Головна
ГоловнаМитне, податкове, медичне правоМедичне право → 
« Попередня Наступна »
А.А. Кирилова. Науково-практичний коментар до Федерального закону "Про основи охорони здоров'я громадян у Російській Федерації", 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 6. Пріоритет інтересів пацієнта при наданні медичної допомоги

Коментар до статті 6
Принцип пріоритету інтересів пацієнта при наданні медичної допомоги в системі основних, базових почав охорони здоров'я на рівні законодавства з'явився вперше , що становить новацію медичного права у позначеній частини. Фактично можна сказати, що закріплення пріоритету інтересів пацієнта у медичній діяльності - результат еволюції конституційного права кожного на забезпечення державних гарантій надання необхідної медичної допомоги.
Необхідність особливої правової охорони інтересів пацієнта зафіксована в ряді декларацій і конвенцій, прийнятих міжнародними медичними асоціаціями. Це такі документи Всесвітньої організації охорони здоров'я, як Декларація про політику в галузі забезпечення прав пацієнта в Європі 1994 р., Копенгагенська декларація 1994 р., документи Всесвітньої медичної асоціації (Токійська декларація 1975 р., Лісабонська декларація про права пацієнта 1981 р., Декларація про евтаназії 1987 р., Декларація про трансплантацію людських органів 1987 р., Гельсінкська декларація 1989 р., Декларація про проект "Геном людини" 1992 р., Міжнародний кодекс медичної етики 1983 р., Заява про торгівлю живими органами 1985 р., Заява про політику в галузі охорони здоров'я дітей 1987 р., Заява про штучне запліднення і трансплантації ембріонів 1987 р., Заява про халатне ставлення лікарів до своїх обов'язків 1992 р.) і т.д.
Особливо слід виділити прийняту в листопаді 1996 р. Радою Європи в Страсбурзі Конвенцію про захист прав і гідності людини у зв'язку з використанням досягнень біології та медицини, яка проголошує пріоритет інтересів окремої людини над інтересами суспільства і науки та вимагає від представників медичної професії та соціальних працівників дотримання професійних стандартів при проведенні будь-якого медичного втручання, включаючи втручання, здійснювані в дослідницьких цілях. Статті 5 - 9 Конвенції закріплюють право пацієнта на рівноправну участь у лікувальному процесі, здійснення медичного втручання тільки з його інформованої, усвідомленого і добровільного згоди (1).
---
(1) Дзвонів Г.Р. Коментар законодавства про медичне обслуговування населення / / УПС.
Конкретні змістовні елементи принципу дотримання пріоритету прав пацієнта, як випливає з представлених положень, зведені до наступного.
По-перше, при наданні медичної допомоги повинні дотримуватися етичні та моральні норми, а також поважне і гуманне ставлення з боку медичних працівників та інших працівників медичної організації. Дотримання моральних і етичних норм з боку медичних працівників проявляється в дотриманні ними неформальним професійним нормам. Зокрема, відомий загальний етичний постулат "не нашкодь", який забезпечує раціональний вибір засобів лікування конкретного пацієнта. Склепіння професійних правил закріплюються в кодексах професійної етики, мають необов'язковий характер, але добровільно приймаються до дотримання медичним співтовариством.
Згідно ст. 21 Конституції РФ гідність особистості охороняється державою. Ніщо не може бути підставою для його приниження. Ніхто не повинен зазнавати тортур, насильству, іншому жорстокому або такому, що принижує людську гідність, поводженню чи покаранню. Ніхто не може бути без добровільної згоди піддана медичним, науковим чи іншим дослідам.
Гідність пацієнта принижують насамперед неналежне надання медичних послуг, ветхість матеріальної бази закладів охорони здоров'я, неможливість отримати медичну допомогу в повному обсязі без будь-яких умов навіть людині, яка все життя платив податки (1).
---
(1) Іоаніді Е.А., Ягодина А.Ю., Булавінов Е.А. Інфекційна безпека та права пацієнтів / / Медичне право. 2009. N 2.
По-друге, медична допомога пацієнту повинна надаватися з урахуванням його фізичного стану і з дотриманням по можливості культурних і релігійних традицій пацієнта.
