Головна
ГоловнаМитне, податкове, медичне правоМедичне право → 
« Попередня Наступна »
А.А. Кирилова. Науково-практичний коментар до Федерального закону "Про основи охорони здоров'я громадян у Російській Федерації", 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 3. Законодавство у сфері охорони здоров'я

Коментар до статті 3
1. За допомогою законодавства про охорону здоров'я відбувається закріплення в нормативних правових актах виробленої державою політики в даній сфері, забезпечується її легальний характер, гарантується її реалізація.
Коментованої статті не змінено те розуміння рівнів структури законодавства про охорону здоров'я, яке було в Основах законодавства 1993 р. У законодавство про охорону здоров'я входять як законодавчі, так і підзаконні акти федерального і регіонального рівнів. Відповідно до ч. ч. 1 і 2 даної статті до складу законодавства про охорону здоров'я громадян не входять нормативні правові акти іншої галузевої приналежності, містять норми, що регулюють відносини з охорони здоров'я громадян. Водночас, виходячи з того що коментований Закон позиціонується як системоутворюючий для законодавства про охорону здоров'я громадян, закріплені вимоги як про його пріоритеті над іншими актами в рамках даного законодавчого масиву, так і про підпорядкування норм про охорону здоров'я з актів іншої галузевої приналежності нормам актів, прямо присвячених регулювання відносин про охорону здоров'я.
Таким чином, статтею коментарів встановлено дві форми правового регулювання відносин з охорони здоров'я: 1) за допомогою прийняття спеціальних тематичних актів, що утворюють особливу галузь законодавства Російської Федерації - законодавство про охорону здоров'я; 2) за допомогою включення норм, регулюючих якісь фрагменти відносин з охорони здоров'я, в нормативні правові акти інший (інший) галузевої приналежності.
Сьогодні в сфері охорони здоров'я на федеральному рівні існує близько двох десятків законодавчих актів, що безпосередньо торкається відносини між органами, організаціями, установами та громадянами з надання медичних послуг та іншої пов'язаної з ними діяльності. Серед них Федеральні закони: від 30.03.1999 N 52-ФЗ "Про санітарно-епідеміологічне благополуччя населення" (1), від 12.04.2010 N 61-ФЗ "Про обіг лікарських засобів" (2), від 29.11.2010 N 326 - ФЗ "Про обов'язкове медичне страхування в Російській Федерації" (3), від 08.01.1998 N 3-ФЗ "Про наркотичні засоби і психотропні речовини" (4), від 18.06.2001 N 77-ФЗ "Про попередження розповсюдження туберкульозу в Російській Федерації "(5), від 17.09.1998 N 157-ФЗ" Про імунопрофілактику інфекційних хвороб "(6), від 30.3.1995 N 38-ФЗ" Про попередження поширення в Російській Федерації захворювання, що викликається вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ-інфекції) " (7), від 10.07.2001 N 87-ФЗ "Про обмеження куріння тютюну" (8); Закони РФ від 02.07.1992 N 3185-1 "Про психіатричну допомогу й гарантії прав громадян при її наданні" (9), від 09.06 .1993 N 5142-1 "Про донорство крові та її компонентів" (10), від 22.12.1992 N 4180-1 "Про трансплантацію органів і (або) тканин людини" (11).
---
(1) СЗ РФ. 1999. N 14. Ст. 1650.
(2) СЗ РФ. 2010. N 16. Ст. 1815.
(3) СЗ РФ. 2010. N 49. Ст. 6422.
(4) СЗ РФ. 1998. N 2. Ст. 219.
(5) СЗ РФ. 2001. N 26. Ст. 2581.
(6) СЗ РФ. 1998. N 38. Ст. 4 (7) СЗ РФ. 1995. N 14. Ст. 1212.
(8) СЗ РФ. 2001. N 29. Ст. 2942.
(9) Відомості СНР і ЗС РФ. 1992. N 33. Ст. 1913.
(10) Відомості СНР і ЗС РФ. 1993. N 28. Ст. 1064.
(11) Відомості СНР і ЗС РФ. 1993. N 2. Ст. 62.
