Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
С.В. Пєтков. Науково-практичний коментар Кодексу України про адміністративні правопорушення, 2012 - перейти к содержанию учебника

Стаття 212/2. Порушення законодавства про державну таємницю

Порушення законодавства про державну таємницю, а саме:
1) недодержання встановленого законодавством порядку передачі державної таємниці іншій державі чи міжнародній організації;
2) засекречування інформації:
про стан довкілля, про якість харчових продуктів і предметів побуту;
про аварії, катастрофи, небезпечні природні явища та інші надзвичайні події, які сталися або можуть статися та загрожують безпеці громадян;
про стан здоров'я населення, його життєвий рівень, включаючи харчування, одяг, житло, медичне обслуговування та соціальне забезпечення, а також про соціально-демографічні показники, стан правопорядку, освіти та культури населення;
про факти порушень прав і свобод людини і громадянина;
про незаконні дії органів державної влади, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб;
іншої інформації, яка відповідно до законів та міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, не може бути засекречена;
3) безпідставне засекречування інформації;
4) надання грифа секретності матеріальним носіям конфіденційної або іншої таємної інформації, яка не становить державної таємниці, або ненадання грифа секретності матеріальним носіям інформації, що становить державну таємницю, а також безпідставне скасування чи зниження грифа секретності матеріальних носіїв секретної інформації;
5) порушення встановленого законодавством порядку надання допуску та доступу до державної таємниці;
6) невжиття заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та незабезпечення контролю за охороною державної таємниці;
7) провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, без отримання в установленому порядку спеціального дозволу на провадження такої діяльності, а також розміщення державних замовлень на виконання робіт, доведення мобілізаційних завдань, пов'язаних з державною таємницею, в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах, організаціях, яким не надано спеціального дозволу на провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею;
8) недодержання вимог законодавства щодо забезпечення охорони державної таємниці під час здійснення міжнародного співробітництва, прийому іноземних делегацій, груп, окремих іноземців та осіб без громадянства та проведення роботи з ними;
9) невиконання норм і вимог криптографічного та технічного захисту секретної інформації, внаслідок чого виникає реальна загроза порушення її конфіденційності, цілісності і доступності, - тягне за собою накладення штрафу на громадян від десяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Повторне протягом року вчинення порушення з числа передбачених частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, - тягне за собою накладення штрафу на громадян від тридцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб- від п'ятдесяти до ста п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
(Доповнено статтею 212 згідно із Законом України від 21.09.99 p. № 1080-ХІV; із змінами і доповненнями, внесеними згідно Із законами України від 11.05.2004 р. № 1703-ІV, від 19.03.2009 р. № 1180-VI, від 22.09.2011 p. № 3775-VI)
1. Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері охорони державної таємниці.
2. Об'єктивна сторона правопорушення виражається у порушенні законодавства України про державну таємницю, а саме, у вчиненні діянь, зазначених у пп . 1 -9 ч. 1 цієї статті (склад - формальний).
3. Суб'єкт адміністративного проступку - спеціальний (громадяни і посадові особи, які мають доступ до державної таємниці) (ч. 1 цієї статті); особливий (громадяни і посадові особи, які мають доступ до державної таємниці, і які вже піддавалися адміністративному стягненню за аналогічне правопорушення) (ч. 2 цієї статті).
4. Суб'єктивна сторона правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини як у формі умислу, так і у формі необережності.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Информация, релевантная "Стаття 212/2. Порушення законодавства про державну таємницю"
  1. Загальні положення до розділу
    статтями 333, 334, 337. За деякі з них КАП прямо передбачена адміністративна відповідальність, а в деяких інших випадках їх важко відмежувати від суміжних адміністративних правопорушень. Так, КАП передбачена адміністративна відповідальність за невиконання законних вимог посадових осіб спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань державного експортного контролю і порушення
  2. Стаття 422. Розголошення відомостей військового характеру, що становлять державну таємницю, або втрата документів чи матеріалів, що містять такі відомості
    статті, якщо вони спричинили тяжкі наслідки,- караються позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років. 1. Об'єкт злочину - режим військової таємниці. 2. Злочин може виражатися у таких формах: 1) розголошення відомостей військового характеру, що становлять державну таємницю, за відсутності ознак державної зради (ч. 1 ст. 422); 2) порушення встановлених правил поводження з
  3. Стаття 162. Речі і документи, які містять охоронювану законом таємницю
    провайдерів телекомунікацій, про зв'язок, абонента, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання тощо; 8) персональні дані особи, що знаходяться у її особистому володінні або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних; 9) державна
  4. Стаття Особливості проведення експертизи у кримінальному провадженні, яке містить державну таємницю
