Нормативно-правовий акт - це виданий в особливому порядку правовий акт, прийнятий повноважним на те органом і містить правові норми. Ознаки нормативно-правового акту: 1) владно-вольовий характер; 2) неодноразовість застосування; 3) адресованность невизначеному колу осіб. Нормативні акти можна класифікувати за юридичною силою на закони та підзаконні акти. Закон - це нормативний акт, прийнятий в особливому порядку органом законодавчої влади або референдумом, що виражає волю народу, який має вищу юридичну силу і регулює найважливіші суспільні відносини. Ознаки закону: 1) приймається органом законодавчої влади або референдумом; 2) порядок його підготовки та видання визначений Конституцією РФ; 3) виражає волю й інтереси народу; 4) має найвищу юридичну силу; 5) регулює найбільш важливі суспільні відносини. Види законів: 1) Конституція як основоположний політико-правовий акт, що закріплює конституційний лад, права і свободи людини і громадянина, що визначає форму правління і державного устрою, що засновує федеральні органи державної влади; 2) федеральні конституційні закони, що приймаються з питань, передбачених у Конституції; 3) федеральні закони як акти поточного законодавства, присвячені різним сторонам житті суспільства; 4) закони суб'єктів Федерації - видаються їх представницькими органами і діють на відповідній території. Підзаконні акти - це видані на основі та на виконання законів акти, що містять юридичні норми. Види підзаконних актів: 1) укази Президента РФ; 2) постанови Уряду РФ як акти виконавчого органу держави; 3) накази, інструкції, положення міністерств, відомств, державних комітетів регулюють суспільні відносини, що знаходяться в межах компетенції даної виконавчої структури; 4) рішення та постанови місцевих органів державної влади ; 5) рішення, розпорядження, постанови місцевих органів державного управління; 6) нормативні акти муніципальних органів; 7) локальні нормативні акти - нормативні приписи, прийняті на рівні конкретного підприємства, установи та організації. По правовому положенню суб'єкта правотворчості нормативні акти поділяються на: 1) нормативні акти державних органів; 2) нормативні акти інших соціальних структур; 3) нормативні акти спільного характеру; 4) нормативні акти, прийняті на референдумі. За сферою дії нормативні акти різняться: 1) загальнофедеральні; 2) суб'єктів РФ; 3) органів місцевого самоврядування; 4) локальні нормативні акти.
|
- Коментар до статті 6.3
нормативні правові акти, що встановлюють санітарно-епідеміологічні вимоги (в тому числі критерії безпеки та (або) нешкідливості факторів середовища існування для людини, гігієнічні та інші нормативи), недотримання яких створює загрозу життю або здоров'ю людини, а також загрозу виникнення і розповсюдження захворювань. Згідно із зазначеним Федеральним законом під гігієнічним
- § 3. Джерела муніципального права.
Нормативні правові акти Російської Федерації (укази і розпорядження Президента Російської Федерації, постанови і розпорядження Уряду, інші нормативні правові акти федеральних органів виконавчої влади), конституції (статути), закони та інші нормативні правові акти суб'єктів Федерації , статути муніципальних утворень, рішення, прийняті на сходах громадян та місцевих референдумах, і
- § 2. Зарубіжні муніципальні системи.
Нормативних актів простежується, як правило, ідея наскрізного управління, при якому федеральна держава, землі, органи самоврядування представляють собою єдину вертикаль, в рамках якої здійснюється управлінська діяльність. --- Євдокимов В.Б., Старцев Я.Ю. Місцеві органи влади зарубіжних країн: правові аспекти. М.: Спарк, 2001. С. 167. К
- Глава 5. ГАРАНТІЇ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
нормативними правовими актами органів місцевого самоврядування. При цьому муніципальна власність визнається і захищається державою нарівні з іншими формами власності (ст. 49); 2) органи місцевого самоврядування мають право передавати муніципальне майно у тимчасове або постійне користування фізичним та юридичним особам, федеральним і регіональним органам державної влади,
- § 13. Інші форми безпосереднього здійснення населенням місцевого самоврядування та участі у його здійсненні.
Нормативні правові акти органів місцевого самоврядування, що зачіпають права, свободи та обов'язки людини і громадянина, мають бути офіційно опубліковані для загального відома. У разі порушення даного правила нормативні правові акти, що зачіпають права, свободи та обов'язки людини і громадянина, не можуть застосовуватися (ч. 3 ст. 15 Конституції Російської Федерації). Інформування
- Глава 7. ПИТАННЯ МІСЦЕВОГО ЗНАЧЕННЯ.
Нормативного, так і правозастосовчого (індивідуального) характеру. До питань місцевого значення поселення відносяться: 1) формування, затвердження, виконання бюджету поселення і контроль за виконанням даного бюджету; 2) встановлення, зміна та скасування місцевих податків і зборів поселення; 3) володіння, користування і розпорядження майном, що перебуває в муніципальній власності
- § 1. Муніципальні правові акти.
Нормативним правовим актам Російської Федерації, а також конституцій (статутів), законам, іншим нормативно-правовим актам суб'єктів Федерації. Якщо орган місцевого самоврядування вважає, що закон або інший нормативний правовий акт Російської Федерації або її суб'єкта з питань організації місцевого самоврядування та (або) встановлення прав, обов'язків і відповідальності органів та посадових
- § 2. Система муніципальних правових актів
нормативні та інші правові акти представницького органу муніципального освіти; 3) правові акти глави муніципального освіти, постанови та розпорядження голови місцевої адміністрації, інших органів і посадових осіб місцевого самоврядування, передбачених статутом муніципального освіти . Статут муніципального освіти і оформлені у вигляді правових актів рішення, прийняті на
- § 5. Правотворческий процес.
Нормативних правових актів представницького органу муніципального утворення. Так, у ч. 12 ст. 35 Федерального закону "Про загальні принципи організації місцевого самоврядування в Російській Федерації" закріплено, що нормативні правові акти представницького органу муніципального утворення, що передбачають встановлення, зміну та скасування місцевих податків і зборів, здійснення видатків з
- § 6 . Набуття чинності муніципальних правових актів. Скасування і зупинення їхньої дії.
Нормативних правових актів представницьких органів місцевого самоврядування про податки і збори, які набирають чинності у відповідності з Податковим кодексом Російської Федерації. Згідно ч. 1 ст. 5 Податкового кодексу Російської Федерації акти законодавства про податки вступають в силу не раніше ніж після закінчення одного місяця з дня їх офіційного опублікування і не раніше 1-го числа чергового
|