Невиконання законних вимог Вищої ради юстиції або члена Вищої ради юстиції щодо надання інформації, судової справи (її копії), розгляд якої закінчено, відмова в ознайомленні з судовою справою, розгляд якої не закінчено, надання завідомо неправдивої інформації, а так само недодержання встановлених законом строків надання інформації, судової справи (її копії) Вищій ралі юстиції або члену Вищої ради юстиції - тягнуть за собою накладення штрафу від двадцяти п'яти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Ті самі дії, вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, - тягнуть за собою накладення штрафу від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
(Доповнено статтею 188 згідно із Законом України від 13.05.2010 р. № 2181-VI; із змінами, внесеними згідно із Законом України від 03.11.2011 р. № 4001-VI)
1. Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері судоустрою (див. Закон України "Про Вищу раду юстиції").
2. Об'єктивна сторона правопорушення виражається у невиконанні законних вимог Вищої ради юстиції або члена Вищої ради юстиції щодо надання інформації, судової справи (її копії"), розгляд якої закінчено, відмові в ознайомленні з судовою справою, розгляд якої не закінчено, наданні завідомо неправдивої інформації, а так само недодержанні встановлених законом строків надання інформації, судової справи (її копії) Вищій раді юстиції або члену Вищої ради юстиції (формальний склад).
3. Суб'єкт адміністративного проступку - посадові особи.
4. Суб'єктивна сторона правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини у формі умислу.
|
- Стаття 188/19. Невиконання законних вимог Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Рахункової палати, народного депутата України
статтею 188" згідно із Законом України від 11.07.2003 p. № И 28-ІV) 1. Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері конституційного ладу та парламентського контролю (див. Закон України "Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини". Закон України "Про Рахункову палату". Закон України "Про статус народного депутата України). 2. Об'єктивна сторона
- Стаття 188/14. Невиконання законних вимог посадових осіб органів Державної інспекції з енергозбереження
статтею 188м згідно із Законом України від 21.06.2001 p. № 2550-ІІІ; із змінами, внесеними згідно із Законом України від 16.03.2007 р. № 760-V) 1. Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері енергозбереження (див. Закон України "Про енергозбереження"). 2. Об'єктивна сторона правопорушення виражається у невиконанні законних вимог посадових осіб органів Державної
- Стаття 188/31. Невиконання законних вимог посадових осіб органів Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України
статтею 188м згідно із Законом України від 19.03.2009 р. № 1180-VI) 1. Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері захисту інформації (див. Закон України "Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах". Закон України "Про радіочастотний ресурс України", Закон України "Про електронний цифровий підпис"). 2. Об'єктивна сторона правопорушення
- Стаття 188/18. Невиконання законних вимог (приписів) посадових осіб органів державного регулювання ядерної та радіаційної безпеки
статтею 188 згідно із Законом України від 18.11.2003 р. № 1284-ІV) 1. Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері ядерної та радіаційної безпеки (див. Закон України "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку"). 2. Об'єктивна сторона правопорушення виражається у невиконанні законних вимог (приписів) посадових осіб органів державного регулювання ядерної
- Стаття 188/11. Невиконання постанов, розпоряджень, приписів, висновків, а так само інших законних вимог посадових осіб органів, установ і закладів державної санітарно-епідеміологічної служби
статтею 188 згідно із Законом України від 23.12.98 p. № 352-XIV) 1. Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері санітарно-епідеміологічного нагляду (див. Закон України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення"). 2. Об'єктивна сторона правопорушення виражається у невиконанні постанов, розпоряджень, приписів, висновків посадових осіб
- Стаття 188/7. Невиконання законних вимог національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації
статтею 188 згідно із Законом України від 01.10.96 р. № 386/96-ВР; із змінами, внесеними згідно із Законами України від 24.06.2004 р. № 1876-ІV, від 01.06.2010 p. № 2299-VI, від 07.07.2011 р. № 3610-УІ) 1. Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері зв'язку та інформатизації (див. Закони України "Про зв'язок", "Про поштовий зв'язок", "Про радіочастотний ресурс
- Стаття 172/9. Незаконне використання інформації, що стала відома особі у зв'язку з виконанням службових повноважень
