Головна
ГоловнаМитне, податкове, медичне правоМедичне право → 
« Попередня Наступна »
А.А. Кирилова. Науково-практичний коментар до Федерального закону "Про основи охорони здоров'я громадян у Російській Федерації", 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 37. Порядки надання медичної допомоги та стандарти медичної допомоги

Коментар до статті 37
Стаття, що спрямована на упорядкування того розмаїття підходів до стандартів, порядків і правил, що діють у сфері надання медичної допомоги, яке склалося на федеральному і регіональному рівнях. Раніше ст. 5 Основ законодавства 1993 до повноважень федеральних органів державної влади в галузі охорони здоров'я громадян стосувалося встановлення стандартів медичної допомоги, стандартів оснащення організацій охорони здоров'я медичним обладнанням та інших федеральних стандартів у сфері охорони здоров'я, а ст. 37.1 Основ - до ведення Мінздоровсоцрозвитку Росії було віднесено і встановлення порядку надання медичної допомоги.
Більше того, в силу приписів ст. 6 Основ органи державної влади суб'єкта РФ також були наділені правом встановлення регіональних стандартів медичної допомоги на рівні не нижче федеральних стандартів медичної допомоги і повинні були здійснювати контроль за їх дотриманням. Значна кількість суб'єктів РФ цим правом скористалися (1).
---
(1) Наприклад: Наказ МОЗ Московської області від 10.10.2008 N 614 "Про встановлення медико-економічних стандартів при наданні медичної допомоги в умовах стаціонару при захворюваннях і деяких станах в педіатричній службі"; розпорядження Комітету з охорони здоров'я уряду Санкт-Петербурга від 05.10. 2010 N 499-р "Про затвердження попередніх медико-економічних стандартів"; Наказ Департаменту охорони здоров'я Брянської області, ТФОЛМС Брянської області від 20.09.2011 N 718/197 "Про затвердження територіальних стандартів спеціалізованої медичної допомоги та реалізації їх в рамках програми" Модернізація охорони здоров'я Брянської області (2011 - 2012 роки) "та ін
Внаслідок цього на федеральному і регіональному рівнях існують різні за своїм юридичним значенням, змістом, цілям, часу дії, що пройшли процедуру офіційного опублікування або неопубліковані стандарти, що стосуються надання медичної допомоги.
1. Частина 1 коментованої статті набуває чинності з 1 січня 2013 р. Це означає, що саме обов'язковими для застосування порядки стануть з 1 січня 2013 р. і з цього часу стандарти медичної допомоги стануть розглядатися в якості основи для її надання. Прийняття нових стандартів і порядків, зміна вже існуючих і їх скасування можливі й до зазначеного терміну. Подібний "часовий люфт" необхідний для усунення того надмірного різноманітності в стандартах і порядках, які є сьогодні.
Частиною 2 даної статті встановлено спеціальне повноваження по затвердженню порядків надання медичної допомоги та стандартів медичної допомоги. Проте в даний час у Мінздоровсоцрозвитку Росії є цілий комплекс схожих повноважень, а саме прийняття:
стандартів медичної допомоги;
стандартів оснащення організацій охорони здоров'я медичним обладнанням;
інших федеральних стандартів у сфері охорони здоров'я;
порядку надання медичної допомоги , в тому числі первинної медико-санітарної допомоги, швидкої медичної допомоги, спеціалізованої медичної допомоги, в тому числі високотехнологічної.
Відносно перерахованих актів використані вимоги про те, що вони, по-перше, приймаються Мінздоровсоцрозвитку Росії самостійно, а по-друге, є нормативними правовими актами.
Що стосується інших стандартів крім стандартів медичної допомоги, то в коментованому Законі передбачені стандарти інформаційного обміну у сфері охорони здоров'я (ст. 14), і є посилання на державні освітні стандарти.
2. Частиною 3 даної статті встановлено вимоги до змісту (структурі акту) порядків надання медичної допомоги.
Порядки надання медичної допомоги та її стандарти затверджуються уповноваженим федеральним органом виконавчої влади. Порядок надання медичної допомоги розробляється по окремих її видах, профілям, захворювань або станів (групам захворювань або станів) і включає:
1) етапи надання медичної допомоги;
2) правила організації діяльності медичної організації (її структурного підрозділу, лікаря);
3) стандарт оснащення медичної організації, її структурних підрозділів;
4) рекомендовані штатні нормативи медичної організації, її структурних підрозділів;
5) інші положення виходячи з особливостей надання медичної допомоги.
