Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоФінансове право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Бюджетний кодекс Російської Федерації (чинна редакція від 14.07.2013), 2013 - перейти до змісту підручника

Стаття 97. Державний борг Російської Федерації

(в ред. Федерального закону від 26.04.2007 N 63-ФЗ)
До державному боргу Російської Федерації ставляться боргові зобов'язання Російської Федерації перед фізичними та юридичними особами Російської Федерації, суб'єктами Російської Федерації, муніципальними утвореннями, іноземними го-сударство, міжнародними фінансовими організаціями, іншими суб'єктами міжнародного права, іноземними фізичними та юридичними особами, що виникли в результаті державних запозичень Російської Федерації, а також боргові зобов'язання за державними гарантіями, наданих Російською Федерацією, і боргові зобов'язання, що виникли в результаті прийняття законодавчих актів Російської Федерації про віднесення на державний борг боргових зобов'язань третіх осіб, що виникли до введення в дію цього Кодексу.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 97. Державний борг Російської Федерації "
  1. Тема 7. Державний і муніципальний борг
    державного (муніципального) боргу. Структура державного боргу Російської Федерації. Структура державного боргу суб'єкта Російської Федерації. Структура муніципального боргу. Форми (види) державного та муніципального боргу. Управління державним і муніципальним боргом. Припинення боргових зобов'язань Російської Федерації, суб'єкта Російської Федерації і муніципальних
  2. 56. Поняття і форми державного (муніципального) боргу.
    Державний (муніципальний) кредит представляє собою систему економічних грошових відносин, що виникають у зв'язку із залученням державою та муніципальними утвореннями на добровільних і платних засадах для використання тимчасово вільних грошових коштів організацій і фізичних осіб з метою формування позичкового фонду . У правовому аспекті це врегульовані правовими нормами відносини
  3. 16. Державний борг Російської Федерації
    державними гарантіями, наданими РФ. Російська Федерація виступає як позичальник коштів на умовах повернення та цінну. Узяті в борг кошти повинні бути повернуті державою населенню, господарюючим суб'єктам, іншим позикодавця в певний термін і на умовах, визначених у договорі (угоді). Державний борг РФ повністю забезпечується всім
  4. 7.4. Відповідальність за борговими зобов'язаннями Російської Федерації, суб'єктів Російської Федерації і муніципальних утворень
    державну скарбницю. Як визначено в п. 4 ст. 214 частини першої ДК РФ, державну скарбницю Росії, скарбниці республіки у складі Росії, скарбницю краю, області, міста федерального значення, автономної області, автономного округу складають кошти відповідного бюджету та інше державне майно, не закріплене за державними підприємствами та установами. Муніципальної казни
  5. Коментар до п. 4
    статтями розд. V). Правова природа військовий обов'язок і правова природа виконання обов'язку щодо захисту Вітчизни у добровільному порядку різні. Військовий обов'язок є юридичним обов'язком громадян Російської Федерації, встановленої з метою реалізації громадянами Російської Федерації обов'язки по захисту Вітчизни. Коментований Федеральний закон передбачив право громадян
  6. Глава 7. Державний і муніципальний борг
    борг
  7. 17. Державний борг суб'єкта Російської Федерації
    державний борг суб'єкта РФ - це сукупність боргових зобов'язань суб'єкта РФ. Державний борг суб'єкта РФ повністю і без умов забезпечується усім, хто знаходиться у власності суб'єкта РФ майном, що є скарбницю суб'єкта РФ (п. 2 ст. 99 БК РФ). Форми державного боргу суб'єкта РФ в цілому аналогічні формам державного боргу РФ: 1) кредитні угоди і
  8. Стаття 17.10. Незаконні дії по відношенню до державних символів Російської Федерації
    Використання Державного прапора Російської Федерації, Державного герба Російської Федерації або Державного гімну Російської Федерації на порушення встановлених правил - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від трьох до п'яти мінімальних розмірів оплати праці; на посадових осіб - від п'яти до десяти мінімальних розмірів оплати
  9. 55. Державний кредит: поняття, принципи і види.
    Державний кредит має мету - погашення бюджетного дефіциту, регулювання грошово-кредитних відносин. при державному кредиті не вимагається надання застави або поруки. обов'язковимсуб'єктом відносин при державному кредиті є держава або його уповноважений орган. основним методом регулювання правових відносин є імперативний метод. при
  10. 7. Обслуговування державного (муніципального) боргу.
    Державним і муніципальним боргом визначені у гл. 14 ("Державний і муніципальний борг") БК
  11. Стаття 155. Бюджетні повноваження Центрального банку Російської Федерації
    державними цінних паперів Російської Федерації. (В ред. Федерального закону від 26.04.2007 N
  12. Стаття 110. Програма державних внутрішніх запозичень Російської Федерації
    державних внутрішніх запозичень Російської Федерації на черговий фінансовий рік і плановий пери -од являє собою перелік всіх внутрішніх запозичень Російської Федерації у вигляді різниці між обсягом залучення і обсягом коштів, що спрямовуються на погашення основної суми боргу, з кожного виду запозичень. Державні внутрішні запозичення Російської Федерації,
  13. Стаття 17.10. Порушення порядку офіційного використання державних символів Російської Федерації
    (в ред. Федерального закону від 08.11.2008 N 197-ФЗ) Порушення порядку офіційного використання Державного прапора Російської Федерації, Державного герба Російської Федерації або Державного гімну Російської Федерації - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від двох тисяч до трьох тисяч рублів; на посадових осіб - від п'яти тисяч до семи тисяч рублів; на
© 2014-2022  yport.inf.ua