичні послуги в системі обов'язкового медичного страхування і в діяльності фондів обов'язкового медичного страхування; у розробці територіальних програм державних гарантій безкоштовного надання громадянам медичної допомоги. Представляється, що передбачена можливість створення професійних асоціацій на змішаній основі (за участю як юридичних осіб (медичних організацій) так і фізичних осіб (громадян-лікарів)). На території суб'єкта РФ може функціонувати кількох медичних професійних некомерційних організацій. У цьому випадку зазначені вище повноваження вправі здійснювати організація, яка є більш численною по безпосередньому представництву в неї лікарів від їх загальної чисельності в конкретному регіоні. Встановлений критерій представництва є мінімальним, оскільки менший поріг чисельності при прийнятті відповідних юридично значимих рішень членів об'єднання може не визначати інтереси більшості представників відповідної медичної чи фармацевтичної професії. У той же час видається, що норма про можливість виконання відповідних, позначених вище повноважень буде працювати, якщо некомерційне об'єднання створене на основі дотримання критерію приналежності його членів до медичним або фармацевтичним працівникам. Більш вузький для формування об'єднання критерій на практиці може створювати проблеми в реалізації наданих об'єднанню прав з огляду на відмінності в інтересах членів, пояснюється специфікою професійної діяльності в рамках конкретної медичної спеціалізації. Закріплена перспективна норма про можливість передачі медичним професійним некомерційним організаціям, їх асоціаціям (союзам) права здійснення окремих функцій у сфері охорони здоров'я. Перелік даних функцій має бути визначений у спеціальному законі, а критерії, яким повинні відповідати організації для здійснення функцій, - Урядом РФ. Законом може бути встановлено порядок реалізації такими організаціями права на участь у діяльності уповноважених федеральних органів виконавчої влади, фондів обов'язкового медичного страхування, а також у розробці програм державних гарантій безкоштовного надання громадянам медичної допомоги. |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна " Стаття 76. Професійні некомерційні організації, створювані медичними працівниками та фармацевтичними працівниками " |
||
|