Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 55. Застосування допоміжних репродуктивних технологій |
||
Законодавство про охорону здоров'я громадян вперше спробувало досить повно розкрити регулювання питань відтворення (репродукції) людини і пов'язані з цим етичні, моральні і моральні аспекти. Безумовно, ключову роль у розвитку відповідних законодавчих нововведень зіграли знання соціологи права, статистичні дослідження, що дозволяють через призму методів соціологічного пізнання визначити ставлення суспільства до тих чи інших соціальних проблем і поведінки індивідів у певних життєвих ситуаціях. Особливо гострі проблеми при вивченні напрямів соціальної активності проявляються в питаннях планування сім'ї, що включають використання репродуктивних технологій, штучного переривання вагітності, стерилізації. Саме дані питання знайшли відповідне регулювання в гол. 6 "Охорона здоров'я матері та дитини, питання сім'ї та репродуктивного здоров'я" Закону про охорону здоров'я. Нагадаємо, що відповідні питання були раніше предметом регулювання розд. VII Основ законодавства 1993 р., присвяченого медичної діяльності з планування сім'ї та репродукції людини (ст. ст. 35 - 37). Треба сказати, що порівняльний аналіз положень обох законів дозволяє зробити висновок про збереження загальної структури нормативного матеріалу про репродукції людини. Правда, в Законі про охорону здоров'я ці питання отримують розвиток, визначальне більш виражену деталізацію і конкретизацію окремих аспектів. Як відомо, в Російській Федерації штучне зародження дітей допустимо за медичними показаннями за умови стійкого безпліддя, хвороби подружжя, небезпеки природного способу народження для здоров'я матері або дитини (1). Саме з цим пов'язується законодавча можливість вдаватися до сучасних методів репродуктивної медицини. --- (1) Дзвонів Г.Р. Правові основи медичного втручання в репродуктивну діяльність людини (штучне запліднення) / / Медичне право. 2005. N 2. Перш за все слід торкнутися питань про репродуктивні технологіях, які отримали розвиток в ст. 55 Закону про охорону здоров'я. І в тій зв'язку відразу ж слід звернути увагу на відсутність в статті принципових категорій, необхідних для належного правозастосування. Хоча раніше вже висловлювалися цілком справедливі зауваження окремих фахівців про відсутність на законодавчому рівні низки таких понять, як "репродукційна діяльність", "штучне запліднення", "інсемінація", "імплантація ембріона" (1). Винятком з цього переліку в прийнятому в Законі є, мабуть, поняття "сурогатне материнство", пропоноване законодавцем у ч. 9 ст. 55. --- (1) Майфат А.В., Резник Е.С. Сучасний стан та перспективи розвитку законодавства у сфері використання репродуктивних технологій / / Сімейне та житлове право. 2010. N 3. С. 17 - 20. В цілому ж законодавець дав тільки загальне уявлення про допоміжні репродуктивні технології, які відповідно до запропонованої в ч. 1 ст. 55 Закону дефініції являють собою методи лікування безпліддя, при застосуванні яких окремі або всі етапи зачаття і раннього розвитку ембріонів здійснюються поза материнського організму (у тому числі з використанням донорських та (або) кріоконсервованих статевих клітин, тканин репродуктивних органів та ембріонів, а також сурогатного материнства). Визначення конкретного механізму їх використання віддано на рівень підзаконних актів уповноважених органів виконавчої влади. Важливою новелою можна назвати можливість застосування репродуктивних технологій як особами, що перебувають у шлюбі, так і самотньою жінкою. Це представляється розумним з точки зору і соціальної, і економічної. Прихильники застосування допоміжних репродуктивних технологій щодо одиноких жінок посилаються на те, що бажання стати матір'ю має бути реалізовано незалежно від сформованого у жінки сімейного стану. Багато самотні жінки здатні самостійно забезпечити дитину матеріально і виховати його. Крім того, за справедливим думку Є.В. Григорович, "позбавлення жінки права мати дитини внаслідок того, що вона не перебуває у шлюбі, є порушенням її права на створення сім'ї" (1). --- (1) Григорович О.В. Деякі аспекти правового регулювання штучних методів репродукції / / Юрист. 