Головна
ГоловнаМитне, податкове, медичне правоМедичне право → 
« Попередня Наступна »
А . А. Кирилова. Науково-практичний коментар до Федерального закону "Про основи охорони здоров'я громадян у Російській Федерації", 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 31. Перша допомога

Коментар до статті 31
Дуже важлива гарантія дотримання прав громадян на охорону здоров'я забезпечується, як правило, в рамках першої допомоги, від належного та своєчасного надання якої багато в багатьох випадках залежать успіх медичної допомоги і відповідно життя людини. Тому невипадково законодавець приділив спеціальну увагу питанням надання першої допомоги. Зокрема, в Законі про охорону здоров'я ці питання регулює ст. 31. Слід зазначити, що питання правового регулювання надання першої допомоги не так давно увійшли в медичне право (введені в Основи законодавства 1993 р. в 2009 р.) (1).
---
(1) Федеральний закон від 25.11.2009 N 267-ФЗ "Про внесення змін до Основ законодавства України про охорону здоров'я громадян і окремі законодавчі акти Російської Федерації" / / Відомості Верховної. 2009. N 48. Ст. 5717.
Нагадаємо, що мова йде про ст. 19.1 Основ законодавства, в якій згадані суб'єкти, зобов'язані надавати відповідну допомогу за законом. Правда, зазначена стаття на відміну від ст. 31 Закону про охорону здоров'я не містила не тільки конкретних станів, при яких дана допомога може надаватися, і відповідних заходів з надання допомоги, але і навіть умов визначення даних станів (заходів).
У Законі про охорону здоров'я дана норма є (ч. 2 ст. 31), але передбачає вирішення відповідних питань на рівні підзаконного акту уповноваженим федеральним органом виконавчої влади, який, як видається, має бути прийнятий в самий найближчий час. Важливість даного документа важко переоцінити.
Слід звернути увагу на пропонований законодавцем перелік осіб, зобов'язаних надавати медичну допомогу. Крім медичних працівників законодавець до них відносить:
співробітників органів внутрішніх справ РФ;
співробітників, військовослужбовців та працівників Державної протипожежної служби;
рятувальників аварійно-рятувальних формувань та аварійно-рятувальних служб.
Порівняно з Основами законодавства 1993 даний перелік зазнав змін, і з переліку осіб, зобов'язаних за законом надавати першу допомогу, виключені водії транспортних засобів. При цьому законодавець не забув про дану категорію осіб та все ж передбачив не обов'язок, а їхнє право надавати таку допомогу за наявності відповідної підготовки і навичок.
Треба сказати, що дане нормативне рішення законодавця не можна оцінити однозначно. З одного боку, бачиться доцільним виключення з переліку зобов'язаних осіб водіїв, оскільки навряд чи дані особи володіють відповідними медичними навичками і фактично своїми діями можуть тільки погіршити стан потерпілого. З іншого боку, і серед водіїв може знайтися чимало громадян, які мають медичну освіту, але в даному випадку вже не зобов'язаних надавати відповідну допомогу.
Проблема всім відома й очевидна й криється у практичному протиріччі вимог законодавства з підготовки водіїв та кримінального права. Якщо в сучасних умовах, коли навчання практичного водіння передбачає поглибленого вивчення питань надання першої допомоги, поставити в обов'язки водія транспортного засобу її надання, то це неминуче в багатьох випадках може спричинити кримінально-правові наслідки дій (а в даній ситуації - швидше бездіяльності) водіїв у вигляді кримінальної відповідальності за ст. 124 "Ненадання допомоги хворому" УК РФ.
Видається, що, навіть якщо водій і володіє такими навичками, ніхто не зможе його зобов'язати надати дану допомогу, оскільки навчальні програми курсів з підготовки водіїв не дозволяють достатньою мірою отримати хоча б елементарні навички першої допомоги потерпілому .
Перш ніж вводити таку норму, напевно, варто було б на інституціональному рівні підготувати необхідну навчальну базу для автошкіл, забезпечити перепідготовку власників транспортних засобів. Поки ж право водіїв, яке законодавець встановив, є скоріше декларативним моральним обов'язком, ні до чого не зобов'язує.
Тим часом, конструюючи положення даної статті, законодавець, на нашу думку, не врахував правил формальної юридичної логіки при формулюванні переліку зобов'язаних осіб. На цей факт, до речі, на етапі розгляду законопроекту звертали увагу окремі фахівці (1).