В даний час Мінздоровсоцрозвитку Росії розроблено близько 40 порядків надання медичної допомоги, нормативна правова природа яких підтверджена фактом державної реєстрації відповідних наказів в Мін'юсті Росії. Порядки можуть стосуватися як видів медичної допомоги (визначені коментованим Законом), так і профілів медичної допомоги, захворювань або станів (груп захворювань або станів). Наприклад, Накази Міністерства охорони здоров'я Росії: від 29.12.2010 N 1224н "Про затвердження Порядку надання медичної допомоги хворим на туберкульоз в Російській Федерації", від 24.12.2010 N 1183н "Про затвердження Порядку надання медичної допомоги дорослому населенню Російської Федерації при захворюваннях терапевтичного профілю" та ін
Діючі Порядки в цілому відповідають вимогам, які до їх структурі пред'являє коментована стаття. Так, Наказ від 22.07.2011 N 791н "Про затвердження Порядку надання медичної допомоги дітям при захворюваннях ока, його придаткового апарату і орбіти" і включає: правила надання медичної допомоги (по суті, мова йде про етапи надання медичної допомоги); положення про організацію діяльності дитячого офтальмологічного кабінету (правила організації діяльності медичної організації (її структурного підрозділу, лікаря); рекомендовані штатні нормативи; стандарт оснащення.
3. Частиною 4 даної статті встановлено вимоги до стандартів медичної допомоги, найважливіша з яких полягає в тому, що підставою для розробки стандартів покликана служити номенклатура медичних послуг. В даний час прийнятий і зареєстрований в Мін'юсті Росії (24.01. 2012 N 23010) Наказ Міністерства охорони здоров'я Росії від 27.12.2011 N 1664н "Про затвердження номенклатури медичних послуг".
Номенклатура являє собою перелік медичних послуг, який розділений на два класи: "A" і "B" . При цьому клас "A" включає медичні послуги, що представляють собою певні види медичних втручань, спрямовані на профілактику, діагностику і лікування захворювань, медичну реабілітацію та мають самостійне закінчене значення. Клас "B" - комплекс медичних втручань, спрямованих на профілактику, діагностику та лікування захворювань, медичну реабілітацію та мають самостійне закінчене значення.
Номенклатура має табличну форму: у лівому стовпчику таблиці дан код послуги, а в правому стовпчику - найменування медичної послуги (наприклад, пальпація в дерматології; визначення антигенів вірусу грипу (Influenza virus) типу A, B, C в крові; профілактичний прийом (огляд, консультація) лікаря сурдолога-оториноларинголога; школа для хворих із захворюваннями суглобів та хребта та ін.)
Раніше розробка стандартів медичної допомоги здійснювалася згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я Росії від 11.08.2008 N 410Н "Про організацію в Міністерстві охорони здоров'я і соціального розвитку Російської Федерації роботи з розробки порядків надання окремих видів (за профілями) медичної допомоги та стандартів медичної допомоги" (1).
---
<1 > Російська газета. 2008. N 213.
З 2004 по 2007 р. Мінздоровсоцрозвитку Росії розроблено більше 600 стандартів медичної допомоги, які, маючи форму наказу (наприклад, Накази Міністерства охорони здоров'я Росії від 22.11.2004 N 230 "Про затвердження стандарту медичної допомоги хворим на гострий інфаркт міокарда" (1), від 27.12.2007 N 811 "Про затвердження стандарту медичної допомоги хворим з іншими хворобами печінки (при наданні спеціалізованої допомоги)" та ін.), проте визнаються як не мають нормативної природи, не проходять реєстрацію в Мін'юсті Росії і не підлягають офіційному опублікуванню.
--- ---
(1) Втратив чинність у зв'язку з виданням Наказу Міністерства охорони здоров'я Росії від 26.08.2011 N 990н "Про визнання таким, що втратив чинність, Наказу Міністерства охорони здоров'я і соціального розвитку Російської Федерації від 11.08 .2008 N 410Н "Про організацію в Міністерстві охорони здоров'я і соціального розвитку Російської Федерації роботи з розробки порядків надання окремих видів (за профілями) медичної допомоги та стандартів медичної допомоги".
У ч. 1 аналізованої статті не міститься характеристики стандартів як документів, що мають нормативну природу і є обов'язковими. І все ж аналіз норм підзаконного характеру в системному зв'язку з тими нормами коментованого Закону, які стосуються стандартів (зокрема, ст. 81), вимагає розглядати правову природу стандартів медичної допомоги ідентичною природі порядків надання медичної допомоги. Відповідно до інформаційного листа Міністерства охорони здоров'я Росії від 24.11.2011 N 14-3/10/2-11668 "Про стандарти медичної допомоги" стандарти нового покоління (на відміну від наявних) будуть реєструватися в Мін'юсті Росії.
