Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 74. Обмеження, що накладаються на медичних працівників і фармацевтичних працівників при здійсненні ними професійної діяльності |
||
З 1 січня 2012 р. в відношенні медичних і фармацевтичних працівників почали діяти встановлені статтею коментарів обмеження. Вони пов'язані з професійною діяльністю і мають на меті недопущення ущемлення інтересів пацієнтів. Причиною появи подібних нововведень стали поширювана практика реклами, призначення та продажу лікарських засобів, обумовлені не потребою лікування, а домовленостями між медичними (фармацевтичними) працівниками та представниками фармацевтичних компаній. 1. Частиною 1 даної статті медичним працівникам заборонено приймати подарунки, грошові кошти, в тому числі на оплату розваг, відпочинку, проїзду до місця відпочинку, а також брати участь у розважальних заходах, що проводяться за рахунок коштів фармацевтичних компаній, представників компаній. Загальні питання дарування врегульовані цивільним законодавством. Відповідно до ст. 572 ГК РФ за договором дарування одна сторона (дарувальник) безоплатно передає або зобов'язується передати другій стороні (обдаровуваному) річ у власність, або майнове право (вимога) до себе або до третьої особи, або звільняє або зобов'язується звільнити її від майнового обов'язку перед собою або перед третьою особою. Глава 32 ЦК України визначає форму угоди за договором дарування: усна допомогою вручення, символічної передачі та ін; або письмова (коли дарувальником є юридична особа й вартість дарунка перевищує три тисячі рублів; коли договір містить обіцянку дарування в майбутньому). Незважаючи на те що легального визначення терміну "подарунок" в даний час в законодавстві немає, можна, використовуючи положення коментованого Закону та норми адміністративного законодавства (Федеральних законів від 27.07.2004 N 79-ФЗ "Про державну цивільну службу Російської Федерації "та від 02.03.2007 N 25-ФЗ" Про муніципальної службі в Російській Федерації "), вважати, що подарунками не є грошові винагороди, позики, послуги, оплата розваг, відпочинку, транспортних витрат й інші винагороди. Ознаками подарунків не відповідають і ті речі, які мають спеціальне цільове призначення і служать як засіб просування товару на ринку, як джерело інформації про корисні властивості речі в рамках Федерального закону від 13.03.2006 N 38-ФЗ "Про рекламу". При застосуванні до положень даної статті приписів ГК РФ слід мати на увазі, що ст. 575 ГК РФ вже містить заборону щодо подарунків для працівників медичних організацій, однак ця заборона поширюється на інші відносини, ніж ті, яких стосується коментована стаття, оскільки суб'єктами відносин за ЦК РФ виступають з одного боку - працівник медичної організації, а з іншого - громадяни , що знаходяться на лікуванні, подружжя і родичі цих громадян. Отже, поширювати на відносини, передбачені ст. 74 Закону про основи охорони здоров'я, норми, що стосуються характеристик цієї заборони, за аналогією неприпустимо. Тому щодо медичних та фармацевтичних працівників заборона приймати подарунки від фармацевтичних кампаній та їх представників слід трактувати як неможливість одержання подарунків у будь-якій формі незалежно від їх вартості. Така позиція законодавця представляється невиправдано суворою з урахуванням ряду обставин. По-перше, режим подарунків щодо державних і муніципальних службовців, дії яких більшою мірою схильні корупційним проявам, ніж відносини між медичним (фармацевтичним) працівником і представником фармацевтичної компанії. По-друге, враховуючи, що на рецепті згідно з вимогами Наказу Міністерства охорони здоров'я Росії від 12.02.2007 N 110 "Про порядок призначення і виписування лікарських препаратів, виробів медичного призначення і спеціалізованих продуктів лікувального харчування" вказується латинською мовою найменування лікарського препарату (міжнародна непатентована або хімічне або торгове), зареєстроване в Російській Федерації, його дозування), а згідно з вимогами стандартів (наприклад, Наказ Міністерства охорони здоров'я Росії від 13.11.2007 