Головна
ГоловнаМитне, податкове, медичне правоМедичне право → 
« Попередня Наступна »
А.А. Кирилова. Науково-практичний коментар до Федерального закону "Про основи охорони здоров'я громадян у Російській Федерації", 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 72. Права медичних працівників та фармацевтичних працівників і заходи їх стимулювання

Коментар до статті 72
Права та обов'язки медичного працівника вперше знайшли достатньо конкретний зміст на законодавчому рівні. У літературі цілком справедливо констатують, що "... права пацієнтів реалізуються не тільки належним виконанням своїх обов'язків усім персоналом медичних установ, але і державним забезпеченням прав і свобод людини і громадянина, в тому числі і медичних працівників" (1).
---
(1) Ріффель А.В. Юридичні аспекти реалізації прав лікаря / / Закон і право. 2006. N 12 (40). С. 15 - 17.
Не випадково відсутність належного регулювання статусу лікаря і зведення його на більш високий рівень вважають в якості однієї з основних причин зниження престижності цієї професії (1). Правда, треба також зауважити, що до цього додається і низька якість медичної допомоги, яке випливає з слабкою матеріальної зацікавленості медичного персоналу. Друга проблема, видається, має не тільки економічний, а й етичний характер.
---
(1) Ріффель А.В. Адміністративно-правовий статус лікаря в РФ / / Адміністративне та муніципальне право. 2008. N 8.
Слід зазначити, що історія розвитку правового інституту статусу лікаря проходила вельми неоднозначно, а часом суперечливо. Проте, якщо провести історичний екскурс, можна сказати, що найбільш повно вперше права та обов'язки лікарів були визначені в Декреті ВЦВК і РНК РРФСР від 01.12.1924 "Про професійній роботі та права медичних працівників" (1).
---
(1) СУ РРФСР. 1924. N 88. Ст. 892.
Наступні нормативні акти, прийняті в рамках СРСР, а також союзних республік, не тільки не відрізнялися особливим регулюванням власне правового становища працівників медицини, але і в деяких випадках ускладнювали його дійсне визначення. Слід сказати, закони ж про охорону здоров'я союзних республік нерідко дослівно відтворювали текст союзного закону, а безпосередньо до 1988 р. діяло близько 5000 відомчих нормативних актів, затверджених Міністерством охорони здоров'я СРСР (1), так чи інакше стосувалися медичної діяльності. Сучасні нормативні документи, зокрема Основи законодавства 1993 р., також регулюють статус лікаря досить поверхово.
---
(1) Гладун З.С. Правове становище радянського лікаря / / Правознавство. 1991. N 5. С. 83.
Закон про охорону здоров'я містить основоположний перелік прав (ст. 72) та обов'язків (ст. 73) медичних працівників, необхідний для належного виконання покладених на них посадових обов'язків. Згідно ст. 72 медичні працівники та фармацевтичні працівники мають право на основні гарантії, передбачені трудовим законодавством.
Для медичних працівників встановлюється скорочена тривалість робочого часу - не більше 39 годин на тиждень. Залежно від посади та (або) спеціальності тривалість робочого часу медичних працівників визначається Урядом РФ. Медичним працівникам організацій охорони здоров'я, які проживають і працюють у сільській місцевості та в селищах міського типу, тривалість роботи за сумісництвом може збільшуватися за рішенням Уряду РФ, прийнятому з урахуванням думки відповідного загальноросійського професійної спілки і загальноросійського об'єднання роботодавців.
Гарантії - засоби, способи та умови, за допомогою яких забезпечується здійснення наданих працівникам прав у сфері соціально-трудових відносин (ст. 164 ТК РФ). Медичні та фармацевтичні працівники мають загальним для працівників правовим статусом. Крім загальних гарантій і компенсацій, передбачених ТК РФ (гарантії при прийомі на роботу, переведення на іншу роботу, по оплаті праці та інші), працівникам надаються гарантії і компенсації в наступних випадках:
при направленні в службові відрядження; при переїзді на роботу в іншу місцевість;
при виконанні державних або громадських обов'язків;
при поєднанні роботи з навчанням;
при вимушеному припиненні роботи не з вини працівника;
при наданні щорічної оплачуваної відпустки;
в деяких випадках припинення трудового договору;
в зв'язку із затримкою з вини роботодавця видачі трудової книжки при звільненні працівника;
в інших випадках, передбачених ТК РФ й іншими федеральними законами (ст. 165 ТК РФ).
Крім встановлених трудовим законодавством гарантій в Законі закріплені основні, найбільш принципові для медичних працівників, гарантії, які характеризують спеціальний правовий статус у сфері професійної діяльності:
1. Медичні працівники мають право на створення з боку керівництва медичної організації відповідних умов для виконання працівником своїх трудових обов'язків. При цьому законодавець має на увазі в тому числі надання необхідного обладнання, яке має надаватися на умовах, що визначаються законодавством. Це одна з важливих гарантій для забезпечення діяльності працівника.
2. Медичні та фармацевтичні працівники мають право на професійну підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації за рахунок коштів роботодавця, яка повинна здійснюватися у відповідності з трудовим законодавством РФ. Загальні умови правового регулювання проведення зазначених заходів закріплені в розд. IX ТК РФ (ст. ст. 196, 197).
Професійна підготовка - це прискорене придбання які навчаються навичок, необхідних для виконання певної роботи, групи робіт. Дана підготовка не супроводжується підвищенням освітнього рівня навчається (ст. 21 Закону РФ від 10.07.1992 N 3266-1 "Про освіту" (1)). Вона може здійснюватися в освітніх установах, в освітніх підрозділах організацій за наявності ліцензії на даний вид освітньої діяльності і в порядку індивідуальної підготовки фахівцями, що володіють відповідною кваліфікацією.
---
(1) Відомості СНР і РФ. 1992. N 30. Ст. 1797.
Слід зазначити, що відповідно до п. 4 Положення про ліцензування освітньої діяльності (затв. Постановою Уряду РФ від 16.03.2011 N 174 (1)) ліцензуванню не підлягають:
---
(1) СЗ РФ. 2011. N 12. Ст. 1651.
Освітня діяльність у формі разових занять різних видів, у тому числі лекцій, стажувань, семінарів, що не супроводжується підсумковою атестацією та видачею документів про освіту;
діяльність з утримання і вихованню учнів і вихованців, здійснювана без реалізації освітніх програм;
індивідуальна трудова педагогічна діяльність.
Необхідність професійної підготовки та перепідготовки кадрів для власних потреб визначає роботодавець. Він проводить професійну підготовку, перепідготовку, підвищення кваліфікації працівників, навчання їх другим професіям в організації, а при необхідності - в освітніх установах початкового, середнього, вищого професійного та додаткової освіти на умовах і в порядку, які визначаються колективним договором, угодами, трудовим договором.
Форми професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників, перелік необхідних професій і спеціальностей визначаються роботодавцем з урахуванням думки представницького органу працівників.
