Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 54. Права неповнолітніх у сфері охорони здоров'я |
||
Дана стаття присвячена правам неповнолітніх у сфері охорони здоров'я, яка по змістовній частині розвиває положення ст. 7 Закону, яка розкриває пріоритет охорони здоров'я громадян. Правові норми, що регулюють права неповнолітніх у сфері охорони здоров'я, вже відомі законодавству про охорону здоров'я і, зокрема, містилися в ст. 23 розд. V Основ законодавства 1993 р., в якому регулювалися права окремих груп населення в галузі охорони здоров'я. Порівняймо норми коментованої статті з положеннями, які містила ст. 24 Основ законодавства 1993 Частина 1 коментованої статті містить основні права неповнолітніх у рамках реалізації ними права на охорону здоров'я. Слід зазначити, що на відміну від аналогічних положень ст. 24 Основ законодавства 1993 коментована стаття в деякій мірі уточнює відповідні права неповнолітніх. У цьому сенсі слід згадати подп. 1 ч. 1 даної статті, яким встановлені форми медичних обстежень доповнюються правом неповнолітнього на проходження медичних оглядів, у тому числі при вступі до освітні установи і в період навчання в них, при заняттях фізичною культурою і спортом, медичної реабілітації, наданні медичної допомоги, в тому числі в період навчання і виховання в освітніх установах. На даний період встановлені Порядок проведення диспансеризації перебувають у стаціонарних установах дітей-сиріт та дітей, які перебувають у важкій життєвій ситуації (1), а також Карта диспансеризації дитини (2). --- (1) Наказ Міністерства охорони здоров'я Росії від 03.03.2011 N 162н "Про проведення диспансеризації перебувають у стаціонарних установах дітей-сиріт та дітей, які перебувають у важкій життєвій ситуації" / / Російська газета. 2011. N 84. (2) Наказ Міністерства охорони здоров'я Росії від 09.12.2004 N 310 "Про затвердження карти диспансеризації дитини" / / БНА ФОИВ. 2005. N 22. Неповнолітні мають право на санітарно-гігієнічне просвітництво, навчання і працю в умовах, відповідних їх фізіологічним особливостям і стану здоров'я і виключають вплив на них несприятливих чинників. Як і раніше, неповнолітні мають право на медичну консультацію без справляння плати при визначенні професійної придатності. Порядок та умови проведення такої консультації встановлюються органами державної влади суб'єктів РФ. За загальним правилом надання неповнолітнім безкоштовної медичної консультації при визначенні професійної придатності в суб'єктах РФ (1) проводиться в лікувально-профілактичних закладах за місцем проживання неповнолітніх або за місцем прикріплення неповнолітніх до лікувально-профілактичним закладам для медичного обслуговування або в установах освіти при проведенні профілактичних оглядів. Така безкоштовна медична консультація зазвичай здійснюється лікарями-спеціалістами, що складаються в штатах установ освіти, а за їх відсутності - лікарями-спеціалістами лікувально-профілактичного закладу за місцем проживання неповнолітніх або за місцем прикріплення неповнолітніх до лікувально-профілактичним закладам для медичного обслуговування. --- (1) Див, наприклад: Закон Калузької області від 28.11.2005 N 142-ОЗ "Про умови диспансерного спостереження та лікування неповнолітніх в дитячих та підліткових службах і про порядок і умови надання неповнолітнім безкоштовної медичної консультації при визначенні професійної придатності". По завершенні основної загальної та (або) середньої (повної) загальної освіти на кожного неповнолітнього в лікувально-профілактичних закладах за місцем проживання неповнолітніх або за місцем прикріплення неповнолітніх до лікувально-профілактичним закладам для медичного обслуговування лікарем- фахівцем видається висновок про професійну придатність до обраної професії за встановленою формою (1). --- (1) Щур-Труханович Л.