N 698 "Про затвердження стандарту медичної допомоги хворим з переломами кісток гомілки (при наданні спеціалізованої допомоги) ") для застосування вказується лише міжнародна непатентована найменування, вважаємо, що ймовірність упередженого призначення конкретного ліки стає мінімальною, особливо в умовах обов'язковості для застосування стандартів (ст. 37 Закону про основи охорони здоров'я). По-третє, юридично оформлених відносин і відповідної їм системи взаємних прав та обов'язків (включаючи обов'язок виписувати певні лікарські засоби) між медичними працівниками та представниками фармацевтичних кампаній немає, що знижує ймовірність призначення лікарського засобу всупереч інтересам пацієнта. Винятком із загального заборони на отримання грошових коштів від компаній та їх представників є можливість отримання винагород за договорами при проведенні клінічних досліджень лікарських препаратів, клінічних випробувань медичних виробів, у зв'язку із здійсненням медичним працівником педагогічної та (або) наукової діяльності. Згідно ст. 41 Федерального закону від 12.04.2010 N 61-ФЗ "Про обіг лікарських засобів" клінічне дослідження лікарського препарату для медичного застосування проводиться відповідно до договору про проведення клінічного дослідження. У такому договорі беруть участь дві сторони: організація, що отримала дозвіл на організацію відповідного клінічного дослідження, і медична організація, що здійснює проведення такого дослідження. Федеральний закон також встановлює обов'язкові положення такого договору: 1) умови та строки проведення клінічного дослідження; 2) загальна вартість програми дослідження із зазначенням суми, що служить для виплат дослідникам, соісследователям; 3) визначення форми представлення результатів даного дослідження в уповноважений державний орган виконавчої влади. Правилами клінічної практики в Російській Федерації, затвердженими Наказом МОЗ Росії від 19.06.2003 N 266 і вживаними з урахуванням нових нормативних правових актів у сфері обігу лікарських засобів, встановлено пряму заборону на оплату праці фахівців установи охорони здоров'я, проводить клінічні дослідження лікарського засобу, безпосередньо організацією - розробником лікарського засобу, а також іншими юридичними, фізичними особами, що фінансують клінічні дослідження лікарського засобу (п. 1.16). Правила визначають, що фінансування клінічних досліджень лікарського засобу із засобів організації - розробника лікарського засобу здійснюється у формі оплати рахунку, складеного закладом охорони здоров'я, що виробляють клінічні дослідження лікарського засобу, відповідно до договору про проведення такого дослідження (п. 1.15). Пунктом 3 ч. 1 коментованої статті встановлено заборону на отримання медичним працівником від компанії, представника компанії зразків лікарських препаратів, медичних виробів для вручення пацієнтам. Видається, що цей припис слід тлумачити як таку передачу лікарського препарату пацієнту, яка передбачає подальше застосування лікарського препарату пацієнтом. Тому використання медичним працівником зразка лікарського препарату як демонстраційної моделі без передачі пацієнтові розглядаються Федеральним законом прямо не забороняється. Термін "зразок лікарського препарату" в рамках коментованої статті не може бути використаний у тому значенні, з якого виходить федеральний законодавець при регулюванні експертизи якості лікарського засобу. Тому слід керуватися доктринальної позицією, згідно з якою "зразки лікарських засобів являють собою повноцінні лікарські засоби, відокремлені за формальною ознакою, а саме як лікарські засоби, призначені не для продажу, а для інших визначених власником цілей" (1). --- (1) Милушин М.І. Юридичні аспекти діяльності з розповсюдження лікарських засобів / / Медичне право. 