Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
С.В. Пєтков. Науково-практичний коментар Кодексу України про адміністративні правопорушення, 2012 - перейти к содержанию учебника

Стаття 76. Знищення корисної для лісу фауни

Знищення корисної для лісу фауни - тягне за собою накладення штрафу на громадян від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
(Із змінами, внесеними згідно із законами України від 06.03.96 р. № 81/96-ВР, від 07.02.97 р. № 55/97-ВР)
1. Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері охорони лісів (див. Лісовий кодекс України).
Предмет посягання - лісова фауна. Лісова фауна - це сукупність тварин, що пристосувалися для проживання в лісах, і для яких ліс є природним ареалом проживання.
2. Об'єктивна сторона правопорушення виражається у знищенні предмету посягання (матеріальний склад).
Розмір шкоди, завданої зазначеним правопорушенням, обчислюється відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23 липня 2008 року № 665 "Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу".
3. Суб'єкт адміністративного проступку - як громадяни, так і посадові особи.
4. Суб'єктивна сторона правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини як у формі умислу, так й у формі необережності.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Информация, релевантная "Стаття 76. Знищення корисної для лісу фауни"
  1. Стаття 77. Порушення вимог пожежної безпеки в лісах
    знищення або пошкодження лісу внаслідок необережного поводження з вогнем (матеріальний склад); 3) порушення вимог пожежної безпеки в лісах, що призвело до виникнення лісової пожежі або поширення її на значній площі (формально-матеріальний склад). Розмір шкоди, завданої зазначеним правопорушенням, обчислюється відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23 липня 2008 року № 665 "Про
  2. Стаття 241. Органи лісового господарства
    статтями 49,63 - 70,73,75,77,1885 цього Кодексу. Від імені органів лісового господарства розглядати справи про адміністративні правопорушення 1 накладати адміністративні стягнення мають право: Керівник спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади в галузі лісового господарства та його заступники, начальник, його заступники та спеціалісти управління охорони і захисту лісу
  3. Стаття 244. Витрати на знищення товарів
    Знищення або руйнування товарів здійснюється за рахунок їх власника чи іншої заінтересованої
  4. Стаття 75. Знищення або пошкодження відмежувальних знаків у лісах
    знищенні або пошкодженні предметів посягання (матеріальний склад). Розмір шкоди, завданої зазначеним правопорушенням, обчислюється відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23 липня 2008 року № 665 "Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу". 3. Суб'єкт адміністративного проступку - як громадяни, так і посадові особи. 4. Суб'єктивна сторона правопорушення
  5. Стаття 72. Пошкодження лісу стічними водами, хімічними речовинами, нафтою і нафтопродуктами, шкідливими викидами, відходами і покидьками
    для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу". 3. Суб'єкт адміністративного проступку - як громадяни, так і посадові особи. 4. Суб'єктивна сторона правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини як у формі умислу, так й у формі
  6. Стаття 347. Порушення встановленого порядку знищення (руйнування) товарів
    знищення (руйнування) товарів, що перебувають під митним контролем, тобто порушення встановлених цим Кодексом та іншими законами України умов, заборон та обмежень щодо знищення (руйнування) таких товарів, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі від п'ятдесяти до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів
  7. Стаття 74. Знищення або пошкодження лісоосушувальних канав, дренажних систем і шляхів на землях державного лісового фонду
    знищенні або пошкодженні предметів посягання (матеріальний склад). Розмір шкоди, завданої зазначеним правопорушенням, обчислюється відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23 липня 2008 року № 665 "Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу". 3. Суб'єкт адміністративного проступку - як громадяни, так і посадові особи. 4. Суб'єктивна сторона правопорушення
  8. Стаття 245. Відходи (залишки), що утворилися в результаті знищення або руйнування товарів
    знищення або руйнування товарів, мають бути поміщені у відповідний митний режим як товари, що ввезені на митну територію України і перебувають під митним
