загрузка...

трусы женские х/б
« Попередня Наступна »

Стаття 162. Бюджетні повноваження одержувача бюджетних коштів

(в ред. Федерального закону від 26.04.2007 N 63-ФЗ)
Одержувач бюджетних коштів має такими бюджетними повноваженнями:
складає і виконує бюджетну кошторис;
приймає і (або) виконує в межах доведених лімітів бюджетних зобов'язань та (або) бюджетних асигнувань бюджет-ні зобов'язання;
забезпечує результативність, цільовий характер використання передбачених йому бюджетних асигнувань;
вносить відповідному головному розпоряднику (розпоряднику) бюджетних коштів пропозиції щодо зміни бюджетного розпису;
веде бюджетний облік ( забезпечує ведення бюджетного обліку);
(в ред. Федерального закону від 07.05.2013 N 104-ФЗ)
формує бюджетну звітність (забезпечує формування бюджетної звітності) і являє бюджетну звітність одержувача бюджетних коштів відповідному головному розпоряднику (розпоряднику) бюджетних коштів;
(в ред. Федерального закону від 07.05.2013 N 104-ФЗ)
виконує інші повноваження , встановлені цим Кодексом та прийнятими відповідно до них нормативними правовими актами (муніципальними правовими актами), що регулюють бюджетні правовідносини.
загрузка...
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 162. Бюджетні повноваження одержувача бюджетних коштів "
  1. Стаття 293. Неперерахування або несвоєчасне перерахування бюджетних коштів одержувачам бюджетних коштів
    Неперерахування бюджетних коштів одержувачам бюджетних коштів, перерахування бюджетних коштів у меншому обсязі, ніж передбачено повідомленням про бюджетні асигнування, або несвоєчасне перерахування бюджетних коштів одержувачам бюджетних коштів тягне накладення штрафів на керівників державних органів, органів місцевого самоврядування відповідно до Кодексу РРФСР про
  2. Тема 3. Бюджетні правовідносини
    Бюджетні правовідносини. Особливості бюджетних правовідносин. Види бюджетних правовідносин: вертикальні бюджетні правовідносини і горизонтальні бюджетні правовідносини; майнові і немайнові правовідносини; віддільні і невіддільні правовідносини; регулятивні та охоронні правовідносини. Структура бюджетних правовідносин. Об'єкти бюджетних правовідносин. Суб'єкти бюджетних
  3. 12. Учасники бюджетного процесу. Головні розпорядники, розпорядники, бюджетополучателі
    Головний розпорядник коштів федерального бюджету - орган державної влади РФ, має право розподіляти кошти федерального бюджету по підвідомчих розпорядникам та одержувачам бюджетних коштів, певним відомчої класифікації видатків федерального бюджету (ст. 158 БК РФ). Головний розпорядник коштів бюджету суб'єкта РФ, коштів місцевого бюджету - орган
  4. Стаття 15.14. Нецільове використання бюджетних коштів
    Використання бюджетних коштів одержувачем бюджетних коштів на цілі, що не відповідають умовам їх отримання, визначеним у затвердженому бюджеті, бюджетного розпису, повідомлення про бюджетні асигнування, кошторисом доходів і витрат або в іншому документі, що є підставою для отримання бюджетних коштів, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від сорока до
  5. Контрольні питання і завдання
    1. Що є основою бюджетної системи Російської Федера ції? 2. Охарактеризуйте структуру бюджетної системи. 3. Які принципи лежать в основі побудови бюджетної системи Російської Федерації? 4. Що включає в себе термін «бюджетні повноваження»? 5. Які бюджетні повноваження закріплені за Російською Федера цією? 6. Які бюджетні права (повноваження) суб'єктів
  6. Стаття 267. Фінансовий контроль, здійснюваний Федеральним казначейством
    (в ред. Федерального закону від 26.04.2007 N 63-ФЗ) Федеральне казначейство здійснює контроль за: неперевищенням лімітів бюджетних зобов'язань, розподілених головними розпорядниками (розпорядниками) коштів Феде- рального бюджету між нижчестоящими розпорядниками та одержувачами коштів федерального бюджету, над затвердженими їм ліміти тами бюджетних зобов'язань; неперевищенням бюджетних