2008. N 3. Виходячи з визначення медичного виробу, яке міститься в ст. 38 Закону про охорону здоров'я, можна зробити висновок про те, що зразком медичного виробу може бути як власне медичний виріб, яке не використовується за призначенням, так і імітація цього виробу, використовувана в інших (наприклад, демонстраційних) цілях. Відповідно, за аналогією з лікарськими препаратами зразками медичних виробів можна вважати ті медичні вироби, які не призначені для впливу на організм пацієнта в цілях діагностики, лікування, реабілітації тощо Вважаємо, що законодавчо чітко заборонено отримання зразків і виробів лише в тому випадку, якщо воно тягне подальшу передачу пацієнтам. Отже, одержання від компаній (представників компаній) зразків лікарських препаратів, медичних виробів, науково-методичної літератури, муляжів і т.п. в цілях демонстрації пацієнтам можливих методик його лікування, більш наочного пояснення процесів, що відбуваються в його організмі у зв'язку із захворюванням і т.п., тобто тих речей, які не можуть бути спожиті пацієнтом індивідуально, не є порушенням приписів ст. 74 Закону про охорону здоров'я. На відміну від інших актів, прямо закріплюють право окремих категорій працівників здійснювати наукову і педагогічну діяльність або ж дозволяють саме ці види діяльності за сумісництвом або на інших підставах, законодавство про охорону здоров'я громадян спеціально дане право медичних і фармацевтичних працівників не закріплює, що не перешкоджає застосуванню до даних відносин норм і принципів Конституції РФ, норм трудового законодавства, законодавства про освіту і науку. Згідно ст. 44 Конституції РФ кожному гарантована свобода наукової творчості та викладання, однак російським законодавством регулюються лише окремі моменти, пов'язані з науковою творчістю, зокрема захист авторських прав (ч. 4 ЦК РФ). Наукова та викладацька діяльність розглядається як творча діяльність у Федеральному конституційному законі від 17.12.1997 N 2-ФКЗ "Про Уряді Російської Федерації", в ст. 11 якого обмеження, пов'язані з перебуванням у складі Уряду РФ, не поширюються на таку оплачувану діяльність, яка може бути у формі викладацької, наукової та іншої творчої. Якщо виходити з тотожності понять "викладацька" і "педагогічна" діяльність, то слід погодитися з А.Ф. Ноздрачова в тому, що встановлені винятки (дозвіл займатися викладацькою діяльністю) слід тлумачити як право на зайняття оплачуваною викладацькою діяльністю "виключно у вигляді співпраці з освітніми установами, що мають ліцензію на ведення освітньої діяльності" (1). --- (1) Федеральний конституційний закон "Про Уряд Російської Федерації": Коментар (постатейний) / Г.В. Атаманчук, І.Л. Бачило, В.П. Звеков та ін; під ред. Л.А. Окунькова. М.: Юрид. літ., 1999. Законом РФ від 10.07.1992 N 3266-1 "Про освіту" (ст. 48) дозволена індивідуальна трудова педагогічна діяльність. При цьому така діяльність, що супроводжується отриманням доходів, розглядається як підприємницька і підлягає реєстрації відповідно до законодавства РФ. Однак індивідуальна трудова педагогічна діяльність не ліцензується. На відміну від стихійної творчої діяльності, що не підлягає правової регламентації в силу своєї природи, порядок заняття науковою діяльністю законодавчо регламентований переважно для осіб, що займаються наукою професійно. Відповідно до Федерального закону від 23.08.1996 N 127-ФЗ "Про науку і державну науково-технічну політику" наукова діяльність - діяльність, спрямована на одержання і застосування нових знань, що включає фундаментальні наукові дослідження (експериментальна або теоретична діяльність, спрямована на одержання нових знань про основні закономірності будови, функціонування і розвитку людини, суспільства, навколишнього середовища) і прикладні наукові дослідження (дослідження, спрямовані переважно на застосування нових знань для досягнення практичних цілей і вирішення конкретних задач). В силу ст. 3 даного Закону наукова і (або) науково-технічна діяльність здійснюється громадянами РФ, а також іноземними громадянами, особами без громадянства в межах прав, встановлених законодавством РФ. Приписи законодавства про науку такі, що в даний час немає єдиного розуміння суб'єкта наукової діяльності в правовій доктрині. Більшість авторів виходять з вузького розуміння наукової діяльності, відмінної від наукової творчості: суб'єктами наукової діяльності можуть бути тільки ті фізичні особи, які володіють певними знаннями і є науковими працівниками або персоналом наукової організації. Є декілька прикладів більш широкого розуміння, згідно з яким не тільки юридично оформлені відносини між науковою (у ряді випадків освітньої) організацією і фізичною особою, а й наявність юридичного факту, що підтверджує наукову кваліфікацію особи, дозволяють характеризувати діяльність особи як наукову. При цьому в останньому випадку наявність наукового ступеня (кандидат наук, доктор наук) презюмирует науковий характер подальшої діяльності особи. Є і інша точка зору (А.