  9. Стаття 73. Засмічення лісів відходами
    статтею настає незалежно від того, чи були спричиненні наслідки, достатньо самого факту вчинення дій, що зумовлюють засмічення, для утворення складу адміністративного правопорушення. Водночас, презюмується, що засмічення як дія в будь-якому випадку обумовлює завдання шкоди лісовим ресурсам, а також необхідність прибирання засміченої території лісу від відходів. Відтак, даний склад доцільно
  10. Стаття 243. Поняття режиму знищення або руйнування
    знищення товарів може завдати істотної шкоди навколишньому природному середовищу, а також в інших випадках, що визначаються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі митної справи спільно з іншими органами державної влади, що здійснюють контроль під час переміщення товарів через митний кордон
  11. Обов'язки, що накладаються патентом
    корисної моделі чи промислового зразка було припинено, то для власника патенту можуть настати негативні наслідки. У такому разі будь-яка особа, яка має намір і виявляє готовність використовувати винахід, корисну модель чи промисловий зразок, пропо- 5 нує власникові патенту укласти ліцензійний договір. Якщо власник патенту відмовиться від укладення ліцензійного договору, то зазначена особа
  12. Стаття 196. Необережне знищення або пошкодження майна
    статтею, яка містить спеціальну кримінально-правову норму про відповідальність за порушення таких правил (наприклад, за статтями 276, 281, 282,
  13. Стаття 65. Незаконна порубка, пошкодження та знищення лісових культур і молодняка
    статті 69 Лісового кодексу, є лісорубний квиток або лісовий квиток. Дозвіл на заготівлю деревини в порядку рубок головного користування видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань лісового господарства. Спеціальний дозвіл на інші види спеціального використання лісових ресурсів
  14. Стаття 66. Знищення або пошкодження підросту в лісах
    знищенні або пошкодженні підросту в лісах (формально-матеріальний склад). 3. Суб'єкт адміністративного проступку - як громадяни, так і посадові особи. 4. Суб'єктивна сторона правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини як у формі умислу, так й у формі
  15. Стаття 106/1. Невжиття заходів щодо забезпечення охорони посівів снотворного маку чи конопель, місць їх зберігання та переробки
    статтею 106і згідно з Указом Президії Верховної Ради Української PCP від 21.08.87 p. № 4452-ХІ; із змінами, внесеними згідно із законами України від 15.02.95 p. № 64/95-ВР, від 07.02.97 р. № 55/97-ВР, від 06.10.2011 р. № 3826-VI) 1. Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері охорони сільськогосподарських посівів. 2. Об'єктивна сторона правопорушення виражається у
  16. Глава 40. Знищення або руйнування
    Глава 40. Знищення або
  17. Стаття 156/2. Порушення встановленого порядку промислової переробки, зберігання, транспортування або знищення конфіскованих спирту, алкогольних напоїв чи тютюнових виробів
    статтею 1562 згідно із Законом України від 20.04.2000 р. № 1685-ІІІ) 1. Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері торгівлі пивом, алкогольними та слабоалкогольними напоями і тютюновими виробами, а також суспільні відносини у сфері захисту прав споживачів та охорони здоров'я населення (див. Господарський кодекс України, Закони України "Про захист прав споживачів",
  18. Стаття 255. Заходи щодо захисту інформації, яка не використовується у кримінальному провадженні
    статті та статтею 256 цього Кодексу. 2. Забороняється використання зазначених у частині першій цієї статті матеріалів для цілей, не пов'язаних з кримінальним провадженням, або ознайомлення з ними учасників кримінального провадження чи будь-яких інших осіб. 3. У разі якщо власник речей або документів, отриманих у результаті проведення негласних слідчих (розшукових) дій, може бути зацікавлений
  19. Хто може бути суб'єктом права на винаходи, корисні моделі і промислові зразки?
    корисної моделі чи промислового зразка та інші вигоди, одержані роботодавцем від використання зазначених об'єктів промислової власності. У свою чергу винахідник корисної моделі або винаходу чи автор промислового зразка повинен подати роботодавцеві письмове повідомлення про досягнутий ним результат творчої праці з описом, що розкриває сутність винаходу, корисної моделі чи промислового зразка