Головна
ГоловнаМитне, податкове, медичне правоМедичне право → 
« Попередня Наступна »
А.А. Кирилова. Науково-практичний коментар до Федерального закону "Про основи охорони здоров'я громадян у Російській Федерації", 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 89. Відомчий контроль якості та безпеки медичної діяльності

Коментар до статті 89
Як випливає з ч. 1 коментованої статті, відомчий контроль якості та безпеки медичної діяльності здійснюється федеральними органами виконавчої влади та органами виконавчої влади суб'єктів РФ щодо підвідомчих їм органів та організацій.
Відомчий контроль здійснюється за допомогою проведення перевірок додержання:
1) медичними організаціями порядків надання медичної допомоги та стандартів медичної допомоги;
2) медичними організаціями безпечних умов праці, вимог з безпечного застосування та експлуатації медичних виробів і їх утилізації (знищення);
3) медичними працівниками, керівниками медичних організацій, фармацевтичними працівниками та керівниками аптечних організацій обмежень, які застосовуються до них при здійсненні професійної діяльності.
Відповідно до частини 2 коментованої статті порядок організації та проведення відомчого контролю якості та безпеки медичної діяльності встановлюється уповноваженим федеральним органом виконавчої влади.
Слід виділити також позавідомчий контроль якості медичної допомоги за діяльністю закладів охорони здоров'я незалежно від форм власності, а також приватнопрактикуючих лікарів (фахівців, працівників), який здійснюють на підставі положення про систему позавідомчого контролю якості медичної допомоги наступні представники :
ліцензійно-акредитаційні комісії;
страхові медичні організації;
територіальні фонди обов'язкового медичного страхування (у випадках виконання ними функції страховика) ;
страхувальники;
виконавчі органи Фонду соціального страхування РФ;
професійні медичні асоціації;
суспільства (асоціації) захисту прав споживачів.
Позавідомчий контроль може здійснюватися у вигляді:
попереджувального контролю;
контролю результату;
цільового контролю;
планового контролю;
повторного контролю (медекспертиза).
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 89. Відомчий контроль якості та безпеки медичної діяльності "
  1. Стаття 21. Відомчий контроль
    відомчого контролю, приймаючи відповідні нормативні правові акти. 2. Відомчий контроль покликаний служити забезпеченню дотримання законодавства, що регулює питання виконання покарань, дотримання прав і законних інтересів засуджених, забезпечення їх безпеки, а також безпеки інших осіб. Крім того, відомчий контроль спрямований і на забезпечення ефективності
  2. 26. Внутрішньовідомчий, аудиторський і громадський фінансовий контроль.
    Контроль. Відомчий фінансовий контроль здійснюється вищестоящими по відношенню до перевіряється структурі, органами міністерств, відомств. Внутрішньогосподарський контроль, здійснюваний в рамках конкретних підприємств для підвищення надійності їх роботи, забезпечення його якості. Він реалізується такими підрозділами підприємств, як фінансові розрахункові відділи, бухгалтерії, створюються
  3. Стаття 87. Контроль якості та безпеки медичної діяльності
    відомчий контроль (див. коментар до ст. 89 Закону), внутрішній контроль (див. коментар до ст. 90 Закону). Предметно до напрямів контролю якості та безпеки медичної діяльності законодавець відніс наступні заходи: 1. Дотримання вимог до здійснення медичної діяльності, встановлених законодавством РФ. У першу чергу діяльність медичних організацій
  4. По-друге, з 1 січня 2013 р. набирають чинності положення, що стосуються:
    якості медичної допомоги: 2) застосування порядків надання медичної допомоги та стандартів медичної допомоги в рамках забезпечення доступності та якості медичної допомоги (п. 4 ст. 10), 3) ліцензування медичної діяльності медичних організацій (подп. "а" п. 1 ч. 1 ст. 15), 4) права Уряду РФ визначати додатковий перелік захворювань для включення їх до переліку
  5. 9.1. Відповідальність суб'єктів медичного страхування
    контроль якості медичної допомоги, наданої застрахованим за програмами ОМС, ДМС, а також контроль якості забезпечення необхідними лікарськими засобами окремих категорій громадян при наданні амбулаторно-поліклінічної допомоги. У разі неможливості надання лікувально-профілактичної допомоги, що відповідає умовам договору, силами даної установи, СМО зобов'язана здійснити
