Принципи суб'єктивного виборчого права врегульовані Конституцією в главі про політичні права розд. II "Про основні права та гарантії". Принципи виборчого права конституціями штатів не регулюються, і таким чином щодо виборчих прав громадян на території всієї країни діють одні і ті ж федеральні норми. Слід зазначити, що в Бразилії нововведення в галузі виборчого права реалізуються не відразу. Будь-який закон, що змінює процедуру виборів, набирає чинності з дня його опублікування і не застосовується до виборів, які відбудуться протягом наступного року. Відсутність поспішності при введенні в силу нових норм явно спрямоване на забезпечення політичної стабільності; зазначений порядок не дозволяє будь-яким політичним партіям, які прийшли до влади, на наступний же день проводити вибори за новими правилами, які їм здадуться вигідними. Конституція встановила, що народний суверенітет здійснюватиметься загальним виборчим правом (про sufragio universal), яке бразильський професор Алессандро де Мораес характеризує як ядро політичних прав *, прямим і таємним голосуванням, рівним для всіх, за допомогою плебісциту , референдуму, народної ініціативи. Останні три інституту ми розглянемо нижче, в п. 3 цього параграфа і в п. 1 такого. Загальне виборче право включає право голосу і право обиратися (активне і пасивне виборче право). * Див: de Moraes A. Direito constitucional. 5. ed. revista e ampliada. Sao Paulo. 1999. P. 214. Активне виборче право надається бразильським громадянам з 16 років; традиційно воно має здійснюватися в обов'язковому порядку грамотними виборцями у віці від 18 до 70 років, що дозволяє забезпечити участь громадян у виборах на досить високому рівні (тут ми не говоримо про негативні сторони цього інституту - див п. 3 § 2 гл. VII Загальної частини підручника). Так, на виборах до Палати депутатів і Федеральний сенат 3 жовтня 1994 проголосувало 82,24% виборчого корпусу. Що не брали участь у голосуванні без поважних причин караються штрафом. У факультативному порядку можуть голосувати особи старше 70 років, молодь від 16 до 18 років і неписьменні. Не включаються до списків виборців іноземці та особи, покликані, на обов'язкову військову службу, в період її проходження. Не мають виборчого права: душевнохворі; особи, які перебувають в місцях позбавлення волі; особи, позбавлені політичних прав по суду; військовослужбовці в званні нижче сержанта. Пасивним виборчим правом "можуть користуватися тільки особи, які мають бразильське громадянство (a nation alidade), повністю здійснюють свої політичні права (тобто не обмежені в них), внесення до списків виборців, мають виборчий доміциль у виборчому окрузі, що складаються в жодної політичної партії. Мінімальний вік в 35 років встановлений для заміщення посади чи мандату Президента, Віце-президента республіки і сенатора, 30 років - губернатора і віце-губернатора штату або федерального округу, 21 рік - федерального депутата, депутата штату або федерального округу, префекта, віце-префекта та світового судді, 18 років - муніципального радника. Не можуть обиратися неписьменні і ті, хто не внесений до списків виборців. Для того щоб претендувати на інші посади, Президент республіки, губернатори штатів і федерального округу і префекти повинні відмовитися від свого мандата щонайменше за шість місяців до виборів. Не можуть обиратися на підвідомчій їм території подружжя і єдинокровні родичі або свояки до другого ступеня або усиновлені діти Президента республіки, губернаторів штатів або федерального округу, префектів або тих, хто їх заміщав щонайменше протягом шести місяців, які передують виборам, за винятком випадків, коли вони вже займають виборну посаду, на яку вони хочуть бути переобраними. Вище говорилося, що військовослужбовцям строкової служби активне виборче право не надано; це зроблено з метою зменшити вплив армії на політичне життя. Відносно ж пасивного виборчого права діють ліберальніші положення. Військовослужбовці, включені до списків виборців (в основному офіцери), можуть бути обрані на посаду за умови, що якщо вони перебували на службі менше 10 років, то повинні піти у запас, а якщо більше 10 років, то їх функції припиняються вищим командуванням і, в разі обрання, вони автоматично звільняються у відставку. Конституція зобов'язує законодавця врегулювати доповнюючим законом інші випадки неизбираемости, крім зазначених вище, а також заборони, спрямовані на забезпечення моральних основ при виконанні мандата, з урахуванням попередньої життя кандидата.
