Головна
Конституційне, муніципальне правоКонституційне право« Попередня → 
Наступна » Б.А. Страшун. Конституційне (державне) право зарубіжних країн. Частина загальна. Тома 1-2, 2000 - перейти до змісту підручника
6. ПРАВО НА СОЦІАЛЬНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

У такому формулюванні дане право зазвичай в конституціях не записуватиме: формулюється обов'язок держави, розглянута в наступному розділі. Тим самим знімається питання про судовий захист конституційного права, хоча судовий захист відповідних прав, визначених поточним законодавством, забезпечується. Деякі ж конституції формулюють саме право на соціальне забезпечення, хоча часом найбільш загальним чином, як, наприклад, португальська, в ч. 1 ст. 63 якої записано: «Усі мають право на соціальне забезпечення», після чого слідують принципи організації системи соціального забезпечення. Згідно ч. 2 ст. 75 датської Конституції будь-яка особа, не здатне утримувати себе і осіб, які перебувають на його утриманні, має право на соціальну допомогу, що надається, якщо дотримуються вимоги, встановлені законом.

У соціалістичних же конституціях право на соціальне забезпечення традиційно входить в коло проголошуваних прав, хоча право на судовий захист з цим пов'язується не завжди. У нашій країні, як відомо, суд став захищати пенсійні права лише в самий останній час. Постсоціалістичні конституції часто за традицією проголошують відповідне право. Наприклад, відповідно до ст. 39 словацької Конституції, громадяни мають право на розмірне матеріальне забезпечення в старості, при непрацездатності, а також у разі втрати годувальника (ч. 1). Зауважимо, що мова тут йде саме про громадян. А от у ч. 2 цієї статті сказано: «Кожен, хто матеріально потребує, має право на допомогу, необхідну для забезпечення основних умов існування», тобто мається на увазі будь-яка людина незалежно від громадянства.
Але не у всіх постсоціалістичних країнах прийнятий такий підхід. Постсоціалістична югославська Конституція встановлює в ст. 58:
«Обов'язковою страхуванням зайняті (так позначаються особи, які працюють за наймом. - Авт.) Гарантують собі і членам своєї сім'ї всі форми соціального забезпечення відповідно до закону.
Держава забезпечує матеріальну захищеність громадянину, який непрацездатний і не має засобів до життя, а також громадянину, який не має засобів до життя, відповідно до закону ».
Тут, таким чином, проводиться принцип: працездатні повинні забезпечувати себе самі, за винятком установлених законом випадків, а держава в основному зобов'язана допомагати лише непрацездатним. У ст. 59 гарантується особливий захист інвалідам. Однак у Конституції не формулюються суб'єктивні права відповідних осіб на соціальне забезпечення.
Але й соціалістичні конституції не завжди формулюють відповідні суб'єктивні права. Так, згідно зі ст. 46 Конституції Куби кожному працівникові в разі непрацездатності за віком, інвалідності або хвороби державою гарантується допомогою системи соціального страхування відповідна захист, у разі смерті працівника подібний захист гарантується його родині. Тут, таким чином, суб'єктом права є працівник, або, як часто переводять слово «trabajador», трудящий. Згідно ж ст. 47 «престарілих, що не мають притулку і засобів до існування, і будь-яке непрацездатна особа, що не має родичів, які в змозі надавати йому допомогу, держава забезпечує за допомогою соціальної допомоги». Треба при цьому мати на увазі, що соціалістична держава платить працівникові жебрацьку заробітну плату і відповідно встановлює мізерні пенсії та допомоги.
« Попередня
Наступна » = Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " 6. ПРАВО НА СОЦІАЛЬНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ "
Стаття 74.1. Бюджетні асигнування на соціальне забезпечення населення
  1. соціальне забезпечення населення відносяться бюджетні асигнування на надання со-ціальних виплат громадянам або на придбання товарів, робіт, послуг на користь громадян для забезпечення їх потреб в цілях реалізації заходів соціальної підтримки населення . 2. Витратні зобов'язання на соціальне забезпечення населення можуть виникати в результаті прийняття публічних нормативних зобов'язань. (В ред.
    2. Соціальне забезпечення населення.
  2. Соціальне забезпечення населення відносяться бюджетні асигнування на: а) надання соціальних виплат громадянам, наприклад: допомоги по безробіттю, стипендії у період професійної підготовки, підвищення кваліфікації, перепідготовки за направленням органів служби зайнятості, в тому числі, в період тимчасової непрацездатності (Закон РФ від 19 квітня 1991 р. N 1032-1 "Про зайнятість населення в
    Стаття 22
  3. право на соціальне забезпечення і на здійснення необхідних для підтримання її гідності і для вільного розвитку її особи прав у економічній, соціальній і культурній галузях за допомогою національних зусиль і міжнародного співробітництва та відповідно до структури і ресурсами кожного
    Коментар до статті 15.10
