Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
С.В. Пєтков. Науково-практичний коментар Кодексу України про адміністративні правопорушення, 2012 - перейти к содержанию учебника

Стаття 41. Порушення вимог законодавства про працю та про охорону праці

Порушення встановлених термінів виплати пенсій, стипендій, заробітної плати, виплата їх не в повному обсязі, а також інші порушення вимог законодавства про працю - тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Порушення вимог законодавчих та інших нормативних актів про охорону праці - тягне за собою накладення штрафу на працівників від двох до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності - від п'яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
(Із змінами, внесеними згідно із законами України від 19.01.95 р. № 8/95-ВР, від 07.02.97 р. № 55/97-ВР, від 21.09.2000 р. № 1979-ІІІ, від 19.02.2009 р. № 1027-УІ)
1. Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері охорони права громадян на працю, на оплату праці, на охорону праці та інших прав у трудовій сфері (див. Кодекс законів про працю України, Закони України "Про охорону праці", "Про оплату праці", "Про відпустки" тощо).
2. Об'єктивна сторона правопорушення виражається у таких формах:
1) порушення встановлених термінів виплати пенсій, стипендій, заробітної плати, виплата ЇХ не в повному обсязі, а також інші порушення вимог законодавства про працю;
2) порушення вимог законодавчих та інших нормативних актів про охорону праці. Обидва склади - формальні.
3. Суб'єкт адміністративного проступку - посадові особи підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують найману працю (ч. 1 і 2 цієї статті); працівники (тільки ч.2 цієї статті).
4. Суб'єктивна сторона правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини як у формі умислу, так й у формі необережності.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Информация, релевантная "Стаття 41. Порушення вимог законодавства про працю та про охорону праці"
  1. Стаття 188/6. Невиконання законних вимог посадових осіб органів спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з державного нагляду за додержанням законодавства про працю або створення перешкод для діяльності цих органів
    статтею 1886 згідно із Законом України від 19.01.95 р. № 8/95-ВР; із змінами, внесеними згідно із законами України від 07.02.97 р. № 55/97-ВР, від 21.11.97 р. № 666797-ВР, від 18.05.2004 р. № 1725-ІV, від 19.02.2009 р. № 1027-УІ) 1. Об'єктом даного адміністративного проступку с суспільні відносини у сфері праці (див. Кодекс законів про працю України, Закони України "Про оплату праці", "Про
  2. Стаття 188/4. Невиконання законних вимог органів спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з нагляду за охороною праці
    статтею 1884 згідно із Законом України від 19.01.95 p. № 8/95-ВР; із змінами, внесеними згідно із законами України від 07.02.97 р. № 55/97-ВР, від 05.04.2001 p. № 2342-ІІІ, від 18.11.2004 р. № 2197-ІV) 1. Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері охорони праці (див. Закон України "Про охорону праці"). 2. Об'єктивна сторона правопорушення виражається у невиконанні
  3. Стаття 230/1. Органи спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з державного нагляду за додержанням законодавства про працю
    стаття 188е). Від імені органів спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з державного нагляду за додержанням законодавства про працю розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право: державні інспектори праці територіальних органів - штраф до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; Головний державний інспектор
  4. Стаття 231. Органи спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з нагляду за охороною праці
    статті 41 (за винятком порушень санітарно-гігієнічних і санітарно-протиепідемічних правил і норм), статті 47, 57,58,93,94,188). Від імені органів спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з нагляду за охороною праці розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право: 1) за порушення законодавчих та інших нормативних актів
  5. Стаття 93. Порушення вимог законодавчих та інших нормативних актів з безпечного ведення робіт у галузях промисловості
    порушення виражається у порушенні вимог законодавчих та інших нормативних актів (правил, положень, інструкцій) з безпечного ведення робіт у галузях промисловості та на об'єктах, підконтрольних органам Держгірпромнагляду України (формальний склад). 3. Суб'єкт адміністративного проступку - працівники, посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, громадяни -
  6. Стаття 188/33. Невиконання законних вимог посадових осіб органів охорони культурної спадщини
    статтею 188" згідно із Законом України від 09.09.2010 р. № 2518-У І) 1. Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері охорони культурної спадщини (див. Закон України "Про охорону культурної спадщини"). 2. Об'єктивна сторона правопорушення виражається у невиконанні законних вимог посадових осіб органів охорони культурної спадщини щодо усунення порушень вимог
  7. Стаття 94. Порушення вимог законодавчих та інших нормативних актів про зберігання, використання та облік вибухових матеріалів у галузях промисловості
    порушення виражається у порушенні вимог законодавчих та інших нормативних актів (правил, положень, інструкцій) про зберігання, використання та облік вибухових матеріалів у галузях промисловості та на об'єктах, підконтрольних органам Держгірпромнагляду України (формальний склад). 3. Суб'єкт адміністративного проступку - працівники, посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від
  8. Стаття 41/2. Порушення чи невиконання колективного договору, угоди
    статтею 412 згідно із Законом України від 19.01.1995 р. № 8/95-ВР; із змінами, внесеними згідно Із Законом України від 07.02.97 р. № 55/97-ВР) 1. Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері охорони праці (див. Кодекс законів про працю України, Закон України "Про колективні договори і угоди"). 2. Об'єктивна сторона правопорушення виражається в порушенні чи
  9. Протиправність діяння страхувальника
    порушення ним обов'язку із забезпечення здорових і безпечних умов праці, тобто невжиття ним усіх залежних від нього заходів щодо охорони праці робітників. Характер і кількість цих заходів визначаються існуючим рівнем техніки, технології виробництва, техніки безпеки, виробничої санітарії. Тому відсутні протиправні діяння страхувальника, і він не відповідає перед потерпілим, якщо ушкодження
  10. Стаття 188/27. Невиконання законних вимог посадових осіб органу технічного нагляду Міністерства аграрної політики України
    статтею 1882 згідно із Законом України від 24.09.2008 р. № 586-УІ) 1. Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері державного технічного нагляду (див. Закон України "Про дорожній рух", Закон України "Про систему інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу України", Закон України "Про захист прав покупців сільськогосподарських машин"), 2. Об'єктивна
  11. Стаття 411. Робочий час посадових осіб митної служби України
    порушеннями митних правил та інших службових завдань посадові особи митних органів України за розпорядженням керівника митного органу або його заступника можуть залучатися до роботи в надурочний, а також у нічний час, у святкові і неробочі дні. Оплата праці посадових осіб митних органів України у надурочний, нічний час, а також у святкові і неробочі дні провадиться відповідно до чинного