Найбільшою правотворчої активністю в сфері охорони здоров'я відрізняються Уряд РФ і Мінздоровсоцрозвитку Росії. Відповідно до ст. 16 Федерального конституційного закону від 17.12.1997 N 2-ФКЗ "Про Уряді Російської Федерації" Уряд РФ вживає заходів щодо реалізації прав громадян на охорону здоров'я, щодо забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя, включаючи прийняття нормативних правових актів, передбачених ст. 23 Федерального конституційного закону.
Мінздоровсоцрозвитку Росії згідно з Постановою Уряду РФ від 30.06.2004 N 321 "Про затвердження Положення про Міністерство охорони здоров'я і соціального розвитку Російської Федерації" є федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції з вироблення державної політики та нормативно-правового регулювання у сфері охорони здоров'я. У 2011 р. Мінздоровсоцрозвитку Росії було прийнято більше 200 наказів (не включаючи акти, що вносять зміни в раніше прийняті), зареєстрованих в Мін'юсті Росії.
Що стосується актів Президента РФ у сфері охорони здоров'я, то їх обсяг у порівнянні з 90-й роками минулого століття істотно скоротився. Сьогодні дані акти стосуються, як правило, регулювання відносини в частині діяльності окремих органів виконавчої влади (Указ Президента РФ від 11.10.2004 N 1304 "Про Федеральному медико-біологічному агентстві") і державних службовців (Указ Президента РФ від 05.06.2003 N 613 " Про правоохоронну службу в органах з контролю за обігом наркотичних засобів і психотропних речовин ").
Комплексний характер законодавства про охорону здоров'я передбачає, що основна мета даної галузі законодавства, пов'язана з регулюванням відносин з охорони здоров'я громадян, реалізується також через дію норм адміністративного, екологічного та інших галузей права. Норми, що регулюють відносини з охорони здоров'я громадян, присутні в нормативних актах практично всіх галузей права. Вони є в Трудовому кодексі РФ (напр., ст. 323), Цивільному кодексі РФ (напр., ст. 150), Кримінально-виконавчому кодексі РФ (напр., ст. 101), законодавстві про фізичну культуру і спорт (напр. , ст. 39 Федерального закону від 04.12.2007 N 329-ФЗ "Про фізичну культуру і спорт в Російській Федерації". Значним є їх обсяг у законодавстві про соціальне забезпечення (Федеральні закони від 02.08.1995 N 122-ФЗ "Про соціальне обслуговування громадян похилого віку та інвалідів "та від 12.01.1995 N 5-ФЗ" Про ветеранів ") і т.д. Дані та інші акти, незважаючи на наявність у них норм з охорони здоров'я, не можна розглядати як акти законодавства у сфері охорони здоров'я через іншого предмета і цілей правового регулювання, незначного питомої обсягу власне норм про охорону здоров'я.
Федеральні закони в галузі охорони здоров'я відповідно до ст. 76 Конституції РФ мають пряму дію на території РФ і, отже, не потребують додаткового "підкріпленні" законами суб'єктів РФ. У свою чергу федеральні закони в сфері охорони здоров'я вводять найбільш загальні, основоположні норми, що вимагають прийняття на рівні суб'єктів РФ значного числа нормативних правових актів.
В даний час в ряді регіонів (приблизно 1/3 від 80 розглянутих суб'єктів) або загальні закони про охорону здоров'я відсутні, або регулювання здійснюється за допомогою регіональних програм. У цих суб'єктах, як правило, система законодавства про охорону здоров'я сформована досить складно: є масив федерального законодавства і лише окремі акти, що доповнюють федеральне регулювання.
Після 2004 р. в значній кількості суб'єктів РФ прийняті самостійні закони про охорону здоров'я або про охорону здоров'я (1). Так, новий Закон Ямало-Ненецького автономного округу від 10.01.2007 N 12 - ЗАТ "Про охорону здоров'я в Ямало-Ненецькому автономному окрузі" - результат кодифікаційних процесів (об'єднання в одному акті декількох раніше існували з паралельним появою нових норм і зміною змісту старих).
