Головна
ГоловнаМитне, податкове, медичне правоМедичне право → 
« Попередня Наступна »
А.А. Кирилова. Науково-практичний коментар до Федерального закону "Про основи охорони здоров'я громадян у Російській Федерації", 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 67. Проведення патолого-анатомічних розтинів

Коментар до статті 67
Регулювання питань проведення патолого-анатомічних розтинів на рівні федерального законодавства не є принципово новим юридичним рішенням і відомо медичного права завдяки ст . 48 Основ законодавства 1993 Нагадаємо, що названа стаття має аналогічну назву, проте можна виявити різницю в змістовній частині обох норм. Нашедший закріплення в коментованому Законі варіант конструктивно більш розгорнуто і конкретизує ряд принципових питань проведення розтину, що враховують морально-етичні та технічні аспекти.
У пункті 1 коментованої статті закріплена мета проведення патолого-анатомічного розтину - отримання даних про причину смерті людини і діагнозі захворювання, що в принципі було закріплено в Основах законодавства 1993
У незмінному вигляді залишені питання регулювання порядку проведення розтину. Даний порядок, як випливає зі змісту норми п. 2 даної статті, визначається уповноваженим федеральним органом виконавчої влади.
Такий документ був прийнятий у формі Положення про порядок проведення патолого-анатомічних розтинів Минздравмедпромом Росії (1) ще в 1994 р. і продовжує діяти в справжній період, як видається, до прийняття нового порядку. У Положенні передбачається, що патолого-анатомічний розтин проводиться в патолого-анатомічних бюро і відділеннях лікувально-профілактичних закладів строго відповідно до законодавства РФ.
---
(1) Наказ Минздравмедпрома РФ від 29.04.1994 N 82 "Про порядок проведення патолого-анатомічних розтинів" / / Російські вести. 1994. N 108.
У випадках смерті від насильницьких причин або підозр на них, від механічних пошкоджень, отруєнь, в тому числі етиловим алкоголем, механічної асфіксії, дії крайніх температур, електрики, після штучного аборту, виробленого поза лікувальним закладом, а також при невстановленого особи померлого труп підлягає судово-медичного дослідження. Наказом Міністерства охорони здоров'я Росії від 12.05.2010 N 346н (1) визначено особливості порядку організації і проведення експертизи трупа. При розтині трупа не допускається спотворення відкритих частин тіла.
---
(1) Наказ Міністерства охорони здоров'я Росії від 12.05.2010 N 346н "Про затвердження Порядку організації та виробництва судово-медичних експертиз в державних судово-експертних установах Російської Федерації" / / Російська газета. 2010. N 186.
Крім того, Положенням врегульовані порядок призначення і проведення розтинів трупів померлих у стаціонарі; порядок направлення і проведення патолого-анатомічного розтину трупа дорослої людини, померлого поза стаціонару; порядок розтину трупів мертвонароджених та новонароджених; порядок розтину дитячих трупів.
Як і раніше, збережена нормативна конструкція умов, що перешкоджають проведенню патолого-анатомічних заходів.
Як позитивної новації слід розглядати закріплення на рівні Закону переліку підстав, за наявності яких розтин проводиться незалежно від зовнішніх суб'єктивних факторів, зокрема всупереч релігійних мотивів і волі померлого, заборони з боку його родичів. Нагадаємо, що раніше конструкція норми містила відсильний елемент. Це, в свою чергу, робить коментовані положення статті нормою прямої дії.