В. Організація трудової діяльності неповнолітніх / / СПС. Збережено право неповнолітнього на інформацію про стан його здоров'я в доступній формі. Доступність інформації - можливість реалізації безперешкодного доступу до інформації суб'єктів, що мають на це належні повноваження (див. коментар до ст. 22 Закону). Перелік основних прав неповнолітніх доповнений правом на надання медичної допомоги в період оздоровлення і організованого відпочинку. Організований відпочинок дітей є одним з варіантів канікулярного відпочинку і, як правило, реалізується в дитячих таборах. В даний час можна виділити три підгрупи пропозицій щодо організованого дитячому відпочинку: традиційні (профспілкові та відомчі) табору; інтернаціональні табори за кордоном, з самостійною програмою; організований відпочинок дітей, пропонований таборами (програмами) "нового типу". Конкретні медичні послуги дітям в закладах відпочинку та оздоровлення визначені ГОСТом Р 52887-2007 (затверджений Наказом Ростехрегулювання від 27.12.2007 N 565-ст (1)) і введені в дію в стандарті з 01.01.2009 . --- (1) Послуги дітям у закладах відпочинку та оздоровлення. ГОСТ Р 52887-2007 (затв. Наказом Ростехрегулювання від 27.12.2007 N 565-ст). М.: Стандартінформ, 2008. Послуги, що надаються дітям в закладах відпочинку та оздоровлення в частині медичних послуг, - це послуги, що забезпечують охорону здоров'я, своєчасне надання медичної допомоги, профілактику захворювань та формування навичок здорового способу життя у дітей, контроль за дотриманням санітарно-гігієнічних і протиепідемічних вимог. Більш конкретний зміст основних видів медичних послуг закріплено в п. 5.2 стандарту. Як встановлено стандартом, медичні послуги слід надавати в наступному складі і формах: виявлення дітей, які потребують невідкладної медичної допомоги; надання медичної допомоги; доставка дітей у разі потреби в стаціонарне медичне установа; проведення динамічного спостереження за станом здоров'я дітей; організація та проведення консультацій та бесід з питань здорового способу життя; санітарно-просвітницька робота з дітьми; організація консультативного прийому лікарями-спеціалістами; організація проведення медичних процедур лікарями (стоматологами та іншими фахівцями) і занять - логопедами; проведення лікувально-профілактичних, санітарно-гігієнічних і протиепідемічних заходів; індивідуальна робота з дітьми, спрямована на попередження шкідливих звичок (вживання алкоголю, наркотиків, паління, токсикоманія); підготовка дітей до відповідального батьківства, навчання основам планування сім'ї, профілактики венеричних захворювань, ВІЛ-інфекції та СНІДу; розробка і реалізація спеціальних програм оздоровлення дітей-інвалідів та дітей, які страждають хронічними захворюваннями; проведення заходів з профілактики травматизму. Частина 2 коментованої статті в цілому відтворює правила щодо права неповнолітніх хворих наркоманією на інформовану добровільну згоду на медичне втручання або на відмову від нього, встановлені в ст. 24 Основ. До даних категорій осіб, які мають можливість реалізації зазначених прав, віднесені неповнолітні, хворі на наркоманію у віці старше 16 років, і інші неповнолітні у віці старше 15 років. Частина 3 коментованої статті дещо змінена в сенсі категорій неповнолітніх осіб та їх віку, які можуть міститися в спеціалізованих організаціях. Крім того, зміни торкнулися власне організацій, в яких можуть міститися відповідні категорії неповнолітніх. Якщо раніше законодавство вело мова про неповнолітніх з вадами фізичного або психічного розвитку, то тепер законодавець уточнив дану категорію і включає в неї дітей-сиріт, дітей, які залишилися без піклування батьків, і дітей, які перебувають у важкій життєвої ситуації. Дефініцію поняття "діти-сироти, діти, які залишилися без піклування батьків" містить Федеральний закон від 21.12.1996 N 159-ФЗ "Про додаткові гарантії щодо соціальної підтримки дітей-сиріт та дітей, які залишилися без піклування батьків "(1). --- (1) СЗ РФ. 1996. N 52. Ст. 5880. Діти-сироти. Законодавець виходить із загального уявлення про дітей сиріт як про неповнолітніх особах, тобто не досягли віку 18 років. При цьому цивільний закон про осіб, які не досягли 18 років, окремо виділяє малолітніх (особи віком від 6 до 14 років), пов'язуючи таку градацію з певним рівнем психічного розвитку особистості, послідовно наділяючи її новими елементами правоздатності. Особи віком від 14 до 18 років отримують додатковий обсяг прав і обов'язків у рамках цивільно-правових відносин. При цьому законодавець, даючи визначення дітям-сиротам, бере до уваги юридичний стан (неповнолітні), а також юридичний факт - смерть обох або єдиного батька. Тільки в сукупності такі елементи можуть скласти юридичну категорію "сироти". Діти, які залишилися без піклування батьків. Така категорія, як діти, що