Головна
ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінальне право → 
« Попередня Наступна »
С.І. Барсуков, А.Н. Борисов. Коментар до Федерального закону "Про поліцію" (постатейний), 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 50. Громадський контроль за діяльністю поліції


Коментар до статті 50
1. У коментованій статті регламентований громадський контроль за діяльністю поліції. Норми цієї статті є новелами, оскільки Закон 1991 про міліції подібних норм не містив. Однак новизна цих норм формальна. Так, громадський контроль за діяльністю міліції передбачений Федеральним законом від 10 червня 2008 р. N 76-ФЗ "Про громадський контроль за забезпеченням прав людини в місцях примусового утримання і про сприяння особам, що перебувають у місцях примусового утримання" (1). Як наголошувалося в пояснювальній записці до законопроекту, прийнятого в якості коментованого Закону, саме відповідно до названим законом в даний законопроект включена ще одна форма контролю за діяльністю поліції (крім державного контролю та прокурорського нагляду) - громадський контроль, який здійснюється громадськими наглядовими комісіями та їх членами, зокрема за забезпеченням прав людини в місцях примусового утримання, наявних в поліції.
---
(1) СЗ РФ. 2008. N 24. Ст. 2789.
Коментованої статті відкриває частина 1, що містить найбільш загальне положення про те, що громадський контроль за діяльністю поліції здійснюється громадянами РФ, громадськими об'єднаннями відповідно до федеральним законом. Федеральні закони, про які йде мова, названі безпосередньо в ч. ч. 2 і 3 цієї статті - це названий вище Федеральний закон "Про громадський контроль за забезпеченням прав людини в місцях примусового утримання і про сприяння особам, що перебувають у місцях примусового утримання" і Федеральний закон "Про Громадську палату Російської Федерації".
Слід зазначити, що Правовим управлінням Апарату Державної Думи щодо розглянутої норми зверталася увага на те, що Федеральний закон "Про громадські об'єднання" не містить положень, що регулюють форми і методи здійснення громадськими об'єднаннями громадського контролю за діяльністю органів виконавчої влади. Однак, це зауваження, видається цілком обгрунтованим, так і не було враховано.
Залишено без реалізації та уточнення, запропоноване Комітетом Державної Думи з безпеки (див. Висновок від 7 грудня 2010 р. N 161/1). Названим Комітетом зазначалося, що не ясно, в якій формі має здійснюватися громадський контроль за діяльністю поліції, які в цьому зв'язку завдання та повноваження громадян і громадських об'єднань. Як при цьому вказувалося, враховуючи, що спеціального федерального закону про громадський контроль за органами виконавчої влади на сьогоднішній день немає, відсильна норма "у відповідності з федеральним законом" видається зайвою, а самі положення потребують уточнення.
2. У частині 2 коментованої статті йдеться про здійснення контролю за діяльністю поліції Громадською палатою РФ. Створення та діяльність Громадської палати РФ регламентовані Федеральним законом "Про Громадську палату Російської Федерації", до якого і відсилає розглянута норма.
Як визначено у ч. 1 ст. 1 названого Закону (в ред. Федерального закону від 10 червня 2008 р. N 78-ФЗ (1)), Громадська палата РФ забезпечує взаємодію громадян РФ, громадських об'єднань з федеральними органами державної влади, органами державної влади суб'єктів РФ і органами місцевого самоврядування в метою врахування потреб та інтересів громадян РФ, захисту прав і свобод громадян РФ і прав громадських об'єднань при формуванні та реалізації державної політики з метою здійснення громадського контролю за діяльністю федеральних органів виконавчої влади, органів виконавчої влади суб'єктів РФ і органів місцевого самоврядування, а також з метою сприяння реалізації державної політики в галузі забезпечення прав людини в місцях примусового утримання.
---
(1) СЗ РФ. 2008. N 24. Ст. 2791.