Фізичний стан пацієнта може характеризуватися як задовільним станом, так і вкрай важким. У першому випадку, природно, пацієнт може сам, наприклад, пересуватися і віддавати звіт своїм діям, в іншій ситуації положення пацієнта може характеризуватися маломобільних або взагалі нетранспортабельних, коли потрібно екстрене втручання з боку медичних працівників. Звідси й випливають умови і порядок надання медичної допомоги: на дому, амбулаторно або стаціонарно. Надання допомоги повинне по можливості забезпечувати дотримання культурних і релігійних традицій пацієнта.
По-третє, при наданні медичної допомоги має бути забезпечений належний догляд за пацієнтом. Право на догляд забезпечується з боку не лише адміністрації і персоналу медичних організацій, але і держави шляхом створення родичам хворих можливості здійснювати догляд за хворим. Такі гарантії носять соціальний і матеріальний характер. Так, при необхідності здійснення догляду за хворим членом сім'ї виплачується допомога з тимчасової непрацездатності (Федеральний закон від 29.12.2006 N 255-ФЗ "Про обов'язкове соціальне страхування на випадок тимчасової непрацездатності та у зв'язку з материнством" (1)). У свою чергу, жінки під час догляду за хворими дітьми віком до 15 років мають право на одержання допомоги та оплачуваної відпустки (Федеральний закон від 19.05.1995 N 81-ФЗ "Про державну допомогу громадянам, які мають дітей") (2).
---
(1) СЗ РФ. 2007. N 1 (ч. I). Ст. 18.
(2) СЗ РФ. 1995. N 21. Ст. 1929.
По-четверте, організація надання медичної допомоги пацієнту повинна здійснюватися з урахуванням раціонального використання його часу. Дана гарантія забезпечується шляхом встановлення режиму роботи організацій охорони здоров'я і конкретних медичних фахівців. Крім того, через створення мережі електронної реєстратури пацієнти можуть оформити прийом до лікаря у вільний для пацієнтів час. Такі правила дозволяють також уникнути черг на прийомі і більш ефективно розподілити робочий час медичних працівників з урахуванням встановленого обсягу навантаження на медичний персонал.
По-п'яте, вимоги до проектування і розміщення медичних організацій повинні встановлюватися з урахуванням дотримання санітарно-гігієнічних норм та забезпечення комфортних умов перебування пацієнтів у медичних організаціях. Загальні вимоги до планування і забудову встановлені ст. 12 Федерального закону про санітарно-епідеміологічне благополуччя населення.
При плануванні і забудові міських і сільських поселень повинне передбачатися створення сприятливих умов для життя і здоров'я населення шляхом комплексного благоустрою міських і сільських поселень та реалізації інших заходів щодо попередження та усунення шкідливого впливу на людину факторів середовища проживання. Крім того, при розробці нормативів містобудівного проектування, схем територіального планування, генеральних планів міських і сільських поселень, проектів планування громадських центрів при проектуванні, будівництві будівель і споруд культурно-побутового призначення повинні дотримуватися санітарні правила.
Постановою Головного державного санітарного лікаря РФ від 08.04.2003 N 34 (1) введені в дію СанПіН 2.2.1/2.1.1.1278-03, які, зокрема, визначають, що медичні установи (лікарні , поліклініки) повинні передбачати палати дитячих відділень, для новонароджених; інтенсивної терапії, післяопераційні, палати матері і дитини; прийомні фільтри і бокси; процедурні, маніпуляційні, кімнати денного перебування, бесід з лікарем, годування дітей.
---
(1) Постанова Головного державного санітарного лікаря РФ від 08.04.2003 N 34 "Про введення в дію СанПіН 2.2.1/2.1.1.1278-03" (ред. від 15.03.2010) / / БНА ФОИВ. 2003. N 31.
По-шосте, при наданні медичної допомоги повинні бути створені умови, що забезпечують можливість відвідування пацієнта і перебування родичів з ним в медичній організації з урахуванням стану пацієнта, дотримання протиепідемічного режиму та інтересів інших осіб, працюючих та (або) знаходяться в медичній організації.
Почасти зазначені гарантії реалізуються через проектування та розміщення медичних організацій, які повинні забезпечувати наявність приміщень для зустрічей і спілкування з родичами, транспортну доступність розміщення медичної організації і т.п.
