Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 21. Вибір лікаря і медичної організації |
||
Перш за все слід зазначити, що поява цієї статті - це новація законодавства про охорону здоров'я та її особливістю є об'єднання в рамках її положень, що розкривають зміст і гарантії механізму реалізації громадянами права вибору. До прийняття коментованого нормативного акта законодавство в цій частині виглядало вельми розрізненим і містило окремі фрагменти, що стосуються питань регулювання у позначеній сфері. Зокрема, Основи законодавства 1993 р., торкаючись реалізації права на вибір, закріплювали можливість призначення лікуючого лікаря за вибором пацієнта або керівника лікувально-профілактичного закладу або його підрозділу (ст. 58), вибору за домовленістю з усіма її спільно проживають повнолітніми членами сім'ї лікаря загальної практики (сімейного лікаря) (ст. 22), вибір лікаря, у тому числі лікаря загальної практики (сімейного лікаря) і лікуючого лікаря, з урахуванням його згоди, а також вибору лікувально-профілактичного закладу відповідно до договорів обов'язкового і добровільного медичного страхування (ст. 30). Закон про охорону здоров'я закріплює право на вибір медичної організації, що надає первинну медико-санітарну допомогу. Він здійснюється не частіше одного разу на рік (за винятком випадків зміни місця проживання або місця перебування громадянина). У зазначеній медичної організації громадянин може здійснювати вибір лікаря-терапевта дільничного, лікаря-педіатра дільничного, лікаря загальної практики (сімейного лікаря) шляхом подання заяви особисто або через свого представника на ім'я керівника медичної організації не частіше одного разу на рік (за винятком випадків зміни медичної організації) у порядку, що встановлюється уповноваженим федеральним органом виконавчої влади. Коментований Закон не містить норм, що регламентують правове становище лікаря загальної практики (сімейного лікаря). Проте варто відзначити, що норми, що закріплюють правовий статус лікаря загальної практики (сімейного лікаря), були встановлені в ст. 59 Основ законодавства 1993 Згідно названій статті лікар загальної практики (сімейний лікар) визначався як лікар, що пройшов спеціальну багатопрофільну підготовку з надання первинної медико-санітарної допомоги членам сім'ї незалежно від їх статі і віку. При цьому Наказом Міністерства охорони здоров'я Росії від 17.01.2005 N 84 (1) був також затверджений Порядок провадження діяльності лікаря загальної практики (сімейного лікаря). --- (1) Наказ Міністерства охорони здоров'я Росії від 17.01.2005 N 84 "Про Порядок здійснення діяльності лікаря загальної практики (сімейного лікаря)" / / БНА ФОИВ. 2005. N 9. Відмітною ознакою первинної медико-санітарної допомоги є наближеність до місця проживання або роботи громадянина, що дозволяє віднести цей вид медичної допомоги до першого рівня контакту громадян з системою охорони здоров'я, службовцю опорою для безперервного етапного процесу охорони здоров'я та системи надання медичної допомоги. Деталізація первинної медико-санітарної допомоги на долікарську, лікарську та спеціалізовану характеризує її багатогранну спрямованість і є передумовою для виконання покладених на даний рівень медичної допомоги завдань. Як зазначено вище, право на вибір лікаря, у тому числі лікаря загальної практики (сімейного лікаря) і лікуючого лікаря, з урахуванням його згоди, а також вибір лікувально-профілактичного закладу відповідно до договорів обов'язкового і добровільного медичного страхування були продекларовані ще в Основах законодавства 1993 Однак в Основах та прийнятих в цілях їх реалізації підзаконних нормативних правових актах механізми реалізації прав пацієнта не розкривалися, у зв'язку з цим до теперішнього часу не забезпечувалася можливість вибору лікаря та медичної установи. Що стосується питань надання медичної допомоги в рамках обов'язкового медичного страхування, то цей механізм також зіткнувся на практиці з відомими перешкодами, що не дозволяють забезпечувати пацієнту реалізацію права на вибір. Відзначимо, що надання медичної допомоги громадянам у рамках обов'язкового медичного страхування нерідко перебувало в залежності від утилітарних інтересів страхувальників, які мають можливість здійснювати вибір страхових медичних організацій, що беруть участь в наданні медичних послуг. Тим самим громадянин фактично був усунутий від участі у виборі страхової медичної організації (1). Подібні проблеми обов'язкового медичного страхування були системним "збоєм" у сфері медичного права та перекинулися на практику всієї системи охорони здоров'я. --- (1) Див докладніше: Кирилова О.