Згідно новелами Закону про охорону здоров'я стандарт медичної допомоги повинен включати усереднені показники частоти надання та кратності застосування зареєстрованих на території РФ лікарських препаратів (із зазначенням середніх доз) відповідно з інструкцією із застосування лікарського препарату і фармакотерапевтической групою з анатомо-терапевтично- хімічної класифікації, рекомендованої ВООЗ, медичних виробів, що імплантуються в організм людини, видів лікувального харчування, включаючи спеціалізовані продукти лікувального харчування, іншого виходячи з особливостей захворювання (стану).
4. Частиною 5 коментованої статті встановлено виняток із загального правила, що складається в тому, що стандарт медичної допомоги є основним орієнтиром, визначальним, які лікарські препарати, медичні вироби та спеціалізовані продукти лікувального харчування повинні використовуватися при наданні медичної допомоги згідно з номенклатурою. У разі наявності медичних показань (індивідуальної непереносимості, за життєвими показаннями) і за рішенням лікарської комісії допускається використання інших лікарських препаратів, медичних виробів і спеціалізованих продуктів лікувального харчування, ніж ті, які включені в стандарт. При цьому діє правило, передбачене ст. 80 коментованого Закону: призначення та застосування за медичними показаннями лікарських препаратів, що не входять до переліку життєво необхідних і найважливіших лікарських препаратів, у випадках їх заміни через індивідуальної непереносимості, за життєвими показаннями не може бути сплачено за рахунок пацієнтів.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна" Стаття 37. Порядки надання медичної допомоги та стандарти медичної допомоги "
  1. По-друге, з 1 січня 2013 р. набирають чинності положення, що стосуються:
    порядків надання медичної допомоги та стандартів медичної допомоги в рамках забезпечення доступності та якості медичної допомоги (п. 4 ст. 10), 3) ліцензування медичної діяльності медичних організацій (подп. "а" п. 1 ч. 1 ст. 15), 4) права Уряду РФ визначати додатковий перелік захворювань для включення їх в перелік захворювань, для лікування яких забезпечення громадян
  2. 9.1. Відповідальність суб'єктів медичного страхування
    наданні медичної допомоги застрахованою стороні. У разі порушення медичним закладом умов договору страхова медична організація має право частково або повністю не відшкодовувати витрати з надання медичних послуг. Страхова медична організація здійснює контроль якості медичної допомоги, наданої застрахованим за програмами ОМС, ДМС, а також контроль якості
  3. 5.6. Пільги, передбачені в сфері охорони здоров'я
    надання громадянам безкоштовної медичної допомоги, що передбачає забезпечення необхідними лікарськими засобами за рецептами лікаря при наданні амбулаторної допомоги. Право на отримання державної соціальної допомоги у вигляді набору соціальних послуг мають наступні громадяни: інваліди війни; учасники Великої Вітчизняної війни; ветерани бойових дій (Додаток 5) та ін (див. ст.
  4. 15.1. Правове регулювання питань проведення експертизи якості медичної допомоги
    медичної допомоги. Основи законодавства РФ про охорону здоров'я громадян містять спеціальний розділ, присвячений медичній експертизі (розділ IX). Згідно цього розділу, виділені п'ять видів медичних
  5. Стаття 35. Швидка, в тому числі швидка спеціалізована, медична допомога
    порядку. Постраждалі (хворі), доставлені виїзними бригадами станції швидкої медичної допомоги, повинні бути невідкладно передані черговому персоналу приймального відділення лікувально-профілактичного закладу з відміткою в карті виклику часу їх надходження. Забезпечення заходів з надання спеціалізованої (санітарно-авіаційної) швидкої медичної допомоги за медичними показаннями
  6. 8.4. Види платної медичної допомоги
      порядку надання допомоги. Більше того, згідно зі ст. 16 Закону про захист прав споживачів забороняється обумовлювати набуття одних видів послуг придбанням інших послуг або без згоди споживача надавати додаткові послуги, що надаються за плату. 6. Надання медичних послуг замість традиційно передбачених - альтернативними методами, що володіють додатковими споживчими
  7. 7.2. Договір медичного страхування
      надані в обсязі базової програми обов'язкового медичного страхування, оплачуються територіальними фондами обов'язкового медичного страхування за місцем надання медичної допомоги. Дане положення означає, що громадяни, які потребують наданні медичної допомоги в рамках ОМС, що опинилися за межами свого постійного місця проживання (відрядження, виїзд на відпочинок, екскурсії та
  8. Стаття 72. Матеріально-побутове забезпечення і медичне обслуговування засуджених до арешту