Реалізація принципу пріоритету інтересів пацієнта при наданні медичної допомоги передбачає також активну взаємодію органів державної влади РФ, органів державної влади суб'єктів РФ, органів МСУ, що здійснюють повноваження у сфері охорони здоров'я, і медичних організацій у межах своєї компетенції з громадськими об'єднаннями, іншими некомерційними організаціями, що здійснюють свою діяльність у сфері охорони здоров'я.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 6. Пріоритет інтересів пацієнта при наданні медичної допомоги "
  1. 9.1. Відповідальність суб'єктів медичного страхування
    пацієнта до іншого медичного закладу або запросити відповідного спеціаліста. Важливим обов'язком СМО є надання допомоги пацієнту у стягненні з винного медичного закладу заподіяної застрахованій збитку. СМО має право вимагати від юридичних або фізичних осіб, відповідальних за заподіяну шкоду здоров'ю громадянина, відшкодування їй витрат у межах суми,
  2. По-друге, з 1 січня 2013 р. набирають чинності положення, що стосуються:
    застосування порядків надання медичної допомоги та стандартів медичної допомоги в рамках забезпечення доступності та якості медичної допомоги (п. 4 ст. 10), 3) ліцензування медичної діяльності медичних організацій (подп. "а" п. 1 ч. 1 ст. 15), 4) права Уряду РФ визначати додатковий перелік захворювань для включення їх в перелік захворювань, для лікування яких
  3. Стаття 4. Основні принципи охорони здоров'я
    пріоритет інтересів пацієнта при наданні медичної допомоги; пріоритет охорони здоров'я дітей; соціальна захищеність громадян у випадку втрати здоров'я; відповідальність органів державної влади та органів місцевого самоврядування, посадових осіб організацій за забезпечення прав громадян у сфері охорони здоров'я; доступність і якість медичної допомоги; неприпустимість відмови в наданні
  4. 5.1. Поняття і види прав пацієнта
    пріоритети в розвитку суспільства. На відміну від соціальних, індивідуальні права пацієнта легше визначити і легше перевірити їх виконання. Під індивідуальними увазі такі права, які невіддільні від особистості пацієнта. На сьогоднішній день міжнародна практика виробила оптимальний обсяг індивідуальних прав пацієнта, який адекватно проектується при формуванні або реформуванні
  5. КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ
    пацієнтів. 23. Відповідальність медичного закладу за договором на надання лікувально-профілактичної допомоги, умови розірвання договору. 24. Умови звільнення медичного закладу від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов'язань. 25. Підстави настання кримінальної відповідальності при порушенні прав пацієнтів. 26. Обгрунтований ризик у медицині,
  6. ВСТУП
    інтересів російських громадян у сфері охорони здоров'я представляє собою найважливішу соціальну задачу. При цьому рівень вітчизняної охорони здоров'я суттєво відстає від світового. Причини цього явища - монополізм державної форми власності в охороні здоров'я, недостатність фінансування галузі, соціально-правова незахищеність як пацієнтів, так і лікарів. Правова регламентація
  7. 7.4. Договір на надання лікувально-профілактичної допомоги
    інтересах споживача. У цивільному праві такий договір характеризується як договір на користь третьої особи. У статті 430 ЦК РФ зазначено, що договором на користь третьої особи визнається договір, в якому сторони встановили, що боржник зобов'язаний зробити виконання не кредитору, а зазначеному або не вказаною в договорі третій особі, яка має право вимагати від боржника виконання
  8. Стаття 34. Спеціалізована, в тому числі високотехнологічна, медична допомога
    пацієнта іншими медичними організаціями у разі неможливості надання останніми спеціалізованої медичної допомоги, а також при безпосередньому зверненні громадян для надання амбулаторно-поліклінічної спеціалізованої медичної допомоги. Спеціалізована медична допомога в закладах охорони здоров'я може надаватися населенню: а) в якості безкоштовної - в рамках Програми
  9. 8.4. Види платної медичної допомоги
    пацієнт за станом здоров'я і характером захворювання не в змозі відвідувати медичний заклад або коли допомога на дому надається в рамках організації стаціонарів вдома; підвищена комфортність; додаткове харчування і т.д.) . При наданні платних послуг на підставі поліпшених умов обслуговування пацієнтам повинна бути забезпечена можливість отримання за цими видами послуг також і