Ф. Ноздрачов), згідно з якою "поняття наукової діяльності можна конкретизувати таким чином: це підготовка та опублікування наукових монографій, праць, статей, оглядів, проведення наукових досліджень (експериментів, спостережень, дослідів і т.п .) і створення розробок; участь у наукових конференціях, симпозіумах, "круглих столах", науково-практичних семінарах тощо; участь у роботі творчих колективів з аналізу різних проблем і розробці рекомендацій тощо " (1). --- (1) Федеральний конституційний закон "Про Уряд Російської Федерації": Коментар (постатейний). Виходячи з цієї точки зору особи, право яких на заняття науковою діяльністю спеціально обумовлено (як виняток із загального заборони або ж за допомогою закріплення в якості самостійного права), можуть співпрацювати з будь-якими організаціями, які в рамках своєї діяльності проводять наукові дослідження, організовують конференції, симпозіуми, семінари, здійснюють видання і публікацію наукових робіт і т.п. Таким чином, за відсутності необхідної чіткості в правовому регулюванні як наукової діяльності допускається вважати ті види робіт, послуг, які відповідають характеристикам наукової діяльності згідно з Федеральним законом "Про науку і науково-технічну політику в Російській Федерації". До їх числа відноситься спрямованість: на отримання нових знань про основні закономірності будови, функціонування і розвитку людини, суспільства, навколишнього середовища; на застосування нових знань для досягнення практичних цілей і вирішення конкретних завдань; на отримання, застосування нових знань для вирішення технологічних, інженерних, економічних, соціальних, гуманітарних та інших проблем, забезпечення функціонування науки, техніки і виробництва як єдиної системи. Постановою Мінпраці Росії від 30.06.2003 N 41 "Про особливості роботи за сумісництвом педагогічних, медичних, фармацевтичних працівників та працівників культури" встановлено вимоги до роботи за сумісництвом, а також до тих робіт, що не вважаються сумісництвом і не потребують висновку (оформлення) трудового договору. До їх числа, наприклад, віднесені: літературна робота, в тому числі робота по редагуванню, перекладу та рецензуванню окремих творів, наукова та інша творча діяльність без заняття штатної посади; проведення медичної, технічної, бухгалтерської та іншої експертизи з разовою оплатою; педагогічна робота на умовах погодинної оплати в обсязі не більше 300 годин на рік; консультування висококваліфікованими фахівцями в установах та інших організаціях в обсязі не більше 300 годин на рік; робота без заняття штатної посади в тому ж закладі та іншої організації, у тому числі виконання педагогічними працівниками освітніх установ обов'язків із завідування кабінетами, лабораторіями та відділеннями, викладацька робота керівних та інших працівників освітніх установ, керівництво предметними та цикловими комісіями, робота по керівництву виробничим навчанням і практикою студентів та інших навчаються, чергування медичних працівників понад місячну норму робочого часу за графіком та ін; робота з організації та проведення екскурсій на умовах погодинної або відрядної оплати без заняття штатної посади. Виконання частини із зазначених робіт можливе в основний робочий час за згодою роботодавця. Пунктом 1 ч. 1 та п. 1 ч. 2 коментованої статті встановлено заборону на участь у розважальних заходах, оплачених за рахунок коштів компанії або представників компанії. Ця заборона поширюється на всіх фармацевтичних працівників та