До розглянутих обставинам віднесені:
підозра на насильницьку смерть;
неможливість встановлення заключного клінічного діагнозу захворювання, що призвів до смерті, і (або) безпосередньої причини смерті;
надання померлому пацієнтові медичної організацією медичної допомоги в стаціонарних умовах менш однієї доби;
підозра на передозування або непереносимість лікарських препаратів або діагностичних препаратів;
смерть:
1) пов'язана з проведенням профілактичних, діагностичних, інструментальних, анестезіологічних, реанімаційних, лікувальних заходів, під час або після операції переливання крові та (або) її компонентів ;
2) від інфекційного захворювання або при підозрі на нього;
3) від онкологічного захворювання при відсутності гістологічної верифікації пухлини;
4) від захворювання, пов'язаного з наслідками екологічної катастрофи;
5) вагітних, породіль, породіль (включаючи останній день післяпологового періоду) і дітей віком до 28 днів життя включно;
народження мертвої дитини;
необхідність судово-медичного дослідження.
Принциповою новелою регулювання процесу патолого-анатомічного розтину слід вважати закріплення методології проведення дослідження, оскільки Основи законодавства 1993 дані питання не регулювали.
Як визначено в Законі, діагностичний процес може включати використання гістологічного, біохімічного, мікробіологічного та інших необхідних методів досліджень як єдиного комплексу методу наукового пізнання з метою виявлення причин смерті людини, ускладнень основного захворювання і супутнього захворювання, його стану.
Надаючи необхідне з наукової точки зору значення методології досліджень, що сприяють досягненню максимально можливих результатів у встановленні причин смерті та діагностиці захворювань померлого, Законом виключається право уповноважених осіб давати згоду на проведення таких досліджень. Цим зокрема виключається можливість визначати конкретну методику проведення експертизи.
Результати проведених патолого-анатомічних заходів закріплюються в письмовій формі у вигляді висновку про причину смерті і діагнозі захворювання.
При цьому в Законі значно розширено перелік осіб, які вправі вимагати відповідний висновок. До них віднесені:
чоловік;
близькі родичі
інші родичі або законний представник померлого (за відсутності близьких родичів);
правоохоронні органи;
органи, що здійснюють державний контроль якості та безпеки медичної діяльності;
орган, що здійснює контроль якості та умов надання медичної допомоги , на їх вимогу.
При цьому в якості процесуальної гарантії захисту прав і законних інтересів померлої особи, а також його представників їм надано право оскаржити висновок про результати патолого-анатомічного розтину до суду.
Відзначимо, що раніше діюче законодавство таких положень не містило.
Пункт 6 коментованої статті практично відтворює аналогічні нормативні положення Основ законодавства 1993 щодо права чоловіка, близьких родичів або законного представника запросити лікаря-спеціаліста (за наявності його згоди) для участі в патолого-анатомічному розтині.
В цілому це забезпечує можливість об'єктивних висновків за результатами проведених досліджень. У той же час слід зазначити, що на відміну від Основ законодавства 1993 коментована стаття не містить норми про право родичів померлого провести незалежну експертизу. Однак ця обставина не применшує права громадян на отримання альтернативних суджень про причини смерті і діагнозі захворювання близького їм людини, оскільки відповідні положення "перекочували" в ст. 58 Закону про охорону здоров'я, присвячену питанням медичної експертизи.
Нагадаємо, що згідно з п. 3 зазначеної статті громадяни мають право на проведення незалежної медичної експертизи у порядку та у випадках, які встановлені положенням про незалежної медичної експертизи, затвердженого Урядом РФ (див. коментар до ст. 58 Закону).
На закінчення коментованої статті закріплено положення про те, що патолого-анатомічний розтин проводиться з дотриманням належного ставлення до тіла померлої людини і збереженням максимально його анатомічної форми.
Положення коментованої статті набрали чинності з 1 січня 2012 р. (див. коментар до п. 2 ст. 101 Закону).