Професійна перепідготовка - це отримання фахівцями додаткових знань, умінь і навичок, необхідних для виконання нового виду професійної діяльності. Після її проходження видається диплом державного зразка. Професійна перепідготовка також може бути спрямована на розширення кваліфікації спеціалістів з метою їх адаптації до нових економічних та соціальних умов та ведення нової професійної діяльності (п. 7 Типового положення про освітній установі додаткової професійної освіти (підвищення кваліфікації) фахівців, затвердженого Постановою Уряду РФ від 26.06. 1995 N 610 (1)).
---
(1) СЗ РФ. 1995. N 27. Ст. 2580.
Відповідно до п. 8 Положення про порядок і умови професійної перепідготовки фахівців (затв. Наказом Міносвіти Росії від 06.09.2000 N 2571 (1)) встановлено такі нормативні терміни професійної перепідготовки:
---
(1) БНА ФОИВ. 2000. N 44.
Для виконання нового виду професійної діяльності - понад 500 годин аудиторних занять;
для отримання додаткової кваліфікації - 1000 годин трудомісткості.
Головна відмінність зазначених видів учнівства полягає в тому, що при підготовці проводиться навчання особи, що не має спеціальності, професії, а перепідготовка спрямована на отримання додаткових знань, у тому числі і другої професії.
Підвищення кваліфікації - це навчання фахівців, яке проводиться не рідше ніж один раз на п'ять років і направлено на оновлення теоретичних і практичних знань у зв'язку з підвищенням вимог до рівня кваліфікації і необхідністю освоєння сучасних методів вирішення професійних завдань (п. 7 Типового положення про освітній установі). Конкретні терміни проведення підвищення кваліфікації роботодавець може встановлювати самостійно. Підвищення кваліфікації включає наступні види навчання:
короткострокове (не менше 72 годин) тематичне навчання з питань конкретного виробництва, яке проводиться за місцем основної роботи фахівців і закінчується складанням відповідного іспиту, заліку або захистом реферату;
тематичні та проблемні семінари (від 72 до 100 годин) з науково-технічним, технологічним, соціально-економічних та інших проблем, що виникають на рівні галузі, регіону, підприємства (об'єднання), організації або установи;
тривале (понад 100 годин) навчання фахівців в освітній установі підвищення кваліфікації для поглибленого вивчення актуальних проблем науки, техніки, технології, соціально-економічних та інших проблем за профілем професійної діяльності.
Підвищення кваліфікації проводиться в освітніх установах, з якими організація може укласти договір на надання такого виду послуг. Відповідно до п. 8 Типового положення про освітній установі до освітнім установам підвищення кваліфікації відносяться:
академії (за винятком академій, є освітніми установами вищої професійної освіти);
інститути підвищення кваліфікації (удосконалення) - галузеві, міжгалузеві, регіональні;
курси (школи, центри) підвищення кваліфікації, навчальні центри служби зайнятості.
Працівникам, які проходять професійну підготовку, роботодавець повинен створювати необхідні умови для поєднання роботи з навчанням, надавати гарантії, встановлені трудовим законодавством і іншими нормативними правовими актами, що містять норми трудового права, колективним договором, угодами, локальними нормативними актами, трудовим договором.
Гарантії і компенсації працівникам, що поєднують роботу з навчанням, встановлені в ст. 173 ТК РФ. Працівникам, направленим на навчання роботодавцем або надійшли самостійно в мають державну акредитацію освітні установи вищої професійної освіти незалежно від їх організаційно-правових форм за заочною та очно-заочній (вечірньої) формами навчання, які успішно навчаються в цих закладах, роботодавець надає додаткові відпустки зі збереженням середнього заробітку:
для проходження проміжної атестації на першому і другому курсах відповідно - по 40 календарних днів, на кожному з наступних курсів відповідно - по 50 календарних днів (при освоєнні основних освітніх програм вищої професійної освіти у скорочені терміни на другому курсі - 50 календарних днів);
для підготовки та захисту випускної кваліфікаційної роботи та здачі підсумкових державних іспитів - 4 місяці;
для здачі підсумкових державних іспитів - 1 місяць.
Роботодавець зобов'язаний надати відпустку без збереження заробітної плати:
працівникам, допущеним до вступних випробувань в освітні установи вищої професійної освіти, - 15 календарних днів;
працівникам - слухачам підготовчих відділень освітніх установ вищої професійної освіти для здачі випускних іспитів - 15 календарних днів;
працівникам, які навчаються в мають державну акредитацію освітніх установах вищої професійної освіти за очною формою навчання, які поєднують навчання з роботою, для проходження проміжної атестації - 15 календарних днів у навчальному році, для підготовки та захисту випускної кваліфікаційної роботи та здачі підсумкових державних іспитів - 4 місяці, для здачі підсумкових державних іспитів - 1 місяць.
  Працівникам, які успішно навчаються за заочною формою навчання у мають державну акредитацію освітніх установах вищої професійної освіти, один раз в навчальному році роботодавець оплачує проїзд до місця знаходження відповідного навчального закладу та назад.
  Працівникам, які навчаються за заочною та очно-заочній (вечірньої) формами навчання в мають державну акредитацію освітніх установах вищої професійної освіти, на період 10 навчальних місяців перед початком виконання дипломного проекту (роботи) або складання державних іспитів встановлюється за їх бажанням робочий тиждень, скорочена на 7 годин. За час звільнення від роботи зазначеним працівникам виплачується 50% середнього заробітку за основним місцем роботи, але не нижче мінімального розміру оплати праці (МРОТ).
  За угодою сторін трудового договору скорочення робочого часу проводиться шляхом надання працівнику одного вільного від роботи дні на тиждень або скорочення тривалості робочого дня протягом тижня.
  Гарантії і компенсації працівникам, що поєднують роботу з навчанням в освітніх установах вищої професійної освіти, що не мають державної акредитації, встановлюються колективним договором або трудовим договором.
  У статті 187 ТК РФ встановлено гарантії та компенсації працівникам, які направляються роботодавцем для підвищення кваліфікації. При направленні роботодавцем працівника для підвищення кваліфікації з відривом від роботи за ним зберігаються місце роботи (посада) і середня заробітна плата за основним місцем роботи.
  Для всіх випадків визначення розміру середньої заробітної плати (середнього заробітку) встановлюється єдиний порядок її обчислення. Для розрахунку середньої заробітної плати враховуються всі передбачені системою оплати праці види виплат, застосовувані у відповідного роботодавця незалежно від джерел цих виплат.
  При будь-якому режимі роботи розрахунок середньої заробітної плати працівника провадиться виходячи з фактично нарахованої йому заробітної плати і фактично відпрацьованого ним часу за 12 календарних місяців, що передують періоду, протягом якого за працівником зберігається середня заробітна плата. При цьому календарним місяцем вважається період з 1-го по 30-е (31-е) число відповідного місяця включно (у лютому - по 28-е (29-е) число включно).
  Середній денний заробіток для оплати відпусток і виплати компенсації за невикористані відпустки обчислюється за останні 12 календарних місяців шляхом розподілу суми нарахованої заробітної плати на 12 і на 29,4 (середньомісячне число календарних днів).
