Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
С.В. Пєтков. Науково-практичний коментар Кодексу України про адміністративні правопорушення, 2012 - перейти к содержанию учебника

Стаття 188/30. Ухилення від виконання або несвоєчасне виконання законних вимог Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або її уповноважених осіб

Ухилення від виконання або несвоєчасне виконання посадовою особою учасника фондового ринку рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов чи рішень уповноважених осіб Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на рийку цінних паперів - тягне за собою накладення штрафу від п'ятисот до семисот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Ті самі діяння, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з правопорушень, передбачених частиною першою цієї статті, - тягнуть за собою накладення штрафу від семисот п'ятдесяти до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
(Доповнено статтею 188 згідно із Законом України від 25.12.2008 p. № 801-VI; із змінами, внесеними згідно із Законом України від 07.07.2011 p. № 3610-VI)
1. Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері цінних паперів та фондового ринку (див. Закон України "Про цінні папери та фондовий ринок", Закон України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг").
2. Об'єктивна сторона правопорушення виражається в ухиленні від виконання або несвоєчасному виконанні рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов чи рішень уповноважених осіб Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів (формальний склад).
3. Суб'єкт адміністративного проступку - спеціальний (посадові особи учасників фондового ринку); особливий (особи, на яких вже було накладено адміністративне стягнення за аналогічне правопорушення).
4. Суб'єктивна сторона правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини у формі умислу або необережності.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Информация, релевантная "Стаття 188/30. Ухилення від виконання або несвоєчасне виконання законних вимог Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або її уповноважених осіб"
  1. Стаття 188/36. Невиконання законних вимог посадових осіб національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг
    статтею 188м згідно із Законом України від 09.07.2010 р. № 2479-VI; із змінами, внесеними згідно із Законом України від 07.07.2011 р. № 3610-VI) 1. Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини в галузі державного нагляду у сфері комунальних послуг (див. Закон України "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг"). 2. Об'єктивна сторона правопорушення виражається у
  2. Стаття 188/29. Невиконання законних вимог посадових осіб національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг
    статтею 18829 згідно із Законом України від 18.12.2008 р. № 692-VI; із змінами, внесеними згідно із Законом України від 07.07.2011 p. № 3610-VT) 1. Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері ринків фінансових послуг (див. Закон України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг"). 2. Об'єктивна сторона правопорушення виражається у
  3. Стаття 188/20. Невиконання (ухилення від виконання) або несвоєчасне виконання приписів посадових осіб центрального органу виконавчої влади з державного енергетичного нагляду чи розпоряджень його органів
    статтею 18820 згідно із Законом України від 31.05.2005 р. № 2598-ІV; у редакції Закону України від 06.10.2011 p. № 3830-V1) 1. Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері енергетики (див. Закон України "Про електроенергетику"). 2. Об'єктивна сторона правопорушення виражається в ухиленні від виконання або несвоєчасному приписів посадових осіб центрального органу
  4. Стаття 20.
    статті 20 із змінами, внесеними згідно із Законом N 154/98-ВР від 03.03.98 ) Посадові особи органів державної влади, органів місцевого самоврядування та органів адміністративно-господарського управління та контролю, підприємств, установ, організацій, а також громадяни, які займаються підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи, несуть адміністративну відповідальність згідно з
  5. Стаття 166-4.
