загрузка...

трусы женские х/б
« Попередня Наступна »

Стаття 34. Майно адвокатської палати

1. Стаття, що за змістом не відповідає своїй назві і може бути зрозуміла тільки у взаємозв'язку коментованого Закону з Цивільним кодексом РФ і Федеральним законом "Про некомерційні організації". Назва зобов'язує до того, щоб встановити загальний правовий режим майна адвокатської палати, закріпити основні види майна, яке може їй належати, а також загальне призначення (мети використання) майна адвокатської палати, визначити джерела формування майна та передбачити обмеження (у разі потреби) на використання окремих видів майна. З цього переліку коментована стаття обмежується констатацією приналежності адвокатської палаті майна на праві власності і характеристикою джерел формування майна цієї палати.
У сучасну організаційну структуру адвокатури в Росії входять наступні елементи: органи адвокатського самоврядування; сукупність адвокатських утворень РФ; громадські об'єднання адвокатів. Відповідно до Федерального закону про адвокатську діяльність і адвокатуру органами адвокатського самоврядування є: Федеральна палата адвокатів РФ і її виконавчі органи, адвокатські палати суб'єктів Російської Федерації, кваліфікаційні комісії палат суб'єктів Російської Федерації * (428).
Адвокатська палата - основна форма самоврядування адвокатів * (429). Федеральними Зборами Російської Федерації в другому читанні прийнято законопроект "Про саморегулівні організації" (Проект N 348631-3). Вперше законодавцем вводяться поняття саморегулювання та саморегулівних організацій, позначається предмет саморегулювання, встановлюються правила і стандарти саморегулюючих організацій * (430). Прийняття цього Федерального закону буде новелою в сфері законодавства, що регулює діяльність некомерційних організацій. Поняття "саморегулівних організацій" та раніше зустрічалося в законодавстві, що регулює, наприклад, відносини в галузі визнання юридичних осіб неспроможними (банкрутами) * (431). Відзначимо, що в чинному законодавстві не міститься визначення поняття "саморегулювання". Однак, в ст. 2 і 3 законопроекти Федерального закону "Про саморегулюючі організації" вперше запропоновано закріпити дефініції понять "саморегулювання" і "саморегулівних організацій". Під саморегулюванням розуміється самостійна або ініціативна діяльність, що здійснюється суб'єктами підприємницької або професійної діяльності і змістом якої є розробка і встановлення правил і стандартів вказаної діяльності, а також контроль за дотриманням вимог законодавства РФ і зазначених правил і стандартів. (Ст. 2. Проекту N 348631-3 Федерального закону "Про саморегулюючі організації".)
Під саморегульованиморганізаціями визнаються некомерційні організації, створені відповідно до Федерального закону від 12 січня 1996 року N 7-ФЗ "Про некомерційні організації" з метою саморегулювання, засновані на членстві, що об'єднують суб'єктів підприємницької або професійної діяльності одного виду і тільки за умови її відповідності всім встановленим цим Законом вимогам (ст. 3 проекту N 348631-3 Федерального закону "Про саморегулівні організації") . Так, Н.В. Лазарева-Пацко, вважає, що держава через реалізацію норм закону "Про саморегулюючі організації" намагається ввести додатковий контроль і нагляд за діяльністю адвокатських палат, ігноруючи норму п. 3 ст. 3 Федерального закону "Про адвокатську діяльність і адвокатуру в Російській Федерації" про те, що з метою забезпечення доступності для населення юридичної допомоги та сприяння адвокатської діяльності органи державної влади забезпечують гарантії незалежності адвокатури * (432). Однозначно погодитися з таким висновком не можна з огляду на те, що адвокатура підпадає під дію цього нормативного акту тільки за формальними ознаками. Залежно від мети і механізму створення і функціонування виділяються два види саморегулювання:
- організації з обов'язковим членством (арбітражні керуючі, адвокатура). Це альтернатива ліцензуванню, при якому ліцензійні вимоги замінюються внутрішніми правилами професійної діяльності;
- організації з добровільним саморегулюванням. Основними суб'єктами є господарські товариства за ознакою єдності галузі або ринку (товарів, послуг).
Саморегулювання це:
в очах суб'єктів - спосіб звільнення від надмірного державного контролю;
в очах держави - можливість більш ефективно вирішувати економічні , соціальні та політичні проблеми з мінімальним державним втручанням;
в очах контрагентів - шлях до виховання культури здійснення професійної діяльності;
в очах політиків - шлях до управління на демократичних засадах та побудові громадянського суспільства.
Згідно з проектом N 348631-3 Федерального закону "Про саморегулюючі організації" законом регулюються відносини, що виникають у зв'язку зі створенням, діяльністю та припиненням саморегулівних організацій суб'єктів підприємницької або професійної діяльності, здійсненням саморегульованиморганізаціями взаємодії зі своїми учасниками , споживачами вироблених ними товарів (робіт, послуг), федеральними органами виконавчої влади, органами виконавчої влади суб'єктів РФ і органами місцевого самоврядування, до повноважень яких віднесено державне регулювання і контроль підприємницької та (або) професійної діяльності учасників саморегулівних організацій (далі - регулюючі органи) .