Згідно ч. 3 ст. 16 Федерального закону "Про Громадську палату Російської Федерації" (в ред. Федерального закону від 25 грудня 2008 р. N 283-ФЗ) з метою реалізації функцій, покладених на Громадську палату РФ названим Законом, Громадська палата РФ має право:
1) проводити громадянські форуми, слухання та інші заходи з суспільно важливих проблем в порядку, встановленому Регламентом Громадської палати РФ;
2) давати висновки про порушення законодавства РФ федеральними органами виконавчої влади, органами виконавчої влади суб'єктів РФ і органами місцевого самоврядування, а також про порушення свободи слова в засобах масової інформації і направляти зазначені ув'язнення в компетентні державні органи або посадовим особам;
3) проводити експертизу проектів законів РФ про поправки до Конституції РФ, проектів федеральних конституційних законів і федеральних законів, проектів нормативних правових актів Уряду РФ і федеральних органів виконавчої влади, проектів законів суб'єктів РФ і нормативних правових актів органів державної влади суб'єктів РФ, проектів правових актів органів місцевого самоврядування;
4) запрошувати керівників федеральних органів державної влади, органів державної влади суб'єктів РФ і органів місцевого самоврядування на пленарні засідання Громадської палати РФ;
5) направляти членів Громадської палати РФ, уповноважених радою Громадської палати РФ , для участі в роботі комітетів і комісій Ради Федерації, Державної Думи, а також у засіданнях колегій федеральних органів виконавчої влади в порядку, визначеному Урядом РФ (відповідним актом є Постанова Уряду РФ від 2 серпня 2005 р. N 479 "Про порядок направлення членів Громадської палати Російської Федерації для участі у засіданнях колегій федеральних органів виконавчої влади "(1));
--- ---
(1) СЗ РФ. 2005. N 32. Ст. 3320.
6) направляти відповідно до ст. 24 названого Закону запити Громадської палати РФ. У період між пленарними засіданнями Громадської палати РФ запити від імені Громадської палати РФ направляються за рішенням ради Громадської палати РФ;
7) вступати в міжнародні організації, укладати з ними угоди про співробітництво, направляти членів Громадської палати РФ для участі в роботі міжнародних конференцій, нарад та в інших заходах у порядку, встановленому законодавством РФ;
8) брати участь у роботі громадських палат суб'єктів РФ, а також направляти членів Громадської палати РФ для участі у заходах, проводяться загальноросійськими, міжрегіональними та регіональними громадськими об'єднаннями;
9) брати участь відповідно до законодавства РФ у формуванні громадських спостережних комісій, призупинення та припинення діяльності складу громадської спостережної комісії, наділення повноваженнями і припинення повноважень членів громадської спостережної комісії (див. нижче);
10) надавати громадським палатам, створеним в суб'єктах РФ, і громадським об'єднанням, діяльність яких спрямована на розвиток громадянського суспільства в Росії, сприяння у забезпеченні їх методичними матеріалами, надавати документи та матеріали, що знаходяться в розпорядженні Громадської палати РФ, а також проводити семінари з метою вдосконалення діяльності зазначених громадських палат та громадських об'єднань.
Стаття 20 Федерального закону "Про Громадську палату Російської Федерації" регламентує участь членів Громадської палати РФ у роботі громадських рад при органах виконавчої влади (див. нижче).
У частині 3 ст. 23 названого закону встановлено, що федеральні органи виконавчої влади забезпечують присутність на засіданнях колегій членів Громадської палати РФ, уповноважених радою Громадської палати РФ. Відповідно до частини 4 вказаної статті порядок участі членів Громадської палати РФ у засіданнях колегій федеральних органів виконавчої влади, керівництво діяльністю яких здійснює Президент РФ (а таким і є МВС Росії), визначається Президентом РФ. При цьому передбачено, що кількість представників Громадської палати РФ, які беруть участь у засіданні колегії федерального органу виконавчої влади, не може перевищувати п'ять чоловік.
