Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоФінансове право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Бюджетний кодекс Російської Федерації (чинна редакція від 14.07.2013), 2013 - перейти до змісту підручника

Стаття 291. Неперерахування або несвоєчасне перерахування відсотків (плати) за користування бюджетними коштами, наданими на оплатній основі

Неперерахування або несвоєчасне перерахування відсотків (плати) за користування бюджетними коштами, наданий-ними на оплатній основі, тягне за собою накладення штрафів на керівників одержувачів бюджетних коштів відповідно до Кодексу Російської Федерації про адміністративні правопорушення, а також вилучення в безспірному порядку сум відсотків (плати) за поль-тання бюджетними коштами, отриманими на поворотній основі, стягнення пені за прострочення сплати відсотків (плати) за користу-вання зазначеними бюджетними коштами в розмірі однієї трьохсот діючої ставки рефінансування Центрального банку Рос-сийской Федерації за кожен день прострочення.
(В ред. Федерального закону від 26.04.2007 N 63-ФЗ)
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна "Стаття 291. Неперерахування або несвоєчасне перерахування відсотків (плати) за користування бюджетними коштами, наданими на оплатній основі"
  1. Коментар до статті 15.16
    1. Бюджетні кошти можуть надаватися на оплатній основі у формі бюджетного кредиту та бюджетної позички (див. п. 1, 2 коментарю до ст. 15.15). Згідно п. 6 ст. 76 БК обов'язковою умовою надання бюджетного кредиту є проведення попередньої перевірки фінансового стану отримувача бюджетного кредиту фінансовим органом або за його дорученням уповноваженим органом.
  2. 56. Види порушень бюджетного законодавства
    Види порушень бюджетного законодавства, а також відповідальність за них встановлені ст. 289-306 БК РФ. При цьому існуюча редакція БК РФ не узгоджена з чинним адміністративним законодавством: наявні посилання на норми КпАП РРФСР не відповідають нормам Кодексу Російської Федерації про адміністративні правопорушення від 30 грудня 2001 р. № 195-ФЗ (КоАП РФ). Бюджетний кодекс РФ
  3. Стаття 15.16. Порушення строків перерахування плати за користування бюджетними коштами
    Неперерахування одержувачем бюджетних коштів у встановлений термін плати за користування бюджетними коштами, наданими на оплатній основі, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від чотирьох тисяч до п'яти тисяч рублів; на юридичних осіб - від сорока тисяч до п'ятдесяти тисяч рублів. (В ред. Федерального закону від 22.06.2007 N
  4. Стаття 15.16. Порушення строків перерахування плати за користування бюджетними коштами
    Неперерахування одержувачем бюджетних коштів у встановлений термін плати за користування бюджетними коштами, наданими на оплатній основі, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від сорока до п'ятдесяти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від чотирьохсот до п'ятисот мінімальних розмірів оплати
  5. 55. Відповідальність за порушення бюджетного законодавства
    Порушення бюджетного законодавства - невиконання або неналежне виконання встановленого порядку складання і розгляду проектів бюджетів, затвердження бюджетів, виконання та контролю за виконанням бюджетів усіх рівнів бюджетної системи РФ, яке тягне застосування до порушника заходів примусу. Перелік примусових заходів, що застосовуються до порушників бюджетного законодавства,
  6. Стаття 236. Матеріальна відповідальність роботодавця за затримку виплати заробітної плати та інших виплат, належних працівникові
    1. Аналізованої нормою встановлено новий вид матеріальної відповідальності роботодавця перед працівником. Порушення строків виплати заробітної плати, а також оплати відпусток може мати місце, якщо роботодавець не дотримується правил, встановлених у ст. 136 ТК. Строки розрахунку при звільненні встановлені в ст. 140 ТК. Представляється, що будь-яка несвоєчасна виплата сум, належних працівникові,
  7. § 38. Відповідальність за порушення бюджетного законодавства
    Невиконання чи неналежне виконання установленно го Бюджетним кодексом порядку складання та розгляду проектів бюджетів, затвердження бюджетів, виконання і конт роля за виконанням бюджетів бюджетної системи Російської Федерації визнається порушенням бюджетного законодавства, яке тягне застосування до порушника заходів примусу. В зі ответствии до ст. 282