Адвокатська палата, будучи недержавною некомерційною організацією (див. коментар до ст. 29), вправі мати на праві власності будь-яке майно, за винятком того, що може перебувати тільки в публічній власності. Їй, отже, можуть належати будівлі, споруди, житловий фонд, обладнання, інвентар, грошові кошти в гривнях та іноземній валюті, цінні папери та інше майно. Вона може мати земельні ділянки у власності або на іншому праві відповідно до законодавства Російської Федерації (ст. 25 Федерального закону "Про некомерційні організації").
Однак важко припустити можливість скільки-небудь тривалої приналежності майна, звичайне призначення якого перешкоджає його використанню адвокатської палатою, оскільки вимагає від неї дій, несумісних з її спеціальноюправоздатність. Придбання ж такого майна може бути виправдано тільки реальною можливістю його зміни для використання за новим призначенням. В іншому випадку подібна угода буде мати ознаки недійсності, що підпадають під ст. 173 ГК РФ. Як і всяка інша некомерційна організація, адвокатська палата об'єктивно потребує цьому майні для забезпечення своєї основної, некомерційної діяльності.
Основними функціями адвокатської палати, згідно з коментованим Законом (див. коментар до п. 4 ст. 29), є:
- надання кваліфікованої юридичної допомоги;
- забезпечення доступності юридичної допомоги для населення на всій території суб'єкта Федерації;
- організація юридичної допомоги, що надається громадянам Російської Федерації безкоштовно;
- представництво та захист інтересів адвокатів в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, громадських об'єднаннях та інших організаціях;
- контроль над професійною підготовкою осіб, допущених до адвокатської діяльності, і над дотриманням адвокатами Кодексу професійної етики адвоката.
Тільки необхідність економічного забезпечення цих функцій виправдовує надання адвокатської палаті прав юридичної особи та майна на праві власності * (433).
Немає жодних непереборних перешкод для набуття права власності, наприклад, на будівлі (нежитлові приміщення) та споруди з метою розміщення в них органів управління, основного і допоміжного персоналу адвокатської палати, проведення організаційних заходів, навчальних занять, зберігання організаційної техніки і матеріалів, технічного обслуговування і ремонту транспортних засобів та іншої техніки, яка використовується в основній діяльності адвокатської палати. Можливо навіть створення допоміжних видів виробництв (наприклад, дільниць з виробництва певних видів друкованої продукції, організації громадського харчування співробітників), але лише для забезпечення основної діяльності адвокатської палати, тобто виключно для "внутрішнього вживання", але не реалізації на сторону.
Житлові будинки (приміщення) в принципі також можуть купуватися адвокатської палатою у власність з метою надання співробітникам палати для постійного або тимчасового проживання (відпочинку). Однак ризики, обтяження та витрати, пов'язані з правом власності на це майно, а також сформовані в російській адвокатуру підходи до забезпечення житловими приміщеннями адвокатів і допоміжного персоналу, фінансування та організації їх дозвілля та відпочинку роблять малоймовірною появу такого майна на балансі адвокатських палат.
Земельні ділянки можуть придбаватися для будівництва на них будівель і споруд або разом з розташованими на них будівлями. Діяльність же щодо використання всіх цих об'єктів як джерело постійного доходу, наприклад, шляхом систематичного здавання в оренду належить до підприємницької і несумісна зі статусом адвокатської палати.
Адвокатська палата на рівні закону не обмежена в праві інвестувати вільні грошові кошти в прибуткові цінні папери (акції, облігації, інвестиційні паї та інші). Однак ризик таких вкладень (що представляють собою спекуляції на фондовому ринку, близькі по легальному статусом до підприємницької діяльності) зазвичай несумісний з природою фінансування доходів і витрат адвокатської палати. Отже, дана обставина має бути відображено у внутрішніх актах органів адвокатського співтовариства, в тому числі адвокатської палати, які можуть або істотно обмежувати такі операції, або навіть забороняти їх.
Відповідно до подп. 10 п. 2 ст. 30 коментованого Закону збори (конференція) має право створювати цільові фонди палати. Наприклад, може бути створений цільовий фонд, з якого виплачується додаткова винагорода адвокатам, які беруть участь у кримінальних справах в порядку ст. 51 КПК РФ або надають безкоштовну юридичну допомогу громадянам за клопотаннями Мін'юсту Росії, установ Гуїна, правозахисних організацій. Такий фонд формується за рахунок підвищених відрахувань від адвокатів, які не здійснюють захист за призначенням.
Адвокатська палата відповідає за своїми зобов'язаннями тим своїм майном, на яке за законодавством Російської Федерації може бути звернено стягнення (ст. 25 Федерального закону "Про некомерційні організації"),
1.1. Майно адвокатської палати формується з трьох джерел:
а) відрахувань, що спрямовуються адвокатами на загальні потреби адвокатської палати;
б) грантів, що надходять від фізичних та юридичних осіб;
в) благодійної допомоги, що надходить від фізичних та юридичних осіб
Норма ч. 1 коментованої статті передбачає перелік джерел фінансування витрат на "формування" майна, або, в термінології Цивільного кодексу, "джерел формування" майна (ст. 113, 114 ЦК РФ). Закон не уточнює, що слід розуміти під терміном "формування", але логічне тлумачення варіантів його використання в інших нормативних актах призводить до висновку про те, що зазвичай з точки зору догми цивільного права він позначає придбання права власності на грошові кошти та інше майно і відокремлення частини грошових коштів та іншого майна юридичної особи з встановленням для них особливого правового режиму (формування фондів юридичної особи).