  10. Стаття 84. Оплата медичних послуг
      стаття визначає умови надання альтернативних безкоштовну медицину платних медичних послуг, а також особливості їх оплати. З метою забезпечення захисту прав громадян на отримання безкоштовної медичної допомоги, розмежування порядків надання платних медичних послуг та безкоштовної медичної допомоги в Закон включена ст. 84 "Оплата медичних послуг", в якій конкретизується порядок
  11. 7.2. Договір медичного страхування
      інтересах застрахованого. Відмова страховика від оплати лікування в медичному закладі, який не працює в системі ОМС, не слід розцінювати як обмеження права громадянина на вибір медичного закладу та лікаря, оскільки дане право реалізується лише у відповідності з договором обов'язкового медичного страхування. Таким чином, при укладанні договорів обов'язкового медичного
  12. Стаття 35. Швидка, в тому числі швидка спеціалізована, медична допомога
      пацієнту (на місце події) у межах нормативу часу, встановленого для даної адміністративної території; встановлення діагнозу, проведення заходів, спрямованих на стабілізацію або поліпшення стану пацієнта і за наявності медичних показань транспортування його в лікувально-профілактичний заклад. У разі якщо є підстави вважати, що пацієнт знаходиться в стані
  13. Стаття 22. Інформація про стан здоров'я
      стаття не є новою для вітчизняного законодавства про охорону здоров'я, оскільки аналогічні норми містила ст. 31 Основ законодавства 1993 р., розд. VI, регулююча права громадян при наданні медико-соціальної допомоги. Відповідно до ч. 1 коментованої статті кожен має право отримати в доступній для нього формі наявну в медичній організації інформацію про стан свого
  14. Стаття 11. Неприпустимість відмови в наданні медичної допомоги
      пацієнта (ч. 4 ст. 32 коментованого Закону). Така допомога надається незалежно від наявності у пацієнта страхового поліса, оскільки вона фінансується за рахунок державного бюджету. Тому відмова від надання цієї допомоги є явним порушенням Закону. Невідкладна медична допомога надається громадянам при захворюваннях, нещасних випадках, травмах, отруєннях та інших
  15. Стаття 87. Контроль якості та безпеки медичної діяльності
      пацієнтів і персоналу організацій, що здійснюють медичну діяльність. Крім того, зокрема, підтвердженням відповідності медичної діяльності вимогам законодавства є наявність у медичної організації ліцензії на здійснення медичної діяльності. Ліцензійні вимоги і умови при здійсненні медичної діяльності встановлені в Положенні про ліцензування
  16. Стаття 235. Незаконне заняття приватною медичною практикою або приватної фармацевтичною діяльністю Коментар до статті 235
      пацієнтів, ці особи несуть відповідальність як за злочини проти життя і здоров'я (глава 16 КК РФ). 4. Заподіяння з необережності шкоди здоров'ю пацієнта (ч. 1) включає тяжкий або середньої тяжкості шкоди, який знаходиться в прямому причинному зв'язку з діями (бездіяльністю) суб'єкта. Якщо результатом дій (бездіяльності) особи стане необережне заподіяння смерті пацієнтові (а рівно
  17. 5.6. Пільги, передбачені в сфері охорони здоров'я
      при наданні амбулаторної допомоги. Право на отримання державної соціальної допомоги у вигляді набору соціальних послуг мають наступні громадяни: інваліди війни; учасники Великої Вітчизняної війни; ветерани бойових дій (Додаток 5) та ін (див. ст. 6.1 зазначеного Закону). До складу наданого набору соціальних послуг включається додаткова безкоштовна медична
  18. Стаття 89. Відомчий контроль якості та безпеки медичної діяльності
      застосування та експлуатації медичних виробів і їх утилізації (знищення), 3) медичними працівниками, керівниками медичних організацій, фармацевтичними працівниками та керівниками аптечних організацій обмежень, які застосовуються до них при здійсненні професійної діяльності. Відповідно до частини 2 коментованої статті порядок організації та проведення відомчого контролю
  19. 3.1. Загальносвітова практика функціонування охорони здоров'я
      пріоритет у лікуванні легких захворювань; неефективне використання ресурсів; переважання витратних господарських механізмів; гіпердіагностика, виконання значної частки дорогих процедур і втручань без достатніх медичних показань; відсутність державного регулювання і контролю за якістю медичних процедур; застосування медичних технологій, іноді
© 2014-2022  yport.inf.ua