« Попередня
|
|
Наступна » |
|
|
Стаття 27. Обов'язки громадян у сфері охорони здоров'я
|
Коментар до статті 27 Обов'язки громадян у сфері охорони здоров'я в законодавстві на федеральному рівні закріплені вперше. Відзначимо, що Основи законодавства 1993 р. в якості окремої норми не передбачали обов'язки громадян, віддаючи пріоритет обов'язків медичних працівників у силу відомої спрямованості охороноздоровчого законодавства. У рамках коментованого Закону за громадянами в даній сфері закріплені такі обов'язки. 1. Громадяни повинні дбати про збереження свого здоров'я. Як видається, ця загальна нормативна установка має перспективну виховну мету і повинна підкріплюватися в тому числі пропагандою здорового способу життя. 2. У передбачених законодавством випадках громадяни зобов'язані проходити медичні огляди, при наявності захворювань, що становлять небезпеку для оточуючих, проходити медичне обстеження та лікування, а також займатися профілактикою цих захворювань. Тут мається на увазі ряд конкретних обов'язків, встановлених в нормах чинного законодавства. Так, Трудовий кодекс РФ 2001 р. (ст. 213) зобов'язує працівників, зайнятих на важких роботах і на роботах із шкідливими і (або) небезпечними умовами праці (в тому числі на підземних роботах), а також на роботах, пов'язаних з рухом транспорту , проходити обов'язкові попередні (при вступі на роботу) і періодичні (для осіб віком до 21 року - щорічні) медичні огляди (обстеження) для визначення придатності цих працівників для виконання доручається роботи та попередження професійних захворювань. Відповідно до медичних рекомендацій зазначені працівники проходять позачергові медичні огляди (обстеження). У свою чергу, працівники організацій харчової промисловості, громадського харчування і торгівлі, водопровідних споруд, лікувально-профілактичних і дитячих установ, а також деяких інших роботодавців проходять зазначені медичні огляди (обстеження) з метою охорони здоров'я населення , попередження виникнення та розповсюдження захворювань. Згідно ст. 34 Закону про санітарно-епідеміологічне благополуччя населення з метою попередження виникнення та поширення інфекційних захворювань, масових неінфекційних захворювань (отруєнь) та професійних захворювань працівники окремих професій, виробництв та організацій при виконанні своїх трудових обов'язків зобов'язані проходити попередні при вступі на роботу і періодичні профілактичні медичні огляди . Відповідні обов'язки по проходженню обов'язкового медичного огляду покладені на працівників, зайнятих на роботах, які пов'язані з виготовленням і обігом харчових продуктів, наданням послуг у сфері роздрібної торгівлі харчовими продуктами, матеріалами і виробами та сфері громадського харчування та при виконанні яких здійснюються безпосередні контакти працівників з харчовими продуктами, матеріалами і виробами (п. 1 ст. 23 Федерального закону "Про якість та безпеку харчових продуктів"). Що стосується питань обов'язки проходження медичних обстежень та лікування, а також профілактики захворювань, то як приклад можна навести обов'язок періодичного проведення профілактичних медичних оглядів з метою виявлення туберкульозу (ст. 8 Федерального закону від 18.06.2001 N 77-ФЗ "Про попередження розповсюдження туберкульозу в Російській Федерації" (1)). Постановою Уряду РФ від 25.12.2001 N 892 (2) визначені порядок і терміни проведення профілактичних медичних оглядів населення з метою виявлення туберкульозу. --- (1) СЗ РФ. 2001. N 26. Ст. 2581. (2) Постанова Уряду РФ від 25.12.2001 N 892 "Про реалізацію Федерального закону" Про попередження розповсюдження туберкульозу в Російській Федерації "(ред. від 30.12.2005) / / СЗ РФ. 2001. N 53 (ч. II). Ст. 5185. 3. При знаходженні на лікуванні громадяни зобов'язані дотримуватися режиму лікування, у тому числі певний на період їх тимчасової непрацездатності, і правила поведінки пацієнта в медичних організаціях . Режим лікування визначається медичним працівником індивідуально з урахуванням загального стану здоров'я, наявності конкретного захворювання у громадянина. При цьому правила поведінки пацієнтів у медичних організаціях у більшості випадків визначаються розпорядком дня конкретного медичного закладу на рівні локальних нормативних актів організації. По суті, позначені вище нормативні положення спрямовані на впорядкування системи охорони здоров'я. Безсумнівно, що реалізації прав громадян у сфері здоров'я має сприяти відповідальна поведінка кожного індивіда, який виключає будь-які умисні дії, спрямовані на заподіяння шкоди своєму організму. Слід сказати, що подібна норма не носить карального характеру, оскільки не передбачає санкцій щодо громадян. Основна її смислове навантаження полягає в закріпленні пріоритету принципу відповідальної поведінки громадян до свого здоров'я та здоров'я своїх дітей.