--- ---
(1) Наприклад, Московська область, Ленінградська область, Республіка Дагестан, Республіка Марій Ел, Республіка Мордовія, Чеченська Республіка, Чуваська Республіка, Читинська область, Коряцький автономний округ, Амурська область, Брянська область, Володимирська область, Кемеровська область, Кіровська область, Курська область, Новосибірська область, Омська область, Орловська область, Ростовська область, Смоленська область , Ханти-Мансійський автономний округ - Югра.
Для законодавства суб'єктів РФ останніх років характерний відмови від раніше існуючих на регіональному рівні законів - дублів федеральних Основ законодавства 1993 Так, Закон Ставропольського краю від 06.12.2005 N 62-кз "Про організацію охорони здоров'я в Ставропольському краї" на відміну від раніше діючого крайового закону про охорону здоров'я стосується набагато більш вузького предмета регулювання - організації охорони здоров'я, а не закріплює загальну модель всієї системи охорони здоров'я на регіональному рівні. Такі цілі переслідували законотворчі органи та інших суб'єктів РФ (1).
---
(1) Закон Хабаровського краю від 29.12.2004 N 236 "Про організацію надання спеціалізованої медичної допомоги на території Хабаровського краю" скасував Закон Хабаровського краю від 02.10.2002 N 61 "Про основи охорони здоров'я жителів Хабаровського краю" . Обласним законом Новгородської області від 05.11.2004 N 326-ОЗ "Про визнання такими, що втратили чинність, деяких обласних законів у сфері охорони здоров'я" був визнаний таким, що втратив силу Обласна закон від 04.02.1997 N 82-ОЗ "Про організаційно-правові та фінансові основи системи охорони здоров'я області ". Законом Тамбовської області від 23.06.2006 N 58-З" Про визнання таким, що втратив чинність, Закону Тамбовської області "Про охорону здоров'я в Тамбовській області" було припинено дію Закону Тамбовської області від 22.01.1999 N 46-З "Про охорону здоров'я в Тамбовській області".
На регіональному рівні з'явилися загальні закони, що є результатом критичного переосмислення досвіду дії перших актів, появою нових інститутів, переглядом змісту діючих з урахуванням розширення і зміни предмета регулювання (1). Прикладами цієї хвилі законів суб'єктів РФ можна вважати Закон Мурманської області від 09.02.2005 N 593-01-змо "Про заходи щодо охорони здоров'я громадян Російської Федерації, які проживають на території Мурманської області", Закон Республіки Карелія від 06.06.2005 N 876-ЗРК "Про деякі питання діяльності державної системи охорони здоров'я ".
---
(1) Путіло Н.В. Законодавство суб'єктів Російської Федерації про охорону здоров'я / / Журнал російського права. 2002. N 2. С. 75 - 82.
2. Частиною 3 даної статті закріплена колізійна норма, що встановлює правило поведінки у випадках невідповідності норм про охорону здоров'я, що містяться в актах іншої галузевої приналежності, нормам коментованого Закону.
Дана норма ідентична за змістом відповідному правилу Житлового кодексу РФ (ЖК РФ). Але в силу ст. 5 ЖК РФ житлове законодавство складається з Кодексу, прийнятих відповідно до Кодексу інших федеральних законів, а також виданих відповідно до них указів Президента РФ, постанов Уряду РФ, нормативних правових актів федеральних органів виконавчої влади, законів та інших нормативних правових актів суб'єктів РФ, нормативних правових актів органів місцевого самоврядування, отже, верховенство ЖК РФ поширюється на всі акти.
У коментованому Законі, як було показано вище, обрана інша модель, однак в силу вимоги про необхідність при підготовці акта домагатися відповідності його положень нормам Федерального закону "Про основи охорони здоров'я громадян у Російській Федерації" правило, закріплене в ч. 3 коментованої статті, слід трактувати широко. Тобто нормам коментованого Закону повинні відповідати всі норми, навіть містяться в актах іншої галузевої приналежності в тому випадку, якщо вони регулюють відносини з охорони здоров'я.
