- Тема 3. Бюджетні правовідносини
бюджетних правовідносин. Види бюджетних правовідносин: вертикальні бюджетні правовідносини і горизонтальні бюджетні правовідносини; майнові і немайнові правовідносини; віддільні і невіддільні правовідносини; регулятивні та охоронні правовідносини. Структура бюджетних правовідносин. Об'єкти бюджетних правовідносин. Суб'єкти бюджетних правовідносин. Бюджетна
- 50. Повноваження учасників бюджетного процесу.
155 БК РФ. Бюджетні повноваження органів державного і муніципального фінансового контролю відображені у ст. 157 БК РФ. Бюджетні повноваження головного розпорядника (розпорядника) бюджетних коштів відображені в ст. 158 БК РФ. Бюджетні повноваження головного адміністратора (адміністратора) доходів бюджету відображені у ст. 160.1. БК РФ. Бюджетні повноваження головного адміністратора (адміністратора)
- Тема 8. Бюджетний процес
бюджетного процесу, його стадії. Бюджетний цикл. Принципи бюджетного процесу: принцип єдності системи бюджетного процесу; принцип самостійності публічних утворень у здійсненні бюджетного процесу; принцип середньострокового бюджетного планування; принцип періодичності бюджету; принцип наступності бюджетів. Повноваження учасників бюджетного процесу. Бюджетні повноваження Президента
- Стаття 23.74. Орган банківського нагляду
повноважень розглядає справи про адміністративні правопорушення, передбачені частинами 1 - 3 статті 15.27 (в межах своїх повноважень) цього Кодексу. (В ред. Федерального закону від 08.11.2011 N 308-ФЗ) 2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органу, зазначеного у частині 1 цієї статті, мають право Голова Центрального банку Російської Федерації, його
- Контрольні питання і завдання
бюджетної системи Російської Федера ції? 2. Охарактеризуйте структуру бюджетної системи. 3. Які принципи лежать в основі побудови бюджетної системи Російської Федерації? 4. Що включає в себе термін «бюджетні повноваження»? 5. Які бюджетні повноваження закріплені за Російською Федера цією? 6. Які бюджетні права (повноваження) суб'єктів Російської Федерації і
- Стаття 284.1. Повноваження органів, які виконують бюджети суб'єктів Російської Федерації і місцеві бюдже-ти, в області застосування заходів примусу
бюджетних коштів, що використовуються не за цільовим призначенням, та в інших випадках, передбачених бачених цією частиною Кодексу; списувати в безспірному порядку суми бюджетних коштів, що підлягають поверненню в бюджет, термін повернення яких закінчився; списувати в безспірному порядку суми відсотків (плати) за користування бюджетними коштами, наданими на віз-Вратна основі, термін сплати яких
- Стаття 291. Неперерахування або несвоєчасне перерахування відсотків (плати) за користування бюджетними коштами, наданими на оплатній основі
бюджетними коштами, наданий-ними на оплатній основі, тягне за собою накладення штрафів на керівників одержувачів бюджетних коштів відповідно до Кодексу Російської Федерації про адміністративні правопорушення, а також вилучення в безспірному порядку сум відсотків (плати) за поль-тання бюджетними коштами, отриманими на поворотній основі, стягнення пені за прострочення сплати відсотків
- Президент Російської Федерації. Бюджетний кодекс Російської Федерації (чинна редакція від 14.07.2013), 2013
- Стаття 152. Учасники бюджетного процесу
бюджетного процесу є: Президент Російської Федерації; вища посадова особа суб'єкта Російської Федерації, голова муніципального освіти; законодавчі (представницькі) органи державної влади та представницькі органи місцевого самоврядування (далі - законодавчі (представницькі) органи); виконавчі органи державної влади (виконавчо-розпорядчі
- Стаття 162. Бюджетні повноваження одержувача бюджетних коштів
бюджетних коштів має такими бюджетними повноваженнями: складає і виконує бюджетну кошторис; приймає і (або) виконує в межах доведених лімітів бюджетних зобов'язань та (або) бюджетних асигнувань бюджет-ні зобов'язання; забезпечує результативність, цільовий характер використання передбачених йому бюджетних асигнувань; вносить відповідному головному розпоряднику
- 11. Учасники бюджетного процесу. Міністерство фінансів РФ, Центральний банк РФ, органи Федерального казначейства
155 БК РФ, а також у Федеральному законі «Про Центральний банк Російської Федерації (Банку Росії)» від 10 липня 2002 р. № 86-ФЗ. Основними функціями ЦБ РФ є: 1) розробка спільно з Урядом РФ основних напрямів грошово-кредитної політики; 2) обслуговування без справляння комісійної винагороди рахунків федерального бюджету та державних позабюджетних фондів, бюджетів
- Стаття 156. Кредитні організації, здійснюю-щие окремі операції з коштами бюджету
155 цього Кодексу, у разі відсутності установ Центрального банку Російської Федерації на відповідній території або неможливості виконання ними цих функцій. (В ред. Федерального закону від 26.04.2007 N 63-ФЗ) 3. Суб'єкти Російської Федерації, муніципальні освіти має право відкривати рахунки в кредитних організаціях, обслужить-вающих розрахунки по операціях, що здійснюються з
- Стаття 215.1. Основи виконання бюджету
бюджетних фондів Російської Федерації, бюджету суб'єктів-та Російської Федерації та бюджету територіального державного позабюджетного фонду, місцевого бюджету забезпечується від-повідно Урядом Російської Федерації, вищим виконавчим органом державної влади суб'єкта Російської Фе-ської Федерації , місцевою адміністрацією муніципального освіти. (Частина перша в ред. Федерального
- Стаття 10. Повноваження суб'єктів Російської Федерації в галузі земельних відносин
повноважень суб'єктів Російської Федерації ставляться резервування, вилучення, у тому числі шляхом викупу , земель для потреб суб'єктів Російської Федерації, розробка та реалізація регіональних програм використання та охорони земель, що у межах суб'єктів Російської Федерації; інші повноваження, не віднесені до повноважень Російської Федерації або до повноважень органів місцевого
- Тема 5 . Правове регулювання видатків бюджетів
бюджетних витрат. Класифікація бюджетних витрат. Принципи розподілу витрат: принцип єдності бюджетної системи Російської Федерації; принцип збалансованості бюджету; принцип результативності та ефективності використання бюджетних коштів; принцип загального покриття витрат бюджетів; принцип прозорості; принцип достовірності бюджету; принцип адресності та цільового характеру бюджетних
|