|
- Контрольні запитання до розділу 7
виборче право". 2. Основні виборчі цензи. 3. Особливості різних видів виборів. 4. Організація і порядок проведення виборів. 5. Висування кандидатів у депутати та на інші виборні посади. 6. Поняття "виборча система", види виборчих систем. 7. Відмінність мажоритарної виборчої системи абсолютної більшості від мажоритарної виборчої системи
- КОНТРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ
принципів виборчого права? Чи однакова вона у всіх країнах? 4. Як ви ставитеся до виборчих цензам? Обгрунтуйте свою позицію. 5. Які значення терміна «електорат» вам відомі? 6. Яка різниця між виборцем і виборцем? 7. Які необхідні ознаки демократичного виборчого процесу? Проаналізуйте з цієї точки зору окремі його стадії. 8. Які вам відомі види
- Стаття 5.52. Невиконання посадовою особою вимог законодавства про вибори про забезпечення рівних умов передвиборчої діяльності зареєстрованих кандидатів, виборчих об'єднань, виборчих блоків
виборчому округу кандидатів про захід, який фінансується, організовується або проводиться для населення органами державної влади, органами місцевого самоврядування, державними і муніципальними підприємствами і установами і на який допускається для виступу один із зареєстрованих кандидатів, або ненадання можливості виступу всім зареєстрованим по
- Стаття 5.21. Несвоєчасне перерахування коштів виборчим комісіям, комісіям референдуму, кандидатам, виборчим об'єднанням, виборчим блокам, ініціативним групам з проведення референдуму, іншим групам учасників референдуму
виборчим комісіям, комісіям референдуму, кандидатам, виборчим об'єднанням, виборчим блокам, ініціативним групам з проведення референдуму, іншим групам учасників референдуму - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від тридцяти до п'ятдесяти мінімальних розмірів оплати
- Стаття 5.19. Використання незаконної матеріальної підтримки кандидатом, зареєстрованим кандидатом, виборчим об'єднанням, виборчим блоком, ініціативної групою з проведення референдуму
виборчої кампанії, підготовки і проведення референдуму кандидатом, зареєстрованим кандидатом, виборчим об'єднанням, виборчим блоком, ініціативної групою по проведення референдуму крім коштів виборчого фонду, фонду для участі у референдумі матеріальної підтримки, наданої громадянами, юридичними особами, їх філіями, представництвами та іншими підрозділами
- Стаття 5.18. Незаконне використання грошових коштів кандидатом, виборчим об'єднанням, виборчим блоком, ініціативної групою з проведення референдуму, іншою групою учасників референдуму
виборчим об'єднанням, виборчим блоком, ініціативної групою з проведення референдуму, іншою групою учасників референдуму при фінансуванні своєї виборчої кампанії або кампанії референдуму грошових засобів крім коштів власного виборчого фонду, фонду референдуму, якщо ці дії не містять кримінально караного діяння, або перевищення встановлених законом
- 1. ПОНЯТТЯ І ЗНАЧЕННЯ
принципи його - це ті умови його визнання та реалізації, дотримання яких на виборах робить ці вибори дійсним народним волевиявленням. Навпаки, порушення цих принципів підриває легітимність виборів, а отже, і виборних органів влади та самоврядування. До числа принципів суб'єктивного виборчого права відносяться загальність, свобода (розуміється не завжди однаково),
- ЛІТЕРАТУРА
виборчих законів країн Центральної та Східної Європи. Київ: IFES, 1995. Як робиться президент? М.: Прогресс, 1985. Ковлер А.І. Франція: партії та виборці. М.: Наука, 1984. Ковлер А.І. Виборчі технології: російський і зарубіжний досвід. М.: ІДП РАН, 1995. Лейкман Е., Ламберт Дж. Д. Дослідження мажоритарної і пропорційної виборчих систем. М.: ІЛ, 1958. Лисенко В.І. Вибори в
- Стаття 5.20. Фінансування виборчої кампанії, кампанії референдуму крім виборчих фондів, фондів референдуму і надання іншої забороненої законом матеріальної підтримки