  Середній денний заробіток для оплати відпусток, що надаються в робочих днях, у випадках, передбачених ТК РФ, а також для виплати компенсації за невикористані відпустки визначається шляхом ділення суми нарахованої заробітної плати на кількість робочих днів за календарем шестиденного робочого тижня. У колективному договорі, локальному нормативному акті можуть бути передбачені й інші періоди для розрахунку середньої заробітної плати, якщо це не погіршує становище працівників (ст. 139 ТК РФ).
  Крім того, працівникам, які направляються для підвищення кваліфікації з відривом від роботи в іншу місцевість, проводиться оплата витрат на відрядження в порядку і розмірах, які передбачені для осіб, які направляються у службові відрядження. Розміри витрат, пов'язаних зі службовими відрядженнями для працівників організацій, що фінансуються з федерального бюджету, затверджені Постановою Уряду РФ від 02.10.2002 N 729 (1).
  ---
  (1) СЗ РФ. 2002. N 40. Ст. 3939.
  Відповідно до зазначеного Постановою відшкодування витрат, пов'язаних зі службовими відрядженнями на території РФ, працівникам організацій, що фінансуються за рахунок коштів федерального бюджету (далі - організації), здійснюється у таких розмірах:
  а) витрат по найму житлового приміщення (крім випадку, коли направленому у службове відрядження працівнику надається безкоштовне приміщення) - у розмірі фактичних витрат, підтверджених відповідними документами, але не більше 550 рублів на добу. За відсутності документів, які підтверджують ці витрати, - 12 рублів на добу;
  б) витрат на виплату добових - у розмірі 100 рублів за кожний день перебування у службовому відрядженні;
  в) витрат по проїзду до місця службового відрядження і назад до місця постійної роботи (включаючи страховий внесок на обов'язкове особисте страхування пасажирів на транспорті, оплату послуг з оформлення проїзних документів, витрати за користування в поїздах постільними речами) - у розмірі фактичних витрат, підтверджених проїзними документами, але не вище вартості проїзду:
  залізничним транспортом - у купейному вагоні швидкого фірмового поїзда;
  водним транспортом - у каюті V групи морського судна регулярних транспортних ліній і ліній з комплексним обслуговуванням пасажирів, в каюті II категорії річкового судна всіх ліній повідомлення, в каюті I категорії судна поромної переправи;
  повітряним транспортом - в салоні економічного класу;
  автомобільним транспортом - в автотранспортному засобі загального користування (крім таксі);
  за відсутності проїзних документів, що підтверджують зроблені витрати, - у розмірі мінімальної вартості проїзду:
  залізничним транспортом - у плацкартному вагоні пасажирського поїзда;
  водним транспортом - у каюті X групи морського судна регулярних транспортних ліній і ліній з комплексним обслуговуванням пасажирів, в каюті III категорії річкового судна всіх ліній повідомлення;
  автомобільним транспортом - в автобусі загального типу.
  Витрати, що перевищують зазначені вище розміри, а також інші пов'язані зі службовими відрядженнями витрати (за умови що вони зроблені працівником з дозволу або з відома роботодавця) відшкодовуються організаціями за рахунок економії коштів, виділених з федерального бюджету на їх утримання, а також за рахунок коштів, отриманих організаціями від підприємницької та іншої приносить дохід діяльності.
  3. Медичні та фармацевтичні працівники мають право на професійну перепідготовку за рахунок коштів роботодавця чи інших коштів, передбачених на ці цілі законодавством РФ, при неможливості виконувати трудові обов'язки за станом здоров'я і при звільненні працівників у зв'язку із скороченням чисельності або штату, у зв'язку з ліквідацією організації. Дана гарантія є дуже важливою, оскільки спрямована на вирішення питань зайнятості медичних працівників, які опинилися у важкій життєвій ситуації.
  Обов'язок з професійної перепідготовки здійснюється роботодавцем за рахунок його коштів. Підставою для проведення такої перепідготовки є стан здоров'я і звільнення працівників у зв'язку із скороченням чисельності або штату, у зв'язку з ліквідацією організації.
  Однією з підстав розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця є скорочення чисельності або штату працівників організації, індивідуального підприємця (п. 2 ч. 1 ст. 81 ТК РФ). Для того щоб звільнення по даній підставі було правомірним, роботодавець повинен довести наступне:
  а) фактичне скорочення чисельності або штату працівників організації. В іншому випадку працівник, звільнений за п. 2 ч. 1 ст. 81 ТК РФ без достатніх на те підстав, підлягає поновленню на роботі;
  б) дотримання переважного права на залишення на роботі (ст. 179 ТК РФ) у першу чергу працівників, які мають вищу кваліфікацію, і тих, кого заборонено звільняти (наприклад, вагітних). Якщо ж рівень кваліфікації або ділових якостей однаковий, перевага віддається особам, зазначеним у ч. 2 ст. 179 ТК РФ;
  в) виконання обов'язку за пропозицією працівнику з урахуванням його стану здоров'я іншої наявної роботи (вакантної посади чи роботи, відповідної кваліфікації, або нижчеоплачуваної роботи). Працівнику пропонуються всі відповідають зазначеним вимогам вакансії, наявні у роботодавця в даній місцевості, а також вакансії в інших місцевостях, якщо це передбачено колективним або трудовим договором, угодою. Невиконання роботодавцем даного обов'язку тягне відновлення працівника на роботі;
  г) письмове попередження працівника про звільнення не пізніше ніж за два місяці. Доказом цього є власноручний підпис працівника в повідомленні про розірвання трудового договору.
  З письмової згоди працівника роботодавець має право звільнити його до закінчення терміну попередження з виплатою компенсації у розмірі, обчисленому пропорційно залишився часу (ч. 3 ст. 180 ТК РФ). Якщо працівник не дає на це письмової згоди, звільнення до закінчення терміну попередження буде незаконним;
  д) попередній запит думки виборного профспілкового органу про намічуваному звільненні працівника - члена профспілки (ст. 373 ТК РФ).
  Згідно ч. 3 ст. 81 ТК РФ при звільненні працівника у зв'язку із скороченням штату роботодавець зобов'язаний запропонувати працівнику переведення на іншу наявну в нього роботу. Вона повинна відповідати кваліфікації працівника і не бути противопоказанной йому за станом здоров'я.
  Слід розмежовувати поняття "скорочення чисельності" і "скорочення штату". Чисельність працівників - це обліковий склад працівників. Відповідно, скорочення чисельності є зменшення кількісного складу працюючих в одній посаді (наприклад, скорочення двох інженерів з восьми).
  Штат працівників - це сукупність керівних, адміністративних та інших посад. Як правило, штат визначається відповідно до прийнятого в організації штатним розкладом. Скорочення штату - це виключення з штатного розкладу окремих підрозділів або однакових штатних одиниць. Наприклад, скорочення штатної одиниці увазі не скорочення частини працівників, що працюють на певній посаді, а саме всіх працівників, які виконують трудові функції з такої посади.
  Підставою для розірвання трудових договорів відповідно до п. 1 ст. 81 ТК РФ може служити рішення:
  самих учасників про ліквідацію юридичної особи, тобто рішення про припинення його діяльності без переходу прав і обов'язків у порядку правонаступництва до інших осіб, прийняте в установленому законом порядку (ст. 61 ГК РФ);
  суду про ліквідацію організації (ст. 65 ГК РФ), включаючи випадки, коли визнання юридичної особи банкрутом тягне ліквідацію.