  6. Стаття 23.15. Органи, що здійснюють державний карантинний фітосанітарний контроль, державний нагляд і контроль за безпечним поводженням з пестицидами і агрохімікатами, за якістю та безпекою зерна та продуктів його переробки і державний контроль за використанням та охороною земель сільськогосподарського призначення
    статтями 10.1 - 10.3, 10.12 - 10.14 цього Кодексу. 2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органів, зазначених у частині 1 цієї статті, має право: 1) керівник федерального органу виконавчої влади, який здійснює державний карантинний фітосанітарний контроль, державний нагляд і контроль за безпечним поводженням з пестицидами і
  7. По-п'яте, з 1 січня 2016 р. набирають чинності положення, що стосуються:
    медичної та фармацевтичної діяльності (ч. ч. 1 і 2 ст. 69), 2) акредитації фахівців (ч . 3 ст. 69), 3) умов допуску осіб до медичної чи фармацевтичної діяльності, що мають пропуск в роботі за фахом понад 5 років (ч. 4 ст. 69), 4) еквівалентності документів іноземних держав про освіту в сфері медицини та фармацевтики (ч. 6 ст. 69), 5) відповідальності за
  8. 15.1. Правове регулювання питань проведення експертизи якості медичної допомоги
    якості медичної допомоги. Основи законодавства РФ про охорону здоров'я громадян містять спеціальний розділ, присвячений медичній експертизі (розділ IX). Згідно з цим розділом, виділені п'ять видів медичних
  9. Стаття 212. Обов'язки роботодавця щодо забезпечення безпечних умов і охорони праці
    стаття передбачає, що роботодавець зобов'язаний забезпечити здорові і безпечні умови праці, охорону праці для всіх працівників. Вона містить докладний перелік обов'язків роботодавця щодо забезпечення безпечних умов і охорони праці (див. також ст. 213, 215, 221-223, 225, 227-230 ТК). Відповідно до державних вимог з охорони праці конкретні обов'язки роботодавця можуть бути
  10. Стаття 235. Незаконне заняття приватною медичною практикою або приватної фармацевтичною діяльністю Коментар до статті 235
    відомчої підпорядкованості, які отримали ліцензію на медичну діяльність. До приватної системи охорони здоров'я відносяться лікувально-профілактичні та аптечні установи, майно яких перебуває у приватній власності, а також особи, які займаються приватною медичною практикою і приватною фармацевтичною діяльністю. У приватну систему охорони здоров'я входять медичні та інші
  11. Стаття 348.3. Медичні огляди (обстеження) спортсменів
    стаття встановлює, що спортсмени підлягають обов'язковому попередньому медичному огляду (обстеження) як при укладенні трудового договору, так і періодично протягом його дії. 2. Попередні або періодичні медичні огляди (обстеження) спортсменів проводяться з метою визначення придатності до виконання доручається роботи і для попередження професійних
  12. 2.1. Поняття медичного права
    безпеки); адміністративне законодавство (регулює відносини в процесі виконавчо-розпорядчої діяльності органів державної влади та управління); кримінальне законодавство (регулює відносини по захисту громадян від злочинних посягань на їх
  13. Г.Р. Дзвонів, Н.І. Махонько. Медичне право: навчальний посібник., 2009
    контрольні запитання для самоперевірки студентами отриманих знань, список літератури, рекомендованої для прочитання при підготовці до здачі заліків та іспитів, а також додатки, які допоможуть у вивченні дисципліни "Медичне право". Для студентів медичних та юридичних вузів, а також практикуючих юристів та медичних
  14. Стаття 21.6. Ухилення від медичного обстеження
    медичного огляду або обстеження за направленням комісії з постановки громадян на військовий облік або від медичного обстеження за направленням призовної комісії - тягне за собою попередження або накладення адміністративного штрафу в розмірі від ста до п'ятисот рублів. (в ред. Федерального закону від 22.06.2007 N
  15. Стаття 27.12. Відсторонення від керування транспортним засобом і медичний огляд на стан сп'яніння
    контролю за безпекою руху та експлуатації транспортного засобу відповідного виду. 3. Про відсторонення від керування транспортним засобом, а також про направлення на медичний огляд на стан сп'яніння складається відповідний протокол, копія якого вручається особі, щодо якої застосовано даний захід забезпечення провадження у справі про адміністративне
  16. Стаття 21.6. Ухилення від медичного обстеження
    медичного огляду або обстеження за направленням комісії з постановки громадян на військовий облік або від медичного обстеження за направленням призовної комісії - тягне за собою попередження або накладення адміністративного штрафу в розмірі від однієї другої до п'яти мінімальних розмірів оплати
© 2014-2022  yport.inf.ua