  7. Стаття 15.16. Порушення строків перерахування плати за користування бюджетними коштами
    Неперерахування одержувачем бюджетних коштів у встановлений термін плати за користування бюджетними коштами, наданими на оплатній основі, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від чотирьох тисяч до п'яти тисяч рублів; на юридичних осіб - від сорока тисяч до п'ятдесяти тисяч рублів. (В ред. Федерального закону від 22.06.2007 N
  8. Стаття 219.1. Бюджетний розпис
    (введена Федеральним законом від 26.04.2007 N 63-ФЗ) 1. Порядок складання та ведення бюджетних розписів головних розпорядників (розпорядників) бюджетних коштів, включаючи внесення змін до них, встановлюється відповідним фінансовим органом. Бюджетні розпису головних розпорядників бюджетних коштів складаються відповідно з бюджетними асигнуваннями, ут-затвердженими зведеної бюджетної
  9. Стаття 15.16. Порушення строків перерахування плати за користування бюджетними коштами
    Неперерахування одержувачем бюджетних коштів у встановлений термін плати за користування бюджетними коштами, наданими на оплатній основі, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від сорока до п'ятдесяти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від чотирьохсот до п'ятисот мінімальних розмірів оплати
  10. 55. Відповідальність за порушення бюджетного законодавства
    Порушення бюджетного законодавства - невиконання або неналежне виконання встановленого порядку складання і розгляду проектів бюджетів, затвердження бюджетів, виконання та контролю за виконанням бюджетів усіх рівнів бюджетної системи РФ, яке тягне застосування до порушника заходів примусу. Перелік примусових заходів, що застосовуються до порушників бюджетного законодавства,
  11. 50. Повноваження учасників бюджетного процесу.
    ПОВНОВАЖЕННЯ УЧАСНИКІВ БЮДЖЕТНОГО ПРОЦЕСУ відображені в главі 18 Бюджетного кодексу РФ. Зазначимо, що Учасниками бюджетного процесу згідно ст. 152 БК РФ є: - Президент Російської Федерації; - вища посадова особа суб'єкта Російської Федерації, голова муніципального освіти; - законодавчі (представницькі) органи державної влади та представницькі органи місцевого
  12. Тема 1. Поняття бюджетного права
    Поняття і зміст бюджету. Бюджет як економічна, матеріальна та правова категорія. Види бюджетів. Роль і значення бюджетів у функціонуванні держави і муніципальних утворень. Поняття бюджетного права. Предмет бюджетного права. Метод бюджетного права. Джерела бюджетного права. Систематизація джерел бюджетного права. Федеральна складова джерел бюджетного права.
  13. Стаття 291. Неперерахування або несвоєчасне перерахування відсотків (плати) за користування бюджетними коштами, наданими на оплатній основі
    Неперерахування або несвоєчасне перерахування відсотків (плати) за користування бюджетними коштами, наданий-ними на оплатній основі, тягне за собою накладення штрафів на керівників одержувачів бюджетних коштів відповідно до Кодексу Російської Федерації про адміністративні правопорушення, а також вилучення в безспірному порядку сум відсотків (плати) за поль-тання бюджетними коштами,
  14. Тема 8. Бюджетний процес
    Поняття бюджетного процесу, його стадії. Бюджетний цикл. Принципи бюджетного процесу: принцип єдності системи бюджетного процесу; принцип самостійності публічних утворень у здійсненні бюджетного процесу; принцип середньострокового бюджетного планування; принцип періодичності бюджету; принцип наступності бюджетів. Повноваження учасників бюджетного процесу. Бюджетні повноваження
загрузка...

загрузка...
енциклопедія  бешбармак  яловичина  кабачки  начинка