керівників аптечних організацій, медичних працівників та керівників медичних організацій. При буквальному тлумаченні цієї норми випливає, що об'єктами заборони виступають лише ті заходи, які відповідають таким ознакам: а) розважальні заходи, б) відпочинок, в) проїзд до місця відпочинку. У даному випадку мова йде про оплату відповідних послуг їх споживачем, але за допомогою одержання фінансових коштів від третіх осіб (компаній та їх представників). Заборонено також участь фармацевтичних працівників та керівників аптечних організацій (медичних працівників та керівників медичних організацій) в розважальних заходах у тих випадках, якщо дані категорії самі не оплачують дані послуги, але ці послуги заздалегідь оплачені компаніями та їх представниками. У зв'язку з тим що інших заборон в ст. 74 Закону про охорону здоров'я не міститься, а норми, що встановлюють матеріальну основу адміністративної відповідальності, не підлягають розширювальному тлумаченню, вважаємо, що участь у заходах неразвлекательного характеру, що проводяться за рахунок коштів компанії (включаючи участь медичних і фармацевтичних працівників у конференціях, конгресах, симпозіумах і інших науково-практичних та освітніх заходах (організованих як самою компанією, так і іншими особами)), не перебуває під забороною. Цей висновок корелює і з вимогами до медичних працівників, що випливають з ст. 67 Федерального закону "Про обіг лікарських засобів", згідно з якими для отримання інформації про лікарські препарати фахівці не тільки керуються інструкціями щодо застосування лікарських препаратів, але і можуть з власної ініціативи вивчати монографії, довідники, наукові статті, використовувати дані з доповідей на конгресах, конференціях , симпозіумах, наукових радах. Дані положення відповідають конституційному праву громадян Росії (ч. 4 ст. 29 Конституції РФ) вільно шукати, одержувати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію, в тому числі і ту, яка стосується їхньої професійної діяльності. Фармацевтична компанія або представник компанії в цілях інформування медичних і фармацевтичних працівників про лікарські засоби, включаючи дані про практику їх застосування, дослідженнях, пов'язаних з удосконаленням препаратів, пошуком нових лікарських засобів та медичних виробів, появою нових методик лікування тощо, має право організовувати конференції, симпозіуми, "круглі столи", лекції та цикли лекцій, семінари та інші заходи. Частина цих заходів може бути організована спільно з науковими та освітніми організаціями, включаючи організації, що мають ліцензію на освітні програми додаткової професійної освіти. Статтею 74 Закону про охорону здоров'я для медичних і фармацевтичних працівників встановлено чіткий заборону приймати грошові кошти, пов'язані з розвагами (безпосередньо оплата розваг, оплата відпочинку, оплата проїзду до місця відпочинку). Дані обмеження виходять з чіткого зв'язку між характером оплачуваних послуг та їх неможливістю бути прийнятими медичними та фармацевтичними працівниками. При цьому ніяких заборон для оплати послуг, пов'язаних з участю медичних і фармацевтичних працівників у заходах неразвлекательного характеру, не встановлено. У коментованій статті використовується термін "прийом", призначення якого полягає в відмежування зустрічей поза рамками трудової діяльності з представниками компаній від спілкування з даними представниками в робочий час на робочому місці, яке має бути присвячене спілкуванню з пацієнтами. При регулюванні питань, пов'язаних з порядком участі представників компаній у заходах, що проводяться медичною організацією, слід враховувати як обмеження, встановлені для дій працівників в період робочого часу, так і специфіку (характер) діяльності. Згідно ст. 91 ТК РФ робочий час - час, протягом якого працівник відповідно до правил внутрішнього трудового розпорядку та умов трудового договору повинен виконувати трудові обов'язки, а також інші періоди, які відповідно до Кодексу, іншими федеральними законами та іншими нормативними правовими актами РФ ставляться до робочому часу. У робочий час працівник зобов'язаний