3. Акти органів місцевого самоврядування не названі розглянутої статтею в якості окремого джерела законодавства про охорону здоров'я, однак органи місцевого самоврядування наділені правом видавати муніципальні правові акти. Так, Федеральний закон від 06.10.2003 N 131-ФЗ "Про загальні принципи організації місцевого самоврядування в Російській Федерації" (ст. 43) у системі муніципальних правових актів виділяє нормативні та інші правові акти представницького органу муніципального утворення.
У той же час обсяг нормотворчих функцій органів місцевого самоврядування у сфері охорони здоров'я надзвичайно малий, оскільки власні повноваження органів місцевого самоврядування у сфері охорони здоров'я носять скоріше виконавчо-розпорядчий (правозастосовний), ніж регулюючий характер. При визначенні відповідних повноважень слід керуватися також прийнятими на рівні суб'єктів РФ законами про наділення органів місцевого самоврядування окремими повноваженнями у сфері охорони здоров'я. В даний час у зв'язку з новелами Федерального закону "Про обов'язкове медичне страхування в Російській Федерації" більше 10 суб'єктів РФ передали окремі повноваження органам місцевого самоврядування. Приклади тому: Закон Амурської області від 13.10.2011 N 531-ОЗ "Про наділення органів місцевого самоврядування муніципальних утворень області державними повноваженнями з організації надання медичної допомоги відповідно до територіальної програмою державних гарантій надання населенню області безкоштовної медичної допомоги", Закон Сахалінської області від 22.11.2011 N 115 -ЗО "Про наділення органів місцевого самоврядування державними повноваженнями Сахалінської області з організації надання медичної допомоги відповідно до територіальної програмою державних гарантій надання громадянам Російської Федерації безкоштовної медичної допомоги".
4. Частиною 5 коментованої статті закріплений конституційний принцип пріоритету норм міжнародного права над нормами національного права.
  Основою для розвитку законодавства про охорону здоров'я громадян є приписи Конституції РФ і норми міжнародного права відповідно до ч. 4 ст. 15 Конституції. Слід зазначити, що за останні 5 років відбулися істотні зміни в міжнародному праві, позитивним чином впливають на розвиток як російського соціального законодавства в цілому, так і законодавства про охорону здоров'я. Вектори для подальшого вдосконалення правового регулювання у сфері прав громадян РФ на здоров'я містяться в Концепції формування правових основ і механізмів реалізації соціальної держави в країнах Співдружності (1), Європейської соціальної хартії та інших документах. Так, на двадцять шостому пленарному засіданні Міжпарламентської Асамблеї держав - учасників СНД (Постанова від 18.11.2005 N 26-10) прийнятий Модельний закон "Про захист прав та гідності людини в біомедичних дослідженнях в державах - учасницях СНД".
  ---
  (1) Прийнята в м. Санкт-Петербурзі 31.05.2007 Постановою N 28-6 на 28-му пленарному засіданні Міжпарламентської Асамблеї держав - учасників СНД.
  До числа глобальних актів ВООЗ, до яких Російська Федерація приєдналася в останні роки, можна назвати, наприклад, Рамкову конвенцію ВООЗ з боротьби проти тютюну, яка укладена в м. Женеві 21 травня 2003 (Федеральний закон від 24.04.2008 N 51-ФЗ "Про приєднання Російської Федерації до Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну").