залишилися без піклування батьків, розкривається більш широко, оскільки містить значну кількість підстав для віднесення дитини до особи, що залишився без піклування. Законодавець при цьому відтворює поняття дитини як особи, яка не досягла віку 18 років, визначаючи умови відсутності батьківського піклування. Головним і визначальним фактором на відміну від дітей-сиріт є знаходження в живих батьків (одного з них) такої дитини, тоді як категорія "діти-сироти" завжди має на увазі смерть (незалежно від причин) батьків такої дитини. В якості підстав для віднесення особи віком до 18 років до категорії дітей, які залишилися без піклування батьків, виступають: відсутність батьків або позбавлення їх батьківських прав; обмеження їх у батьківських правах; визнання батьків безвісно відсутніми, недієздатними (обмежено дієздатними); знаходження їх в лікувальних установах; оголошення їх померлими; відбування ними покарання в установах, що виконують покарання, у вигляді позбавлення волі; знаходження в місцях утримання під вартою підозрюваних і звинувачених у вчиненні злочинів; ухилення батьків від виховання дітей або від захисту їхніх прав та інтересів; відмова батьків взяти своїх дітей із виховних, лікувальних установ, закладів соціального захисту населення та інших аналогічних установ; інші випадки визнання дитини залишилися без піклування батьків у встановленому законом порядку. Особи з числа дітей-сиріт та дітей, які залишилися без піклування батьків. Законом передбачена спеціальна категорія громадян стосовно для реалізації його положень - особи з числа дітей-сиріт та дітей, які залишилися без піклування батьків. Даний термін введений для категоризації дітей-сиріт та дітей, які залишилися без піклування батьків, для збереження передбачених гарантій і після досягнення ними встановленого вікового бар'єру. Під такими громадянами закон розуміє осіб віком від 18 до 23 років, у яких, коли вони перебували у віці до 18 років, померли або обидва батько. Крім того, в рамках цього ж вікової межі надаються гарантії для інших категорій громадян, зазначених у коментованому Законі (наприклад, осіб, що позбулися обох батьків або єдиного батька в період свого навчання в освітніх установах). Таке формулювання забезпечує розповсюдження встановлених гарантій для дітей-сиріт на момент, коли вони вже досягли повноліття і за критеріями, встановленими законодавцем, повинні втратити надані права. Поняття "діти, що перебувають у важкій життєвій ситуації" закріплено у Федеральному законі про основні гарантії прав дитини в РФ. Згідно ст. 1 зазначеного Закону, діти, що перебувають у важкій життєвій ситуації, це діти: залишилися без піклування батьків; інваліди; с обмеженими можливостями здоров'я, тобто мають вади у фізичному та (або) психічному розвитку; жертви збройних і міжнаціональних конфліктів, екологічних і техногенних катастроф, стихійних лих; з родин біженців і вимушених переселенців; опинилися в екстремальних умовах; жертви насильства; діти, які відбувають покарання у вигляді позбавлення волі у виховних колоніях; знаходяться в спеціальних навчально-виховних закладах; проживають в малозабезпечених сім'ях; діти з відхиленнями в поведінці; життєдіяльність яких об'єктивно порушена в результаті обставин, що склалися і які не можуть подолати дані обставини самостійно або за допомогою сім'ї. Новацією в ситуації, що розглядається є встановлення законодавцем конкретної часової межі знаходження позначених осіб у відповідних організаціях, яка визначається як досягнення неповнолітнім 4-річного віку включно. Слід також врахувати, що підставою для поміщення в організації системи соціального захисту позначених категорій неповнолітніх було заява батьків або осіб, які їх замінюють. Тепер така підстава із законодавства виключено. Як випливає з колишнього законодавства, неповнолітні повинні були міститися в установах системи соціального захисту. Тепер законодавець встановив, що неповнолітні можуть міститися в медичних організаціях державної і муніципальної системи охорони здоров'я. Цілком природно, що робота зазначених організацій, у тому числі в частині режиму утримання неповнолітніх осіб, визначається органами державної влади суб'єктів РФ. |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна "Стаття 54. Права неповнолітніх у сфері охорони здоров'я" |
||
|