  4. правопорушення, передбачені статтею коментарів, розглядаються суддями арбітражних судів (див. п. 8 коментарю до ст.
    Стаття 25
  5. право на такий життєвий рівень, включаючи їжу, одяг, житло, медичний догляд та необхідне соціальне обслуговування, який необхідний для підтримки здоров'я і добробуту її самої та її сім'ї, і право на забезпечення на випадок безробіття, хвороби, інвалідності, вдівства, старості чи іншого випадку втрати засобів до існування через незалежні від неї обставини. 2.
    Стаття Соціальна держава
  6. соціальних служб, встановлює державні пенсії, допомоги та інші гарантії соціального захисту. (3) Держава проводить гуманну демографічну політику, створює необхідні умови для культурного розвитку, забезпечує екологічну безпеку і раціональне
    Стаття 35.1. Участь органів соціального партнерства у формуванні та реалізації державної політики у сфері праці
  7. правова структура органів соціального партнерства забезпечує однаковість і необхідну субординацію в діяльності всіх органів соціального партнерства, що беруть участь в регулюванні соціально-трудових відносин. 2. У коментованій статті намічені заходи щодо підвищення ролі федеральних органів державної влади, органів державної влади суб'єктів РФ і органів місцевого самоврядування з
    Глава 9. Рішення Конституційного Суду у сфері захисту економічних, соціальних і культурних прав
  8. соціальних і культурних прав і свобод складають найбільшу категорію. Виносячи їх, Конституційний Суд керувався принципами і нормами соціальної держави, закріпленими в Конституції Республіки
    2. Медико-соціальна експертиза (ст. 50 Основ) .
  9. право на запрошення за своєю заявою будь-якого фахівця з його згоди для участі у проведенні медико-соціальної експертизи. Таким чином, в якості суб'єктів медико-соціальної експертизи можуть виступати лікарі-експерти СМО, ТФОМС та інших незалежних експертних організацій. Висновок установи, яка провадила медико-соціальну експертизу, може бути оскаржено до суду самим громадянином
    Розділ VIII. Адміністративно-правове забезпечення управління соціально-культурною сферою
  10. правове забезпечення управління соціально-культурної
    Стаття 23. Поняття соціального партнерства в сфері праці
  11. соціальне партнерство) - система взаємовідносин між працівниками (пред-ставники працівників), роботодавцями (представниками роботодавців), органами державної влади, органами місцевого само-управління, спрямована на забезпечення узгодження інтересів працівників і роботодавців з питань регулювання трудових від-носіння та інших безпосередньо пов'язаних з ними відносин. (в ред.
    право на Л. недоторканність громадян VII, 33, § 2 (2) - с. 413; VII, 34, § 1 (1) - с. 417 - 418 - право на недоторканність Л. документації VII, 34, § 2 (1) - с. 432 Приватне зображення громадянина VII, 34, § 1 (7) - с. 429 - 430 Особисті немайнові права - види Л. н. п. VII, 33, § 2 (2) - с. 412 - 413 - захист Л. н. п. VII, 33, § 3 (2) - с. 414 - 415 - Л. н. п. авторів
  12. Л
    Стаття 351.1. Обмеження на заняття трудовою діяльністю в сфері освіти, виховання, розвитку несо-вершеннолетніе, організації їх відпочинку та оздоровлення, ме-діцінскую забезпечення, соціального захисту та соціального обслуговування, у сфері дитячо-юнацького спорту, культури і мистецтва за участю неповнолітніх
  13. соціального захисту та соціального обслуговування, у сфері дитячо-юнацького спорту, культури і мистецтва за участю неповнолітніх не допускаються особи, які мають або мали судимість, що піддаються або піддавалися кримінальному переслідуванню (за винятком осіб, кримінальне переслідування відносно яких припинено за реабілітуючими підставами) за злочини проти життя і здоров'я, волі,
    5.6. Пільги, передбачені в сфері охорони здоров'я
  14. право на отримання державної соціальної допомоги "(Додаток 6). При наданні соціальних послуг громадяни, які мають обмеження здатності до трудової діяльності III ступеня, та діти-інваліди мають право на отримання на тих же умовах другої путівки на санаторно-курортне лікування та на безкоштовний проїзд на приміському залізничному транспорті, а також на міжміському транспорті до
    А.А. Кирилова. Коментар до Федерального закону від 21 грудня 1996 року N 159-ФЗ "Про додаткові гарантії щодо соціальної підтримки дітей-сиріт та дітей, які залишилися без піклування батьків" (постатейний), 2010
  15. Стаття 9.13. Ухилення від виконання вимог доступності для інвалідів об'єктів інженерної, транспортної та соціальної інфраструктур

  16. соціальної інфраструктур - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від двох тисяч до трьох тисяч рублів; на юридичних осіб - від двадцяти тисяч до тридцяти тисяч рублів. (в ред. Федерального закону від 22.06.2007 N
    социальной инфраструктур - влечет наложение административного штрафа на должностных лиц в размере от двух тысяч до трех тысяч рублей; на юридических лиц - от двадцати тысяч до тридцати тысяч рублей. (в ред. Федерального закона от 22.06.2007 N
© 2014-2022  yport.inf.ua