---
(1) Не випадково у зв'язку з цим пропонувалася проста формулювання про те, що "медичні та фармацевтичні працівники зобов'язані надавати першу невідкладну медичну допомогу громадянам у дорозі, на вулиці, в інших громадських місцях і на дому". Див: Сергєєв Ю.Д., Боговская Е.А. Модернізація законодавства: проект Закону "Про основи охорони здоров'я громадян у Російській Федерації" / / Медичне право. 2011. N 4. С. 3 - 10.
Перераховуючи зобов'язаних осіб, законодавець по незрозумілою причини просто не вказав медичних і фармацевтичних працівників, обмежившись загальною фразою про осіб, зобов'язаних надавати першу допомогу у відповідності з федеральним законом або зі спеціальним правилом. А адже саме ці категорії осіб мають відповідне медичну освіту і в першу чергу повинні здійснювати свої обов'язки незалежно від їх медичної спеціальності та посадової інструкції у випадках, коли людині потрібно первинна допомога медичного характеру.
На тлі загальної тенденції законодавця до визнання загальності навичок первинної допомоги почасти справедливим виглядає думка про поставлення студентам медичних вузів залежно від курсу навчання обов'язки надання першої допомоги хворому (потерпілому) (1). Проте все ж закріплення імперативного правила про надання допомоги в даній ситуації не зовсім коректно. Враховуючи статус учня, який не пройшов процедуру присвоєння відповідної кваліфікації, більш логічним і послідовним представляється закріплення права таких осіб надавати відповідну допомогу.
---
(1) Сергєєв Ю.Д., Боговская Е.А. Указ. соч.
Більше того, Наказом Міністерства охорони здоров'я Росії від 15.01.2007 N 30 (1) були затверджені правила допуску студентів вищих і середніх медичних навчальних закладів до участі у наданні медичної допомоги громадянам, спрямованого на підставу освітньої програми. Згідно з Порядком допуску участь студентів у наданні медичної допомоги громадянам вона здійснюється лише за згодою пацієнтів або їх законних представників.
---
(1) Наказ Міністерства охорони здоров'я Росії від 15.01.2007 N 30 "Про затвердження Порядку допуску студентів вищих і середніх медичних навчальних закладів до участі у наданні медичної допомоги громадянам" / / БНА ФОИВ. 2007. N 8.
У той же час надання допомоги хворим має будуватися під контролем медичного персоналу, що заміщує штатні посади в медичній організації. Такі співробітники визначаються керівником медичної організації і несуть відповідальність у порядку і на умовах, встановлених законодавством РФ.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 31. Перша допомога "
  1. Частина перша
    Частина
  2. Частина перша
    Частина
  3. ЧАСТИНА ПЕРША
    ЧАСТИНА
  4. Президенти Російської Федерації Б. ЄЛЬЦИН і В.ПУТІН. Цивільний кодекс Російської Федерації (зі змінами від 20.04.2012г.). Частина перша, 2012
    Цивільний кодекс Російської Федерації (зі змінами від 20.04.2012г.). Частина
  5. Глава перша. РЕЧІ
    Глава перша.
  6. Глава перша. СТАНОВЛЕННЯ РИМУ
    Глава перша. СТАНОВЛЕННЯ
  7. Глава перша. СІМЕЙНЕ ПРАВО І СІМ'Я
    Глава перша. СІМЕЙНЕ ПРАВО І
  8. Глава перша. РОЗВИТОК ЮРИДИЧНОЇ НАУКИ
    Глава перша. РОЗВИТОК ЮРИДИЧНОЇ
  9. Глава перша. НАРОДНІ ЗБОРІВ І СЕНАТ
    Глава перша. НАРОДНІ ЗБОРІВ І
  10. Глава перша. ЕКОНОМІЧНІ І ПОЛІТИЧНІ ВІДНОСИНИ - Колонат
    Глава перша. ЕКОНОМІЧНІ І ПОЛІТИЧНІ ВІДНОСИНИ -
  11. Глава перша. ДЕРЖАВНЕ ПРИСТРІЙ ЗА ЧАСІВ ОЛІГАРХІЇ
    Глава перша. ДЕРЖАВНЕ ПРИСТРІЙ ЗА ЧАСІВ
  12. Глава перша. ОРГАНІЗАЦІЯ ЦЕНТРАЛІЗОВАНОЇ ДЕРЖАВНОЇ ВЛАДИ
    Глава перша. ОРГАНІЗАЦІЯ централізованого державного
  13. Глава перша. ПОНЯТТЯ І СТАНОВЛЕННЯ ГРОМАДЯНСЬКОГО ПРОЦЕСУ
    Глава перша. ПОНЯТТЯ І СТАНОВЛЕННЯ ГРОМАДЯНСЬКОГО
© 2014-2022  yport.inf.ua