|
« Попередня |
|
Наступна » |
= Перейти до змісту підручника = |
|
Інформація, релевантна "Стаття 27. Обов'язки громадян у сфері охорони здоров'я " |
- Стаття 86. Повноваження органів, які здійснюють державний контроль у сфері охорони здоров'я
сфері охорони здоров'я. Законом передбачені такі повноваження: 1. Видача обов'язкових для виконання приписів у разі виявлення порушень законодавства РФ у сфері охорони здоров'я, законодавства РФ про обіг лікарських засобів. 2. Притягнення до відповідальності за порушення законодавства РФ у сфері охорони здоров'я, законодавства РФ про обіг лікарських засобів
- Стаття 4. Основні принципи охорони здоров'я
обов'язком його визнання державою (ст. 2 Конституції РФ), на перше місце законодавець поставив принцип дотримання прав людини і громадянина в галузі охорони здоров'я та забезпечення пов'язаних з цими правами державних гарантій. Як видається, інші принципи в деякій мірі розвивають положення зазначеного принципу як головного, стрижневого для всіх основоположних ідей в
- А.А. Кирилова. Науково-практичний коментар до Федерального закону "Про основи охорони здоров'я громадян у Російській Федерації ", 2012
- 5.5. Основні права і обов'язки громадян у сфері державного управління
зобов'язані: дотримуватися законності і дисципліну у сфері державного управління, дотримуватися спеціальні заборони (займатися певними видами діяльності, наприклад надавати медичні послуги без відповідної освіти), отримувати дозвіл (ліцензію) від органу державного управління, місцевого самоврядування на вчинення ряду дій (наприклад, на здійснення вантажопасажирських
- КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ
обов'язки
- Стаття 220. Гарантії права працівників на працю в умовах, відповідних вимогам охорони праці
обов'язок щодо забезпечення безпечних умов і охорони праці працівників, а також передбачає згідно ст. 419 ТК необхідність державного нагляду і контролю за дотриманням вимог охорони праці та встановлює відповідальність осіб, винних у порушенні вимог охорони праці. 2. коментованої статті встановлено гарантії збереження місця роботи і заробітної плати. Так, ч. 3
- 5.4. Адміністративна правосуб'єктність громадян: поняття та характеристика елементів
обов'язки, що виникають з моменту народження і припиняється смертю. Обставини, що визначають обсяг адміністративної правоздатності громадян, - вік, стан здоров'я, рівень освіти, кваліфікація, сімейний стан та ін Адміністративна дієздатність громадян здатність громадянина в силу норм адміністративного права своїми діями набувати права і створювати
- Стаття 14. Повноваження федеральних органів державної влади у сфері охорони здоров'я
стаття відкриває гл. 3 коментованого Закону, присвячену питанням конкретних повноважень органів влади різного рівня у сфері охорони здоров'я. Відповідні норми були у розд. II Основ законодавства 1993 Правда, на відміну від коментованого Закону в Основах законодавець вів мову не про повноваження, а про компетенцію, що, зокрема, знаходило відображення в найменуванні конкретних
- Глава 13. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ У СФЕРІ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я
Глава 13. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ У СФЕРІ ОХОРОНИ
- Глава 5. ПРАВА ГРОМАДЯН У СФЕРІ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я
Глава 5. ПРАВА ГРОМАДЯН У СФЕРІ ОХОРОНИ
- Глава 12 . ОРГАНІЗАЦІЯ КОНТРОЛЮ В СФЕРІ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я
Глава 12. ОРГАНІЗАЦІЯ КОНТРОЛЮ В СФЕРІ ОХОРОНИ
- Глава 11. ФІНАНСОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ У СФЕРІ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я
Глава 11. ФІНАНСОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ У СФЕРІ ОХОРОНИ
- Глава 4. ПРАВА ТА ОБОВ'ЯЗКИ ГРОМАДЯН У СФЕРІ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я
Глава 4. ПРАВА ТА ОБОВ'ЯЗКИ ГРОМАДЯН У СФЕРІ ОХОРОНИ
- ВСТУП
громадян з приводу порушення їх прав при наданні медичної допомоги становило 36900, то до 2003 року їх кількість зросла в 47 разів і становило вже 1735561. Частина скарг і суперечок отримують остаточне вирішення в судах, які щорічно розглядають понад тисячу "лікарських справ". --- Див: Мохов А.А. Проблеми судового розгляду справ про відшкодування шкоди,
- Стаття 210. Основні напрями державної політики в галузі охорони праці
стаття має своє основне значення в питаннях правового забезпечення та державної політики в галузі охорони праці. 2. Напрямки державної політики в галузі охорони праці носять комплексний характер і припускають: - забезпечення пріоритету збереження життя і здоров'я працівників - даний напрямок реалізується за допомогою проголошення в різних нормативно-правових актах в
- Стаття 143. Порушення правил охорони праці Коментар до статті 143
обов'язки з дотримання цих правил. Такі обов'язки можуть бути покладені на особу в силу займаної ним посади або спеціальним наказом. Зазвичай на кожному підприємстві маються відповідальні за порушення правил техніки безпеки для кожного робочого місця. Вони зобов'язані стежити за технічним станом обладнання та іншої техніки, проводити інструктажі працівників, контролювати наявність
- Стаття 212. Обов'язки роботодавця щодо забезпечення безпечних умов і охорони праці
стаття передбачає, що роботодавець зобов'язаний забезпечити здорові і безпечні умови праці, охорону праці для всіх працівників. Вона містить докладний перелік обов'язків роботодавця щодо забезпечення безпечних умов і охорони праці (див. також ст. 213, 215 , 221-223, 225, 227-230 ТК). Відповідно до державних вимог з охорони праці конкретні обов'язки роботодавця можуть бути
|