виборчої кампанії кандидата, зареєстрованого кандидата, виборчого об'єднання, виборчого блоку, діяльності ініціативної групи з проведення референдуму крім їх виборчих фондів, фондів референдуму, або пов'язані з проведенням виборів, референдуму безкоштовне або за необгрунтовано заниженими розцінками виконання юридичними особами робіт, надання послуг, реалізація
- Стаття 5.22. Незаконна видача громадянину виборчого бюлетеня, бюлетеня для голосування на референдумі
виборчої комісії, комісії референдуму громадянину виборчого бюлетеня, бюлетеня для голосування на референдумі з метою надання можливості громадянину проголосувати за інших осіб чи проголосувати більше одного разу в ході одного і того ж голосування або видача громадянину заповнених виборчого бюлетеня, бюлетеня для голосування на референдумі - тягне за собою накладення
- Стаття 5.18. Незаконне використання грошових коштів при фінансуванні виборчої кампанії кандидата, виборчого об'єднання, діяльності ініціативної групи з проведення референдуму, іншої групи учасників референдуму (в ред. Федерального закону від 21.07.2005 N 93-ФЗ)
виборчим об'єднанням , ініціативною групою з проведення референдуму, іншою групою учасників референдуму при фінансуванні своєї виборчої кампанії або кампанії референдуму грошових коштів, що не перераховані до виборчого фонду, фонд референдуму, або грошових коштів, що надійшли до виборчого фонду, фонд референдуму з порушенням законодавства про вибори і референдуми, а рівно
- Стаття 5.50. Порушення правил перерахування коштів, внесених до виборчого фонду, фонд референдуму
виборчий фонд, фонд референдуму з порушенням вимог законодавства про вибори і референдуми, неперерахування в зазначений термін в дохід відповідного бюджету пожертвувань, внесених анонімними жертводавцями, а одно неповернення невикористаних коштів, призначених для внесення виборчої застави, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на кандидата, на обличчя, що було
- 21. Виборчі права громадян РФ
принципів: загальності, рівноправності, безпосередності і таємниці голосування. Під референдумом розуміється голосування громадян щодо законопроектів, чинних законів та інших найбільш важливих питань державного значення. Право громадян на референдум тільки правом на участь у голосуванні не вичерпується, вони вправі вимагати призначення референдуму з життєво важливого для них
- 1. Основні засади виборів
виборчого права виборцями шляхом прямого і таємного голосування. Голови обласних загальних зборів обираються членами цих зібрань таємним голосуванням. Для ухвалення виборчих законів потрібні голоси 2/3 присутніх депутатів Державних зборів. Вище вже були викладені конституційні положення про виборчі права громадян, а також іммігрантів, які не мають угорського
- Стаття 5.15. Порушення встановленого законодавством про вибори і референдуми права на користування приміщеннями під час виборчої кампанії, підготовки і проведення референдуму
виборчих об'єднань, виборчих блоків, ініціативних груп з проведення референдуму на користування на рівних умовах користування приміщеннями, що знаходяться в державній або муніципальній власності, для зустрічей з виборцями, учасниками референдуму - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від десяти до двадцяти мінімальних розмірів оплати
- 4. Вибори до Європейського парламенту
виборче право належить усім німецьким виборцям, а також виборцям з інших країн - членів Європейського союзу, які перебувають у Німеччині. Вихідці з цих країн, що не володіють на батьківщині виборчим правом, не можуть голосувати і в Німеччині. Обиратися можуть німецькі громадяни, які мають активним виборчим правом і що перебувають у громадянстві не менше двох років, а також громадяни
|