Основной закон Бразилії 1988 називає чотири види прав і свобод громадян - особисті, колективні, соціальні і політичні. "Без будь-яких відмінностей всі рівні перед законом, коли це стосується гарантій для бразильців та іноземців, що проживають в країні, недоторканності права на життя, на безпеку і на власність", - вказується в статті 5 конституції 1988 р., що містить 77 пунктів, в яких розшифровуються особисті та колективні права і свободи. У сферу особистих прав і свобод включені традиційні - недоторканність особи, житла, таємниця листування та інші, хоча є й деякі нововведення, що виділяють бразильську конституцію з числа інших. Так, серед особистих прав і свобод деякі , зазвичай регламентовані процесуальним правом, "піднімаються" на конституційний рівень. Арешт може бути зроблений тільки на основі судового рішення, а не на основі поліцейського розсуду (як було раніше), за винятком захоплення на місці злочину. І навіть в останньому випадку заарештований має деякі конституційно закріплені права - він повинен бути ідентифікований (тобто повинна бути встановлена його особа), має право запросити адвоката; характер висновку повинен відповідати тяжкості діяння. Смертна кара заборонена, за винятком військового часу. Ще одна новація - введення процедури habeas data, згідно з якою бразильські громадяни та іноземці, що проживають в країні, можуть мати доступ до інформації, наявної: в державних органах, і процедури mandato d'injuncao - т. е. вимоги видання судового наказу всякий раз, коли відсутня будь правова норма, внаслідок чого наноситься збиток громадянству або незалежності (суверенітету) громадянина. З числа "колективних" прав не можна не відзначити розширення в порівнянні з попередньою конституцією регламенту-ції права на освіту асоціацій, яке здійснюється без дозволу органів виконавчої влади; проведенням зборів в місцях, відкритих для публіки, також відтепер не вимагає дозволу. Конституція ввела нове поняття - процедура "наказ про колективну безпеку" (mandato de seguranca colectivo), якого може вимагати у суду політична партія, що має представництво в Палаті депутатів або у Федеральному сенаті, а також профспілкова організація, органи якого-небудь профспілкового класу або його асоціації, законно створені і функціонують, щонайменше, протягом року, в ланцюгах захисту їх членів або приєдналися до цих органів або організаціям. У конституції залишилося і право на "дію народу", яке містилося в акті 1969 р. і що полягає у вимозі скасування актів державної влади, які зазіхають на національну охорону здоров'я, "адміністративну мораль"; тільки тепер до цілей "дій народу" було додано "навколишнє середовище" Соціальні права представлені досить широко - право на працю, на відпочинок, на освіту, охорону здоров'я, соціальне забезпечення, соціальний захист, право на допомогу дітям та безпритульним. Особливо докладно регламентуються права тру-дящихся; відповідна стаття 7 містить 34 пункти і, зокрема, передбачає "безкоштовну допомогу дітям і утриман-вінців з часу народження до 6-річного віку у вигляді надання ясел і дитячих садів "(п. XXV ст. 7); таке провезення-ошення зроблено в країні, в якій налічується кілька мільйонів безпритульних дітей. Створення профспілок або профспілкових асоціацій є вільним, але заборонено засновувати на будь-якому рівні більше однієї представницької профспілкової організації будь-якої професійної або економічної категорії осіб на одній і тій же території. Іншими словами, конституційно дозволяється проблема існування однієї профспілки в професії . "Право на страйк гарантується, - йдеться в статті 9 конституції 1988 р. - Працівники приймають рішення про своєчасність здійснення цього права і про вимоги, які вони висувають при реалізації права на страйк". Законом визначаються служби, в яких це необмежене право буде регламентуватися. Конституція спеціально говорить про захист деяких категорій осіб. Наприклад, пенсіонери отримують пенсію з урахуванням інфляції; ніяка пенсія не може бути нижче прожиткового мінімуму; пенсіонери також отримують тринадцяту (до Різдва) пенсію. Політичні права бразильських громадян загалом носять традиційний характер - вони включають виборче право, право утворення політичних партій, які повинні дотримуватися "національний суверенітет, демократичний режим, багатопартійність і основні права людини" (ст. 17 конституції 1988 р.). Конституції штатів також містять норми про правове становище особистості, але вони регулюють, головним чином, соці-ально сферу - охорону здоров'я, освіту, культуру, спорт, дозвілля.