Жоден з цих "джерел" сам собою майном адвокатської палати не є. Не належать вони і до числа підстав виникнення права власності адвокатської палати, оскільки являють собою майно (майже виключно грошові кошти) інших осіб, переданих або на виконання обов'язків перед палатою (відрахування на загальні потреби), або для використання з певною метою (гранти, благодійна допомога).
Сенс норми полягає в тому, щоб, по-перше, обмежити можливості адвокатської палати в розпорядженні наявними у неї грошовими коштами, що йдуть на придбання майна залежно від підстав отримання грошових коштів, і, по-друге , організувати облік грошових коштів за джерелами їх надходження. Лише за таких умов можна забезпечити витрата коштів, отриманих лише із зазначених джерел, на майно, що купується адвокатської палатою.
У літературі висловлено думку про те, що склад джерел формування майна адвокатської палати насправді ширше зазначеного в коментованій статті за рахунок того, що на діяльність адвокатської палати повинна поширюватися ст. 26 Федерального закону "Про некомерційні організації", що закріплює перелік джерел формування майна некомерційної організації. Зокрема, стверджується, що майно адвокатської палати може формуватися з:
а) регулярних і одноразових надходжень від адвокатів на утримання адвокатської палати;
  б) добровільних майнових внесків і пожертвувань;
  в) інших не заборонених законом надходжень * (434).
  З такою думкою важко погодитися, оскільки воно не підтверджується змістом коментованої статті, яка встановлює вичерпний перелік джерел формування майна адвокатської палати. Спеціальний характер правоздатності такої некомерційної організації, як адвокатська палата, дозволяє стверджувати, що відсутність в коментованій статті вказівок на інші джерела коштів, які можуть використовуватися для придбання адвокатської палатою майна, слід вважати не прогалиною, звичайним, якщо мова йде про комерційні юридичних осіб, а кваліфікованим умовчанням * (435). Нарешті, загальний принцип lex specialis derogat generali змушує визнати дану точку зору неспроможною. В іншому випадку коментована стаття взагалі не мала б особливого сенсу, будучи зведена до ролі формального уточнення ст. 26 Федерального закону "Про некомерційні організації" (технічно, до речі, завжди вимагає відсилання в тексті уточнюючої норми), а тим часом вона носить явно виражений характер спеціальної редукції цієї загальної норми.
  Адвокати не відповідають за зобов'язаннями адвокатської палати, а адвокатська палата не відповідає за зобов'язаннями адвокатів. Адвокатська палата підлягає державній реєстрації, яка здійснюється на підставі рішення установчих зборів (конференції) адвокатів і в порядку, встановленому федеральним законом про державну реєстрацію юридичних осіб. На території суб'єкта Федерації може бути утворена тільки одна адвокатська палата, яка не вправі утворювати свої структурні підрозділи, філії та представництва на територіях інших суб'єктів РФ. Освіта міжрегіональних та інших міжтериторіальних адвокатських палат не допускається (п. 8 ст. 29 Закону). Федеральним законом від 20.12.2004 р. N 163-ФЗ внесено чимало змін у правовій статус адвокатських палат. Стаття 29 доповнена пунктом 7.1 такого змісту: "Адвокатська палата не підлягає реорганізації. Ліквідація адвокатської палати суб'єкта Російської Федерації може бути здійснена на підставі федерального конституційного закону про утворення в складі Російської Федерації нового суб'єкта в порядку, що встановлюється федеральним законом".
  Перша істотна новела стосується того, що адвокатська палата не підлягає реорганізації. Однак, згідно зі ст. 57 Цивільного кодексу РФ реорганізація будь-якої юридичної особи (злиття, приєднання, поділ, виділення, перетворення) може бути здійснена за рішенням його засновників (учасників) або органу юридичної особи, уповноваженої на те установчими документами. У випадках, встановлених законом, реорганізація юридичної особи здійснюється за рішенням уповноважених державних органів або за рішенням суду * (436).
  Слід особливо відзначити, що механічне застосування до адвокатських палатам положень ЦК РФ про реорганізацію та ліквідацію юридичних осіб як суб'єктів цивільного обороту неможливо, оскільки палати є, по суті, публічними юридичними особами, а значить - мають свої особливості ліквідації. Згідно п. 7.1 ст. 29 Закону про адвокатуру адвокатська палата не підлягає реорганізації. Ліквідація адвокатської палати суб'єкта РФ може бути здійснена на підставі федерального конституційного закону про освіту у складі Росії нового суб'єкта в порядку, що встановлюється федеральним законом (п. 7.1 введений Федеральним законом від 20 грудня 2004 р. N 163-ФЗ). Як будь-яка юридична особа, адвокатська палата має свої органи управління, через які воно набуває цивільних прав і бере на себе цивільні обов'язки.