  Після прийняття учасниками товариства рішення про ліквідацію організація повинна повідомити про це орган, що здійснює держреєстрацію (ФПС Росії), у триденний термін (ч. 1 ст. 62 ГК РФ і ст. 20 Федерального закону від 08.08.2001 N 129-ФЗ "Про державну реєстрацію юридичних осіб і індивідуальних підприємців ").
  Про майбутнє звільнення працівників у зв'язку з ліквідацією організації необхідно повідомити профспілковий орган не менш ніж за три місяці до звільнення і провести з ним переговори про дотримання прав та інтересів членів профспілки (п. 2 ст. 12 Федерального закону від 12.01.1996 N 10-ФЗ "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" (1)).
  ---
  (1) СЗ РФ. 1996. N 3. Ст. 148.
  Про звільнення в зв'язку з ліквідацією організації працівники повинні бути попереджені персонально і під розпис не менше ніж за два місяці до припинення трудового договору (ч. 2 ст. 180 ТК РФ). Це означає, що кожному працівнику необхідно видати персональне (індивідуальне) повідомлення. Факт належного попередження працівника про майбутнє звільнення підтверджується його підписом на повідомленні. Оскільки законом не передбачено складання повідомлення в двох примірниках, роботодавець вирішує питання про видачу такого документа працівникові самостійно: або передає йому другий примірник повідомлення, або робить на його прохання копію.
  4. Медичні та фармацевтичні працівники мають право на проходження атестації для отримання кваліфікаційної категорії в порядку і в строки, що визначаються уповноваженим федеральним органом виконавчої влади, а також на диференціацію оплати праці за результатами атестації. Крім того, закріплено їх право на стимулювання праці відповідно з рівнем кваліфікації, зі специфікою і складністю роботи, з обсягом і якістю праці, а також конкретними результатами діяльності.
  Атестація - визначення, встановлення відповідності рівня знань, кваліфікації працівника займаній ним посаді, місцем, на яке він претендує; встановлення категорії оплати працівника відповідно до його кваліфікацією; висновок, відгук про ділові якості і знаннях працівників (1).
  ---
  (1) Райзберг Б.А., Лозівський Л.Ш., Стародубцева Є.Б. Сучасний економічний словник. М.: ИНФРА-М, 2006.
  Порядок проведення атестації встановлюється трудовим законодавством і іншими нормативними правовими актами, що містять норми трудового права, локальними нормативними актами, прийнятими з урахуванням думки представницького органу працівників.
  Зрівняльна система оплати праці, де товаром є час, а не надана медична послуга, посилює негативні процеси в охороні здоров'я. Прийняті закони диференціюють заробітну плату працівників охорони здоров'я в муніципальних утвореннях і суб'єктах РФ. Оклад без надбавок фінансується федеральним бюджетом, а витрати на виплати надбавок за особливі умови праці, стаж роботи, вчені ступені покладені на бюджети суб'єктів РФ. Диференціація оплати праці дозволяє доповнити існуючу систему оплати матеріальним стимулюванням з урахуванням обсягу роботи і якості наданої медичної допомоги (1).
  ---
  (1) Забезпечення лікувально-профілактичних закладів первинної ланки охорони здоров'я медичними кадрами. Методичні рекомендації (затв. Мінздоровсоцрозвитку Росії 26.05.2006 N 2813-нд). Офіційно не опубліковані.
  Показники якості та ефективності медичної допомоги можуть бути використані для диференційованої оплати праці медичних працівників. Впровадження нових підходів до диференційованої оплати праці медичних працівників вимагає організації проведення моніторингу чисельності медичних кадрів за окремими спеціальностями, поглибленого врахування їх якісних ознак, формування та ведення регістрів медичних працівників (1).
  ---
  (1) Розпорядження уряду Кіровської області від 06.07.2010 N 216 "Про затвердження Концепції модернізації охорони здоров'я Кіровської області" / / Вести. Кіров. 2010. N 85 (1541).
  Праця медичних і фармацевтичних працівників стимулюється за допомогою створення конкурентоспроможних умов їх професійної діяльності, забезпечення соціальних гарантії, включаючи достойну заробітну плату. Причому критеріями для забезпечення стимулів до належному забезпеченню покладених на працівників обов'язків є рівень кваліфікації, специфіка і складність роботи, обсяг і якість праці. Крім того, визначальним фактором стають конкретні результати діяльності, що відображають відповідний рівень професіоналізму конкретного фахівця.
  Посадові оклади керівників закладів охорони здоров'я, за винятком центрів психофізіологічної діагностики, установ санітарно-епідеміологічного нагляду та військово-лікарських комісій, встановлюються пропорційно величині середнього окладу (посадового окладу), обчисленого за посадами лікарів (провізорів) та середнього медичного та фармацевтичного персоналу.
  При визначенні числа лікарських та провізорських посад враховуються посади керівників, заступників керівників - лікарів (провізорів), лікарів (провізорів) - керівників структурних підрозділів, лікарів (провізорів), лікарів-інтернів (провізорів-інтернів), зубних лікарів, включаючи посади, що заміщаються співробітниками органів внутрішніх справ (військовослужбовцями).
  Посадові оклади керівників центрів психофізіологічної діагностики, установ санітарно-епідеміологічного нагляду та військово-лікарських комісій встановлюються пропорційно величині середнього окладу (посадового окладу), обчисленого за посадами лікарів. Посадовий оклад керівника переглядається в разі індексації посадових окладів цивільного персоналу або при внесенні змін до штатного розпису (штати) установи (1).
  ---
  (1) Войтова Т.Л. Заробітна плата для бюджетників: Навчальний практ. посібник. М.: Проспект, 2009.
  Медичного і фармацевтичного персоналу (у тому числі керівникам закладів охорони здоров'я, їх заступникам та головним медичним сестрам), що має кваліфікаційну категорію, встановлюється надбавка до окладу в таких розмірах:
  по II кваліфікаційної категорії 20%;
  по I кваліфікаційної категорії - 30%;
  з вищої кваліфікаційної категорії - 40%.
  Тарифно-кваліфікаційні характеристики (вимоги) (ТКХ), які в найбільш масовому порядку застосовувалися в установах для встановлення розрядів оплати праці за посадами працівників охорони здоров'я (лікарі, середній та молодший медичний персонал тощо), затверджені Постановою Мінпраці Росії від 27.08.1997 N 43.
  Перелік виплат стимулюючого характеру:
  1) виплати за інтенсивність і високі результати роботи;
  2) виплати за якість виконуваних робіт;
  3) виплати за стаж безперервної роботи, вислугу років;
  4) преміальні виплати за підсумками роботи.
  На рівні нормативного акта Міністерства охорони здоров'я Росії в достатній мірі врегульовані тільки особливості систем оплати праці працівників федеральних бюджетних наукових установ, що мають у складі клінічні підрозділи, підвідомчих Мінздоровсоцрозвитку Росії (Наказ Міністерства охорони здоров'я Росії від 28.08.2008 N 463н (1)).