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "Стаття 3. Законодавство у сфері охорони здоров'я"
  1. Стаття 86. Повноваження органів, які здійснюють державний контроль у сфері охорони здоров'я
      Коментар до статті 86 Частина 1 коментованої статті визначає державні контрольні повноваження відповідних федеральних органів виконавчої влади, органів виконавчої влади суб'єктів РФ у сфері охорони здоров'я. Законом передбачені такі повноваження: 1. Видача обов'язкових для виконання приписів у разі виявлення порушень законодавства РФ у сфері охорони
  2. Стаття 4. Основні принципи охорони здоров'я
      Коментар до статті 4 Запропоновані законодавцем принципи охорони здоров'я представляють собою сформульовані в його нормах основоположні ідеї, що визначають процеси формування і реалізації його на будь-якому етапі. Фактично основні ідеї знаходять втілення в конкретних положеннях Закону, що сприяє їх належної реалізації. Попередньо слід сказати, що принципи охорони здоров'я
  3. А.А. Кирилова. Науково-практичний коментар до Федерального закону "Про основи охорони здоров'я громадян у Російській Федерації", 2012

  4. І. А. Близнюк, К. Б. Леонтьєв. Авторське право і суміжні права, 2010
      Підручник спирається на радикально оновлене російське законодавство в галузі авторського права, новий етап у розвитку якого пов'язаний з частиною IV ГК РФ, що вступила чинності 1 січня 2008 року. У підручнику послідовно розглядається система правової охорони авторських та суміжних прав: їх місце в структурі правового регулювання інтелектуальної власності, особливості законодавства про
  5.  Глава 13. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ У СФЕРІ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я
      Глава 13. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ У СФЕРІ ОХОРОНИ
  6.  Глава 5. ПРАВА ГРОМАДЯН У СФЕРІ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я
      Глава 5. ПРАВА ГРОМАДЯН У СФЕРІ ОХОРОНИ
  7.  Глава 12. ОРГАНІЗАЦІЯ КОНТРОЛЮ В СФЕРІ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я
      Глава 12. ОРГАНІЗАЦІЯ КОНТРОЛЮ В СФЕРІ ОХОРОНИ
  8.  Глава 11. ФІНАНСОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ У СФЕРІ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я
      Глава 11. ФІНАНСОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ У СФЕРІ ОХОРОНИ
  9.  Глава 4. ПРАВА ТА ОБОВ'ЯЗКИ ГРОМАДЯН У СФЕРІ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я
      Глава 4. ПРАВА ТА ОБОВ'ЯЗКИ ГРОМАДЯН У СФЕРІ ОХОРОНИ
  10. Стаття 220. Гарантії права працівників на працю в умовах, відповідних вимогам охорони праці
      1. Реалізація конституційного права на працю в умовах, що відповідають правилам безпеки і гігієни, полягає в тому, що конкретизуючи дане право в ст. 219 ТК, держава одночасно в коментованій статті визначає його гарантії і покладає на роботодавця відповідно до ст. 212 ТК обов'язок щодо забезпечення безпечних умов і охорони праці працівників, а також передбачає
  11. КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ
      1. Національні системи охорони здоров'я - державна, приватна системи, їх особливості, переваги і недоліки. 2. Характеристика системи регульованого страхування здоров'я громадян. 3. Основні концепції розвитку охорони здоров'я ("факторів ризику", інтенсивного розвитку). 4. Поняття медичного права як комплексної правової галузі. 5. Методи вивчення суспільного здоров'я. 6.
  12. Стаття 210. Основні напрями державної політики в галузі охорони праці
      1. Стаття, що має своє основне значення в питаннях правового забезпечення та державної політики в галузі охорони праці. 2. Напрями державної політики в галузі охорони праці носять комплексний характер і припускають: - забезпечення пріоритету збереження життя і здоров'я працівників - даний напрямок реалізується за допомогою проголошення в різних
  13. 1.3. Твори, авторське право на які виникало у юридичних осіб відповідно до законодавства, що діяло в СРСР
      Згідно з абзацом другим ст. 6 Федерального закону від 18 грудня 2006 р. N 231-ФЗ "Про введення в дію частини четвертої Цивільного кодексу Російської Федерації" визнається 70-річний термін дії авторських прав юридичних осіб, що виникли відповідно до законодавства, що діяло до 3 серпня 1992 Термін охорони при цьому обчислюється з дня правомірного оприлюднення твору, а якщо
  14. Стаття 23.10. Прикордонні органи
      (В ред. Федеральних законів від 30.06.2003 N 86-ФЗ, від 07.03.2005 N 15-ФЗ) 1. Прикордонні органи розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені частиною 2 статті 7.2 (про знищення або про пошкодження спеціальних інформаційних знаків, що визначають межі прибережних захисних смуг та водоохоронних зон внутрішніх морських вод і територіального моря Російської Федерації, а
© 2014-2022  yport.inf.ua