3. Частина 3 коментованої статті вказує на здійснення громадськими наглядовими комісіями та членами цих комісій контролю за забезпеченням прав громадян у місцях примусового утримання, що у віданні федерального органу виконавчої влади у сфері внутрішніх справ (тобто МВС Росії). Правові основи участі громадських об'єднань у громадському контролі за забезпеченням прав людини в місцях примусового утримання, встановлює Федеральний закон "Про громадський контроль за забезпеченням прав людини в місцях примусового утримання і про сприяння особам, що перебувають у місцях примусового утримання", до якого і відсилає розглянута норма .
Згідно ст. 5 названого Закону громадський контроль відповідно до цього Закону здійснюють: 1) громадські спостережні комісії, утворені в суб'єктах РФ в порядку, встановленому ст. 10 даного Закону; 2) члени громадських спостережних комісій.
Відносно складу громадської спостережної комісії в ст. 7 названого Закону (в ред. Федерального закону від 1 липня 2010 р. N 132-ФЗ) передбачено наступне: рада Громадської палати РФ встановлює для кожного суб'єкта РФ чисельність громадської спостережної комісії, в складі якої не може бути менше п'яти і більше двадцяти членів (ч. 1); рада Громадської палати РФ після утворення громадської спостережної комісії вправі приймати рішення про зміну чисельності громадської спостережної комісії в межах, встановлених ч. 1 цієї статті (ч. 2).
У частині 1 ст. 15 Федерального закону "Про громадський контроль за забезпеченням прав людини в місцях примусового утримання і про сприяння особам, що перебувають у місцях примусового утримання" визначено, що основними формами діяльності громадської спостережної комісії є:
1) відвідування місць примусового утримання для здійснення громадського контролю у порядку, встановленому названим Законом, іншими федеральними законами;
2) розгляд пропозицій, заяв і скарг осіб, які перебувають у місцях примусового утримання, інших осіб, яким стало відомо про порушення прав осіб, які перебувають у місцях примусового утримання;
3) підготовка рішень за результатами проведення громадського контролю. Рішення громадської спостережної комісії носять рекомендаційний характер;
4) направлення матеріалів за підсумками здійснення громадського контролю Уповноваженого з прав людини в Росії, уповноваженому з прав людини у відповідному суб'єктові РФ, в Громадську палату РФ, громадську палату відповідного суб'єкта РФ, громадські об'єднання, які висунули кандидатів у члени громадської спостережної комісії, засоби масової інформації, відповідні федеральні органи виконавчої влади, органи виконавчої влади суб'єктів РФ, органи місцевого самоврядування, а також в інші компетентні державні органи або їх посадовим особам;
5) взаємодія з питань, що належать до її діяльності, з органами державної влади РФ, державними органами, які не є органами державної влади, органами місцевого самоврядування та їх посадовими особами, Уповноваженим з прав людини в Росії, уповноваженими з прав людини в суб'єктах РФ, Громадською палатою РФ, громадськими палатами суб'єктів РФ, громадськими об'єднаннями, засобами масової інформації, громадськими наглядовими комісіями, утвореними в інших суб'єктах РФ, та іншими суб'єктами на свій розсуд;
6) участь у Відповідно до кримінально-виконавчим законодавством РФ у роботі комісій виправних установ при вирішенні питань про переведення засуджених з одних умов відбування покарання в інші;
7) проведення заходів (громадських обговорень, слухань) з питань своєї діяльності.