  ---
  (1) Наказ Міністерства охорони здоров'я Росії від 28.08.2008 N 463н "Про введення нової системи оплати праці працівників федеральних бюджетних наукових установ, що мають у складі клінічні підрозділи, підвідомчих Міністерству охорони здоров'я і соціального розвитку Російської Федерації" (ред. від 19.12.2008) / / БНА ФОИВ. 2008. N 41.
  До рекомендованого мінімального окладу за відповідними професійно-кваліфікаційних групах медичним та фармацевтичним працівникам крім загальних підвищувальних коефіцієнтів, виплат компенсаційного і стимулюючого характеру встановлюється підвищуючий коефіцієнт до окладу за кваліфікаційну категорію, вчений ступінь, почесні звання.
  Для професійно-кваліфікаційних груп "Медичний та фармацевтичний персонал першого рівня" підвищувальний коефіцієнт до окладу за кваліфікаційну категорію, вчений ступінь, почесні звання не застосовується.
  Підвищувальні коефіцієнти до окладу за кваліфікаційну категорію, вчений ступінь, почесні звання сумуються по кожному з підстав. Підвищувальний коефіцієнт до окладу за почесне звання застосовується тільки по основній роботі. За наявності у працівника двох почесних звань - "народний лікар" і "заслужений лікар" згаданий коефіцієнт застосовується за однією з підстав.
  З метою стимулювання до якісного результату праці та заохочення працівників за виконану роботу в установі відповідно до Наказу Міністерства охорони здоров'я Росії від 29.12.2007 N 818 "Про затвердження Переліку видів виплат стимулюючого характеру у федеральних бюджетних установах та роз'яснення про порядок встановлення виплат стимулюючого характеру у федеральних бюджетних установах "(1) встановлюється приблизний перелік стимулюючих виплат:
  ---
  (1) Російська газета. 2008. N 28.
  в клінічних підрозділах установ:
  1. Виплати за інтенсивність і високі результати роботи:
  1.1) надбавка за перевиконання галузевих норм навантаження;
  1.2) надбавка за участь у федеральних і галузевих програмах і т.д.
  2. Виплати за якість виконуваних робіт:
  2.1) надбавка за якісне виконання галузевих стандартів і дотримання протоколів ведення хворих;
  2.2) надбавка за застосування в практичній роботі нових медичних технологій;
  2.3) надбавка за надання високотехнологічних видів медичної допомоги і т.д.
  3. Виплати за стаж безперервної роботи, вислугу років:
  3.1) надбавка за стаж безперервної роботи в установах охорони здоров'я;
  3.2) надбавка за вислугу років у даній установі.
  4. Преміальні виплати за підсумками роботи;
  в наукових підрозділах:
  1. Виплати за інтенсивність і високі результати роботи:
  1.1) надбавка за лікувально-діагностичну роботу:
  для наукових співробітників, що мають базову медичну освіту, - від 20 до 75% окладу лікаря-спеціаліста відповідної спеціальності;
  1.2) надбавка за участь у федеральних і цільових програмах та фундаментальних дослідженнях, не мають спеціального фінансування;
  1.3) надбавка за створення позапланової наукової продукції за профілем діяльності установи (структурного підрозділу) (публікації в рецензованих журналах, оформлення установою патентів, винаходів і т.д.);
  1.4) надбавка за наукове керівництво, ведення педагогічної роботи, рецензування, експертизу наукових матеріалів, опонування і т.д.
  2. Виплати за якість виконуваних робіт:
  надбавка за впровадження в практику результатів НДР і НДДКР і т.д.
  3. Виплати за стаж безперервної роботи та вислугу років:
  3.1) надбавка за вислугу років у даному закладі (3 роки і більше) і т.д.
  4. Преміальні виплати за підсумками роботи:
  для адміністративно-управлінського і господарського персоналу:
  1. Виплати за інтенсивність і високі результати роботи:
  1.1) надбавка за забезпечення умов для лікувального та наукового процесу.
  2. Виплати за якість виконуваних робіт і т.д.
  3. Виплати за стаж безперервної роботи, вислугу років:
  3.1) надбавка за тривалість безперервної роботи в установах охорони здоров'я;
  3.2) надбавка за вислугу років у даному закладі (3 роки і більше) і т.д.
  4. Преміальні виплати за підсумками роботи.
  З метою заохочення працівників за загальні результати праці працівники можуть преміюватись за підсумками роботи за місяць, квартал, півріччя, 9 місяців, рік.
  Звертаємо увагу на те, що підвищення заробітної плати за роботу в шкідливих та небезпечних умовах праці в установах охорони здоров'я рекомендується диференціювати залежно від умов роботи.
  Додатком N 5 до Наказу N 463н рекомендовані наступні розміри стимулюючих виплат:
  за тривалість безперервної роботи в установах охорони здоров'я:
  1. Стимулюючі виплати за тривалість безперервної роботи в установах охорони здоров'я встановлюються у таких максимальних розмірах:
  1.1. У розмірі 30% окладу за перші три роки і по 25% за кожні наступні два роки безперервної роботи, але не вище 80% окладу:
  старшим лікарям станцій (відділень) швидкої медичної допомоги;
  лікарям, середньому та молодшому медичному персоналу і водіям, у тому числі які перебувають у штаті автотранспортних підприємств, виїзних бригад станцій (відділень) швидкої медичної допомоги та виїзних реанімаційних гематологічних бригад;
  лікарям, середньому та молодшому медичному персоналу і водіям виїзних бригад відділень планової та екстреної консультативної медичної допомоги (станцій санітарної авіації).
  В таких же розмірах виплачуються надбавки до годинниковим ставками лікарів-консультантів (лікарів-спеціалістів), що залучаються відділеннями планової та екстреної консультативної допомоги (станціями санітарної авіації) для надання екстреної консультативної медичної допомоги, з урахуванням їх стажу безперервної роботи у закладах охорони здоров'я на лікарських посадах всіх найменувань, у тому числі і за сумісництвом, за час виконання зазначеної роботи з урахуванням часу переїзду.
  За лікарями виїзних бригад станцій (відділень) швидкої медичної допомоги, які перейшли на посади головного лікаря станції швидкої медичної допомоги та його заступника, завідуючих відділеннями, підстанціями швидкої медичної допомоги, а також за працівниками з числа середнього медичного персоналу виїзних бригад станцій (відділень) швидкої медичної допомоги, які перейшли на посади фельдшера (медичної сестри) по прийому викликів і передачі їх виїзним бригадам або старшого фельдшера підстанції швидкої медичної допомоги, зберігаються надбавки у розмірах, відповідних стажу безперервної роботи у виїзних бригадах;
  лікарям, середньому та молодшому медичному персоналу хоспісів та постійно діючих пересувних медичних загонів в районах Крайньої Півночі і прирівняних до них місцевостях.
  1.1.1. Працівникам протіволепрозних (лепрозних) підрозділів - у розмірі 10% окладу за кожен рік роботи.
  Максимальний розмір надбавки не може перевищувати для медичних працівників - 80%, для інших працівників - 50%.
  1.1.2. Працівникам протичумних підрозділів - у розмірі 10% окладу за кожен рік роботи.
