Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
А.Б. Агапов. Постатейний коментар до кодексу російської федерації про адміністративні правопорушення. Розширений, з використанням матеріалів судової практики, 2004 - перейти до змісту підручника

Стаття 5.11. Проведення передвиборної агітації, агітації з питань референдуму особами, яким участь в її проведенні заборонено федеральним законом


(в ред. Федерального закону від 04.07.2003 N 94-ФЗ)
Проведення передвиборної агітації, агітації з питань референдуму особами, яким участь в її проведенні заборонено федеральним законом, а одно залучення до проведення передвиборної агітації, агітації з питань референдуму осіб, які не досягнуть на день голосування віку 18 років, -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від десяти до п'ятнадцяти мінімальних розмірів оплати праці; на посадових осіб - від двадцяти до тридцяти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від двохсот до трьохсот мінімальних розмірів оплати праці.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 5.11. Проведення передвиборної агітації, агітації з питань референдуму особами, яким участь в її проведенні заборонено федеральним законом "
  1. § 2. Принципи і гарантії виборчого права
    проведення виборів в особливих умовах. До особливих умов відноситься, наприклад, ситуація, коли уповноважений на призначення виборів орган не виконує дану обов'язок. Принципи організації виборів. У числі принципів організації виборів організація - виборів виборчими комісіями, незалежними від державних, муніципальних органів, недержавних об'єднань. Тут же територіальний
  2. Стаття 12. Обов'язки поліції
    стаття 141 КПК РФ називається "Заява про злочин". Порядку прийняття заяви про явку з повинною присвячена наступна стаття, яка так і називається "Явка з повинною". У ній законодавець посилається на ч. 3 ст. 141 КПК РФ. Однак нічого не говорить про те, що на порядок прийняття явки з повинною поширюється і ч. 4 ст. 141 КПК РФ. Тому видається, що ч. 4 ст. 141 КПК РФ не має
  3. § 3. Освіта та організація діяльності виборчих комісій
    проведення муніципальних виборів здійснюється системою виборчих комісій, очолюваної Центральною виборчою комісією (ЦВК) РФ. У зазначену систему також входять виборчі комісії суб'єктів Федерації, муніципальних утворень, окружні, дільничні виборчі комісії. В організації муніципальних виборів можуть також брати участь територіальні (районні, міські та
  4. § 6. Фінансування виборів
    проведення виборів, діяльності виборчих комісій, інших суб'єктів, задіяних у даному процесі; 2) фінансування передвиборних кампаній кандидатів, виборчих об'єднань, блоків. Фінансове забезпечення підготовки і проведення виборів. Витрати, пов'язані з підготовкою та проведенням муніципальних виборів, експлуатацією та розвитком засобів автоматизації і навчанням організаторів
  5. § 1. Форми прямої демократії як елементи системи місцевого самоврядування
    проведення місцевого референдуму з питання зміни статуту муніципального освіти стає протиправним. Адже дуже багато статути муніципальних утворень містять положення про те, що ряд принципових статей статуту, наприклад про систему місцевого самоврядування, статус представницького органу місцевого самоврядування, статус глави муніципального освіти та ін, заборонено змінювати
  6. Стаття 141. Перешкоджання здійсненню виборчих прав чи роботі виборчих комісій Коментар до статті 141
    статтями про злочини проти здоров'я особистості не потрібно. Сукупність злочинів матиме місце, якщо застосування насильства спричинило заподіяння тяжкої шкоди здоров'ю. Об'єктивними ознаками складу злочину, передбаченого ч. 3 даної статті, є: 1) втручання у здійснення виборчою комісією, комісією референдуму її повноважень, встановлених
  7. Стаття 259. Подача заяви про захист виборчих прав і права на участь у референдумі громадян Російської Федерації
    проведення виборів і референдуму супроводжувалося введенням спеціальних норм, що регламентують здійснення судового контролю у сфері виборчих відносин. Цивільно-процесуальні норми були включені в Федеральні закони: від 10 жовтня 1995 р. "Про референдум Російської Федерації", від 24 червня 1999 р. "Про вибори депутатів Державної Думи Федеральних Зборів Російської Федерації", від
  8. 36.5. Організація управління телебаченням і радіомовленням
    проведення загальнодержавних і міжнародних заходів, організація яких покладається на Кабінет Міністрів України; 6) висвітлення діяльності центральних і місцевих органів виконавчої влади, судів загальної юрисдикції та Конституційного Суду, важливих фактів діяльності органів місцевого самоврядування; 7) надання в установленому законодавством порядку ефірного часу
  9. Стаття 5.8. Порушення передбачених законодавством про вибори і референдуми порядку та умов проведення передвиборної агітації, агітації з питань референдуму на каналах організацій, що здійснюють теле-та (або) радіомовлення, і в періодичних друкованих виданнях
    проведення референдуму, іншої групи учасників референдуму, іншою особою, уповноваженою виступати від імені кандидата, виборчого об'єднання, виборчого блоку або залученим зазначеними особами до проведення передвиборної агітації, або особою, що заміщає державну посаду категорії "А" або виборну муніципальну посаду, передбачених законодавством про вибори і референдуми
  10. Коментар до статті 5.8
    проведенні виборів до органів місцевого самоврядування виборчим об'єднанням є також інше громадське об'єднання, статут якого передбачає участь у виборах і яка створена у формі громадської організації або громадського руху і зареєстровано відповідно до закону на рівні, відповідному рівню виборів, або на більш високому рівні. При цьому вказане