Відповідно до частини 1 ст. 16 Федерального закону "Про громадський контроль за забезпеченням прав людини в місцях примусового утримання і про сприяння особам, що перебувають у місцях примусового утримання" члени громадської спостережної комісії при здійсненні громадського контролю мають право:
1) у складі не менше двох членів громадської спостережної комісії без спеціального дозволу, в установленому відповідним федеральним органом виконавчої влади, у веденні якого знаходяться місця примусового утримання, порядку відвідувати місця примусового утримання при дотриманні встановлених у них правил внутрішнього розпорядку. Члени громадської спостережної комісії вправі відвідувати камери, карцери, стаціонарні відділення, прогулянкові дворики, бібліотеки, їдальні, штрафні та дисциплінарні ізолятори, одиночні камери, приміщення для забезпечення особистої безпеки засуджених, інші приміщення місць примусового утримання, за винятком об'єктів і споруд, що забезпечують безпеку і охорону засуджених, на відвідування яких необхідно згоду начальників відповідних місць примусового утримання;
2) розмовляти з особами, підданими адміністративному затриманню і адміністративному арешту, військовослужбовцями, підданими дисциплінарному арешту, засудженими до позбавлення волі, неповнолітніми правопорушниками, неповнолітніми, які перебувають у навчально-виховних закладах закритого типу та місцях примусового тримання, в умовах і порядку, що встановлені кримінально-виконавчим законодавством РФ, іншими федеральними законами, нормативними правовими актами РФ;
  3) розмовляти з підозрюваними і (або) обвинуваченими, що містяться під вартою, з питань забезпечення їх прав в місцях примусового утримання в умовах, що дозволяють представнику адміністрації відповідного місця примусового утримання бачити їх і чути, і в порядку, встановленому кримінально-виконавчим законодавством РФ, іншими федеральними законами, нормативними правовими актами РФ;
  4) відповідно до законодавства РФ приймати і розглядати пропозиції, заяви і скарги осіб, які перебувають у місцях примусового утримання, інших осіб, яким стало відомо про порушення прав осіб, які перебувають у місцях примусового утримання;
  5) у встановленому законодавством РФ порядку запитувати у адміністрацій місць примусового утримання і отримувати від них відомості та документи, необхідні для проведення громадського контролю та підготовки висновків, пропозицій чи звернень громадської спостережної комісії;
  6) звертатися до посадових осіб адміністрацій місць примусового утримання, органів прокуратури, органів внутрішніх справ з питань забезпечення прав людини в місцях примусового утримання.
  З метою реалізації Федерального закону "Про громадський контроль за забезпеченням прав людини в місцях примусового утримання і про сприяння особам, що перебувають у місцях примусового утримання" видано Наказ МВС Росії від 6 березня 2009 р. N 196 "Про порядок відвідування місць примусового тримання органів внутрішніх справ Російської Федерації членами громадських спостережних комісій "(1), якою затверджено Положення про порядок відвідування місць примусового тримання органів внутрішніх справ Російської Федерації членами громадських спостережних комісій.
  ---
  (1) РГ. 2009. 24 квітня. N 73.
  4. У частині 4 коментованої статті йдеться про здійснення контролю за діяльністю поліції громадськими радами, утвореними при федеральному органі виконавчої влади у сфері внутрішніх справ, тобто МВС Росії, при його територіальних органах. Відносно порядку здійснення даного виду громадського контролю розглянута норми відсилає до положень про зазначені громадських радах. Утворення і діяльність зазначених громадських рад регламентовані в ч. ч. 7 і 8 ст. 9 коментованого Закону (див. зазначену статтю і коментар до неї).
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "Стаття 50. Громадський контроль за діяльністю поліції"
  1. Стаття 50. Громадський контроль за діяльністю поліції
      громадський контроль за забезпеченням прав людини в місцях примусового утримання і про сприяння особам, що перебувають у місцях примусового утримання ", Положення про порядок відвідування місць примусового тримання органів внутрішніх справ Російської Федерації членами громадських спостережних комісій, ст. 72 Положення про службу в органах внутрішніх справ Російської Федерації та інші
  2. § 3. Політико-правові засади організації місцевої влади в УРСР
      громадські організації, що закликають до активної протидії або повалення радянської влади. У цьому ж документі Радам пропонувалося обирати зі свого середовища виконавчий орган (виконавчий комітет, президія), на який покладалося проведення в життя постанов Ради і вся поточна робота з управління. --- Див: СУ РРФСР. 1917. N 12. Ст. 180.