статті є особи, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 Закону України "Про засади запобігання і протидії корупції". 1. Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері державного управління, а також у сфері запобігання та протидії корупції (див. Закон України "Про засади запобігання і протидії корупції"). 2. Об'єктивна сторона правопорушення виражається у
- Стаття 188/5. Невиконання законних розпоряджень чи приписів посадових осіб органів, які здійснюють державний контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища, використання природних ресурсів, радіаційної безпеки або охорону природних ресурсів
статтею 1885 згідно із Законом України від 19.01.95 р. № 8/95-ВР; із змінами, внесеними згідно із законами України від 06.03.96 р. № 81/96-ВР, від 07.02.97 р. № 55/97-ВР, від 18.11.2003 р. № 1284-ІV, від 15.04.2008 р. № 271-VI, від 21.01.2010 p. № 1827-VI) 1. Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері охорони навколишнього природного середовища та раціонального
- Стаття 172/8. Порушення вимог щодо повідомлення про конфлікт інтересів
статті є особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "б" пункту 2 частини першої статті 4 Закону України "Про засади запобігання і протидії корупції". 2. У цій статті під конфліктом інтересів слід розуміти суперечність між особистими інтересами особи та її службовими повноваженнями, наявність яких може вплинути на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, а також на вчинення чи
- Стаття 172/5. Порушення обмежень щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності
статті є особи, зазначені у пункті і частини першої статті 4 Закону України "Про засади запобігання і протидії корупції", за винятком депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад (крім тих, які здійснюють свої повноваження у ролі на постійній основі), членів Вищої ради юстиції (крім тих, які працюють у Витій раді юстиції на постійній основі), народних засідателів і
- Стаття 351. Перешкоджання діяльності народного депутата України та депутата місцевої ради
статтями про злочини у сфері службової діяльності, а останнє із названих діянь - як правопорушення, передбачене п. «г» ч. 1 ст. 5 Закону України «Про боротьбу з корупцією». 4. Суб'єкт злочину спеціальний. Ним є службова особа, на яку покладено обов'язок виконувати вимоги народного депутата України чи депутата місцевої ради, комітетів ВР чи тимчасових слідчих комісій ВР надавати їм певну
- Стаття 188/9. Невиконання законних вимог посадових осіб органів виконавчої влади у сфері стандартизації, метрології та сертифікації
статтею 1889 згідно із Законом України від 04.02.98 p. № 73/98-ВР; із змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.04.2001 p. № 2342-ІІІ) 1. Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері стандартизації, метрології та сертифікації (див. Закон України "Про стандартизацію", Закон України "Про метрологію та метрологічну діяльність", Декрет Кабінету Міністрів
- Стаття 188/28. Невиконання законних вимог посадових осіб Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ України
статтею 188м згідно із Законом України від 24.09.2008 p. № 586-VI) 1. Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері безпеки дорожнього руху (див. Закон України "Про дорожній рух"). 2. Об'єктивна сторона правопорушення виражається у невиконанні законних вимог (приписів) посадових осіб Державтоінспекції (ДАІ) МВС України щодо усунення порушень правил, норм і
- Стаття 245. Рішення суду
стаття присвячена особливостям судового рішення по справах про надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності. Безумовно те, що судове рішення і по цих справах повинно відповідати вимогам статей 209, 213, 214, 215, 218 ЦПК (див. відповідні коментарі) щодо порядку їх ухвалення, змісту і проголошення. 2. Коментована стаття зазначає лише наступне: суд своїм рішенням може задовольнити
- Стаття 188/3. Невиконання вимог органів державного контролю за цінами
статтею 1883 згідно із Законом України від 22.09.94 p. № 179/94-ВР; із змінами, внесеними згідно із Законом України від 07.02.97 р. № 55/97-ВР) 1. Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері державного контролю за цінами (див. Закон України "Про ціни і ціноутворення"). 2. Об'єктивна сторона правопорушення виражається у невиконанні законних вимог органів державного
- Стаття 172/6. Порушення встановлених законом обмежень щодо одержання дарунка (пожертви)
статті є особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "б" пункту 2 частини першої статті 4 Закону України "Про засади запобігання і протидії корупції". 1. Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері державного управління, а також у сфері запобігання та протидії корупції (див. Закон України "Про засади запобігання і протидії корупції"). 2. Об'єктивна сторона
|