  Правова природа адвокатської палати має свою - особливу - специфіку, яка визначена в Законі як колективне адвокатське об'єднання осіб, які займаються адвокатською діяльністю, тобто адвокатська палата є професійною асоціацією адвокатів суб'єкта РФ. Адвокатські палати суб'єктів Федерації мають відмінності від організацій, що створюються відповідно до законодавства про громадські об'єднання. Вони розрізняються по цілях, функціям, і суб'єктним складом * (437). Згідно з Основними положеннями про роль адвокатів, прийнятими VIII Конгресом ООН у серпні 1990 р., адвокатам самим (без втручання держави) має бути надано право формувати самоврядні асоціації для представництва їх інтересів, постійного навчання, перепідготовки та підтримки їх професійного рівня. Виконавчі органи професійних асоціацій адвокатів обираються їх членами і здійснюють свої функції без зовнішнього втручання.
  Адвокатські палати відіграють життєво важливу роль у підтримці професійних стандартів та етичних норм, захищають своїх членів від переслідувань та необгрунтованих обмежень і втручань у здійснювану діяльність. На 2-му Всеросійському з'їзді адвокатів думки з приводу захисту адвокатськими палатами своїх членів розділилися. Одні виступаючі говорили про недостатні зусилля в цьому питанні з боку адвокатських палат. Зовсім в іншому ракурсі прозвучав виступ про те, що порушуючи професійні права адвокатів держоргани фактично порушують права громадян на кваліфіковану юридичну допомогу.
  Міжнародні Стандарти незалежності юридичної професії Міжнародної асоціації юристів, прийняті на конференції МАЮ у вересні 1990 р. у м. Нью-Йорку, встановлюють, що в кожному регіоні має бути утворено не менше однієї незалежної самоврядної асоціації юристів, визнаної чинним законодавством, чий виконавчий орган повинен бути вільно обраний усіма членами без будь-якого втручання інших органів та осіб. Це положення повинно здійснюватися незалежно від права створювати або вступати, крім того, в інші професійні асоціації адвокатів та юристів.
  Закон про адвокатуру встановлює основні функціями адвокатської палати. Порівняємо функції адвокатської палати з функціями такий же некомерційної організації - нотаріальної палати. Її функції визначені ст. 25 Основ законодавства РФ про нотаріат: "Нотаріальна палата представляє і захищає інтереси нотаріусів, надає їм допомогу і сприяння у розвитку приватної нотаріальної діяльності; організовує стажування осіб, які претендують на посаду нотаріуса, і підвищення професійної підготовки нотаріусів; відшкодовує витрати на експертизи, призначені судом за справах, пов'язаних з діяльністю нотаріусів; організовує страхування нотаріальної діяльності ". Таким чином, з порівняння функцій палат видно, що у нотаріальної палати передбачені в основному представницькі функції та захист інтересів нотаріусів. В адвокатській же палаті представництво та захист інтересів адвокатів стоять після обов'язків по безпосередній організації адвокатської діяльності. Це належним чином показує розстановку акцентів у діяльності адвокатської палати, пріоритет її цілей і завдань.
  Законом передбачено, що адвокатська палата є некомерційною організацією і вона не має права займатися підприємницькою діяльністю. Тим часом такий же орган - нотаріальна палата, будучи також некомерційною організацією, відповідно до ст. 24 Основ наділена правом "здійснювати підприємницьку діяльність остільки, оскільки це необхідно для виконання її статутних завдань".
  Подібне законодавче встановлення значно полегшило нотаріусам тягар утримання свого органу, що могло б бути достатньо вагомим аргументом при внесенні змін до Закону про адвокатуру. Однак законодавець застосував нерівність підходів до аналогічних ситуацій. Частина 10 ст. 29 забороняє адвокатським палатам два види діяльності: адвокатську від власного імені та підприємницьку. Перший заборона пов'язана з тим, що палата не входить до числа суб'єктів адвокатської діяльності, а є ланкою управління. Другий вимагає переосмислення відповідно з новими умовами функціонування адвокатури.
  Детальніше слід зупинитися на ставленні вищих судів Росії до правового статусу та повноваженням Федеральної палати адвокатів РФ і, як наслідок, статусу адвокатських палат суб'єктів РФ.
  8 лютого 2011 було винесено ухвалу Конституційного Суду РФ N 192-О-О "Про відмову в прийнятті до розгляду скарги Федеральної палати адвокатів Російської Федерації на порушення конституційних прав і свобод пунктом 2 статті 35 Федерального закону" Про адвокатську діяльність і адвокатуру в Російській Федерації ". Суть справи в наступному.
