Головна
ГоловнаКонституційне, муніципальне правоКонституційне право → 
« Попередня Наступна »
Б. А. Страшун. Конституційне (державне) право зарубіжних країн Том 3 Особлива частина. Країни Європи, 1997 - перейти до змісту підручника

2. Конституційне регулювання соціальних та духовно-культурних відносин

У Конституції спеціальні норми присвячені захисту найбільш уразливих в сучасному світі соціальних відносин. Так, згідно зі ст. 14, сім'я, материнство і дитинство перебувають під заступництвом держави і суспільства. Брате визначається у ч. 1 ст. +46 Як добровільний союз між чоловіком і жінкою, причому законний тільки цивільний шлюб.
Стаття 15 Конституції зобов'язує республіку забезпечувати охорону і відтворення навколишнього середовища, збереження і різноманітність живої природи, розумне використання природних багатств і ресурсів країни.
«Віросповідання вільні», - говорить ч. 1 ст. 13 Конституції. Решта норми цієї статті передбачають відділення релігійних установ від держави і забороняють використовувати релігійні спільності та установи, а також релігійні переконання в політичних цілях. Як вже зазначалося в Загальній частині підручника (п. 2 § 3 гл. III), вказівка ??в ч. 3 ст. 13 на те, що восточноправославное віросповідання є традиційною релігією в республіці, може породити сумніви в реальності рівноправності громадян незалежно від релігії, проголошеного в ч. 2 ст. 6. Правильніше все ж вважати, що зазначене конституційне положення відображає визнання ролі даної церкви у збереженні болгарської культури. Державні органи прагнуть враховувати той факт, що Болгарія - поліконфесійна країна, тому, зокрема, на основі пропозицій офіційного керівництва релігійних організацій встановлені дні релігійних свят не тільки восточноправославного віросповідання, але і мусульманського, іудейського, Світового білого братства, церкви адвентистів сьомого дня, Об'єднаної божої церкви та Вірменської апостольської церкви.
У ст. 23 Конституції зазначено, що держава створює умови для вільного розвитку науки, освіти і мистецтва та надає їм допомогу. Воно піклується про збереження національного історичної та культурної спадщини. Згідно п. 6 ст. 53, держава заохочує освіту, створюючи і фінансуючи навчальні заклади, допомагає здатним учням і студентам, створює умови для професійного навчання та перекваліфікації, здійснює контроль за всіма видами і ступенями навчальних закладів. Водночас ч. 4 цієї статті визнає академічну автономію за вищими навчальними закладами.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " 2. Конституційне регулювання соціальних та духовно-культурних відносин "
  1. 1. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА
    конституційним правом в найменшій мірі в порівнянні з іншими підсистемами суспільного ладу. Це й зрозуміло: адже йдеться по суті про внутрішній світ людини. Тільки тоталітарні режими претендують на повний контроль і над цією сферою життя суспільства, в демократичному ж суспільстві людина самоцінна і автономний і його внутрішній світ належить йому одному. Завдання держави і права,
  2. Глава 9. Рішення Конституційного Суду у сфері захисту економічних, соціальних і культурних прав
    соціальних і культурних прав і свобод складають найбільшу категорію. Виносячи їх, Конституційний Суд керувався принципами і нормами соціальної держави, закріпленими в Конституції Республіки
  3. Розділ II. Діяльність Конституційного Суду Республіки Білорусь щодо захисту особистих, політичних, економічних, соціальних і культурних прав і свобод
    соціальних і культурних прав і
  4. Конституційне регулювання
    конституційного регулювання / / Журнал російського права. - 1997. N 2. Коментар до Конституції Російської Федерації. - М.: БЕК. 1994. Коментар до Конституції Російської Федерації. - М.: Фонд "Правова культура". 1996. Кузнєцов І.М. Про способи конституційного регулювання суспільних відносин в соціалістичних країнах / / Праці ВНДІ радянського законодавства: т. 6. - М.: 1976. Ломовский
  5. 1. Конституційно-правове регулювання економічних, соціальних і духовно-культурних відношенні
    конституційному регулюванні відносин соціальних. Частина 3 ст. 78 Конституції зобов'язує республіку зміцнювати становище жінок в суспільстві, особливо матерів і професійно працюючих. Відповідно до ст. 79 шлюб, материнство і сім'я знаходяться під заступництвом і охороною республіки. Багатодітні сім'ї держава оточує особливою турботою. Батьки зобов'язані виховувати своїх дітей чесними
  6. 4. РЕЛІГІЯ
    конституційне право не може ігнорувати релігію. Релігія зазвичай тісно пов'язана з церквою, яка представляє собою здебільшого ієрархічну структуру, позбавлену демократичних ознак і призначену для задоволення релігійних потреб віруючих. На практиці церква нерідко виходить за ці рамки і очолює або направляє руху віруючих, що переслідують політичні цілі.