|
- Контрольні питання
правові акти про права і свободи людини і громадянина. 6. Конституція Російської Федерації та права людини. 7. Правовий статус особистості в Російській Федерації. 8. Юридичні механізми забезпечення і захисту прав та свобод людини і
- Стаття 19.16. Навмисна псування посвідчення особи громадянина (паспорта) або втрата посвідчення особи громадянина (паспорта) з недбалості
особистості громадянина (паспорта) або недбале зберігання посвідчення особи громадянина (паспорта), що спричинило втрату посвідчення особи громадянина (паспорта), - тягне за собою попередження або накладення адміністративного штрафу в розмірі від ста до трьохсот рублів. (в ред. Федерального закону від 22.06.2007 N
- Стаття 19.16. Навмисна псування посвідчення особи громадянина (паспорта) або втрата посвідчення особи громадянина (паспорта) з недбалості
особи громадянина (паспорта) або недбале зберігання посвідчення особи громадянина (паспорта), що спричинило втрату посвідчення особи громадянина (паспорта), - тягне за собою попередження або накладення адміністративного штрафу в розмірі від однієї другої до трьох мінімальних розмірів оплати
- Глава V Особистість і юридична діяльність
особистості є центральною серед всіх проблем юридичної психології. У системі «людина - право» реалізуються особистісні аспекти людини як суспільної істоти, включеного в соціальні відносини, як носія свідомості, і зокрема правосвідомості. У зв'язку з цим юридична психологія аналізує особистість в двох аспектах: по-перше, у плані вивчення та здійснення впливу на особистість
- Стаття 351. Початок розгляду справи
становище їх представників, а при необхідності - установчими документами. Повноваження представників повинні бути оформлені відповідним чином (див. коментар до ст. 53
- Стаття 19.18. Подання неправдивих відомостей для отримання посвідчення особи громадянина (паспорта) або інших документів, що засвідчують особу або громадянство
особи громадянина (паспорта), в тому числі закордонного паспорта, або інших документів, що засвідчують особу або громадянство, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від ста до трьохсот рублів; на посадових осіб - від п'ятисот до однієї тисячі рублів. (в ред. Федерального закону від 22.06.2007 N
- Контрольні запитання до розділу 3
правове становище особистості ". 2. Громадянство; відміну громадянства від підданства. 3. Співвідношення особистості і громадянина. 4. Правосуб'єктність громадянина. Способи визначення обсягу правосуб'єктності. 5. Основні соціально-економічні права і свободи. 6. Основні політичні права і свободи. 7. Особисті права і свободи. 8. Види гарантій здійснення демократичних прав і свобод.
- Рекомендована література
правове та кримінологічне значення (соціально-психологічні та правові дослідження). - К.: Вид-во Казан. ун-ту, 1978. - 160
- Стаття 19.18. Подання неправдивих відомостей для отримання посвідчення особи громадянина (паспорта) або інших документів, що засвідчують особу або громадянство
особи громадянина (паспорта), у тому числі закордонного паспорта, або інших документів, що засвідчують особу або громадянство, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від одного до трьох мінімальних розмірів оплати праці; на посадових осіб - від п'яти до десяти мінімальних розмірів оплати
- Стаття 19.15. Проживання громадянина Російської Федерації без посвідчення особи громадянина (паспорта) або без реєстрації
особи громадянина (паспорт), без посвідчення особи громадянина (паспорта) або за недійсним посвідченням особи громадянина (паспорту) або без реєстрації за місцем перебування або за місцем проживання - (в ред. Федерального закону від 08.12.2003 N 161-ФЗ) тягне за собою попередження або накладення адміністративного штрафу в розмірі до одного мінімального розміру оплати праці. 2.
- Стаття 19.17. Незаконне вилучення посвідчення особи громадянина (паспорта) або прийняття посвідчення особи громадянина (паспорта) в заставу
особи громадянина (паспорта) - тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від ста до трьохсот рублів. (в ред. Федерального закону від 22.06.2007 N 116-ФЗ) 2. Прийняття посвідчення особи громадянина (паспорта) в заставу - тягне за собою попередження або накладення адміністративного штрафу в розмірі ста карбованців. (в ред. Федерального закону від 22.06.2007 N
- Стаття 19.15. Проживання громадянина Російської Федерації без посвідчення особи громадянина (паспорта) або без реєстрації
особи громадянина (паспорт), без посвідчення особи громадянина (паспорта) або за недійсним посвідченням особи громадянина (паспорту) чи без реєстрації за місцем перебування або за місцем проживання - (в ред. Федерального закону від 08.12.2003 N 161-ФЗ) тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від однієї тисячі п'ятисот до двох тисяч п'ятисот рублів. (в ред.
- Стаття 19.17. Незаконне вилучення посвідчення особи громадянина (паспорта) або прийняття посвідчення особи громадянина (паспорта) у заставу
особи громадянина (паспорта) - тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від одного до трьох мінімальних розмірів оплати праці. 2. Прийняття посвідчення особи громадянина (паспорта) в заставу - тягне за собою попередження або накладення адміністративного штрафу в розмірі до одного мінімального розміру оплати
- Коментар до статті 19.16
особистості, форма якого встановлюється МВС Росії. 2. Під умисним псуванням посвідчення особи громадянина розуміється заподіяння невідновних ушкоджень його бланку, які деформують відомості, позначки, записи, внесені в дане посвідчення (паспорт). Деформація зазначеного бланка з необережності , а також втрата посвідчення особи громадянина (паспорта), зумовлені вчиненням
- Стаття 174. Протокол допиту обвинуваченого
стан, склад його сім'ї; 6) місце роботи або навчання, рід занять або посада; 7) місце проживання; 8) наявність судимості; 9) інші відомості, що мають значення для кримінальної справи. 3. У протоколах наступних допитів дані про особу обвинуваченого, якщо вони не змінилися, можна обмежити зазначенням його прізвища, імені та
|