  8. Стаття 5.21. Несвоєчасне перерахування коштів виборчим комісіям, комісіям референдуму, кандидатам, виборчим об'єднанням, виборчим блокам, ініціативним групам з проведення референдуму, іншим групам учасників референдуму
    (в ред. Федерального закону від 04.07.2003 N 94-ФЗ) Неперерахування, а одно перерахування з порушенням встановлених законом строків органом виконавчої влади, органом місцевого самоврядування, наділеними відповідними повноваженнями з перерахування коштів, кредитною організацією, відділенням зв'язку коштів виборчим комісіям, комісіям референдуму, кандидатам, виборчим об'єднанням,
  9. Стаття 5.21 . Несвоєчасне перерахування коштів виборчим комісіям, комісіям референдуму, кандидатам, виборчим об'єднанням, ініціативним групам з проведення референдуму, іншим групам учасників референдуму (в ред. Федерального закону від 21.07.2005 N 93-ФЗ) (в ред. Федерального закону від 04.07.2003 N 94-ФЗ)
    Неперерахування, а одно перерахування з порушенням встановлених законом строків органом виконавчої влади, органом місцевого самоврядування, наділеними відповідними повноваженнями з перерахування коштів, кредитною організацією, відділенням зв'язку коштів виборчим комісіям, комісіям референдуму , кандидатам, виборчим об'єднанням, ініціативним групам з проведення референдуму, іншим
  10. Стаття 856. Відповідальність банку за неналежне здійснення операцій по рахунку
    У випадках несвоєчасного зарахування на рахунок надійшли клієнтові грошових коштів або їх необгрунтованого списання банком з рахунку, а також невиконання вказівок клієнта про перерахування грошових коштів з рахунку або про їх видачу з рахунку банк зобов'язаний сплатити на цю суму відсотки в порядку і в розмірі, передбачених статтею 395 справжнього
  11. Коментар до статті 15.14
    1. Під бюджетним розписом відповідно до ст. 6 БК розуміється документ про поквартальний розподіл доходів і витрат бюджету і надходжень із джерел фінансування дефіциту бюджету, що встановлює розподіл бюджетних асигнувань між одержувачами бюджетних коштів і складений у відповідності з бюджетною класифікацією Російської Федерації; під бюджетними асигнуваннями маються на увазі
  12. Стаття 5.50. Порушення правил перерахування коштів, внесених до виборчого фонду, фонд референдуму (введена Федеральним законом від 04.07.2003 N 94 - ФЗ)
    Неповернення жертводавці у встановлений законодавством про вибори і референдуми термін пожертвувань (їх частини), перерахованих у виборчий фонд, фонд референдуму з порушенням вимог законодавства про вибори і референдуми, неперерахування в зазначений термін в дохід відповідного бюджету пожертвувань, внесених анонімними жертводавцями, - (в ред. Федерального закону від 09.02.2009 N
  13. Сплата відсотків за користування чужими грошовими коштами
    Ще одним наслідком порушення договірного зобов'язання є обов'язок сплатити відсотків за користування чужими грошовими коштами, що застосовується за порушення грошового зобов'язання. За користування чужими коштами внаслідок їхнього неправомірно-го утримання, відхилення від їхнього повернення, іншої прострочення в їхній сплаті або безпідставного отримання або заощадження за рахунок
  14. 2. Винагорода за поступку патенту
    Винагорода за поступку патенту може виплачуватися у формі або одноразової твердої (паушальною) суми, або поточних платежів у вигляді частини прибутку, одержуваної покупцем від використання об'єкта патентних прав (роялті), або поєднання паушальною суми та роялті. Паушальна сума зазвичай виплачується після реєстрації договору. Роялті сплачується за кожний наступний (після першого року)
  15. Коментар до статті 15.15
    1. Про статус одержувача бюджетних коштів див. п. 1 коментаря до ст. 15.14. Термін повернення бюджетних коштів одержувачем бюджетних коштів обумовлюється при наданні бюджетної позички, бюджетного кредиту. Згідно БК суб'єкти РФ мають право на залучення цільових бюджетних позичок на фінансування касових розривів , обумовлених сезонним характером витрат або сезонним характером надходжень
© 2014-2022  yport.inf.ua