Головна
ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінальну право → 
« Попередня Наступна »
С.І. Барсуков, А.Н. Борисов. Коментар до Федерального закону "Про поліцію" (постатейний), 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 38. Професійна підготовка співробітників поліції


Коментар до статті 38
1 - 2. У коментованій статті регламентована професійна підготовка співробітників поліції. Як наголошувалося в пояснювальній записці до проекту коментованого Закону, уточнені організація професійної підготовки співробітників поліції, правовий статус слухачів та викладацького складу освітніх установ вищої професійної освіти федерального органу виконавчої влади у сфері внутрішніх справ, а також умови залучення курсантів і слухачів до участі в заходах з охорони громадського порядку, забезпечення безпеки громадян і до виконання інших обов'язків поліції. Водночас Громадською палатою РФ зазначалося, що дана стаття змістовно мало відрізняється від ст. 21 Закону 1991 про міліції, що не відповідає змінам в інших частинах законопроекту (див. лист від 30 листопада 2010 р. N 3ОП-1/1980).
Частина 1 коментованої статті встановлює, що громадяни РФ, прийняті на службу в поліцію, проходять первинну підготовку. При цьому повноваження з визначення порядку проходження такої підготовки федеральний законодавець делегував федеральному органу виконавчої влади у сфері внутрішніх справ, тобто МВС Росії. Раніше ж у ч. 1 ст. 21 Закону 1991 про міліції передбачалося, що особи, що приймаються на службу до міліції, в обов'язковому порядку проходять спеціальне професійне навчання або перепідготовку.
У частині 2 коментованої статті встановлено, що професійна підготовка кадрів для служби в поліції здійснюється в освітніх установах вищої професійної освіти та науково-дослідних установах федерального органу виконавчої влади у сфері внутрішніх справ, тобто МВС Росії. У статті 21 Закону 1991 про міліції раніше вказувалося (ч. 2 в ред. Федерального закону від 8 травня 2010 р. N 83-ФЗ), що професійні кадри співробітників міліції готують освітні установи професійної освіти (середні спеціальні і вищі навчальні заклади) системи МВС Росії, які створюються відповідно до рішень Уряду РФ, а також інші освітні установи професійної освіти.
Як зазначено в ч. 1 ст. 7 Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ, з метою укомплектування органів внутрішніх справ висококваліфікованими фахівцями МВС Росії здійснює професійну підготовку співробітників органів внутрішніх справ, яка включає в себе спеціальне початкове навчання, періодичну перевірку на придатність до дій в умовах, пов'язаних із застосуванням фізичної сили, спеціальних засобів і вогнепальної зброї, підготовку фахівців у навчальних закладах, підвищення кваліфікації та перепідготовку.
У частині 2 зазначеної статті передбачено, що організація і зміст професійної підготовки визначаються МВС Росії. Відповідними актами є Інструкція щодо застосування Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ, містить розділ III "Професійна підготовка співробітників", а також Настанова з організації професійної підготовки співробітників органів внутрішніх справ Російської Федерації, утв. Наказом МВС Росії від 29 червня 2009 р. N 490.
У пункті 3 Настанови з організації професійної підготовки співробітників органів внутрішніх справ Російської Федерації визначено, що система професійної підготовки кадрів МВС Росії включає в себе:
ранню професійну орієнтацію молоді на службу в органах внутрішніх справ (суворовські військові училища МВС Росії, ліцеї, коледжі, класи з поглибленою правової та фізичною підготовкою);
спеціальне професійне навчання вперше прийнятих на службу співробітників органів внутрішніх справ (центри професійної підготовки МВС , ГУВС, УВС по суб'єктах РФ, УВСТ, освітні установи МВС Росії);
підготовку фахівців з вищою і середньою спеціальною професійною освітою (освітні установи вищої професійної освіти МВС Росії);
підвищення кваліфікації, професійну перепідготовку, навчальні збори та стажування;
фундаментальну наукову, професійну освіту (ад'юнктури та докторантури, створювані в освітніх установах вищої професійної освіти та наукових організаціях МВС Росії, що мають відповідні ліцензії);
навчання в процесі оперативно-службової діяльності (службово-бойова і морально-психологічна підготовка).
3 - 4. Частина 3 коментованої статті визначає правовий статус курсантів, слухачів, ад'юнктів і докторантів, керівного та професорсько-викладацького складу освітніх установ вищої професійної освіти, а також ад'юнктів і докторантів науково-дослідних установ федерального органу виконавчої влади у сфері внутрішніх справ, тобто МВС. Згідно з цією нормою зазначені особи вважаються проходять службу в поліції. Аналогічне правило містилося раніше в ч. 4 ст. 21 Закону 1991 про міліції. При цьому вказувалося, що мова йде про осіб, що займають посади відповідно до штатного розкладу, який затверджується Міністром внутрішніх справ РФ.
У частині 4 коментованої статті міститься нововведення, яке регламентує участь курсантів, слухачів, ад'юнктів і докторантів освітніх установ вищої професійної освіти, ад'юнктів і докторантів науково-дослідних установ федерального органу виконавчої влади у сфері внутрішніх справ, т. е. МВС у заходах щодо забезпечення безпеки громадян і охорони громадського порядку та виконання ними інших обов'язків, покладених на поліцію. Так, встановлено, що вказана діяльність є частиною професійної підготовки даних осіб і повинна передбачатися у відповідних освітніх програмах.
При цьому передбачено, що курсанти, слухачі, які не досягли віку 18 років, до участі в таких заходах і виконання зазначених обов'язків не допускаються. Дане правило закріплено відповідно нормі ч. 1 ст. 35 коментованого Закону, яка встановлює, що на службу в поліцію мають право вступати громадяни РФ не молодший 18 років (див. коментар до зазначеної статті).
5. У частині 5 коментованої статті встановлено, що громадянин РФ або співробітник поліції, що надходять в освітня установа вищої професійної освіти федерального органу виконавчої влади у сфері внутрішніх справ, тобто МВС Росії зобов'язаний укласти контракт про проходження служби в поліції після закінчення цього освітнього закладу на строк не менше п'яти років. Дана норма закріплена за аналогією з положеннями п. 2 ст. 35 Федерального закону від 28 березня 1998 р. N 53-ФЗ "Про військовий обов'язок і військову службу" (1), що передбачають обов'язковість укладання контрактів про проходження військової служби з громадянами, які навчаються у військових освітніх установах професійної освіти. Відповідне регулювання міститься в ч. 6 ст. 11 Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ, яка встановлює, що для осіб, що надійшли до навчальних закладів МВС Росії, інші навчальні заклади з оплатою навчання МВС Росії, в контракті повинен передбачатися термін служби в органах внутрішніх справ не менше п'яти років після закінчення навчального закладу.
---
(1) СЗ РФ. 1998. N 13. Ст. 1475.
Представляється очевидним, що відмова від укладення контракту про проходження служби в поліції після закінчення освітньої установи вищої професійної освіти федерального органу виконавчої влади у сфері внутрішніх справ є підставою для відмови у зарахуванні в даний навчальний заклад.
6. Частина 6 коментованої статті передбачає відшкодування коштів федерального бюджету, витрачених на навчання в освітній установі вищої професійної освіти федерального органу виконавчої влади у сфері внутрішніх справ, тобто МВС Росії для громадян РФ:
відрахованих з такого освітнього закладу за недисциплінованість і неуспішність;
відмовилися виконувати умови контракту про проходження служби в поліції після закінчення такого освітнього закладу;
закінчили таке освітній заклад і звільнених зі служби в поліції до закінчення терміну служби, передбаченого контрактом про проходження служби в поліції, з підстав, встановлених п. п. 1, 10 - 13, 15, 16, 21 і 22 ч. 1 ст. 40 коментованого Закону, а саме:
власне бажання;
невідповідність замещаемой посаді внаслідок недостатньої кваліфікації;
грубе порушення службової дисципліни;
вчинення проступку, що порочить честь співробітника поліції;
засудження за злочин;
неодноразові порушення службової дисципліни при наявності у співробітника поліції дисциплінарного стягнення, застосованого в письмовій формі;
подання підроблених документів або свідомо неправдивих відомостей під час вступу на службу в поліцію, а також подання підроблених документів або свідомо неправдивих відомостей, що підтверджують відповідність співробітника поліції вимогам законодавства РФ в частині, що стосується умов заміщення відповідних посад, у період проходження служби в поліції;
відмова від виконання службових обов'язків у випадках, передбачених ч. 5 ст. 37 коментованого Закону;
припинення громадянства РФ або придбання громадянства (підданства) іноземної держави.
Повноваження щодо встановлення розміру відшкодовуються засобів та порядку його обчислення федеральний законодавець делегував Уряду РФ.
Норма ч. 6 коментованої статті є нововведенням і закріплена вона за аналогією з положенням п. 7 ст. 35 Федерального закону "Про військовий обов'язок і військову службу" (в ред. Федерального закону від 28 листопада 2009 р. N 286-ФЗ (1)), згідно з яким громадяни, відраховані з військових освітніх установ професійної освіти або навчальних військових центрів при федеральних державних освітніх установах вищої професійної освіти за недисциплінованість, неуспішність або небажання вчитися або відмовилися укласти контракти про проходження військової служби, а також громадяни, які закінчили зазначені освітні установи та звільнені з військової служби раніше терміну, встановленого договором про проходження військової служби, з підстав, передбачених підпунктами " д "," е "," Е.1 "і" з "п. 1, підпунктами" в "і" д "п. 2 ст. 51 названого Закону, відшкодовують кошти федерального бюджету, витрачені на їх військову або спеціальну підготовку. Там же зазначено, що порядок обчислення розміру відшкодовуються засобів визначається Урядом РФ. Відповідним актом є Постанова Уряду РФ від 25 червня 2007 р. N 402 "Про обчислення розміру підлягають відшкодуванню коштів федерального бюджету, витрачених на військову або спеціальну підготовку громадян Російської Федерації у військових освітніх установах професійної освіти" (2).
---
(1) СЗ РФ. 2009. N 48. Ст. 5736.
(2) СЗ РФ. 2007. N 27. Ст. 3289.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 38. Професійна підготовка співробітників поліції "
  1. Стаття 38. Професійна підготовка співробітників поліції
    професійної підготовки співробітників поліції врегульовано Напучуванням з організації професійної підготовки співробітників органів внутрішніх справ Російської Федерації, затвердженим Наказом МВС Росії від 29 червня 2009 р. N 490, та іншими нормативними правовими актами МВС Росії , а його зміст - навчальними, навчально-тематичними програмами. ---
  2. Стаття 47. Присвоєння військових звань
    професійну освіту. При вступі на військову службу громадянина, що проходить або проходив службу в органах внутрішніх справ, установах і органах кримінально-виконавчої системи, в митних органах Російської Федерації або у федеральних органах податкової поліції і має спеціальне звання, йому присвоюється військове звання командиром (начальником), що має право на
  3. Стаття 10. Взаємодія і співробітництво
    професійної підготовки, підвищення почуття відповідальності за доручену справу як з боку співробітників поліції, так і з боку інших правоохоронних органів, державних і муніципальних органів, громадських об'єднань, організацій і громадян. 4. Співробітники поліції часто не мають уявлення, яким чином розмежовується їх компетенція з іншими органами та посадовими
  4. Стаття 12. Обов'язки поліції
    стаття 141 КПК РФ називається "Заява про злочин". Порядку прийняття заяви про явку з повинною присвячена наступна стаття, яка так і називається "Явка з повинною". У ній законодавець посилається на ч. 3 ст. 141 КПК РФ. Однак нічого не говорить про те, що на порядок прийняття явки з повинною поширюється і ч. 4 ст. 141 КПК РФ. Тому видається, що ч. 4 ст. 141 КПК РФ не має
  5. Стаття 13. Права поліції
    стаття КПК України. У КПК РФ відсутня правова основа такого виклику. У ньому йдеться про виклик підозрюваного, обвинуваченого, потерпілого і свідка. А такі з'являються лише після порушення кримінальної справи. 3.6. Відсутність в КПК РФ правової основи виклику особи до органу дізнання на стадії порушення кримінальної справи є перешкодою для здійснення його подальшого приводу. Ні з
  6. Тема 3.3. Суб'єкти адміністративного права
      професійною діяльністю, вчитися, служити у Збройних Силах і т.д. Особистості та громадянину для цього необхідні нові, додаткові права та обов'язки, тобто понад правового статусу особи і громадянина. У сфері суспільно-трудової діяльності нараховуються тисячі професій і спеціальностей, і кожна з них має свій правовий статус, встановлений в основному нормами трудового і
  7. 3. Правовий режим електрошокової зброї
      стаття 218 чинного на той час Кримінального кодексу, яка передбачала кримінальну відповідальність за незаконне володіння зброєю, не включала електрошокові пристрої в число предметів даного злочину. Тому власнику забороненого засобу самооборони в гіршому випадку загрожувала його конфіскація. Через три роки законодавство змінилося: 13 листопад 1996 Державна Дума
  8. Стаття 35. Надходження на службу в поліцію
      стаття регламентує надходження на службу в поліцію. У частині 1 цієї статті визначено умови вступу громадян на службу в поліцію. Одночасно вказано на те, що громадяни вправі вступати на службу в поліцію незалежно від статі, раси, національності, походження, майнового і посадового становища, місця проживання, ставлення до релігії, переконань. Дане правило засноване на нормі
  9. Стаття 36. Випробування при вступі на службу в поліцію
      професійної освіти федерального органу виконавчої влади у сфері внутрішніх справ, 3) для громадян РФ, що надходять на службу в поліцію на конкурсній основі. Однак, надалі ці положення із законопроекту виключені. Не увійшло в коментований Закон і спочатку передбачається положення про те, що випробування встановлюється у порядку, передбаченому законодавством РФ,
  10. Стаття 28. Основні права співробітника поліції
      професійної службової діяльності та умовами посадового зростання. У точності аналогічне право муніципального службовця передбачено в п. 1 ч. 1 ст. 11 Федерального закону "Про муніципальної службі в Російській Федерації". Право на відпочинок, що забезпечується встановленням нормальної тривалості службового часу, наданням вихідних і неробочих святкових днів, а також щорічних
© 2014-2022  yport.inf.ua