Головна
ГоловнаТеорія та історія держави і праваТеорія права і держави → 
« Попередня Наступна »
Марина Олександрівна Шалагина. Шпаргалки з правознавства, 2009 - перейти до змісту підручника

8. Нормативні правові акти. Закон


Нормативно-правовий акт - це виданий в особливому порядку правовий акт, прийнятий повноважним на те органом і містить правові норми.
Ознаки нормативно-правового акту:
1) владно-вольовий характер;
2) неодноразовість застосування;
3) адресованность невизначеному колу осіб. Нормативні акти можна класифікувати за
юридичною силою на закони та підзаконні акти.
Закон - це нормативний акт, прийнятий в особливому порядку органом законодавчої влади або референдумом, що виражає волю народу, який має вищу юридичну силу і регулює найважливіші суспільні відносини.
Ознаки закону:
1) приймається органом законодавчої влади або референдумом;
2) порядок його підготовки та видання визначений Конституцією РФ;
3) виражає волю й інтереси народу;
4) має найвищу юридичну силу;
5) регулює найбільш важливі суспільні відносини.
Види законів:
1) Конституція як основоположний політико-правовий акт, що закріплює конституційний лад, права і свободи людини і громадянина, що визначає форму правління і державного устрою, що засновує федеральні органи державної влади;
2) федеральні конституційні закони, що приймаються з питань, передбачених у Конституції;
3) федеральні закони як акти поточного законодавства, присвячені різним сторонам житті суспільства;
4) закони суб'єктів Федерації - видаються їх представницькими органами і діють на відповідній території.
Підзаконні акти - це видані на основі та на виконання законів акти, що містять юридичні норми.
Види підзаконних актів:
1) укази Президента РФ;
2) постанови Уряду РФ як акти виконавчого органу держави;
3) накази, інструкції, положення міністерств, відомств, державних комітетів регулюють суспільні відносини, що знаходяться в межах компетенції даної виконавчої структури;
4) рішення та постанови місцевих органів державної влади ;
5) рішення, розпорядження, постанови місцевих органів державного управління;
6) нормативні акти муніципальних органів;
7) локальні нормативні акти - нормативні приписи, прийняті на рівні конкретного підприємства, установи та організації.
По правовому положенню суб'єкта правотворчості нормативні акти поділяються на:
1) нормативні акти державних органів;
2) нормативні акти інших соціальних структур;
3) нормативні акти спільного характеру;
4) нормативні акти, прийняті на референдумі.
За сферою дії нормативні акти різняться:
1) загальнофедеральні;
2) суб'єктів РФ;
3) органів місцевого самоврядування;
4) локальні нормативні акти.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " 8. Нормативні правові акти. Закон "
  1. Коментар до статті 6.3
    нормативні правові акти, що встановлюють санітарно-епідеміологічні вимоги (в тому числі критерії безпеки та (або) нешкідливості факторів середовища існування для людини, гігієнічні та інші нормативи), недотримання яких створює загрозу життю або здоров'ю людини, а також загрозу виникнення і розповсюдження захворювань. Згідно із зазначеним Федеральним законом під гігієнічним
  2. § 3. Джерела муніципального права.
    Нормативні правові акти Російської Федерації (укази і розпорядження Президента Російської Федерації, постанови і розпорядження Уряду, інші нормативні правові акти федеральних органів виконавчої влади), конституції (статути), закони та інші нормативні правові акти суб'єктів Федерації , статути муніципальних утворень, рішення, прийняті на сходах громадян та місцевих референдумах, і
  3. § 2. Зарубіжні муніципальні системи.
    Нормативних актів простежується, як правило, ідея наскрізного управління, при якому федеральна держава, землі, органи самоврядування представляють собою єдину вертикаль, в рамках якої здійснюється управлінська діяльність. --- Євдокимов В.Б., Старцев Я.Ю. Місцеві органи влади зарубіжних країн: правові аспекти. М.: Спарк, 2001. С. 167. К
  4. Глава 5. ГАРАНТІЇ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
    нормативними правовими актами органів місцевого самоврядування. При цьому муніципальна власність визнається і захищається державою нарівні з іншими формами власності (ст. 49); 2) органи місцевого самоврядування мають право передавати муніципальне майно у тимчасове або постійне користування фізичним та юридичним особам, федеральним і регіональним органам державної влади,
  5. § 13. Інші форми безпосереднього здійснення населенням місцевого самоврядування та участі у його здійсненні.
    Нормативні правові акти органів місцевого самоврядування, що зачіпають права, свободи та обов'язки людини і громадянина, мають бути офіційно опубліковані для загального відома. У разі порушення даного правила нормативні правові акти, що зачіпають права, свободи та обов'язки людини і громадянина, не можуть застосовуватися (ч. 3 ст. 15 Конституції Російської Федерації). Інформування
  6. Глава 7. ПИТАННЯ МІСЦЕВОГО ЗНАЧЕННЯ.
    Нормативного, так і правозастосовчого (індивідуального) характеру. До питань місцевого значення поселення відносяться: 1) формування, затвердження, виконання бюджету поселення і контроль за виконанням даного бюджету; 2) встановлення, зміна та скасування місцевих податків і зборів поселення; 3) володіння, користування і розпорядження майном, що перебуває в муніципальній власності
  7. § 1. Муніципальні правові акти.
    Нормативним правовим актам Російської Федерації, а також конституцій (статутів), законам, іншим нормативно-правовим актам суб'єктів Федерації. Якщо орган місцевого самоврядування вважає, що закон або інший нормативний правовий акт Російської Федерації або її суб'єкта з питань організації місцевого самоврядування та (або) встановлення прав, обов'язків і відповідальності органів та посадових
  8. § 2. Система муніципальних правових актів
    нормативні та інші правові акти представницького органу муніципального освіти; 3) правові акти глави муніципального освіти, постанови та розпорядження голови місцевої адміністрації, інших органів і посадових осіб місцевого самоврядування, передбачених статутом муніципального освіти . Статут муніципального освіти і оформлені у вигляді правових актів рішення, прийняті на
  9. § 5. Правотворческий процес.
    Нормативних правових актів представницького органу муніципального утворення. Так, у ч. 12 ст. 35 Федерального закону "Про загальні принципи організації місцевого самоврядування в Російській Федерації" закріплено, що нормативні правові акти представницького органу муніципального утворення, що передбачають встановлення, зміну та скасування місцевих податків і зборів, здійснення видатків з
  10. § 6 . Набуття чинності муніципальних правових актів. Скасування і зупинення їхньої дії.
    Нормативних правових актів представницьких органів місцевого самоврядування про податки і збори, які набирають чинності у відповідності з Податковим кодексом Російської Федерації. Згідно ч. 1 ст. 5 Податкового кодексу Російської Федерації акти законодавства про податки вступають в силу не раніше ніж після закінчення одного місяця з дня їх офіційного опублікування і не раніше 1-го числа чергового