« Попередня
|
|
Наступна » |
|
|
Глава 7. Політичні інститути та конституційне право Швейцарії
|
Швейцарія - невелика держава в центральній Європі, ніколи не мало монархічної форми правління. У ній в більшій мірі, ніж в інших країнах, виборчий корпус має безпосередньою владою. У цій країні надзвичайно розвинені інститути безпосередньої демократії. Крім того, будучи найстарішої в Європі федерацією, Швейцарія займає особливе положення на континенті. Уже в ХVII-ХVIII ст. вона дотримувалася нейтралітету в європейських війнах. В епоху Великої французької революції нейтралістского традиція була перервана і в 1789 р. Гельветическая республіка (так називалася тоді Швейцарія) уклала з Францією договір. Нейтралітет Швейцарії був відновлений після поразки Наполеона. 20 листопада 1815 в Парижі Росія, Англія, Франція, Пруссія і Іспанія підписали акт про визнання нейтралітету Швейцарії та про недоторканність її території. В даний час на політичній арені Швейцарії діє кілька партій, найважливішими з яких є: Ра-дікально-демократична, заснована в 1848 р., що включає 120 тис. членів і виражає інтереси великої фінансової та промислової буржуазії ; Християнсько-демократична, що утворилася в 1912 р., що захищає інтереси великого капіталу кантонів з переважаючим католицьким населенням (60 тис. членів); Соціал-демократична, заснована в 1888 р. Ця партія входить в Соціалістичний інтернаціонал і включає 50 тис. членів; Демократичний союз центру (в німецькомовних кантонах називається Швейцарської народної партією) утворився в 1971 р. і висловлює погляди середньої і великої буржуазії та заможного селянства (близько 50 тис. членів). Швейцарська ліберальна партія утворена в 1913 р. Вона захищає інтереси великої франкомовної буржуазії і кантону Базель (близько 10 тис. членів); Союз незалежних утворений в 1936 р. - дрібнобуржуазна партія, що включає близько 6 тис. членів; Швейцарська партія праці, створена в 1944 р. на базі компартії, дотримується комуністичної ідеології.
|
« Попередня |
|
Наступна » |
= Перейти до змісту підручника = |
|
Інформація, релевантна " Глава 7. Політичні інститути та конституційне право Швейцарії " |
- Глава 1. Політичні інститути та конституційне право США
інститути та конституційне право
- Глава 2. Політичні інститути та конституційне право Великобританії
інститути та конституційне право
- Глава 9. Політичні інститути та конституційне право Індії
інститути та конституційне право
- Глава 13. Політичні інститути та конституційне право Польщі
інститути та конституційне право
- Глава 8. Політичні інститути та конституційне право Японії
інститути та конституційне право
- Глава 12. Політичні інститути та конституційне право Китайської Народної Республіки
інститути та конституційне право Китайської Народної
- Під редакцією професора В.В.Маклакова. ІНОЗЕМНЕ КОНСТИТУЦІЙНЕ ПРАВО, 1998
- Глава 8. Захист політичних прав і свобод Конституційним Судом
політичних прав і свобод Конституційним
- 35. Який статус політичних інститутів Європейського Союзу?
Політичним інститутам Союзу прийнято відносити ті з них, які розробляють і здійснюють політику Союзу: Європейський парламент, Раду та Комісію. У цій якості їх протиставляють "неполітичним" інститутах (Суд, Рахункова палата), які в ході прийняття рішень повинні керуватися нормами права, стояти "поза політикою". Саме від злагодженої, скоординованої роботи трьох
- Конституція Російської Федерації
конституційного ладу (ст.ст. 41 - 48) Глава 7. Державний устрій (ст.ст. 49 - 53) Глава 8. Особливі форми державного управління (ст.ст. 54 - 55) Глава 9. Правова система (ст.ст. 56 - 58) Розділ третій. Влада (ст.ст. 59 - 105) Глава 10. Законодавча влада (ст.ст. 59 - 73) Глава 11. Виконавча влада (ст.ст. 74 - 84) Глава 12. Судова влада (ст.ст. 85 - 95) Глава
- Глава Основні віхи конституційного розвитку Росії
глава присвячена історії, зробимо огляд конституційного регулювання у відповідні
- Контрольні запитання до розділу 8
конституційного контролю. 10. Основні моделі конституційного правосуддя. 11. Процедури формування складу конституційних судів. 12. Форми здійснення контролю за конституційністю
- Глава 15. Політичні інститути та конституційне право Болгарії
політичної сис-теми цієї країни і перетворенню конституційного права. У травні 1989 р. були внесені зміни до діяло раніше законодавство про громадянство, паспорти і ряд інших нормативних актів, що призвело до істотного розширення правового статусу болгарських громадян. Закон про зміну конституції від 15 січня 1990 виключив положення про керівну роль Болгарської
- Г.А. Василевич. КОНСТИТУЦІЙНЕ ПРАВОСУДДЯ НА ЗАХИСТ ПРАВ І СВОБОД ЛЮДИНИ, 2003
політичних, економічних, соціальних прав та
- Основні зміни в державному ладі.
Політичних інститутів і установ, що є результатом не тільки консенсусу провідних політичних сил, але і переваги еволюційного шляху розвитку різким "історичним поворотам", більш гнучких змін у взаємовідносинах державних органів. Британська політична еліта зуміла також зберегти і використовувати в своїх інтересах установи феодального походження - монархію і палату
- Контрольні питання до розділу 15
конституційного ладу постсоціалістичних держав. 3. Особливості конституційного закріплення прав і свобод особистості. 4. Питання конституційної економіки в постсоціалістичних державах. 5. Конституційні засоби забезпечення дії та захисту конституцій. 6. Форми правління в постсоціалістичних державах. 7. Інститут президентської влади. 8. Правовий статус
- С.А. Авакьян. Конституція Росії - природа, еволюція, сучасність, 2000
- Конституція Російської Федерації Проект, підготовлений Конституційною комісією З'їзду народних депутатів Російської Федерації
політичні права (ст.ст. 20 - 33) і свободи Глава IV. Економічні, соціальні (ст.ст. 34 - 42) і культурні права і свободи Глава V. Гарантії та захист прав і свобод (ст.ст. 43 - 48) Глава VI. Обов'язки (ст.ст. 49 - 56) Розділ третій. Громадянське суспільство (ст.ст. 57 - 73) Глава VII. Власність, праця, (ст.ст. 57 - 61) підприємництво Глава VIII. Громадські та релігійні
- 17. Галузі права
політичну систему та ін; 2) цивільне право, предметом якого є майнові та немайнові відносини суб'єктів даної галузі; 3) адміністративне право, що регулює сферу управлінської діяльності держави; 4) кримінально-процесуальне, регулює діяльність органів попереднього слідства та дізнання, прокуратури і суду по розкриттю і розгляду кримінальних
- Контрольні запитання до розділу 1
конституційне право ". 2. Конституційне право як галузь національного права. 3. Поняття конституційно-правових відносин, їх види. 4. Суб'єкти конституційно-правових відносин. 5. Основні джерела конституційного права зарубіжних країн. 6. Основні тенденції розвитку конституційного
|