1999. N 2. С. 30. Принциповим і революційним кроком законодавця є відображення на законодавчому рівні питань сурогатного материнства. Як видається, поява правового регулювання сурогатного материнства стало логічним підсумком сприйняття російським законодавцем іноземного досвіду, а також настійних рекомендацій юридичної наукової громадськості. Хоча, якщо провести побіжний аналіз практики західних країн, вирішення питань сурогатного материнства (їх легалізація, обмеження або заборона) здійснюється досить неоднозначно. Як раніше зазначалося в літературі, в більшості зарубіжних країн відносини між особами, зацікавленими у здійсненні сурогатного материнства, оформляються відповідним договором. У ньому, як правило, сурогатна мати в обмін на матеріальну компенсацію погоджується здійснити запліднення своєї яйцеклітини в своєму тілі, виносити дитину і передати його подружжю (1). --- (1) Драгонец Я., Холляндер П. Радянська медицина і право. М.: Юридична література, 1991. С. 165 - 188. Ряд країн (США (за винятком штатів Нью-Джерсі, Мічиган, Арізона), ПАР), у тому числі ближнього зарубіжжя (Україна, Казахстан, Польща, Фінляндія, Грузія), керуючись діючою демографічною політикою , позитивно вирішили питання про можливість сурогатного материнства. При цьому укладення договорів на виношування і народження дитини є цілком нормальною практикою (1). --- (1) Стеблева Є.В. Правове регулювання інституту сурогатного материнства за кордоном / / Відомості Верховної Ради. 2009. N 7. Відомі обмеження діють в Нідерландах, Великобританії, де не допускаються договірні початку сурогатного материнства, а жінці виявляється лише необхідна медична допомога в цілях забезпечення народження здорової дитини. У деяких державах, наприклад в Угорщині та Данії, сурогатною матір'ю може стати тільки родичка генетичних батьків (1). Представляється, що дана вимога закону обумовлене початковим відсутністю меркантильних причин і наявністю природного мотиву жінки виконати моральний обов'язок, допомогти близьким людям. З точки зору природних психологічних реакцій матері в ситуації, що розглядається передача народжену дитину його генетичним батькам не супроводжується якимись внутрішніми перешкодами. Крім того, підкріплює цей стан усвідомлення жінкою можливості спілкування з дитиною, участі у її вихованні і розвитку (2). --- (1) Померанцева Є.І., Козлова А.Ю., Супряга О.М. Законодавче забезпечення допоміжних репродуктивних технологій / / Проблеми репродукції. 2001. N 2. С. 61. (2) Чикин В.В. Сімейно-правове регулювання застосування допоміжних репродуктивних технологій / / Юридичний світ. 2008. N 11. Що стосується питань регулювання оформлення відносин сурогатного материнства в Законі про охорону здоров'я, то законодавець сприйняв ринковий підхід, що передбачає договірні відносини. Згідно з п. 9 ст. 55 Закону про охорону здоров'я сурогатне материнство являє собою виношування і народження дитини (у тому числі передчасні пологи) за договором, що укладається між сурогатною матір'ю (жінкою, яка виношує плід після перенесення донорського ембріона) і потенційними батьками, чиї статеві клітини використовувалися для запліднення, або самотньої жінкою, для яких виношування і народження дитини неможливо за медичними показаннями. Разом з тим варто відзначити питання вікових умов застосування допоміжних репродуктивних технологій. В Основах законодавства 1993 норма про вік, в якому допускалися штучне запліднення та імплантація ембріона, говорила лише про дітородному віці повнолітньої жінки. Конкретизація даного віку законом не встановлювалася. Треба сказати, що з точки зору медичної статистики так званий фертильний вік жінки (тобто вік, в якому жінка може виносити і народити здорову дитину) визначається як період з 15 до 49 років. Аналіз змісту ст. 55 Закону про охорону здоров'я показує, що законодавець для сурогатного материнства звузив рамки даного періоду з 20 до 35 років (1). Це видається логічним і виправданим з урахуванням фізіології жіночого організму. --- (1) У свою чергу, бути донорами статевих клітин мають право громадяни віком від 18 до 35 років, фізично і психічно здорові, що пройшли медико-генетичне обстеження (ч. 7 ст. 55). Крім укладення відповідного договору та відповідності віковим критеріям для здійснення сурогатного материнства жінка повинна дотримати ряд інших обов'язкових умов: 1) мати не менше одного здорового власної дитини; 2) отримати медичний висновок про задовільний стан здоров'я; 3) дати письмову інформовану добровільну згоду на медичне втручання; 4) отримати письмову згода чоловіка при наявності зареєстрованого шлюбу. Сурогатна мати не може бути одночасно донором яйцеклітини. Формалізація даних вимог на рівні закону є цілком розумною, принаймні в цілях уникнення адміністративних бар'єрів або інших додаткових умов для здійснення сурогатного материнства. Порядок використання допоміжних репродуктивних технологій, протипоказання і обмеження до їх застосування закріплені в Наказі МОЗ Росії від 26.02.2003 N 67 (1), визначальному питання застосування допоміжних репродуктивних технологій (ДРТ) в терапії жіночого і чоловічого безпліддя. --- (1) Наказ МОЗ Росії від 26.02.2003 N 67 "Про застосування допоміжних репродуктивних технологій (ДРТ) в терапії жіночого і чоловічого безпліддя" / / БНА ФОИВ. 2003. N 32. Згідно з Наказом ДРТ - це методи терапії безпліддя, при яких окремі або всі етапи зачаття і раннього розвитку ембріонів здійснюються поза організмом. ДРТ включають: екстракорпоральне запліднення і