  Федеральна палата адвокатів Російської Федерації у своїй скарзі до Конституційного Суду Російської Федерації оскаржує конституційність пункту 2 статті 35 Федерального закону від 31 травня 2002 р. N 63-ФЗ "Про адвокатську діяльність і адвокатуру в Російській Федерації", згідно з яким Федеральна палата адвокатів як орган адвокатського самоврядування в Російській Федерації створюється з метою представництва і захисту інтересів адвокатів в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, координації діяльності адвокатських палат, забезпечення високого рівня наданої адвокатами юридичної допомоги; Федеральна палата адвокатів є організацією, уповноваженою на представлення інтересів адвокатів та адвокатських палат суб'єктів Російської Федерації у відносинах з федеральними органами державної влади при вирішенні питань, які зачіпають інтереси адвокатської спільноти, в тому числі питань, пов'язаних з виділенням коштів федерального бюджету на оплату праці адвокатів, що беруть участь у кримінальному судочинстві як захисників за призначенням органів дізнання, органів попереднього слідства чи суду .
  Оспорювані законоположення в сенсі, надавало їм правозастосовчої практикою, порушують права адвокатів, гарантовані статтями 30 (частина 1) і 46 (частина 1) Конституції Російської Федерації, оскільки позбавляють Федеральну палату адвокатів Російської Федерації права представляти їх інтереси в суді. Як випливає зі скарги та доданих до неї матеріалів, Федеральна палата адвокатів Російської Федерації звернулася від імені адвокатів Російської Федерації до Верховного Суду Російської Федерації із заявою про визнання нечинними пунктів 1 і 3 постанови Уряду Російської Федерації від 4 липня 2003 р. N 400 * (438 ) "Про розмір оплати праці адвоката, що бере участь в якості захисника в кримінальному судочинстві за призначенням органів дізнання, органів попереднього слідства чи суду". Ухвалою від 9 вересня 2008 суддя Верховного Суду Російської Федерації в прийнятті заяви відмовив з посиланням на те, що відповідно до частини другої статті 4 та частиною першою статті 46 ЦПК РФ організація має право звернутися до суду на захист прав, свобод і законних інтересів іншої особи або невизначеного кола осіб у випадках, передбачених цим Кодексом, іншими федеральними законами, якими таке право Федеральної палати адвокатів Російської Федерації не передбачено. Касаційна колегія Верховного Суду Російської Федерації залишила це визначення без зміни. У передачі наглядової скарги до Президії Верховного Суду Російської Федерації заявнику також відмовлено.
  Згідно зі статтею 30 (частина 1) Конституції Російської Федерації кожен має право на об'єднання, в тому числі для захисту своїх інтересів, а статтею 46 (частина 1) Конституції Російської Федерації кожному гарантується судовий захист його прав і свобод. Названі конституційні положення не виключають у випадках, передбачених законом, можливість захисту інтересів осіб шляхом звернення до суду утворених ними об'єднань, але при цьому не зобов'язують федерального законодавця надавати будь-якого об'єднання право звернення до суду на захист інтересів його учасників, а одно право їх процесуального представництва. Відсутність у того чи іншого об'єднання таких процесуальних прав не применшує право кожного звернутися до суду самостійно.
  Більш складний питання про те, чи може адвокатська палата мати інші доходи, крім тих, що вказані у коментованій статті в якості джерел формування її майна. Справа в тому, що грошові кошти на банківських рахунках адвокатської палати також, і навіть у першу чергу, є її майном. Буквальний зміст норми тому дозволяє поширити встановлюване нею обмеження і на наявні у адвокатської палати грошові кошти. Іншими словами, в цьому випадку їй заборонялося б мати які б то не було джерела фінансування своєї діяльності, крім тих, що вказані вище. Однак це означало б, що їй було б заборонено брати участь, наприклад, у комерційних юридичних особах і навіть споживчих кооперативах, чия діяльність може бути пов'язана з наданням послуг членам адвокатської палати, а також отримувати доходи від власної дозволеної непідприємницької діяльності. Інакше кажучи, адвокатська палата всі свої функції зобов'язана була б здійснювати на безоплатних засадах. Подібне загальне обмеження за джерелами фінансування діяльності не можна визнати обгрунтованим.
  У літературі вказують як приклад, що свідчить про необхідність розширення легального переліку джерел надходження грошових коштів, на те, що, зокрема, обов'язки ради адвокатської палати з організації інформаційного забезпечення адвокатів та обміну досвідом роботи між ними вимагають видання різного роду допомог, інформаційних бюлетенів та довідників, збірників судових промов, випуску періодичних видань. Для цього адвокатська палата повинна займатися видавничою діяльністю * (439). Думається, що приклад цей не цілком вдалий, оскільки в цій частині витрати адвокатської палати значною мірою можуть претендувати на статус інших витрат у складі тих, що йдуть на загальні потреби федеральної палати. Організація ж видавничої діяльності, що виходить за межі внутрішніх потреб адвокатської спільноти з отримання оперативної інформації службового характеру, теоретично може фінансуватися і за рахунок реалізації видавничої продукції. Однак у цьому випадку постає питання про податковому режимі такої діяльності, який може зробити її важко реалізовується. У разі ж визнання її підприємницької для отримання доходів і зовсім не залишається місця.
  Водночас джерелом формування майна адвокатської палати не може бути адвокатська або підприємницька діяльність, оскільки п. 10 ст. 29 коментованого Закону адвокатської палаті заборонено здійснювати адвокатську діяльність від свого імені, а також займатися підприємницькою діяльністю.