  Максимальний розмір надбавки не може перевищувати для медичних працівників - 100%, для інших працівників - 80%.
  Працівникам протичумних підрозділів надбавка за тривалість безперервної роботи обчислюється виходячи з окладу з урахуванням підвищення, передбаченого за роботу в цих установах.
  1.2. У розмірі 30% окладу за перші три роки і по 15% за кожні наступні два роки безперервної роботи, але не вище 60% окладу:
  завідувачем терапевтичних та педіатричних відділень поліклінічних відділень;
  лікарям, у тому числі головам та головним експертам, лікарсько-трудових експертних комісій;
  лікарям-фтизіатрам та середньому медичному персоналу протитуберкульозних підрозділів.
  1.2.1. Працівникам підрозділів по боротьбі з особливо небезпечними інфекціями - у розмірі 10% окладу (ставки) за кожний рік роботи.
  Максимальний розмір надбавки не може перевищувати для медичних працівників, а також зоологів і ентомологів - 60%, для інших працівників - 40%.
  1.3. У розмірі 20% окладу за перші три роки і 10% за наступні два роки безперервної роботи, але не вище 30% окладу:
  всім працівникам закладів охорони здоров'я та соціального захисту населення, крім працівників, які отримують надбавку з підстав, передбачених підпунктом. 1.1 - 1.2 Положення про порядок обчислення стимулюючих виплат за тривалість безперервної роботи в закладах охорони здоров'я.
  Окремо встановлено порядок обчислення стажу безперервної роботи, що дає право на отримання надбавок.
  6. Медичні та фармацевтичні працівники мають право на створення професійних некомерційних організацій.
  Законодавство про некомерційні організації в Російській Федерації з'явилося лише в 1990-х роках, хоча в окремих нормативних актах більш раннього періоду зізнавався особливий статус організацій, що діють в громадських інтересах. Конституцією РФ (ст. 30) гарантована свобода діяльності громадських об'єднань та право громадян на об'єднання.
  У широкому сенсі до некомерційних організацій належать всі організації, у тому числі не є юридичними особами колективні утворення, створені за суспільно корисними цілями і виконують соціально-економічні функції, а тому, хоч і наділені певними правами та обов'язками, але не можуть виступати в цивільному обороті . У вузькому, цивільно-правовому сенсі під некомерційними організаціями слід розуміти тільки ті з зазначених організацій, які набули статусу юридичної особи (1).
  ---
  (1) Гришаєв С.П. Некомерційні організації / / СПС.
  Створення некомерційної організації здійснюється у порядку, передбаченому ГК РФ, Федеральним законом від 12.01.1996 N 7-ФЗ "Про некомерційні організації", Федеральним законом від 08.08.2001 N 129-ФЗ "Про державну реєстрацію юридичних осіб і індивідуальних підприємців" (ред. від 01.12.2007), а також низкою спеціальних законів про окремі види некомерційних організацій.
  Як правило, реалізація права медичних і фармацевтичних працівників на участь у професійних некомерційних організаціях у медичній сфері може здійснюватися в рамках громадських об'єднань, діяльність яких врегульована Федеральним законом від 19.05.1995 N 82-ФЗ "Про громадські об'єднання" (1).
  ---
  (1) СЗ РФ. 1995. N 21. Ст. 1930.
  Згідно ст. 5 Федерального закону від 19.05.1995 N 82-ФЗ "Про громадські об'єднання" громадське об'єднання - добровільне, самоврядні, некомерційне формування, створене за ініціативи громадян, що об'єдналися на основі спільності інтересів для реалізації загальних цілей, зазначених у статуті громадського об'єднання.
  Право громадян на створення громадських об'єднань реалізується як безпосередньо шляхом об'єднання фізичних осіб, так і через юридичні особи - громадські об'єднання.
  Для громадського об'єднання в медичній сфері може бути використана організаційно-правова форма громадської організації.
  Громадською організацією є засноване на членстві громадське об'єднання, створене на основі спільної діяльності для захисту спільних інтересів і досягнення статутних цілей об'єдналися громадян.
  Членами громадської організації відповідно до її статуту можуть бути фізичні особи та юридичні особи - громадські об'єднання (ст. 8 Федерального закону від 19.05.1995 N 82-ФЗ).
  Орієнтуючись на положення даного нормативно-правового акта, необхідно відзначити, що громадські організації, так само як і громадські об'єднання взагалі, мають право для здійснення своїх статутних цілей:
  представляти і захищати свої права, законні інтереси своїх членів і учасників в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та громадських об'єднаннях;
  виступати з ініціативами з питань, що мають відношення до реалізації своїх статутних цілей, вносити пропозиції до органів державної влади та органи місцевого самоврядування (1).
  ---
  (1) Пищита А.Н. Захист прав пацієнтів як економічний фактор регулювання надання медичної допомоги / / Законодавство і економіка. 2006. N 1.
  7. Медичні та фармацевтичні працівники мають право на страхування ризику своєї професійної відповідальності.
  Лікар виконує свої професійні функції незалежно від місця і часу. Результати роботи лікаря мають безпосередній соціальний ефект, від якого багато в чому залежить не тільки життя конкретних людей, але і стабільність суспільства в цілому (1).
  ---
  (1) Мажаренко В.А., Приз Є.В. До питання про соціальну захищеність лікаря в сучасній Росії / / Медичне право. 2011. N 2. С. 12 - 15.
  Страхування професійної відповідальності лікарів отримало в 1960 - 1970 рр.. серйозний розвиток в зарубіжних країнах як страхування помилок лікарів (1).
  ---
  (1) Ситдикова Л.Б. Правові аспекти страхування відповідальності консультанта / / Юрист. 2007. N 3.
  Страхові механізми, будучи універсальними гарантами забезпечення різних видів ризиків, активно використовуються в більшості країн з ринковою економікою та запозичені російською практикою. Страхування професійної відповідальності переслідує дві взаємозалежні завдання. Перша - захист інтересів споживачів послуг, замовників. Друга - захист інтересів самих виконавців (забезпечення їх фінансової стійкості, попередження банкрутства) (1).
  ---
  (1) Мохов А.А., Капранова С.Ю., Акишеву Г.Р. Страхування професійної відповідальності та компенсація моральної шкоди / / Юрист. 2006. N 6.
  Страховий захист - одна з найнадійніших насамперед у ситуаціях лікарських помилок.
  Обов'язкове страхування професійної відповідальності медичних працівників особливо актуально, тому що дозволяє:
  забезпечити гарантії відшкодування шкоди у разі її заподіяння при наданні медичної допомоги; зменшити збитки медичних організацій, зумовлені відшкодуванням шкоди;
  знизити ризик банкрутства і ліквідації медичних організацій, коли такий ризик обумовлений неможливістю погашення заборгованості через відсутність грошових коштів;
  знизити обсяг збитків у держави (казни, бюджету), на які в низці випадків може бути покладена відповідальність як на власника по часток створених ним установ і організацій;
  підвищити якість медичних послуг;
  знизити рівень конфліктності, так як для пацієнта гарантовано відшкодування заподіяної шкоди, а для лікаря забезпечений механізм вирішення даного юридичного конфлікту (1).