      порядку надання засудженим медичної допомоги, організації і проведення санітарного нагляду, використання лікувально-профілактичних та санітарно-профілактичних установ органів охорони здоров'я див. коментар до ст. 101 ДВК РФ). До осіб, що страждають психічними розладами, що не виключають осудності, установами, виконуючими покарання, за рішенням суду застосовуються примусові заходи
  9. Стаття 124. Ненадання допомоги хворому Коментар до статті 124
      надання допомоги хворому полягає в бездіяльності. Це може виражатися в неявці до хворого за викликом, відмову виконувати ті чи інші процедури (наприклад, відмова в переливанні крові, підключенні до апарату штучного кровообігу, застосувати штучне дихання, відправити хворого до лікарні, викликати "швидку допомогу" і т.п.) . Особа зобов'язана надавати медичну допомогу, але не робить цього без
  10. Г.Р. Дзвонів, Н.І. Махонько. Медичне право: навчальний посібник., 2009
      медичного обслуговування. Автори розкривають поняття медичного права, розглядають правове забезпечення охорони здоров'я РФ, принципи організації та функціонування системи російської охорони здоров'я, правове регулювання відносин між громадянами та медичними установами, відповідальність в системі медичного права і т. д. Навчальний посібник містить контрольні питання для
  11. Стаття 87. Контроль якості та безпеки медичної діяльності
      порядків надання медичної допомоги та (або) стандартів медичної допомоги, медичних технологій, шляхом аналізу найбільш поширених порушень за результатами контролю і вживання заходів уповноваженими органами; перевірка виконання страховими медичними організаціями та медичними організаціями зобов'язань з оплати та безоплатного надання застрахованим особам медичної допомоги по
  12. Стаття 34. Спеціалізована, в тому числі високотехнологічна, медична допомога
      порядками і стандартами надання окремих видів (за профілями) спеціалізованої медичної допомоги, які затверджуються Мінздоровсоцрозвитку Росії. Заклади охорони здоров'я надають спеціалізовану медичну допомогу при напрямку пацієнта іншими медичними організаціями у разі неможливості надання останніми спеціалізованої медичної допомоги, а також при безпосередньому зверненні
  13. СПИСОК СКОРОЧЕНЬ І АБРЕВІАТУР
      наданні "; ЗоЗПП - Закон РФ від 7 лютого 1992 р. N 2300-1" Про захист прав споживачів "; КоАП РФ - Кодекс України про адміністративні правопорушення від 30 грудня 2001 р. N 195-ФЗ; ЛПУ - лікувально-профілактичні установи ; МВС РФ - Міністерство внутрішніх справ РФ; ОМС - обов'язкове медичне страхування; Основи законодавства про охорону здоров'я громадян - Основи
  14. 7.4. Договір на надання лікувально-профілактичної допомоги
      надання медичної допомоги в інтересах споживача. У цивільному праві такий договір характеризується як договір на користь третьої особи. У статті 430 ЦК РФ зазначено, що договором на користь третьої особи визнається договір, в якому сторони встановили, що боржник зобов'язаний зробити виконання не кредитору, а зазначеному або не вказаною в договорі третій особі, яка має право вимагати від
  15. По-сьоме, до 1 січня 2015 р. застосовуються положення, що стосуються:
      порядку фінансового забезпечення, надання високотехнологічної медичної допомоги громадянам РФ за рахунок бюджетних асигнувань (ч. 5 ст. 34), 2) визначення переліку медичних організацій, що надають відповідну допомогу за рахунок за рахунок зазначених коштів (ч. 6 ст. 34), 3) визначення переліку медичних організацій, що надають відповідну допомогу за рахунок коштів бюджетів суб'єктів РФ (ч.
  16. Стаття 223. Санітарно-побутове та лікувально-профілактичне обслуговування працівників
      стаття передбачає забезпечення роботодавцем за рахунок його коштів санітарно-побутового та лікувально-профілактичного обслуговування працівників організації відповідно до вимог охорони праці. У цих цілях в організації за встановленими нормами обладнуються санітарно-побутові приміщення, приміщення для прийому їжі, приміщення для надання медичної допомоги, кімнати для відпочинку в робочий час і
  17. ЛІТЕРАТУРА
      медичної допомоги. Саратов: Агатон, 1997. 3. Воєводін Л.Д. Юридичний статус особи в Росії. М., 1997. 4. Гарантії якості медичної допомоги в системі ОМС. Методичний посібник / За ред. Чавпецова В.Ф. Тольятті, 1996. 5. Гарантії якості медичної допомоги та їх правове забезпечення системою обов'язкового медичного страхування. Методичний посібник / За ред. В.Ф. Чавпецова, В.В.
  18. КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ
      наданні їм медичної допомоги (на отримання медичної інформації, дотримання лікарської таємниці, добровільна згода на медичне втручання, відмову від медичного втручання). 14. Права осіб без громадянства, іноземців, біженців, громадян РФ за кордоном. 15. Пільги, передбачені в сфері охорони здоров'я, соціальні податкові відрахування. 16. Договір медичного страхування -
© 2014-2022  yport.inf.ua