  1.2. Відрахування на загальні потреби являють собою встановлений законом порядок припинення права власності на майно у однієї особи (адвоката) в силу акту відчуження і виникнення тотожного права на це майно у іншої особи (адвокатської палати). Юридична природа відрахувань на загальні потреби в адвокатській палаті аналогічна юридичною природою регулярних надходжень учасників некомерційної організації. Адвокатська палата є юридичною особою корпоративного типу. Обов'язок сплати спеціальних внесків, до яких відносяться і відрахування на загальні потреби, заснована на членстві в адвокатській палаті.
  Підставою виникнення права власності на грошові кошти, передані в порядку відрахувань, служить не договір, а інша угода з відчуження майна (ч. 2 ст. 218 ГК РФ), яка являє собою доручення перераховувати обумовлену грошову суму в порядку відрахування на загальні потреби.
  1.3. Грант (англ. grant) являє собою вид прямої одноразової субсидії (грошового або натурального посібники), що надається (найчастіше присуджується по результатом відкритого конкурсу або спеціального відбору) організацією або приватною особою іншій організації або приватній особі (як правило, в результаті конкурсного відбору) для здійснення конкретних проектів у галузі науки, культури, освіти.
  Легальне визначення гранту міститься у Федеральному законі від 23 серпня 1996 р. N 127-ФЗ "Про науку і державну науково-технічну політику". У статті 1 для цілей цього Закону гранти визначаються як "грошові та інші кошти, які передаються безоплатно і безповоротно громадянами та юридичними особами, в тому числі іноземними громадянами та іноземними юридичними особами, а також міжнародними організаціями, які отримали право на надання грантів на території Російської Федерації в встановленому Урядом Російської Федерації порядку, на проведення конкретних наукових досліджень на умовах, передбачених грантодавцями ".
  З точки зору цивільного права грант являє собою особливий варіант пожертвування з умовою використання переданого майна за спеціальним призначенням. Підтверджується це не тільки семантичним, логічним і порівняльним аналізом нормативного змісту двох цих юридичних конструкцій, але і сформованою практикою. Офіційну підтримку це думка отримало в позиції Пенсійного фонду Росії (ПФР). Згідно з листом ПФР від 27 травня 1999 р. N ЕВ-16-26/4987, грант є предметом цивільно-правового договору пожертви, і відносини, що виникають з його висновком, регулюються нормами ст. 582 ГК РФ.
  Адвокатська палата, будучи юридичною особою, зобов'язана вести відокремлений облік всіх операцій по використанню пожертвуваного в порядок виділення гранту майна (п. 3 ст. 582 ГК РФ).
  Для податкового законодавства гранти представляють собою суми, одержувані платниками податків у порядку підтримки науки та освіти, культури і мистецтва в Російській Федерації від міжнародних, іноземних і (або) російських організацій за переліками таких організацій, затверджується Урядом Російської Федерації (п. 6 ст. 217 НК РФ). Зазначений перелік затверджено постановою Уряду РФ від 5 березня 2001 р. N 165 (в ред. Від 19 листопада 2003 р.) і містить 79 організацій. Лише такі гранти звільняються від оподаткування.
  Відповідно до підп. 14 п. 1 ст. 251 НК РФ при визначенні податкової бази податку на прибуток не враховуються доходи у вигляді майна, отриманого платником податку в рамках цільового фінансування у формі отриманих грантів. З метою сплати податку на прибуток грантами визнаються грошові кошти або інше майно у разі, якщо їх передача (отримання) задовольняє таким умовам:
  а) гранти надаються на безоплатній та безповоротній основах російськими фізичними особами, некомерційними організаціями, а також іноземними і міжнародними організаціями та об'єднаннями за переліком таких організацій, затверджується Урядом Російської Федерації, на виконання програм в галузі освіти, мистецтва, культури, охорони здоров'я населення (напрямки - СНІД, наркоманія, дитяча онкологія, включаючи онкогематологію, дитяча ендокринологія, гепатит і туберкульоз), охорони навколишнього середовища, захисту прав і свобод людини і громадянина, передбачених законодавством Російської Федерації, соціального обслуговування малозабезпечених і соціально не захищених категорій громадян, а також на проведення конкретних наукових досліджень;
  б) гранти надаються на умовах, що визначаються грантодавачем, з обов'язковим наданням останньому звіту про цільове використання гранту.
  Чинне російське законодавство неодноразово згадує про гранти в різних нормативних актах. Тільки федеральних законів сьогодні налічується 35. Крім вищезгаданого Федерального закону "Про науку і державну науково-технічну політику" та Податкового кодексу (в ГК РФ цей термін не використовується), можна назвати Федеральний закон від 6 жовтня 2003 р. N 131-ФЗ "Про загальні принципи організації місцевого самоврядування в Російській Федерації "; Федеральний закон від 6 жовтня 1999 р. N 184-ФЗ" Про загальні принципи організації законодавчих (представницьких) і виконавчих органів державної влади суб'єктів Російської Федерації "; Федеральний закон від 22 серпня 1996 р. N 125-ФЗ" Про вищу і післявузівську професійну освіту "; Федеральний закон від 11 серпня 1995 р. N 135-ФЗ" Про благодійну діяльність та благодійні організації ".