    статті, від виконання рішень Антимонопольного комітету України та його територіальних відділень, чи несвоєчасне виконання їх рішень - тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб та керівників у розмірі до шести неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а на осіб, які займаються підприємницькою діяльністю, - до шістнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. ( Доповнено
  6. Стаття Виконання вироку суду іноземної держави
    статтею передбачено, що у разі потреби органи запитуваної Держави передають органам запитуючої Держави документ, який підтверджує, що санкція
  7. Стаття 188/7. Невиконання законних вимог національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації
    статтею 188 згідно із Законом України від 01.10.96 р. № 386/96-ВР; із змінами, внесеними згідно із Законами України від 24.06.2004 р. № 1876-ІV, від 01.06.2010 p. № 2299-VI, від 07.07.2011 р. № 3610-УІ) 1. Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері зв'язку та інформатизації (див. Закони України "Про зв'язок", "Про поштовий зв'язок", "Про радіочастотний ресурс
  8. Обов'язки комітента
    від комісіонера все належно виконане за договором комісії. При цьому, якщо предметом виконання є майно, комітент зобов'язаний оглянути майно, придбане для нього комісіонером, а в разі виявлення недоліків - негайно повідомити про це комісіонера (ст. 405 ЦК УРСР, ст. 1042 ЦК України). Оскільки договір комісії належить до посередницьких договорів, все майно, що передано комісіонеру або отримано
  9. Розділ XIV. Розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери
    ухилення від виконання або несвоєчасного виконання розпорядження про усунення порушень уповноважена особа застосовує відповідну санкцію та у разі необхідності виносить нове розпорядження. 10. Розпорядження про усунення порушень може бути оскаржено до суду у порядку, встановленому
  10. Стаття 166/4. Порушення порядку подання інформації та виконання рішень Антимонопольного комітету України та його територіальних відділень
    статті, від виконання рішень Антимонопольного комітету України та його територіальних відділень, чи не своєчасне виконання їх рішень - тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб та керівників у розмірі до шести неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а на осіб, які займаються підприємницькою діяльністю, - до шістнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. (Доповнено
  11. Стаття 188/39. Порушення законодавства про державну реєстрацію нормативно-правових актів
    статтею 18841 згідно із Законом України від 08.09.2011 p. № 3720-VI) 2. Об'єктивна сторона правопорушення виражається у неподанні, несвоєчасному поданні для державної реєстрації нормативно-правових актів, які відповідно до закону підлягають державній реєстрації, направленні на виконання нормативно-правових актів, що не пройшли державної реєстрації та не опубліковані в установленому законом
  12. Стаття 188/21. Ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики
    статтею 188" згідно із Законом України від 31.05.2005 p. № 2598-ІV; із змінами, внесеними згідно із Законом України від 07.07.2011 p. № 3610-VI) 1. Об'єктом даного адміністративного проступку с суспільні відносини у сфері енергетики (див. Закон України "Про електроенергетику"). 2. Об'єктивна сторона правопорушення виражається в ухиленні від виконання або несвоєчасному виконанні рішень
  13. Стаття 604. Виконання вироку суду іноземної держави
    відомляє запитуючій стороні про результати виконання вироку суду іноземної
  14. Стаття 188/13. Невиконання законних вимог державного виконавця
    статтею 188 згідно із Законом України від 19.10.2000 p. № 2056-ІІІ. у редакції Закону України від 04.11Л010 р. № 2677-VI) 1. Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що підлягають примусовому виконанню у разі їх невиконання в добровільному порядку (див. Закон України "Про Державну виконавчу службу". Закон
  15. Стаття 185/8. Ухилення від виконання законних вимог прокурора
    статтею 185 згідно із Законом України від 15.12.92 р. № 2857-ХІІ; із змінами, внесеними згідно із Законом України від 07.02.97 р. № 55/97-ВР) 1. Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері прокурорського нагляду (див. Закон України "Про прокуратуру"). 2. Об'єктивна сторона правопорушення виражається у таких формах: 1) невиконання законних вимог прокурора про
  16. Виконання заповіту
    відач має право доручити виконання заповіту особі, яка не є спадкоємцем. У цьому разі потрібна згода виконавця. Ця згода має бути оформлена письмово: або шляхом вчинення відповідного напису на заповіті, або шляхом складання окремої заяви, що додається до заповіту (ст. 546 ЦК УРСР). Виконавець заповіту вчиняє всі дії, необхідні для виконання заповіту, безоплатно. Проте він має право на
  17. Стаття 105. Порушення вимог щодо виконання фітосанітарних заходів
    від трьох до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від восьми до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. (Із змінами, внесеними згідно із законами України від 25.02.94 р. № 4044-XII, від 07.02.97 р. № 55/97-ВР; у редакції Закону України від 19.04.2007 р. № 956-V) 1. Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері
  18. Стаття 217. Визначення порядку і строку виконання рішення суду, забезпечення його виконання
    статті суд може або повинен визначити у резолютивній частині судового рішення порядок його виконання. 2. Факультативно це питання вирішується тоді, коли суд допускає відстрочку або розстрочку виконання чи негайне виконання рішення за підставами ст. 367 ЦПК. Відстрочка виконання рішення - це перенесення виконання рішення на інший, більш пізній час. Так, у разі задоволення позову про виселення
  19. Стаття 380. Порядок вирішення питання про поворот виконання
    стаття визначає порядок вирішення питань про поворот виконання. Поворот виконання - це повернення сторін виконавчого провадження в первісне становище через скасування правової підстави виконання. Це один із засобів захисту інтересів боржника. 2. Питання про поворот виконання рішень виникає при скасуванні рішення, яке набрало законної сили, і вже виконаного частково або повністю. Судом, який