  ---
  (1) Мажаренко В.А., Приз Є.В. Указ. соч.
  Страхові компанії здійснюють страхування професійної відповідальності згідно з укладеними договорами.
  Медичні асоціації здійснюють інформаційні та організаційні заходи зі страхування серед медичних працівників, а також можуть виступати замовниками страхових послуг (за умови внесення деяких змін до законодавства).
  Професійна відповідальність також у більшості випадків виникає в рамках здійснення зобов'язань на підставі договорів про надання відповідних послуг або виконанні конкретних робіт. У цій частині професійна відповідальність являє собою не що інше, як саме договірну відповідальність. Так, якщо лікар надає медичні послуги на підставі того чи іншого договору, наприклад про надання відплатних послуг або наданні медичної допомоги у зв'язку з наявним договором між лікувальним закладом і медичної страхової організацією в рамках обов'язкового чи добровільного медичного страхування, і допускає помилку або недбалість, то це тягне наступ договірної відповідальності відповідного медичного закладу перед пацієнтом. Якщо лікар працює індивідуально, то тоді це його договірна відповідальність. Те ж саме можна сказати про професійну відповідальність оцінювачів перед замовниками оцінки або адвокатів перед своїми клієнтами.
  Позадоговірна професійна відповідальність можлива при наданні публічних послуг (рятувальники, конкурсні керуючі) або квазіпублічними послуг (допомога випадково опинилося на місці події лікаря потерпілому або іншій особі, що потребують термінової медичної допомоги) (1).
  ---
  (1) Дедик С.В. Основні проблеми страхування відповідальності за договором / / цивілісти. 2010. N 1. С. 82 - 92.
  Хоча в кінцевому рахунку матеріальні вимоги можуть бути пред'явлені до конкретного медичному працівнику, російське законодавство дозволяє страхувати тільки ризик цивільної відповідальності медичної організації - роботодавця (і ризик цивільної відповідальності фізичної особи, зареєстрованої як підприємця) (1).
  ---
  (1) Лебединець О.М. Перспективи та проблеми розвитку законодавства про страхування цивільної відповідальності медичних організацій / / Соціальне та пенсійне право. 2009. N 1.
  Страхування професійної відповідальності медичних працівників як визнаний інструмент у всьому світі може полегшити тяжкість трагічних наслідків, з його допомогою клієнти отримують додаткову гарантію у відшкодуванні заподіяної їм шкоди, а самі професіонали - конкурентні переваги і певну впевненість в стабільності свого бізнесу (1).
  ---
  (1) Кушербаєв С.К. Страхування професійної відповідальності медичних працівників в Російській Федерації / / Медичне право. 2009. N 3. С. 40 - 44.
  У Великобританії діє спеціальний Союз захисту медичних працівників, який здійснює страхування професійної відповідальності медичних працівників. Британський лікар платить у касу Союзу в середньому близько 2% свого річного доходу. У 1995 р. виплати, пов'язані із задоволенням судових позовів до медичних працівників, склали близько 150 млн. фунтів стерлінгів (1).
  ---
  (1) Пищита А.Н. Обов'язкове страхування професійної відповідальності медичних працівників як економічний чинник підвищення якості медичної допомоги / / Законодавство і економіка. 2007. N 3.
  Страхувальниками професійної відповідальності лікарів виступають медичні установи будь-якої організаційно-правової форми, а також фізичні особи (медичні працівники), які мають ліцензію на певні види діяльності у сфері надання медичних послуг.
  Страховий захист поширюється на ненавмисні професійні помилки медичного працівника, що мали місце при виконанні ним професійних обов'язків і спричинили заподіяння шкоди здоров'ю пацієнта.
  Страховим випадком за договором страхування професійної відповідальності лікарів є встановлення обов'язку медичного закладу (лікаря з приватною) у судовому порядку або на підставі безперечною цивільно-правової претензії (досудове врегулювання спору) відшкодувати шкоду, завдану життю та здоров'ю третьої особи (пацієнта) у результаті ненавмисних помилкових дій (бездіяльності) лікаря - страхових ризиків.
  В якості страхових ризиків у договорах страхування професійної відповідальності лікарів передбачаються різного роду помилки, зокрема при встановленні діагнозу захворювання; в рекомендаціях при проведенні лікування; при виписці рецептів з прийому лікарських засобів; при проведенні хірургічних операцій; при проведенні інших медичних маніпуляцій (1).
  ---
  (1) Ігбаева Г.Р. Перспективи розвитку страхування професійної відповідальності лікарів та інших медичних працівників / / Соціальне та пенсійне право. 2007. N 2.
  У числі визначення основних контурів вдосконалення нормативної бази пропонується, зокрема, прийняття Закону "Про професійної лікарської діяльності в Російській Федерації", включаючи правові механізми страхування ризиків, Закону "Про обов'язкове страхування відповідальності медичних працівників".
  Додаткові гарантії і заходи соціальної підтримки медичним працівникам та фармацевтичним працівникам можуть бути встановлені Урядом РФ, органами державної влади суб'єктів РФ і органами місцевого самоврядування за рахунок відповідно бюджетних асигнувань федерального бюджету, бюджетних асигнувань бюджетів суб'єктів РФ і місцевих бюджетів.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "Стаття 72. Права медичних працівників та фармацевтичних працівників і заходи їх стимулювання"
  1. По-п'яте, з 1 січня 2016 р. набирають чинності положення, що стосуються:
      права на здійснення медичної та фармацевтичної діяльності (ч. ч. 1 і 2 ст. 69), 2) акредитації фахівців (ч. 3 ст. 69), 3) умов допуску осіб до медичної чи фармацевтичної діяльності, що мають пропуск в роботі за спеціальністю понад 5 років (ч. 4 ст. 69), 4) еквівалентності документів іноземних держав про освіту в сфері медицини та фармацевтики (ч. 6 ст. 69), 5)
  2. Стаття 185. Гарантії працівникам, які направляються на медичний огляд (обстеження)
      медичні огляди (обстеження), див. ст. ст. 213, 266 і коммент. до них. За працівниками, направленими на медичний огляд (обстеження), середня заробітна плата зберігається на весь час звільнення від роботи. Якщо працівник в установленому порядку було направлено на обстеження, в т.ч. на експертизу зв'язку захворювання з професією, в стаціонарне лікувально-профілактичний заклад,
  3. Стаття 266. Медичні огляди (обстеження) осіб віком до вісімнадцяти років
      медичні огляди (обстеження). Попередній медичний огляд (обстеження) має мету визначити відповідність пропонованої роботи стану здоров'я громадянина. Проведення щорічного огляду (обстеження) забезпечує медичний контроль за станом здоров'я неповнолітнього і встановлення, чи відповідає виконувана робота здоров'ю працівника. 2. Медичні огляди
  4. Стаття 60.1. Робота за сумісництвом
      стаття визначає два види сумісництва: внутрішнє (у того роботодавця, з яким працівник вже перебуває у трудових відносинах) і (або) зовнішнє (в іншого роботодавця). Відповідно до цієї статті працівник, що складається в трудових відносинах з роботодавцем, може укласти з цим самим роботодавцем як терміновий, так і безстроковий трудовий договір про роботу за сумісництвом і водночас він
  5. Стаття 185. Гарантії працівникам, які направляються на медичний огляд (обстеження)
      медичний огляд (обстеження) для придатності його за станом здоров'я до виконання роботи, передбаченої трудовим договором, а також з метою охорони здоров'я населення, попередження виникнення та поширення хвороб. 2. Категорії працівників, які зобов'язані проходити попередні (при вступі на роботу) і періодичні медичні огляди (обстеження), вказані в ст.ст.