  1.4. Благодійна допомога за змістом коментованої статті представляє собою всі інші види пожертвувань, прийняття яких сумісно зі статусом адвокатської палати. Благодійна допомога (пожертви) можуть надаватися адвокатської палаті у відповідності з Федеральним законом від 11 серпня 1995 р. N 135-ФЗ "Про благодійну діяльність та благодійні організації". Згідно ст. 1 цього Закону, під благодійною діяльністю розуміється добровільна діяльність громадян та юридичних осіб за безкорисливої ??(безоплатної або на пільгових умовах) передачі громадянам або юридичним особам майна, у тому числі грошових коштів, безкорисливого виконання робіт, надання послуг, надання іншої підтримки. Ці види майна підпадають під цивільно-правовий режим пожертвування, передбаченого у ст. 582 ГК РФ.
  На відміну від грантів, благодійна допомога на перший погляд також може мати режим простого дарування, що не обумовленого конкретною метою використання жертвуваних майна. Проте відповідно до п. 14 ст. 250 НК РФ доходи у вигляді використаних не за цільовим призначенням майна (у тому числі грошових коштів), робіт, послуг, які отримані в рамках благодійної діяльності (у тому числі у вигляді благодійної допомоги та пожертвувань), цільових надходжень, цільового фінансування, за винятком бюджетних коштів, визнаються позареалізаційними доходами і включаються в базу оподаткування. Тому благодійну допомогу юридичним особам доцільно отримувати для використання на благодійні, а не власні потреби. В іншому випадку пожертвування адвокатської палаті майна не підпадатиме під режим благодійної діяльності, встановлений Федеральним законом "Про благодійну діяльність та благодійні організації", що відносить до такої тільки діяльність з встановленими в ст. 2 даного Закону цілями.
  1.5. Гранти разом з іншими пожертвами некомерційні організації (а отже, і адвокатські палати) можуть використовувати для формування цільового капіталу відповідно до положень Федерального закону від 30 грудня 2006 р. N 275-ФЗ "Про порядок формування та використання цільового капіталу некомерційних організацій". Втім, прямого відношення до діяльності адвокатських палат цей Закон не має, оскільки гранти разом з іншими видами пожертвувань (включаючи благодійну допомогу) зазвичай являють собою іррегулярні і незначні за питомою вагою види доходів, що інвестуються в разові проекти. Сьогодні неможливо уявити собі цільовий капітал, який використовувався б адвокатської палатою на фінансування якого-небудь довгострокового проекту, до того ж неодмінно відноситься до її статутної діяльності. Крім того, обов'язкові умови, виконання яких вимагає названий вище Закон для управління цільовим капіталом і доходами від нього (обов'язкове створення фонду для спеціалізованого довірчого управління цільовим капіталом та інші), роблять цей вид майна мало прийнятним для адвокатської палати, що не займається благодійною діяльністю.
  1.6. Майно належить адвокатської палаті на праві власності. Розпоряджається майном президент адвокатської палати, який, будучи її одноосібним виконавчим органом, представляє адвокатську палату у відносинах з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, громадськими об'єднаннями та іншими організаціями, а також з фізичними особами, діє від імені адвокатської палати без довіреності, видає доручення і укладає угоди від імені адвокатської палати, здійснює прийом на роботу та звільнення з роботи працівників апарату адвокатської палати, скликає засідання ради, забезпечує виконання рішень ради та зборів (конференції) адвокатів. Повноваження на розпорядження майном палати президенту надаються за рішенням ради адвокатської палати, що є її колегіальним виконавчим органом, відповідно до кошторису і з призначенням майна.
  2. У пункті 2 коментованої статті розкривається зміст поняття витрат на загальні потреби адвокатської палати, які повинні покриватися за рахунок відрахувань адвокатів.
  Розмір і порядок обов'язкових відрахувань адвокатів на загальні потреби адвокатської палати визначаються загальними зборами (конференцією) адвокатів (див. коментар до ст. 30). Адвокат включає зазначені відрахування в свої професійні витрати (п. 7 ст. 25 коментованого Закону).
  Витрати на загальні потреби адвокатської палати є основним джерелом її майна і включають в себе:
  а) витрати на винагороду адвокатів, що працюють в органах адвокатської палати (раді та ревізійній комісії), а також у кваліфікаційній комісії;
  б) компенсацію адвокатам, що складається в органах адвокатської палати, витрат, пов'язаних з їх роботою в зазначених органах;
  в) витрати на заробітну плату працівників апарату адвокатської палати відповідно до затвердженого штатного розкладу;
  г) витрати на матеріальне забезпечення діяльності адвокатської палати (покупка паперу, канцелярського приладдя, оргтехніки тощо);
  д) витрати на винагороду адвокатів, що у якості захисників у кримінальному судочинстві за призначенням органів дізнання, органів попереднього слідства, прокурора або суду, а також надають громадянам Російської Федерації безкоштовну юридичну допомогу;
  е) інші витрати, передбачені кошторисом адвокатської палати (наприклад, витрати на поточний ремонт приміщень, займаних органами адвокатської палати).