  7. КОНТРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ
    конституційно-правовий інститут економічної системи? 3. У чому відмінність між публічною і приватною власністю? У яких формах виступають обидва типи власності? Чи може орган публічної влади бути приватним власником? А посадова особа? 4. У чому полягає соціальна функція власності? 5. Порівняйте конституційне регулювання економічних відносин в Конституції КНР (з
  8. 3. Конституційне регулювання духовно-культурних відносин
    конституційні принципи. До відання Конфедерації віднесено відкриття та утримання університету та інших вищих навчальних закладів; вона може це робити, але не зобов'язана. Кантони ж зобов'язані піклуватися про достатній первинному навчанні, яке повинне знаходитися під виключним державним керівництвом. Первинне навчання обов'язково і в публічних школах безкоштовно. Відвідування публічних шкіл не «******* > Глава Основні віхи конституційного розвитку Росії
  9. конституційний розвиток Росії, треба враховувати все вищесказане. І конкретно важливий ще один момент: не можна зводити конституційний розвиток в нашій країні лише до появи актів, формально іменованих конституціями. Слід враховувати сукупності актів конституційного рівня і значення: виходячи зі сказаного вище, - вони разом представляли образ конституції для свого етапу. З урахуванням цього можна
    Стаття 26. Рівні соціального партнерства
  10. регулювання соціально-трудових відносин. Стосовно до кожного рівню визначено основи та сфери дії відповідного регулювання з урахуванням числа суб'єктів, на яких воно поширюється. Так, на федеральному рівні встановлюються основи регулювання відносин у сфері праці в Російській Федерації; на міжрегіональному рівні відповідні основи охоплюють своїм регулюванням два і
    1. ЕКОНОМІЧНА СИСТЕМА
  11. конституційно-правових інститутів, що належать до економічної
    Коментар до статті 7.16
  12. регулювання федерального значення, затвердженими Постановою Уряду РФ від 10 березня 2000 р. N 221, території об'єктів історико-культурної спадщини мають статус "територій об'єктів містобудівної діяльності особливого регулювання федерального значення". Підготовка документів та видача дозволів (спеціальних дозволів) на будівництво на вказаних територіях здійснюється в
    Стаття 35.1. Участь органів соціального партнерства у формуванні та реалізації державної політики у сфері праці
  13. регулювання соціально-трудових відносин, які утворюються по рішенням сторін, на рівноправній основі і здійснюють свою діяльність на всіх рівнях, починаючи з федерального і завершуючи локальним рівнем. Багаторівнева організаційно-правова структура органів соціального партнерства забезпечує однаковість і необхідну субординацію в діяльності всіх органів соціального партнерства,
    Контрольні питання
  14. регулювання трудових відносин? 2. Яка характеристика коллизионно-правового регулювання трудових відносин в Росії? 3. Які трудові права іноземців в Російській Федерації? 4. Яке правове регулювання праці російських громадян за кордоном? 5. Які правові основи регулювання умов праці в міжнародних організаціях? 6. Які існують особливості в правовому
    22. Права і свободи особистості в РФ
  15. соціальному призначенню прийнято розділяти на політичні, соціально-економічні, особисті та культурні. Політичні права і свободи особистості - це можливості людини у державній та суспільно-політичного життя. До них належать: право на об'єднання; свобода мітингів, походів, демонстрацій; право обирати і бути обраним до органів державної влади та місцевого самоврядування;
    Контрольні запитання до розділу 1
  16. конституційне право ". 2. Конституційне право як галузь національного права. 3. Поняття конституційно-правових відносин, їх види. 4. Суб'єкти конституційно-правових відносин. 5. Основні джерела конституційного права зарубіжних країн. 6. Основні тенденції розвитку конституційного
    Стаття 26. Рівні соціального партнерства
  17. регулювання відносин у сфері праці в Російській Федерації; міжрегіональному рівні, на якому встановлюються основи регулювання відносин у сфері праці в двох і більше суб'єктах Російської Федерації; регіональному рівні, на якому встановлюються основи регулювання відносин у сфері праці в суб'єкті Російської Феде-рації; галузевому рівні, на якому встановлюються основи
    Стаття 22
  18. соціальне забезпечення і на здійснення необхідних для підтримання її гідності і для вільного розвитку її особи прав у економічній, соціальній і культурній галузях за допомогою національних зусиль і міжнародного співробітництва та відповідно до структури і ресурсів кожної
    Розділ VIII. Адміністративно-правове забезпечення управління соціально-культурною сферою
  19. соціально-культурної
    Стаття 35. Комісії з регулювання соціально-трудових відносин
  20. регулювання соціально-трудових відносин, ведення колективних переговорів і підготовки проектів колективні договорів, угод, укладання колективних договорів, угод, а також для організації контролю за їх виконан-ням на всіх рівнях на рівноправній основі за рішенням сторін утворюються комісії з наділених необхідними повноваженнями представників сторін. (в ред. Федерального
    регулирования социально-трудовых отношений, ведения коллективных переговоров и подготовки проектов кол-лективных договоров, соглашений, заключения коллективных договоров, соглашений, а также для организации контроля за их выполне-нием на всех уровнях на равноправной основе по решению сторон образуются комиссии из наделенных необходимыми полномочиями представителей сторон. (в ред. Федерального