Коментар до статті 9 Стаття, що розкриває зміст принципу відповідальності органів державної влади та органів місцевого самоврядування, посадових осіб організацій за забезпечення прав громадян у сфері охорони здоров'я. Даний принцип в числі основних ідей знайшов уперше відображення в Основах законодавства 1993 р., в рамках даної статті отримує розгорнуте зміст. Слід зауважити, що смислове навантаження назви самої статті (формулювання принципу), кілька вже її змістовної текстуальної частини. Мова йде в даному випадку про ч. 1 коментованої статті, яка визначає обов'язок взаємодії органів державної влади та органів місцевого самоврядування, медичних організацій та інших організацій з метою забезпечення прав громадян у сфері охорони здоров'я. Загалом дане положення відображає, по суті, перспективну відповідальність уповноважених у сфері такої взаємодії суб'єктів, оскільки спрямоване на належне їх поведінку в рамках виконання окремих обов'язків у сфері охорони здоров'я, які сприяють надалі належної реалізації прав громадян на охорону їхнього здоров'я. Як приклад такої взаємодії можна навести ведення персоніфікованого обліку даних про пацієнтів, надання статистичної звітності за встановленою формою, виконання з боку медичних організацій мінімальних гарантій з надання безкоштовної медичної допомоги тощо Частина 2 коментованої статті безпосередньо стосується питань визначення відповідальності. Слід врахувати, що норма має бланкетну конструкцію і пропонує конкретні види і форми відповідальності органів державної влади та органів місцевого самоврядування, посадових осіб організацій за забезпечення гарантій у сфері охорони здоров'я визначати відповідно до чинного законодавства. Органи державної влади формуються на рівні Російської Федерації і суб'єктів РФ у порядку, встановленому Конституцією РФ, конституціями і статутами суб'єктів РФ. Органи місцевого самоврядування формуються на підставі Конституції РФ у порядку, встановленому Федеральним законом "Про загальні принципи організації місцевого самоврядування в Російській Федерації". Відповідальність - це обов'язок відповідати за свої вчинки і дії. Відсильні регулювання правової відповідальності в соціальному і медичному законодавстві (законодавстві про охорону здоров'я) є досить поширеним прийомом законодавця. При цьому норми про юридичну відповідальність являють собою типову інформацію, дубльованих в нормах більшості законів медичного законодавства. Положення про відповідальність передбачені ст. 16 Федерального закону "Про попередження розповсюдження туберкульозу в Російській Федерації", ст. 16 Закону РФ "Про донорство крові та її компонентів", ст. 50 Закону РФ "Про психіатричну допомогу й гарантії прав громадян при її наданні", гл. VII Федерального закону "Про санітарно-епідеміологічне благополуччя населення" і т.п. Конкретні статті містять обмовку про відповідальність за порушення відповідно до законодавства або як у випадку з коментованим Законом вказівкою на види юридичної відповідальності. Деякі види галузевої відповідальності належить розробити і закріпити в нормах охоронно-деліктного законодавства. У сфері охорони здоров'я громадян встановлено різні види відповідальності, в тому числі адміністративна, кримінальна, цивільно-правову та дисциплінарну (більш докладно про відповідальність див. коментар до ст. 98 Закону).
|
- § 5. Державний контроль за здійсненням органами місцевого самоврядування окремих державних повноважень.
Органи державної влади зобов'язані здійснювати контроль за здійсненням органами місцевого самоврядування окремих державних повноважень, а також за використанням наданих на ці цілі матеріальних ресурсів та фінансових коштів. Органи місцевого самоврядування та посадові особи місцевого самоврядування зобов'язані надавати уповноваженим державним органам документи,
- 17.5. Права та обов'язки органів державної влади, інших державних органів та органів місцевого самоврядування щодо комерційної таємниці
Органи державної влади, інші державні органи та органи місцевого самоврядування мають право на доступ до комерційної таємниці в межах встановленої для них компетенції законодавством РФ. Особи, що володіють комерційною таємницею, зобов'язані надати її органам державної влади, іншим державним органам та органам місцевого самоврядування за їх вимогам в межах
- Пешине Н.Л.. Державна влада і місцеве самоврядування в Росії: проблеми розвитку конституційно-правової моделі, 2007
Проблема побудови теоретично обгрунтованої, ефективно діючої моделі взаємовідносин державної влади і місцевого самоврядування в даний час придбала першорядне значення. Як справедливо зазначив Президент Російської Федерації, однією з суттєвих причин нерозвиненості місцевого самоврядування в Російській Федерації є "нечіткість у розмежуванні повноважень з
- Контрольні питання до розділу 14
1. Особливості місцевого самоврядування та його органів. Роль місцевого самоврядування в механізмі держави. 2. Основні риси адміністративно-територіального устрою зарубіжних країн. 3. Система органів самоврядування на місцях (США, Великобританія, Франція, Німеччина, Італія, Японія). 4. Основні функції і повноваження муніципальних органів, фінансування їх діяльності. 5. Порядок
- Стаття 172. Гарантії працівникам, обраним на виборні посади в державних органах, органах місцевого самоврядування
Правове становище осіб, обраних на виборні посади в державні органи, органи місцевого самоврядування, їх статус, права та обов'язки визначаються спеціальними федеральними законами для виборних посад федеральних державних органів, спеціальними законами суб'єктів РФ для виборних посад державних органів суб'єктів РФ і органів місцевого самоврядування. До виборним