дотримуватися правил внутрішнього трудового розпорядку, виконувати визначену трудовим договором трудову функцію, яка фіксується з урахуванням вимог, встановлених в Наказі Міністерства охорони здоров'я Росії від 23.07.2010 N 541н "Про затвердження Єдиного кваліфікаційного довідника посад керівників, фахівців і службовців, розділ" Кваліфікаційні характеристики посад працівників у сфері охорони здоров'я ". Участь у клінічних дослідженнях лікарських препаратів є елементом професійних обов'язків і прав медичних працівників, тому заходи, безпосередньо пов'язані з дослідженнями, включаючи обмін інформацією між представниками компанії і медичними працівниками, є безпосередньою трудовою діяльністю медичного працівника та здійснюються в робочий час. Враховуючи, що згідно ст. 38 Федерального закону "Про обіг лікарських засобів" розробник лікарського препарату або уповноважена ним особа може виступати в якості організатора проведення клінічних досліджень лікарського препарату для медичного застосування, компанії, таке спілкування є неминучим. Згідно з Наказом МОЗ Росії від 19.06.2003 N 266 "Про затвердження Правил клінічної практики в Російській Федерації" дослідник (у якості якого може виступати медичний працівник) не тільки має бути ознайомлений з результатами доклінічних досліджень вивчається лікарського засобу, але й має право на отримання будь додаткової інформації, що відноситься до доклінічних досліджень. При цьому дані питання можуть бути врегульовані в протоколі або окремій угоді між дослідником і (або) установою охорони здоров'я та організацією-розробником. Як зазначено вище, питання участі представників фармацевтичних компаній, виробників або продавців медичних виробів у зборах медичних працівників та інших заходах, що проводяться в медичній організації, не регламентовані на рівні федеральних законів і підзаконних актів. Тому важливо виконання вимоги федерального законодавства про розробку і прийняття в кожній медичній організації порядку такої участі. 2. Відносно заборон, встановлених для фармацевтичних працівників, вважаємо за можливе використовувати наведене вище токування розпоряджень, які у ч. 1 коментованої статті. 3. Частиною 3 даної статті закріплено норму відсильний характеру, згідно з якою медичні та фармацевтичні працівники, керівники медичних організацій та керівники аптечних організацій, а також компанії, представники компаній несуть відповідальність, передбачену законодавством РФ. Згідно з чинним законодавством встановлено кілька видів відповідальності. Так, медичні працівники підлягають кримінальній відповідальності за неналежне виконання своїх професійних обов'язків при настанні смерті з необережності внаслідок неналежного виконання особою своїх професійних обов'язків (ч. 2 ст. 109 КК РФ) і заподіяння тяжкої шкоди здоров'ю з необережності, вчиненого внаслідок неналежного виконання особою своїх професійних обов'язків (ч. 2 ст. 118 КК РФ). До медичним і фармацевтичним працівникам застосовно також загальне правило цивільного права: в силу ст. 1064 ЦК України шкода, заподіяна суб'єкту цивільного права, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка заподіяла шкоду; ст. 1068 ЦК України передбачає відповідальність юридичної особи за шкоду, заподіяну його працівником при виконанні трудових обов'язків. Адміністративну відповідальність в силу ст. 6.2 КоАП РФ тягне незаконне заняття приватною медичною практикою, приватної фармацевтичної діяльністю або народною медициною (цілительством). Що стосується відповідальності за недотримання медичними та фармацевтичними працівниками обмежень, встановлених законодавством РФ про охорону здоров'я громадян, то конкретні заходи адміністративної або кримінальної відповідальності в даний час за недотримання обмежень, зазначених у Законі про охорону здоров'я, відсутні, проте подібного роду зміни заплановані до включення в КоАП РФ. |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна "Стаття 74. Обмеження, що накладаються на медичних працівників і фармацевтичних працівників при здійсненні ними професійної діяльності" |
||
|