  3. СПИСОК
      стаття / / Місцеве самоврядування в Російській Федерації: Зб. нормативних актів. М., 1998. Лаптєва Л.Є. Земські установи в Росії. М., 1993. Ларькина А.П. Органи територіального громадського самоврядування. Саранськ, 1993. Легорнев С. Муніципальна власність як основа реального самоврядування / / Житлове та комунальне господарство. 1993. N 1. Лексин В.М., Швецов О.М. Держава і
  4. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
      стаття трактує про передачу проданої речі із застереженням про збереження права власності за продавцем до оплати речі покупцем або настання іншої обставини, тобто про невідкладно обумовленому договорі про передачу. Абзац 1 ст. 491 ГК відокремлює умовну традицію (речову угоду) від лежить в її основі не умовна купівлі-продажу (обязательственной угоди), а також показує, що угода
  5. § 3. Позитивізм у філософії, науці, соціології
      стаття П. Лафарга *. * Лафарг П. Злочинність у Франції в 1840-1886 рр.. / / Кримінальне право і соціалізм / Под ред. М. Гернет. М., 1908. С. 1-56. У наші дні економічний напрямок в обгрунтуванні злочинності та інших девіантних проявів розвиває лауреат Нобелівської премії з економіки Г. Беккер і його послідовники *. * Детальніше див: Економічна теорія злочинної та правоохоронної
  6. Стаття 1. Призначення поліції
      статтях Закону (ст. ст. 12, 13 та ін.) під поліцією розуміються специфічні структурні підрозділи органів внутрішніх справ. Поліцією іменується не підрозділ органу внутрішніх справ (НЕ РВВС, УВС і т.д.), а відповідний підрозділ (служба) органу внутрішніх справ. Згідно ч. 4 ст. 4 Федерального закону "Про поліцію" склад поліції, порядок створення, реорганізації та ліквідації підрозділів
  7. Стаття 3. Правова основа діяльності поліції
      громадський контроль за забезпеченням прав людини в місцях примусового утримання і про сприяння особам, що перебувають у місцях примусового утримання "(ст. 6 та ін.), від 4 квітня 2005 року N 32-ФЗ" Про Громадську палату Російської Федерації "(ст. 2), від 27 липня 2004 року N 79-ФЗ "Про державну цивільну службу Російської Федерації" (ст. ст. 17, 18 і 20), від 25 квітня 2002 року N
  8. Стаття 9. Суспільна довіра та підтримка громадян
      громадського контролю, в тому числі за діяльністю поліції, здійснюється відповідно до Конституції РФ, загальновизнаними принципами і нормами міжнародного права, міжнародними договорами Російської Федерації, Федеральним конституційним законом від 26 лютого 1997 року N 1-ФКЗ "Про Уповноваженого з прав людини в Російській Федерації ", Федеральним законом від 4 квітня 2005 року N 32-ФЗ
  9. Стаття 12. Обов'язки поліції
      стаття 141 КПК РФ називається "Заява про злочин". Порядку прийняття заяви про явку з повинною присвячена наступна стаття, яка так і називається "Явка з повинною". У ній законодавець посилається на ч. 3 ст. 141 КПК РФ. Однак нічого не говорить про те, що на порядок прийняття явки з повинною поширюється і ч. 4 ст. 141 КПК РФ. Тому видається, що ч. 4 ст. 141 КПК РФ не має
  10. Стаття 13. Права поліції
      стаття КПК України. У КПК РФ відсутня правова основа такого виклику. У ньому йдеться про виклик підозрюваного, обвинуваченого, потерпілого і свідка. А такі з'являються лише після порушення кримінальної справи. 3.6. Відсутність в КПК РФ правової основи виклику особи до органу дізнання на стадії порушення кримінальної справи є перешкодою для здійснення його подальшого приводу. Ні з
© 2014-2022  yport.inf.ua