- § 1. Адміністрація муніципального освіти в системі органів місцевого самоврядування
Адміністрація муніципального освіти - це орган місцевого самоврядування, наділений статутом муніципального освіти виконавчо-розпорядчими повноваженнями щодо вирішення питань місцевого значення та повноваженнями для здійснення окремих державних повноважень, переданих органам місцевого самоврядування федеральними та регіональними законами. Місцевої адміністрацією керує
- § 1. Правові засади організації діяльності органів і посадових осіб місцевого самоврядування
Згідно ст. 12 Конституції Російської Федерації органи місцевого самоврядування не входять до системи органів державної влади. Це зумовлює досить широку ступінь незалежності органів місцевого самоврядування від рішень і дій органів державної влади. Згідно п. "н" ч. 1 ст. 72 Конституції Російської Федерації встановлення загальних принципів організації системи органів
- § 1. Види відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування
У новій редакції Федерального закону "Про загальні принципи організації місцевого самоврядування в Російській Федерації" значно посилено контроль за виконанням органами місцевого самоврядування повноважень щодо вирішення питань місцевого значення та відповідальність цих органів за їх невиконання. Юридична відповідальність поділяється на види в чому за галузевою ознакою. У теорії
- § 2. Система муніципального права
Муніципальне право як галузь права, як наукова дисципліна має свою систему, основою якої є структура галузі права, яку вона вивчає. Система наукової дисципліни муніципального права включає в себе наступні розділи: 1. Введення в муніципальне право , що розкриває поняття муніципального права як галузі права та наукової дисципліни, його предмет і джерела,
- Стаття 16. Відшкодування збитків, заподіяних державними органами та органами місцевого самоврядування
Збитки, заподіяні громадянинові або юридичній особі в результаті незаконних дій (бездіяльності) державних органів, органів місцевого самоврядування або посадових осіб цих органів, у тому числі видання не відповідному закону чи іншому правовому акту акта державного органу або органу місцевого самоврядування, підлягають відшкодуванню Російською Федерацією, відповідним суб'єктом
- § 2. Муніципальна посаду. Муніципальний службовець.
Муніципальна посаду - це посада, передбачена статутом муніципального освіти відповідно до закону суб'єкта Федерації, з встановленими повноваженнями на вирішення питань місцевого значення та відповідальністю за здійснення цих повноважень, а також посаду в органах місцевого самоврядування, утворених відповідно до статуту муніципального освіти, з встановленими колом
- 40. Міжбюджетні відносини
міжбюджетні відносини - це взаємини між федеральними органами державної влади, органами державної влади суб'єктів РФ, органами місцевого самоврядування з питань регулювання бюджетних правовідносин, організації та здійснення бюджетного процесу. Міжбюджетні відносини виникають: 1) між органами державної влади РФ і органами державної влади
- § 2. Наділення органів місцевого самоврядування окремими державними повноваженнями.
Стаття 132 Конституції РФ передбачає, що органи місцевого самоврядування можуть наділятися законом окремими державними повноваженнями з передачею необхідних для їх здійснення матеріальних і фінансових коштів, тобто даною статтею встановлено необхідні вимоги: наділення державними повноваженнями законом - форма правової регламентації; передача необхідних коштів для
- 2.2. Предмет адміністративного права
Громадські відносини у сфері державного управління, а також управлінські відносини, що виникають в інших сферах життєдіяльності суспільства, складають предмет адміністративного права. Види управлінських відносин, що регулюються нормами адміністративного права: За суб'єктним ознакою: - між супідрядними суб'єктами державного управління (вертикальні відносини);
- Відповідальність за шкоду, заподіяну державними органами, органами місцевого самоврядування, а також посадовими особами цих органів
Відповідальність за шкоду, заподіяну публічною владою, передбачена не тільки цивільним законодавством, а й Конституцією Російської Федерації (ст. 53). Особливості даного виду зобов'язань обумовлені особливими суб'єктами відповідальності - ними є органи публічної влади або володіють владними повноваженнями їх посадові особи. До органів державної влади (федеральної і
- Е.А. Уткін, А.Ф. Денисов. Державне та муніципальне управління, 2001
У пропонованому посібнику розглядається відповідно до затвердженої навчальною програмою широке коло питань становлення та розвитку місцевого самоврядування в Росії і за кордоном, дається характеристика органів місцевого самоврядування та муніципальних утворень, розглядаються питання формування і використання місцевих фінансів, бюджетів, вдосконалення роботи органів місцевого
- § 1. Форми передачі органам місцевого самоврядування державних та інших повноважень.
Державні повноваження повністю або частково можуть передаватися органам місцевого самоврядування у двох формах: за допомогою наділення і делегування. Наділення органів місцевого самоврядування окремими державними повноваженнями здійснюється тільки законом. Таку вимогу встановлено ч. 2 ст. 132 Конституції РФ. Делегування деяких державних повноважень органам місцевого
- Контрольні питання
1. Що таке державний апарат? 2. Основні правові принципи організації та діяльності органів державної влади. 3. У чому особливість державної служби в Російській Федерації? 4 . Місце і роль органів законодавчої влади в державному апараті. 5. Судова влада в системі державних органів. 6. Система виконавчих органів в Російській Федерації. 7.
|