  6. Стаття 266. Медичні огляди (обстеження) осіб віком до вісімнадцяти років
      медичного огляду (обстеження) осіб, які не досягли 18 років, встановлена ст. 69 ТК і конкретизується в коментованій статті. Федеральним законом від 30.06.2006 N 90-ФЗ в комментируемую статтю внесено уточнення: терміни "медичний огляд" і "медичний огляд" замінено на "медичний огляд (обстеження)", що більшою мірою відповідає сутності позначається ними явища.
  7. Стаття 73. Переведення працівника на іншу роботу відповідно до медичного висновку
      стаття передбачає переведення працівника, що потребує за станом здоров'я надання йому іншої роботи відповідно до медичного висновку. Роботодавець зобов'язаний слідувати медичним висновком і надати працівникові за його письмовою згодою іншу наявну роботу, не протипоказану його здоров'ю. Переклад відповідно до медичного висновку може бути як постійним,
  8. Стаття 73. Переведення працівника на іншу роботу відповідно до медичного висновку
      медичним висновком в такому перекладі. Відповідно до коментарів статтею допускається переведення працівника не тільки на іншу постійну роботу, а й на тимчасову, якщо відповідно до медичного висновку працівник потребує в тимчасовому переведенні на іншу роботу. Наявність в Трудовому кодексі спеціальних правил, що регулюють порядок переведення працівника, що потребує відповідно до
  9. Стаття 323. Гарантії медичного обслуговування
      стаття з 1 січня 2005 р. застосовується у зміненій редакції, згідно з якою гарантії медичного обслуговування для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і прирівняних до них місцевостях, диференціюються залежно від того, за рахунок коштів якого бюджету здійснюється фінансування організації. Колективним договором організацій, що фінансуються з федерального бюджету, для працівників
  10. Стаття 298. Обмеження на роботи вахтовим методом
      стаття встановлює закритий перелік категорій працівників, які не можуть залучатися до роботи вахтовим методом. 2. Не можуть бути залучені до роботи вахтовим методом також батьки, що виховують дітей віком до 3 років без матері, та опікуни дітей віком до 3 років, так як їм відповідно до ст. 264 ТК (див. коментар. До неї) надаються ті ж гарантії і пільги, що і жінкам у зв'язку
  11. Стаття 6.2. Незаконне заняття приватною медичною практикою, приватної фармацевтичної діяльністю або народною медициною (цілительством)
      медичною практикою або приватної фармацевтичною діяльністю особою, що не мають ліцензію на даний вид діяльності, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від двадцяти до двадцяти п'яти мінімальних розмірів оплати праці. 2. Заняття народною медициною (цілительством) з порушенням встановленого законом порядку - тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від
  12. Стаття 235. Незаконне заняття приватною медичною практикою або приватної фармацевтичною діяльністю Коментар до статті 235
      медичною практикою або приватної фармацевтичною діяльністю особою, що не мають ліцензії на обраний вид діяльності, якщо це спричинило по необережності заподіяння шкоди здоров'ю людини. Відповідно до Основ законодавства РФ про охорону здоров'я громадян медична допомога надається в медичних організаціях, в тому числі заснованих фізичними особами, незалежно від форми
  13. Стаття 69. Медичний огляд (обстеження) при укладенні трудового договору
      стаття передбачає обов'язкове проведення попереднього медичного огляду (обстеження) працівника при укладенні трудового договору тільки в тих випадках, коли це прямо передбачено ТК і іншими федеральними законами. Медичний огляд (обстеження) при укладенні трудового договору проводиться в цілях визначення придатності громадянина за станом здоров'я до виконання тієї чи
  14. Стаття 6.2. Незаконне заняття приватною медичною практикою, приватної фармацевтичної діяльністю або народною медициною (цілительством)
      медичною практикою або приватної фармацевтичною діяльністю особою, що не мають ліцензію на даний вид діяльності, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від двох тисяч до двох тисяч п'ятисот рублів. (В ред. Федерального закону від 22.06.2007 N 116-ФЗ) 2. Заняття народною медициною (цілительством) з порушенням встановленого законом порядку - тягне за собою накладення
  15. Стаття 69. Медичний огляд (обстеження) при укладенні трудового договору
      медичний огляд (обстеження) при укладенні трудового договору проводиться тільки в тих випадках, коли це прямо передбачено Трудовим кодексом або іншими федеральними законами. Так, відповідно до ст. 213 ТК працівники, зайняті на важких роботах і на роботах із шкідливими і (або) небезпечними умовами праці (в т.ч. на підземних роботах), на роботах в організаціях харчової промисловості,
  16. Стаття 88. Передача персональних даних працівника
      стаття встановлює в імперативній формі вимоги до роботодавців, які вони повинні дотримуватися при передачі персональних даних працівника. Насамперед роботодавець при передачі персональних даних працівника не повинен повідомляти ці дані третій стороні без письмової згоди працівника (за винятком випадків, коли це необхідно з метою попередження загрози життю і здоров'ю працівника, а
  17. Стаття 6.13. Пропаганда наркотичних засобів, психотропних речовин або їх прекурсорів
      медичних і фармацевтичних працівників, відомостей про дозволених до застосування в медичних цілях наркотичних засобах, психотропних речовинах і їх
  18. 3.6. Звільнення у порядку переведення, зміна власника й інші підстави звільнення працівника
      медичного висновку, виданими в порядку, встановленому федеральними законами та іншими нормативними правовими актами Російської Федерації, або відсутність у роботодавця відповідної роботи (п. 8 ч. 1 ст. 77 Трудового кодексу РФ); 5) відмова працівника від переведення на роботу в іншу місцевість разом з роботодавцем (п. 9 ч. 1 ст. 77 Трудового кодексу РФ). Розглянемо докладніше особливості
  19. Г.Р. Дзвонів, Н.І. Махонько. Медичне право: навчальний посібник., 2009
      права, розглядають правове забезпечення охорони здоров'я РФ, принципи організації та функціонування системи російської охорони здоров'я, правове регулювання відносин між громадянами та медичними установами, відповідальність в системі медичного права і т. д. Навчальний посібник містить контрольні запитання для самоперевірки студентами отриманих знань, список літератури, рекомендованої
  20. Стаття 283. Документи, що подаються при прийомі на роботу за сумісництвом
      медичну довідку (медичну книжку). Трудова книжка не пред'являється, оскільки вона знаходиться у основного роботодавця. Але за бажанням працівника адміністрація за місцем основної роботи зобов'язана внести в трудову книжку запис про роботу за
© 2014-2022  yport.inf.ua