перенесення ембріонів в порожнину матки, ін'єкцію сперматозоїда в цитоплазму ооцита, донорство сперми, донорство ооцитів, сурогатне материнство, предимплантационний діагностику спадкових хвороб, штучну інсемінацію спермою чоловіка (донора). Екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ) використовується у світовій практиці в терапії безпліддя з 1978 р. Протипоказання для проведення ЕКЗ: соматичні та психічні захворювання, що є протипоказаннями для виношування вагітності та пологів; вроджені вади розвитку чи набуті деформації порожнини матки, при яких неможлива імплантація ембріонів або виношування вагітності; пухлини яєчників; доброякісні пухлини матки, що вимагають оперативного лікування; гострі запальні захворювання будь-якої локалізації; злоякісні новоутворення будь-якої локалізації, у тому числі в анамнезі. Редукція ембріонів / плодів може бути виконана тільки за наявності письмової інформованої згоди вагітної. Число ембріонів, які підлягають редукції, визначається жінкою за рекомендацією лікаря. Протипоказання: загроза переривання вагітності; гострі запальні захворювання будь-якої локалізації (на момент проведення процедури). Протипоказанням для хірургічного отримання сперматозоїдів є гострі інфекційні захворювання будь-якої локалізації. Штучна інсемінація (ШІ) може бути проведена шляхом введення сперми в цервікальний канал або в порожнину матки. Процедура може виконуватися як у природному менструальному циклі, так і з застосуванням індукторів суперовуляції. Протипоказання для проведення ІІ з боку жінки: соматичні та психічні захворювання, при яких протипоказана вагітність; вади розвитку і патологія матки , при яких неможливе виношування вагітності; пухлини і пухлиноподібні утворення яєчника; злоякісні новоутворення будь-якої локалізації; гострі запальні захворювання будь-якої локалізації . Слід звернути увагу на питання зберігання статевих клітин. Для цього передбачається можливість використання кріоконсервації. Тим часом в літературі вказувалося на окремі проблеми в даній сфері. Інструкція про ДРТ встановлює (п. 6.4) саму технологію медичної операції. Кріоконсервація статевих клітин проводиться тільки за наявності письмової заяви - інформованої згоди. Саме зберігання заморожених ембріонів здійснюється в спеціальних маркірованих пластикових соломинках, поміщених в рідкий азот. Однак ембріон не може з'явитися тільки лише завдяки волевиявленню однієї людини. Заморожений ембріон може зберігатися протягом досить тривалого часу, що породжує додаткові труднощі в разі виникнення конфліктних ситуацій (1). --- (1) Шукшина Ж.А. Право успадкування та сучасні репродуктивні технології / / Медичне право. 2011. N 6. С. 41 - 44. При цьому, як відзначають вчені, Інструкція визначає лише саму технологію проведеної процедури і не визначає підстави кріоконсервації (1). Тут маються на увазі ті випадки, коли громадянин має право передати свої статеві клітини на збереження, зрозуміло, під впливом об'єктивних причин. --- (1) Дзержинський Г.Б. Правове регулювання зберігання статевих клітин та ембріонів / / Медичне право. 2010. N 2. С. 12 - 17. Разом з тим зарубіжна практика допускає безкоштовне зберігання статевих клітин осіб, які перебувають на військовій та правоохоронній службі, що відноситься до випадків заповідального розпорядження своїм біологічним матеріалом (1). З практичної точки зору для окремих категорій осіб таке зберігання цілком виправдано і допустимо, оскільки їх життя піддається постійному ризику. Принаймні тим самим реалізовувалося б право на материнство і продовження роду, зокрема, дружиною загиблого співробітника. --- (1) Дзержинський Г.Б. Указ. соч. З урахуванням викладеного представляється більш вірним також передбачити не тільки технічну сторону кріоконсервації, але й випадки, коли це може бути здійснено за бажанням окремих категорій осіб. У певному сенсі дана проблема вирішена в коментованій статті, оскільки законодавець закріпив право громадян на криоконсервацию і зберігання своїх статевих клітин, тканин репродуктивних органів та ембріонів в основному, звичайно, за рахунок особистих коштів. Що стосується інших джерел оплати відповідних послуг, то така можливість сформульована скоріше на перспективу, в рамках самостійних законодавчих актів, які можуть бути прийняті в подальшому. Слід також звернути увагу на важливі обмеження, які передбачені законодавцем щодо використання репродуктивних технологій: по-перше, в таких випадках не допускається вибір статі майбутньої дитини. Виняток становлять випадки, коли є можливість наслідування захворювань, пов'язаних зі статтю; по-друге, статеві клітини, тканини репродуктивних органів і ембріони людини не можуть бути використані для промислових цілей. |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна "Стаття 55. Застосування допоміжних репродуктивних технологій" |
||
|