Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
С.В. Пєтков. Науково-практичний коментар Кодексу України про адміністративні правопорушення, 2012 - перейти к содержанию учебника

Стаття 289. Строк оскарження постанови по справі про адміністративне правопорушення

Скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови. В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
(1) Згідно статті 289 КУАП, скарга на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подана протягом десяти днів з дня винесення постанови.
(2) В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу. Чіткого і вичерпного переліку поважних причин не існує, тому, враховуючи, що орган (посадова особа) в провадженні по справі про адмінправопорушення керується вимогами закону і внутрішнім переконанням, визнавати чи не визнавати причини пропуску строку для оскарження постанови по справі про адмінправопорушення поважними, належить до компетенції органу (посадової особи), якому подано скаргу на постанову.
(3) Для відновлення пропущеного строку для оскарження постанови по справі про адмінправопорушення скарга подається разом із заявою (клопотанням) про відновлення пропущеного строку із зазначенням причин пропущення строку та додаванням доказів (здебільшого, документальних) на підтвердження поважності наведених у заяві (клопотанні) про відновлення строку причин.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Информация, релевантная "Стаття 289. Строк оскарження постанови по справі про адміністративне правопорушення"
  1. Стаття 290. Опротестування постанови по справі про адміністративне правопорушення
    статті 21 Закону України "Про прокуратуру". Згідно норм зазначеної статті цього Закону, протест приноситься прокурором. Його заступником до органу (посадової особи), що виніс постанову по справі про адмінправопорушення, або до вищестоящого органу (посадової особи) щодо органу (посадової особи), який виніс цю постанову. У протесті на постанову по справі про адмінправопорушення прокурор ставить
  2. Стаття 287. Право оскарження постанови по справі про адміністративне правопорушення
    статті 287 КУАП, Постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено 1) особою, щодо якої її винесено; 2) потерпілим. (2) Постанова районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду (судді) про накладення адміністративного стягнення оскаржуються в порядку, визначеному цим Кодексом (статті 288-289
  3. Глава 24. Оскарження і опротестування постанови по справі про адміністративне правопорушення
    постанови по справі про адміністративне
  4. Стаття 283. Зміст постанови по справі про адміністративне правопорушення
    статті 213 цього Кодексу, одночасно вирішується питання про відшкодування винним майнової шкоди, то в постанові по справі зазначаються розмір шкоди, що підлягає стягненню, порядок і строк її відшкодування. Постанова по справі повинна містити вирішення питання про вилучені речі і документи, а також вказівку про порядок і строк її оскарження. Постанова колегіального органу приймається простою
  5. Розділ XIII. Постанова за справою про адміністративне правопорушення
    строк її оскарження. Постанова за справою про адміністративне правопорушення підписується уповноваженою особою, яка розглянула справу, та скріплюється гербовою печаткою. 2. За справою про адміністративне правопорушення уповноважена особа приймає одне з таких рішень: а) про накладення адміністративного стягнення; б) про закриття справи про адміністративне правопорушення. 3. Постанова за
  6. 7. Оскарження і опротестування постанови за справою про адміністративне правопорушення
    статтями 166-5, 166-6 Кодексу, для того, щоб стягнення не було посилено. Посадова особа Національного банку, яка розглянула скаргу або протест на постанову за справою про адміністративне правопорушення, своє рішення оформлює у вигляді постанови (додаток 5). Якщо буде встановлено, що постанову винесено посадовою особою, неправомочною вирішувати цю справу, то така постанова скасовується і справа
  7. 9. Порядок оформлення справи про адміністративне правопорушення
    постанови про накладення штрафу, про що має бути зроблена відповідна відмітка в цій постанові, або винесення постанови про закриття справи у випадках, установлених чинним законодавством. 9.2. Справа про адміністративне правопорушення зброшурована, з описом документів, що в ній є (додаток 6), прошнуровується, скріплюється гербовою печаткою, засвідчується підписом посадової особи, яка винесла
  8. 6. Постанова за справою про адміністративне правопорушення
    статтями 166-5,166-6 Кодексу, посадова особа виносить постанову за справою. Постанова має містити такі реквізити: посаду, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка винесла постанову, дату розгляду справи, відомості про особу, щодо якої розглядається справа (прізвище, ім'я, по батькові, дата та місце народження, адреса, місце роботи, посада), викладення обставин, установлених при розгляді справи,
  9. Стаття 277/2. Повідомлення про розгляд справи
    статтею 277 згідно із Законом України від 07.04.2011 р. № 3207-VI) (1) Стаття 277-1 КУАП встановлює вимоги щодо обов'язкового повідомлення осіб, які беруть участь у провадженні по справі про адміністративні правопорушення, про призначений судовий розгляд справи. (2) Коментована стаття встановлює строки надіслання повістки із зазначенням дати і місця розгляду справи про адміністративне
  10. Стаття 281. Протокол засідання колегіального органу по справі про адміністративне правопорушення
    строків її оскарження. Протокол засідання колегіального органу підписується головуючим на засіданні і секретарем цього органу" (1) Розгляд справи про адміністративне правопорушення уповноваженим колегіальним органом (не посадовою особою)вимагає фіксування в протокольній формі. Протоколювання ходу розгляду колегіальним органом справи про адмінправопорушення є обов'язковим. (2) Протокол розгляду
  11. Стаття 288. Порядок оскарження постанови по справі про адміністративне правопорушення
    статті її розглядати. Постанову уповноваженого органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення може бути скасовано або змінено за протестом прокурора керівником відповідного органу, а також незалежно від наявності протесту прокурора - керівником вищестоящого органу. Особа, яка оскаржила постанову у справі про адміністративне правопорушення, звільняється від сплати державного
  12. Стаття 269. Потерпілий
    статті 272 цього Кодексу. (2) Потерпілий має право: 1) знайомитися з матеріалами справи; 2) заявляти клопотання; 3) оскаржувати постанову по справі про адміністративне правопорушення. (3) Потерпілого може бути опитано як свідка відповідно до статті 272 цього
  13. Глава 23. Постанова по справі про адміністративне правопорушення
    справі про адміністративне
  14. ПЛАН
    адміністративного правопорушення. 2.1 Поняття правопорушення. 2.2 Загальні риси адміністративних правопорушень. 2.3 Види адміністративних правопорушень. 2.4 Відмінність адміністративного правопорушення від злочину. 3. Юридичний склад адміністративного правопорушення. 3.1 Поняття складу адміністративного правопорушення 3.2 Функцій складу адміністративного правопорушення. 3.3 Ознаки
  15. Стаття 258. Випадки, коли протокол про адміністративне правопорушення не складається
    статтями 70, 77, частиною третьою статті 85, статтею 153, якщо розмір штрафу не перевищує трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, частиною першою статті 85, якщо розмір штрафу не перевищує семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, статтею 107 (у випадках вчинення правопорушень, перелічених в частині третій статті 238), частиною третьою статті 109, статтями 110, 115, частинами