ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
А.Б. Агапов. Постатейний коментар до кодексу російської федерації про адміністративні правопорушення. Розширений, з використанням матеріалів судової практики, 2004 - перейти до змісту підручника

Стаття 15.14. Нецільове використання бюджетних коштів


Використання бюджетних коштів одержувачем бюджетних коштів на цілі, що не відповідають умовам їх отримання, визначеним у затвердженому бюджеті, бюджетного розпису, повідомлення про бюджетні асигнування, кошторисом доходів і витрат або в іншому документі, що є підставою для отримання бюджетних коштів, -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від сорока до п'ятдесяти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від чотирьохсот до п'ятисот мінімальних розмірів оплати праці.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 15.14. Нецільове використання бюджетних коштів "
  1. § 1. Поняття і принципи місцевого самоврядування. Моделі взаємовідносин державної влади і місцевого самоврядування
    стаття 3, частини 2 і 3; статті 12 і 130, частина 1, Конституції Російської Федерації). Відповідно до статті 130 (частина 2) Конституції Російської Федерації місцеве самоврядування - як публічна (муніципальна) влада - здійснюється громадянами шляхом референдуму, виборів, інших форм прямого волевиявлення, через виборні та інші органи місцевого самоврядування ".
  2. § 5. Форми державного контролю за місцевим самоврядуванням
    нецільове витрачання бюджетних коштів або порушення Конституції Російської Федерації, федерального закону, інших нормативних правових актів, то окремі повноваження органів місцевого самоврядування можуть тимчасово виконуватися органами державної влади . Більше того, органами державної влади в будь-якому муніципальній освіті може бути створена так звана тимчасова фінансова
  3. § 2. Форми опосередкованої участі населення у здійсненні муніципальної влади
    нецільового використання субвенцій , виділених на виконання делегованих державних повноважень, а також у разі встановленого судом факту порушення законодавства Російської Федерації. Під простроченою заборгованістю при цьому розуміються: не виконані у встановлені відповідними договорами або умовами випуску боргових зобов'язань терміни зобов'язання муніципального освіти
  4. § 2. Фінансові ресурси муніципальних утворень
    статтях бюджету. У місцевих бюджетах окремо передбачаються доходи, що направляються на здійснення повноважень органів місцевого самоврядування щодо вирішення питань місцевого значення, та субвенції, надані для забезпечення здійснення органами місцевого самоврядування окремих державних повноважень, переданих їм федеральними законами і законами суб'єктів Російської Федерації, а
  5. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    стаття трактує про передачу проданої речі із застереженням про збереження права власності за продавцем до оплати речі покупцем або настання іншої обставини, тобто про невідкладно обумовленому договорі про передачу. Абзац 1 ст. 491 ГК відокремлює умовну традицію (речову угоду) від лежить в її основі не умовна купівлі-продажу ( обязательственной угоди), а також показує, що угода
  6. Стаття 176. Незаконне отримання кредиту Коментар до статті 176
    стаття передбачає кримінальну відповідальність за вчинення двох діянь, які відрізняються один від одного об'єктивними і суб'єктивними ознаками. Об'єкт злочину, передбаченого ч. 1 ст. 176 КК РФ, - встановлений порядок надання кредиту індивідуальному підприємцю чи організації. Про поняття банку та небанківської кредитної організації див. коментар до ст. 172 КК РФ.
  7. Стаття 285.1. Нецільове витрачання бюджетних коштів Коментар до статті 285.1
    нецільового витрачання бюджетних коштів. Згідно з приміткою до ст. 285.1 КК РФ великим розміром визнається сума бюджетних коштів, що перевищує один мільйон п'ятсот тисяч рублів. По конструкції об'єктивної сторони складу злочину формальний. Злочин закінчено з моменту направлення бюджетних коштів на цілі, не передбачені відповідним документом, тобто з моменту
  8. Глава 5. ГАРАНТІЇ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
    статтях даного Федерального закону, а також в інших федеральних законах. Під юридичними гарантіями місцевого самоврядування розуміються гарантії, закріплені в законодавстві. Основними з них є: 1. Заборона на обмеження прав місцевого самоврядування. Місцеве самоврядування в Російській Федерації гарантується забороною на обмеження прав місцевого самоврядування, встановлених
  9. § 13. Інші форми безпосереднього здійснення населенням місцевого самоврядування та участі у його здійсненні.
    використанням під час пересування плакатів, транспарантів та інших засобів наочної агітації. Демонстрація може початися або завершитися мітингом. Іноді демонстрація може бути сидячій - учасниці не рухаються, а сидять масою в людному місці. Останнім часом в деяких країнах стали проводитися стоячі демонстрації: демонстранти, тримаючись за руки, утворюють кільце навколо якого об'єкта
  10. § 1. Підряд
    використано кілька критеріїв, що лежать в основі відокремлення цих договорів в окремий вид підрядних договорів: по-перше, це предмет: в якості такого можуть виступати будівельні, проектні або вишукувальні роботи, тобто це можуть бути ті ж предмети, що і в двох попередніх видах підряду. Однак друга необхідною ознакою таких договорів є їх специфічний суб'єктний склад: