Стаття 1. Кожен має право на власність, інші майнові права, а також право спадкування. 2. Власність, інші майнові права, а також право спадкування підлягають рівної для всіх правової охорони. 3. Власність може бути обмежена тільки за допомогою закону і лише в обсязі, в якому він не порушує сутності права власності. Стаття 1. Кожному забезпечується свобода вибору і здійснення професії, а також вибору місця роботи. Винятки визначаються законом. 2. Обов'язок праці може бути покладено лише законом. 3. Постійна зайнятість дітей до 16 років забороняється. Форми і характер допустимої зайнятості визначаються законом. 4. Мінімальний розмір винагороди за працю або спосіб встановлення цього розміру визначаються законом. 5. Публічні влади проводять політику, спрямовану на повну, продуктивну зайнятість, за допомогою реалізації програм боротьби з безробіттям, зокрема організації та підтримки професійного консультування та навчання, а також публічних робіт і інтервенційного * труда._ * Інтервіціонізм - політика державного втручання в економічні відносини. Стаття 1. Кожен має право на безпечні та гігієнічні умови праці. Порядок реалізації цього права, а також обов'язки роботодавця визначаються законом. 2. Працівник має право на визначені в законі дні, вільні від праці, і щорічні оплачувані відпустки; максимальні норми робочого часу визначаються законом. Стаття 1. Громадянин має право на соціальне забезпечення у випадку непрацездатності внаслідок хвороби або інвалідності, а також по досягненні пенсійного віку. Обсяг і форми соціального забезпечення визначаються законом. 2. Громадянин, що залишився без роботи не з власної волі і не має інших засобів існування, має право на соціальне забезпечення, обсяг і форми якого визначаються законом. Стаття 1. Кожен має право на охорону здоров'я. 2. Громадянам незалежно від їх матеріального становища публічні влади забезпечують рівний доступ до виплат на охорону здоров'я, що фінансуються з державних коштів. Умови та обсяг надання виплат визначаються законом. 3. Публічні влади зобов'язані забезпечувати особливу турботу про здоров'я дітей, вагітних жінок, осіб з фізичними та розумовими вадами (niepelnosprawnym) і осіб похилого віку. 4. Публічні влади зобов'язані боротися з епідемічними захворюваннями і попереджати негативні для здоров'я наслідки деградації навколишнього середовища. 5. Публічні влади підтримують розвиток фізичної культури, особливо серед дітей та молоді. Стаття Особам з фізичними та розумовими вадами публічні власті чинять відповідно до закону допомогу в забезпеченні існування, пристосуванні до праці, а також у соціальній комунікації. Стаття 1. Кожен має право на навчання. Навчання до 18-річного віку обов'язкове. Порядок виконання шкільної обов'язки визначається законом. 2. Навчання в публічних школах безкоштовна. Закон може допустити надання вищими публічними школами деяких освітніх послуг за плату. 3. Батьки вільні вибирати для своїх дітей інші школи, ніж публічні. Громадяни та установи мають право засновувати основні (podstawowe), середні (ponadpodstawowe) і вищі школи, а також виховні заклади. Умови заснування та діяльності непублічних шкіл та участі публічних властей в їх фінансуванні, а також принципи педагогічного нагляду за школами та виховними закладами визначаються законом. 4. Публічні влади забезпечують громадянам загальний і рівний доступ до освіти. З цією метою створюються і підтримуються системи індивідуальної фінансової та організаційної допомоги учням і студентам. Умови надання допомоги визначаються законом. 5. Забезпечується автономія вищих шкіл на принципах, визначених у законі. Стаття 1. Держава у своїй соціальній та економічній політиці враховує благо родини. Сім'ї, що знаходяться в скрутному матеріальному та соціальному становищі, особливо багатодітні та неповні, мають право на особливу допомогу з боку публічних властей. 2. Мати до і після народження дитини має право на особливу допомогу публічних властей, обсяг якої визначається законом. Стаття 1. Республіка Польща забезпечує охорону прав дитини. Кожен має право вимагати від органів публічної влади захисту дитини від насильства, жорстокості, експлуатації та деморалізації. 2. Дитина, позбавлена батьківського піклування, має право на опіку та допомогу публічних властей. 3. У ході встановлення прав дитини органи публічної влади, а також особи, відповідальні за дитину, зобов'язані вислухати і по мірі можливості врахувати думки дитини. 4. Закон визначає компетенцію і порядок призначення Уповноваженого з Прав Дитини (Rzecznika Praw Dziecka). Стаття Кожному забезпечуються свобода художньої творчості, наукових досліджень, а також опублікування їх результатів, свобода викладання, а також свобода користування благами культури. Стаття 1. Публічні влади проводять політику, що забезпечує нинішньому і майбутнім поколінням екологічну безпеку. 2. Охорона навколишнього середовища є обов'язком публічних властей. 3. Кожен має право на інформацію про стан та охорону навколишнього середовища. 4. Публічні влади підтримують дії громадян, спрямовані на охорону і поліпшення стану навколишнього середовища. Стаття 1. Публічні влади проводять політику, що сприяє задоволенню житлових потреб громадян, зокрема протидіють бездомності, підтримують розвиток соціального будівництва, а також сприяють діям громадян, спрямованим на отримання власного житла. 2. Охорона прав наймачів житла (lokatorow) визначається законом. Стаття Публічні влади охороняють споживачів, користувачів і наймачів (najemcow) від дій, що загрожують їх здоров'ю, приватного життя (prywatnosci) і безпеки, а також від нечесної ринкової практики. Обсяг цієї охорони визначається законом.
|
- Глава 9. Рішення Конституційного Суду у сфері захисту економічних, соціальних і культурних прав
економічних, соціальних і культурних прав і свобод складають найбільшу категорію. Виносячи їх, Конституційний Суд керувався принципами і нормами соціальної держави, закріпленими в Конституції Республіки
- Розділ II. Діяльність Конституційного Суду Республіки Білорусь щодо захисту особистих, політичних, економічних, соціальних і культурних прав і свобод
економічних, соціальних і культурних прав і
- 22. Права і свободи особистості в РФ
економічні, особисті та культурні. Політичні права і свободи особистості - це можливості людини у державній та суспільно-політичного життя. До них відносяться: право на об'єднання; свобода мітингів, походів, демонстрацій; право обирати і бути обраним до органів державної влади та місцевого самоврядування; право на рівний доступ до будь-яких державних посад і ін
- 5. Економічні, соціальні та культурні права, свободи та обов'язки
економічних прав, оскільки держава не має в своєму розпорядженні для цього достатніми фінансовими ресурсами. Тому при підготовці нової Конституції питання про соціально-економічні права став найбільш дискусійним: чи повинні вони формулюватися у вигляді прав громадян або завдань держави. Чинна редакція ст. 6 і 7 Конституції гарантує свободу господарської діяльності незалежно від форм
- Обов'язок держав співробітничати один з одним відповідно до Статуту
економічних і соціальних систем, в різних областях міжнародних відносин з метою підтримки міжнародного миру та безпеки і сприяння міжнародній економічній стабільності і прогресу, загальному добробуту народів та міжнародного співробітництва, вільного від дискримінації, що має у своїй основі такі відмінності. З цією метою: a) держави співпрацюють з іншими
- 1. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА
економічних і соціальних відносин, однак треба мати на увазі, що ця обумовленість - саме в кінцевому рахунку. Більш того, духовно-культурні відносини, в свою чергу, надають вплив на відносини економічні, соціальні та політичні. Предмет цих відносин включає всі духовно-культурні явища - науку, мистецтво, освіта, релігію, інші області суспільної свідомості.