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 67. Проведення патолого-анатомічних розтинів "
  1. Відшкодування необхідних витрат, викликаних передсмертній хворобою спадкодавця, а також витрат на його гідні похорони
    Необхідні витрати, викликані передсмертної хворобою спадкодавця , витрати на його гідні похорони, включаючи необхідні витрати на оплату місця поховання спадкодавця, витрати на охорону спадщини та управління ним, а також витрати, пов'язані з виконанням заповіту, відшкодовуються за рахунок спадщини в межах його вартості. Вимоги про відшкодування зазначених витрат можуть бути пред'явлені до
  2. Стаття 16.13. Проведення вантажних і (або) інших операцій без дозволу митного органу
    Транспортування, навантаження, вивантаження, перевантаження, виправлення пошкоджень упаковки, упакування, перепакування, прийняття для перевезення перебувають під митним контролем товарів і (або) транспортних коштів, взяття проб і зразків таких товарів або розтин приміщень або інших місць, де можуть знаходитися зазначені товари та (або) транспортні засоби, без дозволу митного органу - тягне
  3. Стаття 1126. Закрите заповіт
    1. Заповідач має право зробити заповіт, що не надаючи при цьому іншим особам, у тому числі нотаріусу, можливості ознайомитися з його змістом (закрите заповіт). 2. Закрите заповіт має бути власноручно написано і підписано заповідачем. Недотримання цих правил тягне за собою недійсність заповіту. 3. Закрите заповіт у заклеєному конверті передається заповідачем
  4. Закрите заповіт і порядок його оформлення
    Закрите заповіт складається в тому випадку, коли заповідач бажає повністю зберегти таємницю заповіту. Воно не надається для ознайомлення нікому, в тому числі і нотаріусу, але для його здійснення необхідно дотримати наступні вимоги: 1) заповіт має бути власноручно написано і підписано заповідачем, тобто при складанні закритого заповіту не можна використовувати технічні
  5. Стаття 49. Медичні відходи
    Коментар до статті 49 Дана стаття є новелою законодавства про охорону здоров'я і, відповідно, вперше знайшла нормативне закріплення. Загальну нормативну базу, яка регулює правові основи поводження з відходами з метою запобігання шкідливого впливу на здоров'я людини і навколишнє середовище, а також залучення їх у господарський обіг в якості додаткових
  6. Закрите заповіт
    . Попередні форми допускають можливість знайомитися зі змістом заповіту особам, бере участі в оформленні заповіту, що не завжди прийнятно для заповідача. Закрите заповіт надає заповідачеві можливість зробити заповіт, виключаючи можливість ознайомлення з його змістом будь-яких осіб, в тому числі і нотаріуса, аж до моменту подання нотаріусу свідоцтва про смерть
  7. Стаття 182. Оголошення і дослідження листування і телеграфних повідомлень громадян
    Коментар до статті Таємниця зв'язку. § 1. Кожен має право на таємницю листування, телефонних переговорів, поштових, телеграфних та інших повідомлень. Обмеження цього права допускається лише на підставі судового рішення (ч. 2 ст. 23 Конституції РФ). § 2. Таємниця листування, поштових, телеграфних та інших повідомлень, що входять в сферу діяльності операторів поштового зв'язку, гарантується державою.
  8. § 3. Злочини проти здоров'я
    У російському кримінальному законодавстві здавна переступив-лення проти здоров'я зв'язувалися з заподіянням тілесних по-пошкоджень (ранами, покаліченням). З поширенням у суспільстві християнства погляд на здоров'я людини змінюється. Під увагу вже береться не тільки фізична, але і психічна сфера людини, її душа. Охороні стало підлягати соматичне і психічне здоров'я. Тому
  9. Стаття 10.9. Проведення меліоративних робіт з порушенням проекту
    Проведення меліоративних робіт з порушенням проекту проведення меліоративних робіт - тягне за собою попередження або накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від однієї тисячі п'ятисот до двох тисяч рублів; на посадових осіб - від трьох тисяч до чотирьох тисяч рублів; на юридичних осіб - від тридцяти тисяч до сорока тисяч рублів. (В ред. Федеральних законів від 22.06.2007 N 116-ФЗ, від
  10. Стаття 42. Проведення першого Всеросійського з'їзду адвокатів
    1-5. Положення, що містяться в статті, в даний час реалізовані і в коментарі не потребують. Про порядок проведення Всеросійського з'їзду адвокатів - див коментар до ст.