    проведення експертизи використовуються методики, технології чи інформація, що містить охоронювану державою таємницю, в описовій частині висновку експертизи ці відомості не зазначаються. Перелік посадових осіб, на яких покладено виконання функцій державного експерта, затверджено Указом Президента України від 01.12.2009 р. № 987/2009 "Про Перелік посадових осіб, на яких покладається виконання
  5. Стаття 518. Особливості проведення експертизи у кримінальному провадженні, яке містить державну таємницю
    проведення експертизи використовуються методики, технології чи інформація, що містять охоронювану державою таємницю, в описовій частині висновку експертизи ці відомості не
  6. Стаття 188/6. Невиконання законних вимог посадових осіб органів спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з державного нагляду за додержанням законодавства про працю або створення перешкод для діяльності цих органів
    статтею 1886 згідно із Законом України від 19.01.95 р. № 8/95-ВР; із змінами, внесеними згідно із законами України від 07.02.97 р. № 55/97-ВР, від 21.11.97 р. № 666797-ВР, від 18.05.2004 р. № 1725-ІV, від 19.02.2009 р. № 1027-УІ) 1. Об'єктом даного адміністративного проступку с суспільні відносини у сфері праці (див. Кодекс законів про працю України, Закони України "Про оплату праці", "Про
  7. Стаття 188/29. Невиконання законних вимог посадових осіб національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг
    статтею 18829 згідно із Законом України від 18.12.2008 р. № 692-VI; із змінами, внесеними згідно із Законом України від 07.07.2011 p. № 3610-VT) 1. Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері ринків фінансових послуг (див. Закон України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг"). 2. Об'єктивна сторона правопорушення виражається у
  8. Стаття 188/17. Невиконання законних вимог посадових осіб спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань державного експортного контролю
    статтею 188 згідно із Законом України від 15.05.2003 p. № 749-ІV) 1. Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері державного експортного контролю (див. Закон України "Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання"). 2.Об'єктивна сторона правопорушення виражається у невиконанні законних вимог посадових
  9. Стаття 188/7. Невиконання законних вимог національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації
    статтею 188 згідно із Законом України від 01.10.96 р. № 386/96-ВР; із змінами, внесеними згідно із Законами України від 24.06.2004 р. № 1876-ІV, від 01.06.2010 p. № 2299-VI, від 07.07.2011 р. № 3610-УІ) 1. Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері зв'язку та інформатизації (див. Закони України "Про зв'язок", "Про поштовий зв'язок", "Про радіочастотний ресурс
  10. Стаття 517. Охорона державної таємниці під час кримінального провадження
    статті 28 Закону України "Про державну таємницю" та попередження про кримінальну відповідальність за розголошення відомостей, що становлять державну таємницю. 4. Доступ до матеріалів, які містять відомості, що становлять державну таємницю, надається захисникам та законним представникам підозрюваного, обвинуваченого, потерпілому та їхнім представникам, перекладачу, експерту, спеціалісту,
  11. Стаття 188/10. Невиконання законних вимог посадових осіб органів державного контролю за якістю лікарських засобів та умовами їх виробництва
    статтею 18810 згідно із Законом України від 23.12.98 p. № 352-XIV; із змінами, внесеними згідно із Законом України від 08.09.2011 р. № 3718- VI) 1. Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері контролю за якістю лікарських засобів (див. Закон України "Про лікарські засоби"). 2. Об'єктивна сторона правопорушення виражається у невиконанні законних вимог посадових осіб
  12. Глава 40. Кримінальне провадження, яке містить відомості, що становлять державну таємницю
    провадження, яке містить відомості, що становлять державну
  13. Стаття 166/11. Порушення законодавства про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців
    статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб від ста п'ятдесяти до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Примітка. Термін "поштове відправлення" вживається у значенні, наведеному в Законі України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".
  14. Стаття 405. Виконання постанови суду (судді) про конфіскацію
    порушення митних правил у частині конфіскації виконується державним виконавцем у порядку, встановленому законом. Товари, транспортні засоби, вилучені митним органом, щодо яких винесена постанова суду (судді) про конфіскацію, передаються державному виконавцеві. У разі коли неможливо конфіскувати товари, що є безпосередніми предметами порушення митних правил, або товари із спеціально
  15. Стаття 14. Таємниця спілкування
    провадження кожному гарантується таємниця листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції, інших форм спілкування. 2. Втручання у таємницю спілкування можливе лише на підставі судового рішення у випадках, передбачених цим Кодексом, з метою виявлення та запобігання тяжкому чи особливо тяжкому злочину, встановлення його обставин, особи, яка вчинила злочин, якщо в інший спосіб
  16. Стаття 188/25. Невиконання законних вимог (приписів) посадових осіб Державної технічної інспекції Державного департаменту страхового фонду документації
    статтею 18825 згідно із Законом України від 22.02.2007 р. № 695-V) 1. Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері функціонування державної системи страхового фонду документації (див. Закон України "Про страховий фонд документації України"). 2. Об'єктивна сторона правопорушення виражається у невиконанні законних вимог (приписів) посадових осіб Державної технічної