  Закон допускає включення в загальні потреби адвокатської палати будь-яких витрат, які будуть прийняті загальними зборами (конференцією). Разом з тим зі змісту коментованого Закону випливає, що до загальних потреб можуть бути віднесені тільки ті витрати, які безпосередньо пов'язані з реалізацією адвокатської палатою своїх цілей, передбачених у ст. 29 Закону. Тому рішення зборів (конференцій) про включення в загальні потреби адвокатської палати яких інших витрат, що не відносяться до загальних потреб палати (наприклад, участь у публічних акціях, не пов'язаних з адвокатурою, благодійна допомога будь-яким організаціям), можуть бути оскаржені адвокатами у зв'язку з тим, що на них покладено додаткове обтяження, не пов'язане з покриттям загальних потреб адвокатської палати і не передбачене коментованим Законом.
загрузка...
 « Попередня  Наступна »
 = Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "Стаття 34. Майно адвокатської палати"
  1.  § 5.1. Поняття і принципи організації адвокатських палат
      майно адвокатської палати формується за рахунок відрахувань, здійснюваних адвокатами на загальні потреби адвокатської палати, грантів та благодійної допомоги (пожертвувань), що надходять від юридичних і фізичних осіб у порядку, встановленому російським законодавством. Адвокатська палата є власником даного майна. До витрат на загальні потреби адвокатської палати відносяться витрати
  2.  § 4.2. Всеросійський з'їзд адвокатів
      адвокатських палат на Всеросійський з'їзд адвокатів; 4) формує склад ради Федеральної палати адвокатів і приймає рішення про дострокове припинення повноважень його членів; 5) визначає розмір відрахувань адвокатських палат на загальні потреби Федеральної палати адвокатів, виходячи з чисельності адвокатських палат; 6) затверджує кошторис витрат на утримання Федеральної палати адвокатів; 7)
  3.  Стаття 30. Збори (конференція) адвокатів
      адвокатської палати суб'єкта Російської Федерації є збори адвокатів. Якщо чисельність адвокатської палати перевищує 300 осіб, вищим органом адвокатської палати є конференція адвокатів. Збори (конференція) адвокатів скликається не рідше одного разу на рік. Збори (конференція) адвокатів вважається правомочним, якщо в його роботі беруть участь не менше двох третин членів
  4.  § 4.1. Структура Федеральної палати адвокатів Російської Федерації
      майно і транспорт. Налагоджена факсимільна і телефонний зв'язок з адвокатськими палатами суб'єктів РФ. Вищим органом ФПА РФ є Всеросійський з'їзд адвокатів, колегіальним виконавчим органом - Рада ФПА РФ. Згідно ст. 38 Закону про адвокатуру майно ФПА РФ формується за рахунок відрахувань, здійснюваних адвокатськими палатами, грантів та благодійної допомоги (пожертвувань),
  5.  А.П. Галоганов. Науково-практичний коментар до Федерального закону від 31 травня 2002 р. N 63-ФЗ "Про адвокатську діяльність і адвокатуру в Російській Федерації" (постатейний), 2012

  6.  Глава 5. Адвокатські палати суб'єктів Російської Федерації
      палати суб'єктів Російської
  7.  53. Адвокатура
      адвокатською діяльністю. Діяльність адвокатури в РФ регулюється Федеральним законом від 31 травня 2002 р. № 63-ФЗ «Про адвокатську діяльність і адвокатуру в Російській Федерації». Під адвокатською діяльністю розуміється кваліфікована юридична допомога, що надається на професійній основі особами, які мають статус адвоката, фізичним і юридичним особам з метою захисту їх прав, свобод і
  8.  Грудцине Л.Ю.. Адвокатське право. Навчально-практичний посібник, 2009
      адвокатську діяльність і адвокатуру в Російській Федерації ". В основу навчального посібника покладено новітнє законодавство про адвокатуру, детально і кваліфіковано розглянуті питання історії російської адвокатури, принципи її діяльності, організаційно-правові вимоги, роль адвокатури в громадянському суспільстві, а також питання адвокатської етики; прокоментовані нормативні правові
  9.  Стаття 31. Рада адвокатської палати
      майном адвокатської палати за рішенням ради відповідно до кошторису і з призначенням майна, здійснює прийом на роботу та звільнення з роботи працівників апарату адвокатської палати, скликає засідання ради, забезпечує виконання рішень ради та рішень зборів (конференції) адвокатів. 8. Президент і віце-президенти, а також інші члени ради можуть поєднувати роботу в раді
  10.  § 8.1. Угода про надання юридичної допомоги
      адвокатська діяльність здійснюється на основі угоди між адвокатом і довірителем. Угода являє собою цивільно-правовий договір, що укладається в простій письмовій формі між довірителем і адвокатом (адвокатами), на надання юридичної допомоги самому довірителю або призначеній ним особі. Питання розірвання угоди про надання юридичної допомоги регулюються ЦК РФ з
загрузка...

загрузка...
енциклопедія  бешбармак  яловичина  кабачки  начинка