  11. Стаття 41. Проведення установчих зборів (конференцій) адвокатів
    1-7. Положення, що містяться в статті, в даний час реалізовані і в коментарі не потребують. Про порядок проведення зборів (конференцій) адвокатів - див коментар до ст.
  12. Стаття 5.11. Проведення передвиборної агітації, агітації з питань референдуму особами, яким участь в її проведенні заборонено федеральним законом
    (в ред. Федерального закону від 04.07.2003 N 94-ФЗ) Проведення передвиборної агітації, агітації з питань референдуму особами, яким участь в її проведенні заборонено федеральним законом, а одно залучення до проведення передвиборної агітації, агітації з питань референдуму осіб, які не досягнуть на день голосування віку 18 років, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян
  13. Стаття 5.11. Проведення передвиборної агітації, агітації з питань референдуму особами, яким участь в її проведенні заборонено федеральним законом (В ред. Федерального закону від 04.07.2003 N 94-ФЗ)
      Проведення передвиборної агітації, агітації з питань референдуму особами, яким участь в її проведенні заборонено федеральним законом, а одно залучення до проведення передвиборної агітації, агітації з питань референдуму осіб, які не досягнуть на день голосування віку 18 років, у формах і методами, які заборонені федеральним законом, - (в ред. Федерального закону від 21.07.2005 N
  14. Стаття 19.6.1. Недотримання посадовими особами органів державного контролю (нагляду) вимог законодавства про державний контроль (нагляд)
      (Введена Федеральним законом від 27.07.2010 N 239-ФЗ) 1. Недотримання посадовими особами федеральних органів виконавчої влади, органів виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації, уповноважених на здійснення державного контролю (нагляду), вимог законодавства про державний контроль (нагляд), що виразилося у проведенні перевірки за відсутності підстав для її
  15. Стаття 10.9. Проведення меліоративних робіт з порушенням проекту
      Проведення меліоративних робіт з порушенням проекту проведення меліоративних робіт - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від п'ятнадцяти до двадцяти мінімальних розмірів оплати праці; на посадових осіб - від тридцяти до сорока мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від трьохсот до чотирьохсот мінімальних розмірів оплати
  16. Стаття 16.13. Вчинення вантажних чи інших операцій з товарами, що перебувають під митним контролем, без дозволу або повідомлення митного органу
      1. Здійснення операцій з розвантаження, навантаження, розвантаження, перевантаження (перевалки) чи інших вантажних операцій з товарами, що перебувають під митним контролем, взяття проб і зразків таких товарів, розтин приміщень або інших місць, де можуть знаходитися такі товари, або заміна транспортного засобу міжнародного перевезення , що перевозить товари, що знаходяться під митним контролем, без
  17. Стаття 449. Наслідки порушення правил проведення торгів
      1. Торги, проведені з порушенням правил, встановлених законом, можуть бути визнані судом недійсними за позовом зацікавленої особи. 2. Визнання торгів недійсними тягне недійсність договору, укладеного з особою, що виграв
  18. Стаття 7.30. Порушення порядку розміщення замовлення на поставки товарів, виконання робіт, надання послуг для потреб замовників (В ред. Федерального закону від 08.05.2010 N 83-ФЗ) (Введена Федеральним законом від 02.02.2006 N 19-ФЗ)
      1. Порушення посадовою особою замовника, посадовою особою уповноваженого органу, юридичною особою, залученими на основі договору для здійснення функцій з розміщення замовлення на поставки товарів, виконання робіт, надання послуг для потреб замовника шляхом проведення торгів (далі - спеціалізована організація), строків опублікування в офіційному друкованому виданні або термінів розміщення на
© 2014-2022  yport.inf.ua