О. Правове регулювання обов'язкового медичного страхування / / Законодавство і економіка. 2011. N 6. С. 62. Запропоновані законодавцем положення розкривають механізм реалізації права громадян на вибір лікаря та медичної організації як у рамках програми державних гарантій безкоштовного надання громадянам медичної допомоги залежно від виду та форми надання медичної допомоги, так і в рамках надання платної медичної допомоги. Закріплення зазначених норм повною мірою кореспондує з нормами нещодавно прийнятого Федерального закону від 29.11.2010 N 326-ФЗ "Про обов'язкове медичне страхування в Російській Федерації" (1), в якому також закріплено механізм реалізації права вибору громадянина як страховий, так і медичної організації. --- (1) СЗ РФ. 2010. N 49. Ст. 6422. Тим часом в середовищі вчених висловлювалися відомі зауваження з приводу дуже широкої свободи медичного працівника в розпорядженні можливістю відмови лікаря від лікування пацієнта. Зокрема, Н.В. Путіло справедливо зазначала отримання згоди лікаря в якості юридично значущого факту для здійснення лікування пацієнта як зайве відступ від адміністративно-правових почав регулювання відносин з охорони здоров'я громадян (1). На наш погляд, потрібно погодитися з таким зауваженням, яке, однак, не було почуто законодавцем повною мірою. Як приклад можна навести п. 1 ст. 70 Закону про охорону здоров'я, що передбачає, що лікуючий лікар призначається керівником медичної організації (підрозділу медичної організації) або вибирається пацієнтом з урахуванням згоди лікаря, що також кореспондує з п. 1 ст. 21 цього Закону. Видається, що таке нормативне встановлення в подальшому може призвести до необгрунтованих відмов у наданні медичної допомоги конкретним громадянам, чим, власне, знижує гарантії реалізації самого права на вибір. --- (1) Цомартова Ф.В. Правові основи модернізації охорони здоров'я / / Журнал російського права. 2011. N 2. С. 125 - 129. Для отримання спеціалізованої медичної допомоги в плановій формі вибір медичної організації, що реалізує територіальну програму державних гарантій безкоштовного надання громадянам медичної допомоги, здійснюється у відповідності з напрямком лікуючого лікаря. Якщо таких медичних організацій кілька (мається на увазі можливість вибору однієї з них), лікар в обов'язковому порядку сповіщає про це громадянина. Медична допомога в невідкладної або екстреної формі виявляється громадянам з урахуванням дотримання встановлених вимог до строків її надання (див. коментар до ст. 32 Закону). З урахуванням цього можна припустити, що реалізація громадянином права на вибір лікаря або медичної організації ставиться в пряму залежність від забезпечення умов своєчасності та ефективності надання відповідної допомоги. Окремі умови вибору громадянином медичної організації встановлені у випадках надання медичної допомоги в рамках програми державних гарантій безкоштовного надання громадянам медичної допомоги за межами території суб'єкта РФ. За винятком випадків надання швидкої медичної допомоги, умови вибору встановлюються уповноваженим федеральним органом виконавчої влади. З метою реалізації права на вибір забезпечується доступність інформації про лікарів (рівні їхньої кваліфікації) та діяльності медичних організацій. Для цього також використовується інформаційно-телекомунікаційна мережа Інтернет. Спеціальний порядок вибору лікаря та медичної організації військовослужбовцями та особами, прирівняними з медичного забезпечення до військовослужбовців, громадянами, що проходять альтернативну цивільну службу, громадянами, підлягають призову на військову службу або направляються на альтернативну цивільну службу, та громадянами , які надходять на військову службу за контрактом або прирівняну до неї службу, а також затриманими, ув'язненими під варту, які відбувають покарання у виді обмеження волі, арешту, позбавлення волі або адміністративного арешту, здійснюється з урахуванням особливостей надання медичної допомоги (див. коментар до ст. ст. 25 і 26 Закону). |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна " Стаття 21. Вибір лікаря і медичної організації " |
||
|