- 86. Законодавство РФ про державну таємницю. Перелік відомостей, що становлять державну таємницю
законодавства, що регулюють відносини, пов'язані із захистом державної таємниці. ГК РФ передбачає, що захист комерційної таємниці здійснюється способами, які передбачені ГК РФ і іншими законами. Один з цих способів: відшкодування завданих збитків. Посадові особи та громадяни, винні в порушенні законодавства РФ про державну таємницю, несуть кримінальну,
- 16.1. Особливості інформаційних правовідносин, що виникають при виробництві, передачі та споживанні інформації, що становить державну таємницю
законодавством; віднесення відомостей до державної таємниці та їх засекречування-введення в передбаченому Законом «Про державну таємницю» порядку для відомостей, що становлять державну таємницю, обмежень на їх поширення та на доступ до їх носіїв; розсекречення відомостей та їх носіїв - зняття раніше введених у передбаченому Законом «Про державну таємницю» порядку
- 10. Припинення допуску до державної таємниці, якщо виконувана робота вимагає такого допуску
державної таємниці. Цей факт повинен підтверджуватися спеціальним документом. Допуск до державної таємниці оформляється відповідно до Інструкції про порядок допуску посадових осіб і громадян Російської Федерації до державної таємниці (затв. Постановою Уряду РФ від 6 лютого 2010 р. N 63). Крім того, припинення допуску до державної таємниці має бути оформлене в
- Прийняті скорочення
державної таємниці - Закон РФ від 21 липня 1993 року "Про державну таємницю" Закон про судову системі - Федеральний конституційний закон від 31 грудня 1996 року "Про судову систему Російської Федерації" Закон про адвокатуру - Федеральний закон від 31 травня 2002 р. N 63-ФЗ "Про адвокатську діяльність і адвокатуру в Російській Федерації" ЗК РФ - Земельний кодекс Російської Федерації КоАП
- 87. Захист державної таємниці
законодавства РФ про державну таємницю. Органи федеральної виконавчої влади (Федеральна служба безпеки РФ, Міністерства оборони РФ), Служба зовнішньої розвідки РФ, Державна технічна комісія при Президентові РФ та їх органи на місцях організовують і забезпечують захист державної таємниці відповідно до функцій, покладених на них законодавством РФ. Органи
- Коментар до статті 23.45
законодавства РФ про державну таємницю. Функції міжвідомчої комісії із захисту державної таємниці та її надвідомчими повноваження реалізуються відповідно до Положення про міжвідомчу комісію із захисту державної таємниці, затвердженим Указом Президента РФ від 20 січня 1996 р. N 71 (в ред. Указу Президента РФ від 14 червня 1996 р. N 594). 2. За змістом п. 1 - 6 ч. 2
- 5.3. Акти і норми галузі інформаційного законодавства
законодавства умовно поділяються на дві групи: акти, «що утворюють» систему інформаційного законодавства як єдиний, цілісний механізм правового регулювання відносин в інформаційній сфері (Загальна частина), і акти, що регулюють окремі напрямки відповідно до встановлених в загальній частині принципами, нормами і правилами (Особлива частина). Розгорнутий перелік найменувань актів і
- 10. Законодавство про комерційну таємницю Федеральні закони
державної служби Російської Федерації »(в ред. Від 7 листопада 2000 р.) (СЗ РФ. 1995. № 31. Ст. 2990). 3) Федеральний закон від 1 квітня 1996 р. № 27-ФЗ «Про індивідуальному (персоніфікованому) обліку в системі державного пенсійного страхування» (Відомості Верховної. 1996. № 14. Ст. 1401). 4) Федеральний закон від 31 грудня 1999 р. № 228-ФЗ «Про вибори Президента Російської Федерації» (СЗ РФ. 2000. №
- Контрольні питання
державної таємниці ? 2. У чому полягає правовий режим державної таємниці? 3. Який порядок віднесення відомостей до державної таємниці? 4. Які ступеня секретності встановлюються для відомостей, що становлять державну таємницю? 5. Що є підставою для розсекречення відомостей? 6. Який термін засекречування відомостей, становлять державну таємницю? 7. У чому
- Стаття 284. Втрата документів, що містять державну таємницю Коментар до статті 284
державну таємницю, - офіційний чи неофіційний носій інформації про таку таємниці (документи офіційного характеру - довідки, звіти і т.п., чорнові записи, дані, занесені на магнітну стрічку, фото-і кіноплівку тощо). 2. Предметами, відомості про які становлять державну таємницю, є різні вироби , зразки, моделі та матеріали, наприклад окремі екземпляри або
- Стаття 1401. Подача і розгляд заявки на видачу патенту на секретний винахід
законодавства про державну таємницю. 2. Заявки на секретні винаходи, для яких встановлено ступінь секретності "особливої важливості" або "цілком таємно", а також на секретні винаходи, які відносяться до засобів озброєння і військової техніки та до методів і засобів в області розвідувальної, контррозвідувальної та оперативно-розшукової діяльності та для яких встановлена
- 16.6. Розсекречення відомостей та їх носіїв
законодавством. Обгрунтованість віднесення відомостей до державної таємниці може бути оскаржена до суду. При визнанні судом необгрунтованості засекречування відомостей ці відомості підлягають розсекречення в установленому Законом «Про державну таємницю»
- Стаття 1402. Державна реєстрація секретного винаходу і видача патенту на нього. Поширення відомостей про секретний винахід
законодавством про державну
- 9. Особливості правової охорони секретних винаходів
законодавством про державну таємницю, і вважається заявкою на видачу патенту на секретний винахід. Засекречування заявки, поданої іноземними громадянами або іноземними юридичними особами, що не допускається. При розгляді заявки на видачу патенту на секретний винахід (далі - заявка на секретний винахід) відповідно застосовуються положення ст. 21 Патентного закону про
- 16.8. Захист державної таємниці
законодавства РФ про державну таємницю. Органи державної влади, підприємства, установи та організації забезпечують захист відомостей, що становлять державну таємницю, відповідно до покладених на них завдань і в межах своєї компетенції. Відповідальність за організацію захисту відомостей, що становлять державну таємницю, в органах державної влади, на підприємствах, в
- 50. Правова охорона інформації, що становить комерційну таємницю
законодавства РФ і факти притягнення до відповідальності за вчинення цих порушень; 8) про умови конкурсів або аукціонів з приватизації об'єктів державної або муніципальної власності; 9) про розміри та структуру доходів некомерційних організацій, про розміри та склад їх майна, про їх витрати, про чисельність і обоплате праці їх працівників, про використання безоплатного
|