- Стаття 22
економічної, соціальної та культурній галузях за допомогою національних зусиль і міжнародного співробітництва та відповідно до структури і ресурсів кожної
- Стаття Різноманіття економічної діяльності
економічної діяльності, підприємництва та праці, різноманітність і рівноправність форм власності, їх рівна правовий захист, добросовісна конкуренція і суспільна користь. (2) У Російській Федерації гарантуються єдність економічного простору, єдина грошова одиниця, вільне переміщення товарів, послуг, капіталів, трудових ресурсів. Окремі тимчасові обмеження на їх
- 2. ІСТОРИЧНЕ РОЗВИТОК ПРАВ І СВОБОД
економічних прав і свобод, що гарантують інтереси насамперед тих, хто працює за наймом, - права на працю та пов'язаних з ним гарантій, включаючи соціальне забезпечення трудящих, а також прав і свобод соціально-культурного характеру, в конституційному гарантуванні яких зацікавлені також переважно наймані працівники, - права на освіту, на доступ до досягнень науки і культури та
- Загальні принципи
економічного життя . Стаття 1. Жінка і чоловік в Республіці Польща мають рівні права в сімейному, політичної, соціальної та економічної життя. 2. Жінка та чоловік мають, зокрема, рівне право на освіту, зайнятість і просування, на однакову винагороду за працю однакової цінності, на соціальне забезпечення, а також на зайняття посад, виконання функцій, так само як на
- § 4. Злочини проти соціально-економічних прав і свобод
економічних прав та
- § 1. Загальна характеристика злочинів проти конституційних прав і свобод людини і громадянина
економічних прав і свобод отримує визнання з боку держави. Видовим об'єктом злочинів, передбачених гл. 19 КК, є конституційні права і свободи, за вилученням з охор-екпортувати іншими нормами Особливої частини КК. Залежно від природи відповідного конституційного ного права чи свободи склади злочинів, передбачені гол. V, можна розділити на три групи: 1)
- Глава 19. Державний план економічного і соціального розвитку РРФСР
економічного і соціального розвитку РРФСР є складовою частиною державного плану економічного і соціального розвитку СРСР. Примітка: частина перша статті 152 виключена 21.04.1992 р. Поточні та перспективні державні плани економічного і соціального розвитку РРФСР мають на меті забезпечення комплексного економічного і соціального розвитку на території республіки в
- Контрольні запитання до розділу 3
економічні права і свободи. 6. Основні політичні права і свободи. 7. Особисті права і свободи. 8. Види гарантій здійснення демократичних прав і свобод. Охарактеризуйте конституційні гарантії прав і свобод. 9. Концепція правового статусу людини і громадянина в Хартії основних прав Європейського союзу від 7 грудня 2000
- 1.6. Цілі, функції та рівні виконавчої влади
економічна (забезпечувальна) - створення умов для розвитку господарського будівництва, соціально-культурного та адміністративно-політичного управління; 4) забезпечення законності та дотримання конституційного порядку в країні; 5) регулююча - здійснення керівництва, контролю, координації, планування, обліку, прогнозування і т. д.; 6) нормотворча - здійснення в
- Принцип суверенної рівності держав
економічного, соціального, політичного або іншого характеру. Зокрема, поняття суверенної рівності включає такі елементи: a) держави юридично рівні; b) кожна держава користується правами, властивими повному суверенітету; c) кожна держава зобов'язана поважати правосуб'єктність інших держав; d) територіальна цілісність і політична незалежність держави
- Г.А. Василевич. КОНСТИТУЦІЙНЕ ПРАВОСУДДЯ НА ЗАХИСТ ПРАВ І СВОБОД ЛЮДИНИ, 2003
економічних, соціальних прав та
- 2. СОЦІАЛЬНЕ ДЕРЖАВА
економічного і соціального порядку, які, обмежуючи свободу і рівність громадян, заважають повному розвитку людської особистості і дійсному ефективній участі всіх трудящих у політичній, економічній і соціальній організації країни ». Ось як, наприклад, витлумачив поняття «соціальна держава» у ряді своїх рішень Федеральний конституційний суд ФРН *. Це поняття не означає
- 7.3. Система прав і свобод людини і громадянина
економічні та культурні. Серед основних прав особисті висуваються на перший план. Цим держава підкреслює їх соціальну значимість, що пояснюється, очевидно, характером первісної боротьби проти державної влади саме за їх здійснення. Конституції радянського суспільства були націлені на забезпечення соціально-економічних прав та їх гарантії. Це виникало з панування
|